Grand Cru

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Grand Cru

Post autor: kjk »

Na BGG pojawiła się polska instrukcja do Grand Cru.

http://www.boardgamegeek.com/filepage/5 ... lish-rules
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: pan_satyros »

kjk pisze:Na BGG pojawiła się polska instrukcja do Grand Cru.

http://www.boardgamegeek.com/filepage/5 ... lish-rules
Szkoda, że instrukcji do Vinhos (która z gier winnych jakoś bardziej przyciągnęła moja uwagę) nie ma w PL, będę musiał koleją mielić 'in inglisz'.

Swoją takie linki to chyba w temacie o Essen 2010 najlepiej wklejać ;)
Awatar użytkownika
rand
Posty: 493
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: Grand Cru

Post autor: rand »

Właśnie przeczytałem że w Rebelu w cenie promocyjnej jest. Instrukcja PL, gra niezależna językowo, eurogra, to się mocno zainteresowałem. No właśnie ale czy ktoś grał już w tą grę przynajmniej kilka razy, żeby ją jakoś ocenić ?? Jak jest z ciężkością gry bardziej jak Np. Stone Age czy Caylus??
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Grand Cru

Post autor: BloodyBaron »

polecam videorecenzję Jeremy'ego Salinasa na BGG.

btw, jak dla mnie jego recenzje są naprawdę super, nieco w innym duchu niż Tom Vasel (trochę już popadający w manierę) czy Scott.
_________
Moje gry
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: Pająk »

rand pisze:Właśnie przeczytałem że w Rebelu w cenie promocyjnej jest. Instrukcja PL, gra niezależna językowo, eurogra, to się mocno zainteresowałem. No właśnie ale czy ktoś grał już w tą grę przynajmniej kilka razy, żeby ją jakoś ocenić ?? Jak jest z ciężkością gry bardziej jak Np. Stone Age czy Caylus??
No właśnie... czy ktoś jest w stanie porównać Grand Cru do Vinhosa? Obie gry wyglądają bardzo fajnie a ciężko się na obydwie zdecydować :)

PS. Znalazłem trochę tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... os#p237160 ale gdyby ktoś mógł jeszcze coś napisać byłoby super!!
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Grand Cru

Post autor: salou »

Pająk pisze:
rand pisze:Właśnie przeczytałem że w Rebelu w cenie promocyjnej jest. Instrukcja PL, gra niezależna językowo, eurogra, to się mocno zainteresowałem. No właśnie ale czy ktoś grał już w tą grę przynajmniej kilka razy, żeby ją jakoś ocenić ?? Jak jest z ciężkością gry bardziej jak Np. Stone Age czy Caylus??
No właśnie... czy ktoś jest w stanie porównać Grand Cru do Vinhosa? Obie gry wyglądają bardzo fajnie a ciężko się na obydwie zdecydować :)

PS. Znalazłem trochę tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... os#p237160 ale gdyby ktoś mógł jeszcze coś napisać byłoby super!!
Może nie zagrałem kilku razy, ale zapewniam Cię że to zrobię po tym jednym razie jaki miał miejsce w piątek.
krótka relacja z partii Grand Cru w wątku

tutaj tylko napiszę że wszelkie uwagi co do rozgrywki jakie opisał ja_n są, przynajmniej po tej jednej partii jaką zagrałem z MST i WAJWĄ, bezzasadne. Gre polecam tym którzy lubią cięższe tytuły może nie te najcięższe typu Le havre , Brass ale blisko jest :D
Gra zrobiła bardzo dobre wrażenie i wszystko działa jak należy, podejrzewam a nawet więcej prawie jestem pewny że przy większej liczbie graczy będzie jeszcze ciekawiej. :)
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: Pająk »

Też jestem po pierwszej partii i grało się wyśmienicie. Klimat gry bardzo fajny, "czuje" się dojrzewanie wina, walkę o uzyskanie rentownego przedsiębiorstwa. Jest sporo interakcji, ostrego myślenia, liczenia. Jedyny zarzut, który nam wyszedł po grze to to, że gdy jeden gracz zmontował super maszynkę do nakręcania kasy (naprawdę niezłą) to gra zrobiła się trochę schematyczna. Maszynka niestety działała na 5 akcji na turę co spowodowało, że pozostali gracze poza walką o przetrwanie nie za dużo robili.

