Stone age Rozszerzenie.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
izka12321
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2010, 22:03
Lokalizacja: Wadowice

Stone age Rozszerzenie.

Post autor: izka12321 »

Czy istnieje możliwość zakupu rozszerzenia do Stone age w Polsce ?
Dokładnie chodzi mi o to:

http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... s-the-goal

I jeszcze :

http://boardgamegeek.com/image/939830/s ... e-new-huts

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 380 times
Been thanked: 94 times

Re: Stone age Rozszerzenie.

Post autor: farmer »

Rozszerzenie (2gi link) wyszło w zeszłym tygodniu, wiec w tej chwili pewnie kupić jeszcze się nie da. Ale cierpliwości, w ciągu paru tygodni zapewne będzie dostępne.

Promocyjne domki (1szy link) nie są możliwe do kupienia.
Ale!
Są dołożone gratisowo do rozszerzenia, o którym mowa powyżej :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
izka12321
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2010, 22:03
Lokalizacja: Wadowice

Re: Stone age Rozszerzenie.

Post autor: izka12321 »

Super, w takim razie z niecierpliwością czekam!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Stone age Rozszerzenie.

Post autor: Atamán »

Strasznie byłem pozytywnie nastawiony na dodatek do Stone Age'a w szczególności liczyłem na możliwość zagrania w 5 osób. Przeczytałem instrukcję i nie powiem bym był nadal zachwycony.

Na środek wioski dochodzi czwarta lokacja - handlarza, pojawia się też nowy tor do specjalizacji - handel (podobny do toru produkcji żywności). Do lokacji trzeba wysyłać 2 ludzi na raz, powoduje to podbicie na tym torze handlu o 2 pozycje. Podbicie na tym torze (o 1) można też uzyskać z nowych kart cywilizacji.

Dochodzą też zęby (kły?) i pierścionki - jako ozdoby, które nie są surowcem budowlanym ani żywnością. Nie można ich wymieniać na jedzenie w trakcie żywienia, nie dają też punktów na końcu gry. Ozdoby byłyby prawie nieprzydatne gdyby nie możliwość handlu (prawie, bo są one konieczne do niektórych budynków, jest też piąte miejsce na kartę, którą kupuje się za 3 ozdoby).

Jeśli choć raz podbijemy się na tym nowym torze to uzyskujemy możliwość handlu. Handel daje możliwość wymiany dowolnych surowców budowlanych lub kości na inne surowce budowlane lub kości, ale wymiany możemy dokonać tylko wtedy gdy jest ona nam niezbędna do zakupu karty lub budynku. Wymiany dokonujemy w proporcji 2:1, 1:1 lub 1:2, ale nie zależy to od tego co wymieniamy na co, ale od naszej pozycji na torze handlu. Osiągając 1 poziom handlu wymieniamy się 2:1, począwszy od 4 pozycji możemy wymieniać wszystko 1:1, a od 9 pozycji wymieniamy 1:2.

Nie podoba mi się to, że ten tor handlu działa skokowo. Nie podoba mi się to, że jest przymus wysyłania tam 2 ludzi (nieuzasadniony tematycznie), który podbija nam pozycję też od razu o 2. Nie podoba mi się to, że mogę dowolnie tani surowiec w prosty sposób wymieniać na lepszy i zależy to tylko od pozycji na torze, ani też to, że wymiana jest możliwa tylko wtedy, gdy jest konieczna.

Możliwe, że moje obawy są przedwczesne, ale jak dla mnie to handel spłaszcza rozgrywkę. Po podbiciu handlu dwa razy wpadam na 4 poziom i mam możliwość wymiany ozdoby na drewno/glinę/kamień/złoto w stosunku 1:1 (a ozdobę zdobywa się tak samo łatwo jak żywność!), więc po co mi złoto, kamień? Mając handel nie muszę rywalizować o surowce, bo wszystko zdobędę na polowaniu, gdzie nie ma ograniczeń/blokowania. Nie tego oczekiwałem.

Już nie wspomnę o tym, że te kły jako ozdoby psują mi estetykę gry. Nakładka zamiast dostawianej planszy może wydawać się dobra, bo gra nie będzie zajmowała dużo więcej miejsca (tylko budynki wylecą poza planszę), ale ja nie lubię nakładek i wolałbym dostawkę obok planszy.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 494
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: Stone age Rozszerzenie.

Post autor: rand »

Atamán pisze: Możliwe, że moje obawy są przedwczesne, ale jak dla mnie to handel spłaszcza rozgrywkę. Po podbiciu handlu dwa razy wpadam na 4 poziom i mam możliwość wymiany ozdoby na drewno/glinę/kamień/złoto w stosunku 1:1 (a ozdobę zdobywa się tak samo łatwo jak żywność!), więc po co mi złoto, kamień? Mając handel nie muszę rywalizować o surowce, bo wszystko zdobędę na polowaniu, gdzie nie ma ograniczeń/blokowania. Nie tego oczekiwałem.
.
O ile się nie mylę to wymienić możesz tylko jeden surowiec na turę i nie od tak po prostu, tylko wtedy kiedy brakuje Ci to kupienia odpowiedniego domku. Dlatego w dalszym momencie surowce będą potrzebne. Ale ocenimy dopiero po zagraniu :-)

Swoja drogą nie wiem czemu ten wątek jest w "co kupić?..." można by to przenieść.
ODPOWIEDZ