Gra dla znajomych na ślub

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: wicked »

Aaa, jeszcze jeden tytuł, który może spełniać kryteria. Za granicą pojawiła się gra "The Adventurers" w klimatach a'la Indiana Jones. Wygląda świetnie, na razie zbiera bardzo pozytywne opinie. Na BGG jest już nawet polskie tłumaczenie instrukcji. Gra z przesyłką na pewno będzie sporo kosztować :)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 105 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Ink »

sowacz pisze:A może Middle-Earth Quest? Tani nie jest, więc to chyba plus?:) Niestety wersja angielska, ale przecież Doom to też english.
To chyba nienajlepszy pomysł na prezent, biorąc pod uwagę, że w aktualnej edycji tak z połowa figurek bywa połamana.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6482
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Odi »

soloo -> pierwsze słyszę, żeby Osadnicy 'odpychali' wyglądem. Pokazywałem grę różnym osobom, i każdej bardzo podobała się kolorystyka, jakość kart i żetonów...
Nie wiem. De gustibus...

Co do Dooma - to juz chyba faktycznie lepiej kupić Space Hulka. Wygląda na zdecydowanie bardziej emocjonujący. A przynajmniej nie ma dziesiątek kart, które trzeba doczytywać w trakcie gry.

Wybacz, jakoś w Twoich wyborach nie potrafię się odnaleźć. Kryterium ceny jest zwodnicze. Czego tak naprawdę szukasz w planszówce? Figurek?
Czy raczej dobrej zabawy?

Wiesz, nie chodzi o to, że ktoś jest kumaty/niekumaty. W przypadku osoby, która do tej pory grała w gry typu: 'rzuć kostką i weź kartę', naprawdę ryzykowane jest zaserwowanie gry, która ma sporą ilość zasad, wyjątków, regułek, znaczników, kart w języku angielskim itp. Bo przyjemne powinno być nie tylko granie w grę, ale i jej poznawanie.
Co do języka angielskiego - tez bym ostrożnie oceniał jego znajomość u potencjalnych graczy. Pamiętaj - nie dość, że Twoi znajomi będą musieli poznać nową grę, zrozumieć jej zasady itp, to język angielski będzie dodatkowym utrudnieniem.
A ludzie którzy 'na co dzień' nie posługują się tym językiem, mają czesto zwodnicze pojęcie o własnych umiejętnościach.

My tu bysmy wszyscy chcieli Ci doradzić jak najlepiej, stąd nasze obiekcje i wątpliwości. Ale oczywiście to sa Twoi znajomi, Twoje wybory i Twoje pieniądze.
Ja osobiście bym ani Dooma (zwłaszcza z dodatkiem), ani Arkham Horror nie kupował osobom, które do tej pory grały tylko w Monopoly.

Hm. To jak już ma być z gry komputerowej, to może...
Age of Empires III?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: salmunna »

Najlepiej kupić 2-3 gry, zupełnie od siebie różne - któraś się na pewno spodoba.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: FormatC »

A ja uwazam, ze Doom nie jest az taki trudny ani wcale nie jest takim zlym wyborem (osobiscie b. bym sie ucieszyla z takiego prezentu, ale, niestety, nasz slub juz sie odbyl :P ). Tylko zaoferuj sie, ze pierwsza gre Ty im poprowadzisz, wszystko ladnie tlumaczac. Wilk syty i owca cala - oni dobrze poznaja zasady, a Ty sobie zagrasz. ;) I tak, zapewne, zadnej z proponowanych przez Ciebie gier nie zabraliby ze soba w podroz poslubna bo sa zwyczajnie za duze... ;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: cezner »

A ile to przyszłe małżeństwo ma lat? Bo może 18? I wtedy taki Talisman może być OK.
Ja osobiście nie kupowałbym żadnych Talismanów, Descentów, AH itd.
Jeśli chcesz wydać trochę kasy na planszówki, to kupiłbym coś z grupy: Puerto Rico, Agricola, Filary Ziemi, Stone Age.
Poza tym dodatkowo jakaś karcianka:
Dominion, Cytadela, Caylus, St Petersburg. Te karcianki dobrze chodzą na dwie osoby ( moim zdaniem :-) )
Samurai jest bardzo ładnie wydany i idealnie chodzi na dwie osoby.
I pamiętaj o jednym. To ma być prezent dla nich a nie dla Ciebie! Zastanów się co im się rzeczywiście może spodobać. Kobiety zazwyczaj nie lubią mocno interakcyjnych gier. Ale oczywiście nie wszystkie :-)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: asiok »

Dołączę się...

