Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: dwaduzepe »

Wothan pisze: 08 lut 2022, 09:17 Czy wariant solo jest zawarty w instrukcji i czy pomaga nauczyć się gry?
jest druga instrukcja do solo, a czy pomaga? bardziej chyba bym sia nauczyl najpiere gry solo na dwie rece, a potem dopiero solo
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: DarkSide »

grabol pisze: 02 lip 2021, 21:06 Lista kart podstawowych, bgg promo i z dodatku z I ed. X na końcu numeru karty oznacza dodatek.

https://boardgamegeek.com/filepage/1524 ... ionbgg-v10
vinnichi pisze: 09 sty 2022, 15:51 Może komuś się przyda poradnik/instrukcja do Pax Renaissance. Kolega pwoloszun zrobił piękną robotę żebyście Wy nie musieli :D
https://youtu.be/g6mXTuFiOic
https://youtu.be/hXpY-I-mNRA
Uaktualniłem pierwszy post w tym temacie i wrzuciłem wszystkie pomocne linki. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Ostatnio natknąłem się na tę wersję instrukcji i wydaje się znakomita: https://boardgamegeek.com/filepage/2330 ... dition-rul
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 70 times
Been thanked: 103 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: piwko »

Po kilku miesiącach udało się nam w końcu zagrać. Spodziewałem się sporo, ale łał, po prostu ŁAŁ. Pierwsza gra jest potwornie ciężka, cały czas nosy w instrukcji i testowanie jak co działa. Ale każda kolejna daje lepsze zrozumienie mechanizmów i powoduje większy uśmiech na twarzy. Gorąco polecam. My już planujemy kolejne partie i wydaje mi się że to może być gra z mojego top5 albo nawet top3.
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: MgK1989 »

piwo08 pisze: 09 lut 2022, 13:21 Po kilku miesiącach udało się nam w końcu zagrać. Spodziewałem się sporo, ale łał, po prostu ŁAŁ. Pierwsza gra jest potwornie ciężka, cały czas nosy w instrukcji i testowanie jak co działa. Ale każda kolejna daje lepsze zrozumienie mechanizmów i powoduje większy uśmiech na twarzy. Gorąco polecam. My już planujemy kolejne partie i wydaje mi się że to może być gra z mojego top5 albo nawet top3.
Idzie gdzieś jeszcze to dostać? Ostrzę sobie na to zęba:)
tommyray
Posty: 1346
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 415 times
Been thanked: 572 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: tommyray »

MgK1989 pisze: 09 lut 2022, 16:27
piwo08 pisze: 09 lut 2022, 13:21 Po kilku miesiącach udało się nam w końcu zagrać. Spodziewałem się sporo, ale łał, po prostu ŁAŁ. Pierwsza gra jest potwornie ciężka, cały czas nosy w instrukcji i testowanie jak co działa. Ale każda kolejna daje lepsze zrozumienie mechanizmów i powoduje większy uśmiech na twarzy. Gorąco polecam. My już planujemy kolejne partie i wydaje mi się że to może być gra z mojego top5 albo nawet top3.
Idzie gdzieś jeszcze to dostać? Ostrzę sobie na to zęba:)
Ja kupilem na przedsprzedaży w planszostrefie, może nadal mają.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4742
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1247 times
Been thanked: 1466 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Mr_Fisq »

MgK1989 pisze: 09 lut 2022, 16:27 Idzie gdzieś jeszcze to dostać? Ostrzę sobie na to zęba:)
Dzisiaj razem z kilkoma innymi Eklundami wjechał do planszomani (mają obecnie od ręki).
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 70 times
Been thanked: 103 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: piwko »

MgK1989 pisze: 09 lut 2022, 16:27
piwo08 pisze: 09 lut 2022, 13:21 Po kilku miesiącach udało się nam w końcu zagrać. Spodziewałem się sporo, ale łał, po prostu ŁAŁ. Pierwsza gra jest potwornie ciężka, cały czas nosy w instrukcji i testowanie jak co działa. Ale każda kolejna daje lepsze zrozumienie mechanizmów i powoduje większy uśmiech na twarzy. Gorąco polecam. My już planujemy kolejne partie i wydaje mi się że to może być gra z mojego top5 albo nawet top3.
Idzie gdzieś jeszcze to dostać? Ostrzę sobie na to zęba:)
Za planszove - wygląda na to, że w Planszomanii mają na stanie, a w Planszostrefie "spodziewana dostawa".
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Wothan »

Ja kupowałem w 3T, ale już jest niedostępna. Wczoraj cały dzień nauka zasad (instrukcja, pomoce, YT), dziś rozpoznawcza gra na dwie ręce - jakoś poszło, ale z nosem w pomocach. Ale kurde, zaraz znowu siadam bo wciąga. Jak będę swobodnie grał sam ze sobą to spróbuję solo, a potem zbieram drużynę i ... nauka gry :D
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: XLR8 »

