K2 (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: K2

Post autor: Ryu »

sheva pisze:medicus ja nie w temacie ale czemu akurat tyle ?
Chodzi bodaj o wysokość K2 ale głowy nie dam :)
mastermind
Posty: 106
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: K2

Post autor: mastermind »

knidyjczyk pisze:Dodruk (lekko poprawiony) będzie miał z pewnością nakład znacznie większy.
A co konkretnie się zmieni? Kafelki pogody może?

Grałem familijnie z dziećmi i ciężko było im się połapać gdzie jest zła pogoda. Pomyślałem że problem by rozwiązały żetony do położenia w danej strefie wysokościowej. Takie czerwone kółeczko z cyferką jak na kaflach pogody. Wielkości ~2cm. Na oko pewnie wystarczyłoby z tuzin a może nawet mniej gdyby były dwustronne.

W każdym razie planuję sobie takie dorobić :)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: K2

Post autor: RasTafari »

Pierwszy nakład K2 wyczerpał się. Planujemy dodruk na początku roku.
A jakoś tak dokładniej możesz napisać? Chciałem sobie pod choinkę sprezentować K2 ale w takim razie chyba poczekam na ten dodruk skoro będzie spatchowany :wink: .
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Nataniel »

Nie wiem co dokładniej mogę napisać? :)
W dodruku pojawią się najwyżej drobne zmiany - jakieś dodatkowe wyjaśnienia w instrukcji, etc. Żadnej rewolucji nie będzie. A bliższego terminu nie podam, bo ustalamy go z międzynarodowymi partnerami.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Wookie »

Będą bardziej widoczne kolory na kartach, lepiej rozróżnione przejścia w górę i w dół i dokładniej zaznaczona podziałka pogody?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Nataniel »

Kolory raczej tak, przejścia w górę / w dół są przecież ok (w żadnym momencie nie ma to znaczenia), podziałka pogody wątpię - zobaczymy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: ja_n »

Nataniel pisze:przejścia w górę / w dół są przecież ok (w żadnym momencie nie ma to znaczenia)
Chodzi o to, że nie zawsze wiadomo czy z danego pola na inne jest z górki, czy pod górkę - a od tego zależy użycie poręczówek.

Trzymam kciuki za to żeby przeprojektowanie kart pogody zmieściło się w budżecie. To nie jest konieczne, ale bardzo by się przydało. Zwłaszcza, że o ile mi wiadomo, w planowanych dodatkach nie będzie zmian w kartach pogody, więc nie ma problemu kompatybilności starej i nowej wersji z dodatkami.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Nataniel »

Dotyczy to właściwie jednego przejścia tuż powyżej 8000, na planszy zimowej, gdzie faktycznie oznaczenie jest słabe (linka prowadzi "w dół", mimo, że idzie się do szczytu). Nie jestem pewien, czy jest plan poprawienia tego.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: K2

Post autor: Filippos »

Dodajcie mój głos do worka: zmieńcie karty pogody! Oznaczenia naprawdę bywają niejasne i są dużo za małe żeby komfortowo się grało, a zależy od nich życie i śmierć ludzi :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: surmik »

Niejasne? Chyba raczej troszkę nieczytelne. Przy trzecim sprawdzeniu w trakcie pierwszej rozgrywki już na to nie zwracaliśmy uwagi. Pewnie wystarczy zmienić kolor z białego na krwisto czerwony ;)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: costi »

Wystarczyloby powiekszyc kafelki o 50%, ale rozumiem, ze nie jest to mozliwe ze wzgledu na kompatybilnosc z pierwszym wydaniem. Zrobienie skali w jakims bardziej kontrastowym kolorze (albo w kilku, jak kiedys proponowalem) powinno wiec wystarczyc.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: K2

Post autor: Filippos »

surmik pisze:Niejasne? Chyba raczej troszkę nieczytelne. Przy trzecim sprawdzeniu w trakcie pierwszej rozgrywki już na to nie zwracaliśmy uwagi. Pewnie wystarczy zmienić kolor z białego na krwisto czerwony ;)
Nieczytelne, za małe i w przypadku pogody słonecznej niestety bez sensu. :P
Generalnie biały pasek pokazuje gdzie dana pogoda jest, nieprawdaż? Czyli jeśli jest chmurka i biały pasek zaznacza wszystko powyżej 7000 oznacza to że powyżej 7000 jest zła pogoda. Więc brak białego paska przy słoneczku oznacza że słoneczna pogoda... jest nigdzie? żadnej pogody nie ma? :lol:

Baaaardzo zachęcam Was do poprawienia w dodruku tego i rozmiaru tych oznaczeń.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: surmik »

Biały pasek ozacza zakres wysokości, na których występują utrudnienia w poruszaniu bądź aklimatyzacji. Przy pogodzie słonecznej brak jest jakichkolwiek utrudnień więc nie ma białego paska ;) Nie widze tu nic nielogicznego ;)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: K2

Post autor: RasTafari »

Biały pasek ozacza zakres wysokości, na których występują utrudnienia w poruszaniu bądź aklimatyzacji. Przy pogodzie słonecznej brak jest jakichkolwiek utrudnień więc nie ma białego paska ;) Nie widze tu nic nielogicznego ;)
zgadzam się, dla mnie też nie ma tu nic nielogicznego.

A co do paska to powinien moim zdaniem, że się tak wyrażę, jebać po oczach aż miło! I wcale nie trzeba powiększać kafelków, wystarczyłoby pogubić kreskę i walnąć ją na czerwoną.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Dabi »

Ja też nie widziałem nic skomplikowanego w żetonach pogody.

Wystarczyło się im przyjrzeć po prostu dobrze na początku rozgrywki i grać.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: zephyr »

Przyłączam się do głosów za zmianą widoczności zakresu wysokości na których obowiązuje zła pogoda - przy 5 graczach i dużym stole ciągłe pytanie kogoś kto siedzi najbliżej kafli pogody czy ta pogoda jest do 7k czy 6k metrów, a może nie obejmuje 8k+ jest bez sensu. A wystarczy wziąć źródła grafik i zmienić kolor na bardziej kontrastowy niż biały, np proponowany wyżej czerwony.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: K2

Post autor: magole »

To jeszcze ja dopowiem że poza oznaczeniem kart graczy, wszystko według mnie jest bardzo czytelne, tak trzymać :)
Z kartami tak sobe poradziłem że komplet kart dla każdego gracza, razem z pionkami znajduje się w osobnym woreczku, nic się nie miesza i nie ma wątpliwości jaki to kolor jest na karcie :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: surmik »

Odnośnie oznaczenia zakresu pogody to wystarczy na kaflach zrobć oznaczenia takie jakie są na 8 stronie instrukcji i będzie super.
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: K2

Post autor: zaba »

Ja kupiłem czerwony cienkopis i oznaczyłem zakres pogody tak jak jest w instrukcji czyli w białym pasku zakresu pogody pocięglem czerwonym cienkopisem i teraz jest w pełni widoczne a karty z pionkami każdego gracza dałem osobno do woreczków i niewidzie żadnego problemu !
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Dziękuję wszystkim :-)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Dabi »

To ja chyba jestem jakiś dziwny bo dla mnie karty w różnych kolorach były w porządku od początku i nie miałem żadnych problemów z ich czytelnością.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: yosz »

chodzi o rewersy kart i oznaczenia talii graczy. Awersy oczywiście są w porządku :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Dabi »

yosz pisze:chodzi o rewersy kart i oznaczenia talii graczy. Awersy oczywiście są w porządku :)
Wiem i o tym właśnie mówiłem :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: K2

Post autor: sirafin »

Miałem okazję wypróbować K2 na Nordconie i gra na prawdę bardzo pozytywnie zaskakoczyła mnie emocjami które wywołuje u graczy. Rywalizacja jest zacięta, interakcja świetnie odczuwalna, decyzje niejednokrotnie są dramatyczne, a presja "czasu" rewelacyjnie buduje napięcie, gdy alpiniści usiłują osiągnąć cel nim zaskoczy ich śnieżyca. Gracz faktycznie może się wczuć w sytuację i przejmuje się losem tych drewnianych ludków przesuwanych po planszy z obrazkiem góry, jakby to była rzeczywiście pełna niebezpieczeństw ekspedycja. Na pewno w najbliższym czasie powiększę swoja kolekcje o ten tytuł. Przyjemnie się przekonać, że od czasu do czasu powstają gry, które nie muszą być drogimi kobyłami od FGG, a potrafią stworzyć wyraźnie odczuwalną otoczkę klimatyczną :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: K2

Post autor: BartP »

A ja chciałem kupić rodzicom pod choinkę i lipa - nigdzie gry nie ma, szkoda. Gdzieś w Trójmieście ktoś widział? Może jakiś Empik czy co?
ODPOWIEDZ