Jak rozumiem - Magia i Miecz to pierwsza gra nie-chińczykowa, w jaką grają. Oznacza to ni mniej ni więcej niż to, że nie mają pojęcia o współczesnych grach... Jeżeli kupisz im Descenta, Arkham Horror czy Small World - będzie ok ale TYLKO pod warunkiem, że zagrasz z nimi pierwszą i grę i dokładnie wytłumaczysz o co chodzi. Dla osób nie znających gier - niemal na pewno okaże się to zniechęcające. Metaforycznie - jeżeli osobę 2 dni po zdaniu egzaminu na prawo jazdy wsadzisz do bolidu F1 to walnie w pierwsze drzewo....

Co do konkretnych przykładów - na pewno Filary Ziemi z dodatkiem mogą się podobać. Runebound - fajna i nieskomplikowana, można wejść w klimat gry. Cytadela - wg mnie super się gra zarówno w dwie jak i w więcej osób. Do rozważenia także - Thurn und Taxis i
Thebes.

Dominion, Dixit- - komuś mogą się spodobać , ale to trochę specyficzne tytuły. Dominion - nieustające tasowanie i układanie kombosów - łatwo początkującego pogrążyć, jeżeli któreś z nich szybciej chwyci zasady to błyskawicznie pogrąży drugiego i to tak, że przegrywający straci ochotę na dalszą grę (ta opinia może być tendencyjna bo dla mnie to słaba i nudna jak flaki z olejem gra). Dixit - może i fajne PartyGame ale po 2 - 3 partiach idzie do szafy na 3 miesiące, bo zbyt łatwo zgadnąć karty przeciwnika.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: mst »

asiok pisze:Metaforycznie - jeżeli osobę 2 dni po zdaniu egzaminu na prawo jazdy wsadzisz do bolidu F1 to walnie w pierwsze drzewo....
A gdzie Ty na torze F1 widziałeś drzewa? :P
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: sowacz »

asiok pisze:Dixit - może i fajne PartyGame ale po 2 - 3 partiach idzie do szafy na 3 miesiące, bo zbyt łatwo zgadnąć karty przeciwnika.
To już chyba zależy od ekipy grającej i ich wyobraźni...wg mnie ta gra im dłużej grana, tym staje się lepsza, bo trzeba wymyślać nowe skojarzenia i mocniej się wysilić.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6482
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Odi »

O - np wpadł mi do głowy fajny zestaw (Asiok - thx za inspirację):

Ken Follet 'Filary Ziemi' - bestsellerowa książka Folleta (kupiłem koleżance - zaczytuje się:)) - 50 zł
Filary Ziemi - przeslicznie ilustrowana gra oparta na motywach książki - 130 zł
Filary Ziemi- dodatek - poprawia jakośc gry, dodaje nowe wydarzenia i postaci znane z książki - 80 zł

:)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: veljarek »

Fajnym prezentem moze byc CUBA z dodakiem, wyjdzie około 250zł, a gra dość fajna
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Tycjan »

veljarek pisze:Fajnym prezentem moze byc CUBA z dodakiem, wyjdzie około 250zł, a gra dość fajna
W wersji angielskiej z dodatkiem wyjdzie około 320zł (ceny Rebela)

Ale Zestaw Foletta (2 książki, gra i dodatek) chyba najlepszą jest propozycją + Pędzące Żółwie dla przyszłych członków rodziny ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Emerem
Posty: 71
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:54
Lokalizacja: B-stok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Emerem »

Jestem zdumiony, że nikt nie wspomniał o serii "Ticket to Ride". Przecież to wymarzony prezent dla świeżych (początkujących) graczy, sprawdzający się rewelacyjnie w parach, w każdym właściwie towarzystwie, w każdym przedziale wiekowym. "Ticket" pięknie i z godnością się starzeje, jest interaktywny, emocjonujący i rewelacyjnie wydany. Idealny prezent dla nowożeńców!

Myślę, że zestaw "Ticket to Ride: Europe" + "TtR: Nordic Countries" (idzie zima) i dodatek "Szwajcaria" zadziała jak czary.