Graliśmy w 4 osoby.
Podsumowując po pierwszej rozgrywce - naprawdę super. Bardzo kojarzyła mi się ze Steamem. Może mniej jest kombinowania na planszy ale zdecydowanie więcej możliwych akcji.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Grand Cru

Post autor: sheva »

Dzisiaj zagrałem pierwszą partie i jestem całkiem zadowolony i gra mi się podobała. Mam pytanie do ludzi którzy grali już parę razy o różne strategie w grze: Czy da się wygrać w kilku turach? Po prostu szybko się spłacić? Albo czy uważacie, że da się dostosowywać do strategi przeciwnika? Widząc, że będzie chciał szybko zakończyć grę a my poczyniliśmy przygotowania do długoterminowej strategi czy da się z tego wyjść?? No i jak często zdarza się wam w partiach bankructwo? I jaki najczęściej jest jego powód? :) Jestem ciekawy ilości możliwości zwycięstwa w tej grze...
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Grand Cru

Post autor: adikom5777 »

Ile czasu w zajęła Wam partia? Głównym zarzutem na bgg jest to, że partia może przeciągnąć się do 4h.
Ja grałem pierwszy raz we dwie osoby i skończyliśmy rozgrywkę w 2h z czytaniem reguł. Początek był u nas niemrawy, kredyty i akcje braliśmy trochę na ślepo nie wiedząc do czego to może zaprowadzić. Potem gra się rozkręciła i nam się podobało.
Bardzo chcę w to zagrać w gronie 4-5 osób, myślę, że będzie fajnie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: mst »

Wczoraj graliśmy we 4 - razem z tłumaczeniem reguł partia zajęła ok.3 godziny. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: Wookie »

Jacyś dziwni jesteście:) Ja grałem parę razy w 4/5 osób i z tłumaczeniem zasad było to 2 godziny.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Grand Cru

Post autor: Ryu »

adikom5777 pisze:Ile czasu w zajęła Wam partia?
Nie pamiętam ile czasu nam zajęło jak graliśmy w 4 osoby ale pamiętam że dość szybko bo wszyscy na minusie byli bo zawsze ktoś bankrutował ;)
Jak grałem z żoną to partia trwała 2,15h więc nie było źle - z uwagą że żona grała pierwszy raz :) Myślę, że każda kolejna partia będzie szybsza.
Ogólnie gra jest bardzo fajna, szczególnie jak się gra w większym gronie. We 2 osoby jest również całkiem OK :)
BTW: gdzieś już czytałem że kobietom gra się podoba - ja to tylko potwierdzę :mrgreen:
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Grand Cru

Post autor: adikom5777 »

Ja też grałem z Kobietą i gra się spodobała :)
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: Wookie »

No to ja też dodam, że grałem z dziewczyną na dwie osoby i pomimo iż bardzo szybko wygrałem (ona pozwoliła mi kupić wszystkie zielone winogrona i pociągnąć cenę maksymalnie w górę) to gra się bardzo podobała;)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Cru

Post autor: cezaras »

u mnie za pierwszym razem było około 3 godzin (4 osoby z częstym zaglądaniem do reguł).
kolejną razą niecałe dwie godzinki (w 3 osoby).

z innej beczki - macie już jakieś spostrzeżenia co do siły ulepszeń??
po mojemu rafinacja (czyli postarzenie wina) oraz bogate zbiory (zebranie dwóch kosteczek z jednego krzaka) są bardzo mocne i przewyższają siłą pozostałe...
ale może macie inne zdanie / doświadczenia ??
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Grand Cru

Post autor: Ryu »

cezaras pisze:z innej beczki - macie już jakieś spostrzeżenia co do siły ulepszeń??
po mojemu rafinacja (czyli postarzenie wina) oraz bogate zbiory (zebranie dwóch kosteczek z jednego krzaka) są bardzo mocne i przewyższają siłą pozostałe...
ale może macie inne zdanie / doświadczenia ??
Dodałbym jeszcze 1 - zebranie kostki + dodanie kostki z banku (nie pamiętam jak się fachowo to nazywa).
Choć powiem, że w GC balans pomocników jest dość fajnie wyważony. W/w pomocnicy są może i ciut lepsi ale pozostali nie odstają za bardzo. Dla mnie jest OK :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Grand Cru

Post autor: adikom5777 »

Ze względu na małą ilość akcji na początku gry dla mnie nr1 to "ręczne zbiory" (dwie kostki winogron za 1fr).
Jak już mam kilka krzaków winogron to pożądane są "bogate zbiory".
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: mst »