Zagrane dwa razy na dwie ręce i powiem, że mam mieszane uczucia. Gra ma kosmiczny próg wejścia, ale też immersję i klimat. Niestety jest ogromny problem z czytelnością. Ciężko powiedzieć kto na jakie ikony i jak blisko jest zwycięstwa. Nie wiem czy nie będę musiał zrobić osobnych torów do zaznaczania dominującej religii itd nie mogetsie już doczekać partii multiplayer 😁
ckbucu
Posty: 370
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 417 times
Been thanked: 575 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ckbucu »

XLR8 pisze: 01 mar 2022, 20:59 Zagrane dwa razy na dwie ręce i powiem, że mam mieszane uczucia. Gra ma kosmiczny próg wejścia, ale też immersję i klimat. Niestety jest ogromny problem z czytelnością. Ciężko powiedzieć kto na jakie ikony i jak blisko jest zwycięstwa. Nie wiem czy nie będę musiał zrobić osobnych torów do zaznaczania dominującej religii itd nie mogetsie już doczekać partii multiplayer 😁
Ja w to w ciągu ostatniego czasu zagrałem 5x solo (gra się jak na dwóch graczy). Nie widzę problemu z czytelnością przy takim układzie. Może, jakby było 4 graczy i siedzi po drugiej stronie stołu to tak - ale na to samo cierpi i Pax Pamir, Porfiriana.
Co do trackingu prestiżu i punktów - jest na bgg gotowy szablon do pobrania:
https://boardgamegeek.com/filepage/2355 ... rack-board

Polecam też ten player aid:
https://boardgamegeek.com/filepage/2226 ... player-aid
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: XLR8 »

ckbucu pisze: 01 mar 2022, 21:03
XLR8 pisze: 01 mar 2022, 20:59 Zagrane dwa razy na dwie ręce i powiem, że mam mieszane uczucia. Gra ma kosmiczny próg wejścia, ale też immersję i klimat. Niestety jest ogromny problem z czytelnością. Ciężko powiedzieć kto na jakie ikony i jak blisko jest zwycięstwa. Nie wiem czy nie będę musiał zrobić osobnych torów do zaznaczania dominującej religii itd nie mogetsie już doczekać partii multiplayer 😁
Ja w to w ciągu ostatniego czasu zagrałem 5x solo (gra się jak na dwóch graczy). Nie widzę problemu z czytelnością przy takim układzie. Może, jakby było 4 graczy i siedzi po drugiej stronie stołu to tak - ale na to samo cierpi i Pax Pamir, Porfiriana.
Co do trackingu prestiżu i punktów - jest na bgg gotowy szablon do pobrania:
https://boardgamegeek.com/filepage/2355 ... rack-board

Polecam też ten player aid:
https://boardgamegeek.com/filepage/2226 ... player-aid
Rozwinę swoją myśl o czytelności. Wszystko faktycznie widać, ale liczenie każdej ikonki, liczby królów itd jest strasznie uciążliwe i generuje największy downtime. Przy PP2 wystarczy zerknąć na stół i wszystko od razu jest jasne, tutaj są aż 4 WINCONy.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Arkhon »

Czyli mówisz o ilości parsowanych informacji, która oczywiście wielu może przytłoczyć.
To waga najcięższa jest.
Nie mniej jednak satysfakcja, historie, emocje i klimat jakie przynosi, wynagradzają wytrwałych.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 342 times
Been thanked: 309 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Chudej »

XLR8 pisze: 01 mar 2022, 20:59 Zagrane dwa razy na dwie ręce i powiem, że mam mieszane uczucia. Gra ma kosmiczny próg wejścia, ale też immersję i klimat. Niestety jest ogromny problem z czytelnością. Ciężko powiedzieć kto na jakie ikony i jak blisko jest zwycięstwa. Nie wiem czy nie będę musiał zrobić osobnych torów do zaznaczania dominującej religii itd nie mogetsie już doczekać partii multiplayer 😁
Czytelność? Tego akurat bym nie zarzucił tej grze (ani brzydkiej pierwszej ani ładnej nowej edycji). IMO największy problem na początku to ogarnięcie jak działają wszystkie oneshoty (i uświadomienie sobie jak podobne do siebie są wszystkie wojny), a poziom ekspercki to już pamiętanie mikrozasad, których tu nie brakuje, gdzieś pomiędzy jest jeszcze ogarnięcie i płynne poruszanie się po player aidach i instrukcji. Cała reszta to już sztuka odnalezienia się w chaosie i tej pięknej plątaninie mechanizmów. Powodzenia w uczeniu nowograczy, przyda się ;) Pierwsze zetknięcia z tą grą są brutalne, ale jakby się spodobało to zapraszamy na Discorda do umawiania się na partie online.
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1740 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: pwoloszun »

XLR8 pisze: 01 mar 2022, 21:08
Rozwinę swoją myśl o czytelności. Wszystko faktycznie widać, ale liczenie każdej ikonki, liczby królów itd jest strasznie uciążliwe i generuje największy downtime. Przy PP2 wystarczy zerknąć na stół i wszystko od razu jest jasne, tutaj są aż 4 WINCONy.
True.

