GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: konev »

MichalStajszczak pisze:Nie chodziło mi o to, że są konkursy z lepszymi nagrodami, tylko o to, że "poważni autorzy" raczej nie biorą udziału w takich konkursach, a skusić do udziału mogłaby ich ewentualnie nagroda znacznie wyższa. Zresztą Trefl traktuje ten konkurs bardzo ostrożnie, gwarantując zwycięskiemu projektowi nakład 3 tysięcy egzemplarzy, podczas gdy inne gry wydaja w nakładach o rząd wielkości wyższych.
Cholercia. No to niektórzy mają problem. Jak wyślą to wyjdzie na to, że nie są "poważnymi autorami". Niektórzy to już się skompromitowali, bo już wysłali ;). Gdzie się człowiek nie obejrzy to jakieś zasadzki na niego zasadzają. :lol:

Teraz Nataniel nie masz wyjścia i musisz dzisiaj opublikować Regulamin :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Gerard Heime »

2-4 osób (minimalnie)
4 osoby minimalnie, czyli może być 2-6?
Czy może zarówno 2 jak i 4 osoby minimalnie, czyli może być np. 3-6?

Bo to bardzo dużo zmienia, IMHO o wiele inaczej konstruuje się gry dla 2 osób a inaczej dla 3+ osób. W rezultacie wiele gier 2-5 czy 2-6 jest w rzeczywistości grami dla 3+ osób z wariantem dla 2 osób doklejonym nieco na siłę.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Nataniel »

Tak, może być 2-6. Musi być możliwość zagrania w 2, 3 i 4 osoby. Oczywiście, że gry dla 2 osób najczęściej inaczej się projektuje - jednak gra musi zawierać co najmniej taki wariant.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Gerard Heime »

Dzięki za info. To podnosi trochę poziom trudności konkursu ale też stanowi ciekawe wyzwanie.

Ze swojej strony jeszcze dodam, że przydałyby się jakieś proste wytyczne (choćby na zasadzie porównania) co do "familijności" gry. Czy Agricola, Wysokie Napięcie lub Puerto Rico są grami familijnymi? Być może są - ale czy Jury nie oczekuje gier prostszych i bardziej przystępnych dla wszystkich, bliżej Ticket to Ride, Thurn und Taxis czy Osadników z Catanu? Szczerze mówiąc gdy usłyszałem hasło "gra familijna" stanęli mi przed oczyma Osadnicy: balans pomiędzy "pasjansowatością" a agresywną rywalizacją, króciutki czas gry, proste zasady, losowość zazwyczaj bawiąca młodszych graczy i neutralizująca przewagę doświadczonych wyjadaczy. Nie jest to wg mnie rewelacyjna gra, są zdecydowanie lepsze, ale jest prawdopodobnie jedną z najlepszych gier familijnych, o czym świadczy zresztą sprzedaż.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: MichalStajszczak »

Myślę, że gdyby ktoś zaproponował grę na poziomie Osadników (oczywiście nie plagiat Osadników), to organizatorzy byliby usatysfakcjonowani
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Gerard Heime »

Nie no, jasne, przecież sam napisałem, że jest to ideał (a przynajmniej marketingowy ideał). Kwestia tego, że projektując prostą grę familijną w stylu Osadników trzeba IMHO wyjść z innych założeń niż projektując grę familijną, ale złożoną. A jako, że nie wierzę, by którykolwiek z uczestników konkursu (w tym i ja) popełnił drugich Osadników czy drugą Agricolę, to pozostaje się dobrze zorientować, w którą stronę lepiej iść.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Soulless »

MichalStajszczak pisze:Normalna procedura w takim konkursie polega na tym, że autor zrzeka sie praw. A ponadto podpisuje oświadczenie, że nie będzie się procesował, jak firma wyda grę opartą na pomyśle podobnym do jego pomysłu.
Soulless pisze:Trudno oczekiwać poważnych zgłoszeń, dopóki nie ma jasnej sytuacji prawnej.

Trudno oczekiwać poważnych zgłoszeń, jezeli nagroda to 3 tysiące złotych
Akurat do kwoty nie mam żadnych zastrzeżeń. I tak całe clue rozgrywa się o wysokość tantiemów.
Jak gra będzie dobra to nabije kabzę i autorowi i wydawcy... a jak słaba, to 3k pln za pomysł jest w sam raz :D
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Furan »

Przynajmniej dajcie znać, czy do końca lipca regulamin się pojawi. :evil:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Nataniel »

Na pewno się pojawi :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
gajos
Posty: 25
Rejestracja: 28 paź 2008, 18:27
Lokalizacja: KoszaOlin

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: gajos »

Natanielu....mamy 28 lipca a regulaminu nie ma....masz jakieś infomacje od Trefla?
Wino i Spam
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Matio.K »

gajos pisze:Natanielu....mamy 28 lipca a regulaminu nie ma....masz jakieś infomacje od Trefla?
Pozostaje wysyłać licząc, że nasze gry załapią się na wymagania :)
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
gajos
Posty: 25
Rejestracja: 28 paź 2008, 18:27
Lokalizacja: KoszaOlin

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: gajos »