Rozważyłbym też "Carcassonne: Big Box".
For more information on lung cancer, keep smoking
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: edrache »

MarcinD pisze:Jestem zdumiony, że nikt nie wspomniał o serii "Ticket to Ride"
OT: my z żoną kupiliśmy sobie właśnie Ticketa Marlkina w tzw. "podróży" poślubnej :)
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: khaox »

a ja bym wlasnie nie kupowal takich serii jak 3xTtr... chociaz Ttr:Europa jako taki jest zdecydowanie godny polecenia.

Filary ziemi sa super pomysłem (koniecznie z książką). Ładna gra, która sama prowadzi gracza zanim nie załapie detali strategii.

ja bym sie koncentrował na grach 2 osobowych z opcją na więcej osób. To ma być prezent dla młodej pary i ma dawać miłą rozgrywkę bez zbędnego konfliktu. Dołożyłbym więc kooperację - np. Pandemic (bo fajny, chociaż z dodatkiem troszkę drogo wychodzi).
Awatar użytkownika
zanskar
Posty: 30
Rejestracja: 29 lip 2009, 10:23
Lokalizacja: zazwyczaj Małopolska :)

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: zanskar »

Odi pisze:Wybacz, jakoś w Twoich wyborach nie potrafię się odnaleźć. Kryterium ceny jest zwodnicze. Czego tak naprawdę szukasz w planszówce? Figurek?
Czy raczej dobrej zabawy?


Wiesz, nie chodzi o to, że ktoś jest kumaty/niekumaty. W przypadku osoby, która do tej pory grała w gry typu: 'rzuć kostką i weź kartę', naprawdę ryzykowane jest zaserwowanie gry, która ma sporą ilość zasad, wyjątków, regułek, znaczników, kart w języku angielskim
No właśnie, jak tak czytam ten wątek to chyba nie tylko autor ale i koledzy, kórzy mu odpowiadają skaczą po prostu po dostatecznie drogich tytułach, bo padło na początku zdanie o odpowiedniej cenie... Grałem niedawno ze znajomym, który bonusy z przedmiotów w Diablo II recytuje z pamięci, a z zajarzeniem reguł dość prostej w sumie gry, jaką jest Dominion miał pewne problemy na początku. Lepiej chyba kogoś nie zniechęcać do zabawy w planszówki przesadnie skomplikowanym tytułem?

P.S. Pomysł z zestawem Filarów Ziemi bardzo fajny :)

[EDIT] Z drogich gier podobnych do granych przez znajomych jest jeszcze Cashflow :lol:
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Lucf »

Na ślub nie kupowałbym gry planszowej :) a jak to jako dodatek, jakieś ładne klasyczne drewniane wydanie GIGAMICA - Pylos, Qoridor- jak się nie spodoba będzie zdobił półke w sypialni jako ciekawy bibelot.
No może scrabble edycja drewniania.
soloo
Posty: 11
Rejestracja: 04 sie 2009, 21:41

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: soloo »

O rany, dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Dziękuję za dobre rady, chociaż trochę ciężko je ogarnąć!!

Co do moich kryteriów - to są bardzo dobrzy przyjaciele, i trochę niezręcznie bym się czuł dając kopertę, a jednocześnie sami mnie prosili o jakąś wypasioną gierę, stąd chcę kwotę, którą bym włożył do koperty, całą przeznaczyć na gierkę. Teraz jeśli chodzi o nich samych - to takie artystyczne małżeństwo (znaczy przyszłe małżeństwo) przed trzydziestką z Krakowa, i obawiam się, że gry typu Agricola, Osadnicy itd. po prostu nie znajdą u nich zrozumienia ze względu na klimat. To co ich interesuje w grach planszowych to przygoda, dreszczyk emocji itd.. Co do tych figurek tudzież ładnie wydanej gry - tak, zależy mi na tym, aby gra właśnie była przepięknie wydana, gdyż widziałem jak im się oczy świeciły gdy przeglądali u mnie Talizman, każdą figurkę oglądali, a jeśli chodzi o planszę to już w ogóle... Tak więc - gra (lub gra + dodatek) muszą być w cenie około 300-400zł. Dodatkowo muszą być pięknie wydane, figurki, kolorowa fajna plansza itd.. Po zastanowieniu angielski naprawdę nie stanowi dużego problemu raczej, instrukcja musi być po polsku, ale sama gra może być in english. Odpada kupno kilku gier. Serio, nie wchodzi w grę. Chcę jedną dobrą, a nie 3 "bo może któraś się spodoba".