IMHO wszyscy pomocnicy są b.przydatni np.oszczędzający akcje, a tym samym pozwalający na szybsze zakończenie roku pomocnicy pozwalający na wykonanie dwóch sprzedaży albo dwóch zbiorów, pomocnik zwiększający dochody ze sprzedaży, bardzo zwiększający elastyczność pomocnik pozwalający na zamianę wina w beczce. To jak bardzo przydatny jest poszczególny pomocnik zależy oczywiście od potrzeb gracza na danym etapie gry. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: Wookie »

zgadzam się - wszyscy pomocnicy są potrzebni, zależy kiedy i co produkujemy. Jeśli idziemy w niebieskie winogrona to postarzanie jest super. Jeśli skupiamy się na podwyższaniu ceny to potrzebny jest pomocnik podwajający kosteczki wkładane do beczki, itd. itd.

Będzie videocast, ale to już w 2011.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: folko »

Co do długości gry, pamiętajcie że jak gra mst to przelicza kilkanaście tur do przodu... więc przy pierwszej często zna już wynik ;-)

Mówicie że gra podoba się kobietom... muszę z Izą spróbować :-)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Grand Cru

Post autor: ragozd »

by tam jeden - kilka alternatywnych z odpowiednim prawdopodobienstwem kazdy ;) potem tylko eliminuje kolejne opcje inne niz mst 100% na wygrana ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Grand Cru

Post autor: adamatom »

A grał ktoś może w Grand Cru i Vinhos? Bardzo podobają mi się te gry: zarówno wykonanie jak rozgrywka. Niestety nie miałem okazji zagrać w każdą, a na kupno obydwu na raz nie jestem w stanie sobie pozwolić. Pokusi się ktoś o porównanie tych tytułów? Która cięższa? Bardziej elegancka? Bardziej miodna? W której mechanizmy są lepiej naoliwione? Gdzie lepsza regrywalność?

Będę bardzo wdzięczny za opinie;)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Grand Cru

Post autor: Ryu »

Ja grałem zarówno w Vinhos jak i w GC. Powiem od razu że to 2 totalnie inne gry. Ciężar zdecydowanie po stronie Vinhos. Tłumaczenie zasad zajmuje ok. 1h (i raczej więcej niż mniej), w GC jest o wiele szybciej i o wiele szybciej się je "łapie". W Vinhos jest ich tyle że po kilkudziesięciu minutach już nie wiadomo w co iść, co zrobić. Jest tyle możliwości że nie da się tego od razu ogarnąć. Czy to dobrze czy nie to już zależy od Ciebie - zależy co lubisz. Mi osobiście pasuje lżejsze GC jak i ciężkie Vinhos.
Po kilku partiach w obie mam ochotę zagrać zarówno w jedną jak i drugą, choć wolałbym Vinhos. Tu niestety jest 1 problem. Gra jest (póki co) za ciężka dla mojej żony i mogę sobie tylko w Vinhos pogrywać z kolegami "świrami planszówkowymi" ;) Liczę że to się zmieni ale niestety może troszkę potrwać zanim Ją przekonam. To jest minus... Grand Cru bardzo lubi :)
Odnośnie wykonania to bez zarzutu zarówno dla Vinhos jak i GC. Elementy OK, plansza bardzo OK. Nic do zarzucenia. Instrukcji nie czytałem do żadnej bo mam farta i mam w/w kolegów :mrgreen:

Reasumując:
wolisz cięzki kobyłki typu "Le Havre", "Shipyard" - śmiało Vinhos :)
wolisz lżejsze typu "Puerto Rico" - Grand Cru będzie git :)

Pozdrawiam
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Grand Cru

Post autor: adamatom »

Bardzo dziękuje za odpowiedź ! Właśnie o takie porównanie mi chodziło :) Niestety oby dwa scenariusze: cięższe Vinhos i lżejsze Grand Cru mi odpowiadają, więc pozostaje tylko odkładać fundusze.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Grand Cru

Post autor: Ryu »

adamatom pisze:Niestety oby dwa scenariusze: cięższe Vinhos i lżejsze Grand Cru mi odpowiadają, więc pozostaje tylko odkładać fundusze.
Nawet nie wiesz jak Cię rozumiem. Z tym, że GC już z żoną mamy, a Vinhos czeka na początek lutego :mrgreen:
ODPOWIEDZ