Matio.K pisze:
gajos pisze:Natanielu....mamy 28 lipca a regulaminu nie ma....masz jakieś infomacje od Trefla?
Pozostaje wysyłać licząc, że nasze gry załapią się na wymagania :)
Niby tak...Ale co to za konkurs, który nie ma określonego regulaminu?? Troche się z kumplem napracowaliśmy a testy cały czas trwają...wiec chyba jednak poczekamy z wysyłką gry, aż pojawi sie regulamin, może nawet do ostatnich dni... Co by się pózniej niemiło nie zdziwić... :?
Wino i Spam
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Matio.K »

gajos pisze:
Matio.K pisze:
gajos pisze:Natanielu....mamy 28 lipca a regulaminu nie ma....masz jakieś infomacje od Trefla?
Pozostaje wysyłać licząc, że nasze gry załapią się na wymagania :)
Niby tak...Ale co to za konkurs, który nie ma określonego regulaminu?? Troche się z kumplem napracowaliśmy a testy cały czas trwają...wiec chyba jednak poczekamy z wysyłką gry, aż pojawi sie regulamin, może nawet do ostatnich dni... Co by się pózniej niemiło nie zdziwić... :?
Także nie jestem z tego powodu zadowolony, aczkolwiek wierzę, że stoi za tym jakaś siła wyższa, a regulamin ukaże się przynajmniej na kilka dni przed końcem przyjmowania zgłoszeń, by dać czas na ewentualne poprawki.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Furan »

Nataniel pisze:
Rochwald pisze:Przynajmniej dajcie znać, czy do końca lipca regulamin się pojawi. :evil:
Na pewno się pojawi :)
Czas do jutra do 23:59...
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Nataniel »

Niestety nie jestem juz tego taki pewien :( Szczegolnie, ze wyjezdzam na Kaszubkon - ale po powrocie bedzie to pierwsza rzecz, jaka sie zajme. Przepraszam wszystkich, ktorzy na ten regulamin czekaja - ale naprawde nie bedzie tam nic specjalnego, poza podstawowymi ustaleniami.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Olbmar
Posty: 9
Rejestracja: 16 sie 2010, 10:51
Lokalizacja: Żyrardów

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Olbmar »

Ja też jestem zainteresowany tym regulaminem, bo kilka ze swoich gier bym zgłosił. Jak regulamin się nie ukaże to zaryzykuję i w ostatnim tygodniu zgłoszę swoje projekty.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Furan »

Nataniel pisze:...
Iiiii? :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Soulless »

Rochwald pisze:
Nataniel pisze:...
Iiiii? :)
iii co? :D
nadzieja umiera ostatnia? :D

ja juz przestalem liczyc na to ze prawnie bedzie to skonstruowane w sposob powazny i warty w ogole zainteresowania...

lubie sie mylic, ale chyba nie tym razem ;)
Olbmar
Posty: 9
Rejestracja: 16 sie 2010, 10:51
Lokalizacja: Żyrardów

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Olbmar »

Szkoda, że tak fajny konkurs jest tak słabo przygotowany od strony prawnej i ochrony praw autorskich, co powinno znaleźć się w regulaminie:) Wysyłając grę na konkurs podpisuję tak naprawdę jakiś regulamin w ciemno, bo każdy konkurs powinien mieć takowy, a później się okaże że sprzedałem duszę diabłu :twisted: No nic jeszcze 21 dni, się zobaczy, jak bardzo warto ryzykować 8).
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Nataniel »

Niestety coś tam po stronie TREFL zawaliło - próbuję to wyjaśnić, ale trudno mi się z kimś skontaktować. Natomiast nie demonizowałbym regulaminu - pisałem jego draft i nie będzie tam żadnych kruczków :) W zasadzie podstawy - kto może zgłaszać (18+), co może zgłaszać (warunki formalne jak na stronie), do kiedy może zgłaszać i co wygra. W kwestii praw autorskich prawie nic - poza tym, że autor oświadcza, że wszystkie ma prawa do wszystkich przesłanych materiałów. TREFL ani nie przejmuje praw autorskich do żadnego projektu ani nie ustanawia żadnej ochrony pomysłów - jest to dokładnie taka sama sytuacja jak wysłanie gry do dowolnego innego wydawnictwa.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Olbmar
Posty: 9
Rejestracja: 16 sie 2010, 10:51
Lokalizacja: Żyrardów

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Olbmar »

No to super:) Czekałem na jakieś zapewnienia konkretnych osób, że wszystko jest w porządku i nie ma haczyków i nikt tam po cichu nikogo "nie rąbie" :wink: Mam nadzieję, że problem z Treflem nie przeszkodzi w dokończeniu konkursu. Po zapewnieniach, że wszystko jest w porządku zabieram się do dopracowywania moich projektów:D .
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Matio.K »

Olbmar pisze: zabieram się do dopracowywania moich projektów:D .
Projektu - może być tylko jeden na osobę.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Olbmar
Posty: 9
Rejestracja: 16 sie 2010, 10:51
Lokalizacja: Żyrardów

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Olbmar »

Tylko jeden projekt na osobę? Nie wiedziałem, nie doczytałem o tym na stronie konkursu i w "regulaminie" :wink: Jeżeli to jest prawda to będę miał ciężki orzech do zgryzienia, którą grę wybrać:)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Matio.K »

Olbmar pisze:Tylko jeden projekt na osobę? Nie wiedziałem, nie doczytałem o tym na stronie konkursu i w "regulaminie" :wink: Jeżeli to jest prawda to będę miał ciężki orzech do zgryzienia, którą grę wybrać:)
Co jak co, ale taka informacja powinna była gdzieś zawisnąć :o
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: GRAMY z Treflem - konkurs na projekt gry planszowej

Post autor: Archibald »

Mozna kilka. Przeczytaj *dokladnie* (wiadomosc jest ukryta, i rozbita na dwa posty :D) pierwsze posty tego tematu.
ODPOWIEDZ