Teraz jeśli chodzi o wybory:
- z BSG rezygnuję, to był zły pomysł.
- AH wydaje mi się ciągle dla nich bardzo atrakcyjny, sądzę że są w stanie załapać się na klimat gry, ale może faktycznie zbyt skomplikowana jest.
- Doom moim zdaniem to chyba najlepszy z dostępnych wyborów - raz, że tytuł mówi sam za siebie. Dwa że ciekawa mechanika i w sumie nie jest aż tak skomplikowana. Trzy że fantastyczne wydanie. Cztery - działa na 2 osoby, mieści się w przedziale cenowym, itd.. I tak jak mówiła koleżanka - mogę ich spróbować poprowadzić. A ta krew lejąca się strugami, ciemność i cały klimat, to jest coś co im się powinno spodobać jak ich znam;)
- Filary ziemi super mnie zainteresowały (nie grałem w tą grę) ale moja dziewczyna stwierdziła że to za statyczne dla nich, plus opinie na rebelu były takie, że nie nadaje się dla 2 osób.
- Carcassone znów uważam że zalicza się do gier, które nie zrobią im tego "WOW!" na pierwszy rzut oka, więc odpada.
- Ticket to ride - dobry kandydat, rozważam.

Resztę ciągle przeglądam. Dzięki!!
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 400
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: piechotak »

Polecam Fury of Dracula - może nie powala bogactwem kolorów i setką figurek, ale jest bardzo klimatyczna, świetnie działa na 2 osoby. No i na pewno można poczuć dreszczyk przygody :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Lucf »

to może Space Hulk ? tam figirki są świetne - bardzo dobrze wycięte, pełno szczegółów. jak sobie pamalują to będzie czad.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Perpetka »

piechotak pisze:Polecam Fury of Dracula - może nie powala bogactwem kolorów i setką figurek, ale jest bardzo klimatyczna, świetnie działa na 2 osoby. No i na pewno można poczuć dreszczyk przygody :)
O, faktycznie, to może przypasować.

Z tego, co piszesz o nowożeńcach, to może faktycznie Middle Earth Quest (problem: słaba jakość figurek, często są połamane już przed rozfoliowaniem gry - nic dramatycznego, ułamany toporek czy inna noga, ale jednak trochę kijowo) albo Android (zakręcona przygodówka, dużo kart, klimacik). Arkham też może się spodobać, ale tu masz kolejny zgryz, czy kupić polskie wydanie, czy angielskie z dodatkami.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Aba »

Daj im kasę w kopercie i napisz że na planszówkę :D, jeśli akurat chcą taki prezent to sobie wybiorą a jeśli nie to kupią coś bardziej potrzebnego :P :D.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: yosz »

Kasa się rozejdzie i gry sobie nie kupią. Wprost powiedzieli, że chcą prezent a nie kasę. Koperta jest bezosobowa, planszówka będzie miała osobisty wyraz. Po co uszczęśliwiać kogoś kopertą na siłę.

Middle Earth Quest może być odpowiedni
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: wicked »

Jeżeli angielski nie jest problemem, to rzeczywiście Fury of Dracula może być dobrą propozycją. Gra łatwiejsza od Arkham Horror (mniej zasad) i ładniejsza (wg mnie, oczywiście). Powiedz, że sprowadzałeś z Anglii i prezent właściwie kosztował 300 zł :D
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 105 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Gra dla znajomych na ślub

Post autor: Ink »

wicked pisze:Jeżeli angielski nie jest problemem, to rzeczywiście Fury of Dracula może być dobrą propozycją. Gra łatwiejsza od Arkham Horror (mniej zasad) i ładniejsza (wg mnie, oczywiście). Powiedz, że sprowadzałeś z Anglii i prezent właściwie kosztował 300 zł :D
A ja jak zwykle obstaję przy tym, że Fury jest kiepską dwuosobówką.
Argumentacja tu: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 8&start=11
i tu: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 8&start=15
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ODPOWIEDZ