Pare malych tipow, ktore sprawdzaja sie u nas w partiach, a nuz sie przyda:
  • Gdy ktos zdobedzie/przejmie danego Krola, warto uzywac zetonow herbow i umieszczac je na danym (pustym) tronie. Ciekawostka: to rozwiazanie w 1st ed. podrzucil Eklundowi kolega warlock.
  • Po paru rundach, jak juz zacznie sie dziac, staramy sie na biezaco liczyc i glosno komentowac kto spelnia jakis warunek zwyciestwa, ew. ile i czego mu brakuje.
  • Poniewaz wszystko poza kartami na reku to informacje jawne, to warto po prostu pytac ludzi wprost np. "Ile masz ikonek Prawa?", albo "Czy wygrywasz teraz na dominujacej religii? Ile Ci brakuje?" itp.
  • Location: ludzie maja z tym duzy problem. Warto przypominac, ze dane Opsy beda mogly byc odpalane TYLKO w danej lokacji i ew. odpowiednio na kartach East/West. Plus (gdy pojawia sie w grze) podkreslanie zasiegu kart East/West, ale i zagrozen jakie na nie czyhaja (Behead, Bishopy).
  • Wiem, ze bylo juz wielokrotnie walkowane, ale to po prostu najlepiej dziala: zagrac POD RZAD, najlepiej jednego wieczoru 2, a nawet 3 partie.
  • Do nauki, przy partii 2p mozna przy setupie zrobic wieksze decki jak na 3p. Chodzi o to, zeby kometa nie wyszla zbyt szybko i gra nie skonczyla sie po 2h tlumaczenia zasad i doslownie 15min rozgrywki.
Gra ma potwornie wysoki prog wejscia i na poczatku najlepiej grac w nia mozliwie czesto.
Podcast dżentelmeni przy stole:
gervaz
Posty: 346
Rejestracja: 26 wrz 2009, 09:07
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: gervaz »

Karty na ręku to de facto też informacje jawne - tzn. wiesz, co kto kupił.
http://bitewniakowepogranicza.blogspot.com/

Blog z pogranicza gier bitewnych i reszty rozrywki bez prądu (w tym picia).
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 498
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 977 times
Been thanked: 215 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

gervaz pisze: 02 mar 2022, 16:55 Karty na ręku to de facto też informacje jawne - tzn. wiesz, co kto kupił.
Ale kto to spamięta przy 4 graczach. A niech jeszcze ktoś odblokuje nielimitowaną rękę ...
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ahoytosemja »

ZygfrydDeLowe pisze: 02 mar 2022, 23:08
gervaz pisze: 02 mar 2022, 16:55 Karty na ręku to de facto też informacje jawne - tzn. wiesz, co kto kupił.
Ale kto to spamięta przy 4 graczach. A niech jeszcze ktoś odblokuje nielimitowaną rękę ...
przeciez to jest kilka kart do pamietania, jak ktos juz ogrania gre i zna karty to zazwyczaj sie pamieta mniej wiecej kto co ma
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1740 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: pwoloszun »

Maly dodatek/promo cards do Pax Renaissance 2nd ed.
SZACOWANA WYSYŁKA W III kwartale 2022 r. (Mogą wystąpić zmiany w datach.)

Załóżmy, że plądrowanie Konstantynopola przez czwartą krucjatę nigdy się nie wydarzyło, pozwalając Drugiemu Rzymowi Bizantyjskiemu powstrzymać nagły wzrost Turków osmańskich. Mogą znaleźć wsparcie u Rosjan, z którymi dzielą wyznanie prawosławne, a może Austriaków i Francuzów po rozłamie katolicko-protestanckim. W końcu przeżyli już upadek Rzymu, Persów, Arabów, Bułgarów, Turków Seijuk, Rusów, Wikingów i krzyżowców. Mogą nawet przetrwać do dnia dzisiejszego jako państwo greckie ze śladami wpływów rzymskich.

Pakiet promocyjny dla Pax Renaissance 2 wyd. obejmuje:

2 bankierów (Alvaro Mendes i Cornelius Berenberg)
2 karty mapy
1 karta zwycięstwa
5 kart Zachodu
2 karty Wschodu
Nieoficjalne (czytaj: nic pewnego) informacje nt. paru kart:
Spoiler:
Link do sklepu: https://iongamedesign.com/products/pax- ... -pack-2022
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Abizaas »

Planszostrefa ma powyższą promkę w przedsprzedaży od dzisiaj:
https://planszostrefa.pl/pl/p/Pax-Renai ... ards/14764

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Arkhon »

True. Natomiast niektórzy już dostaliśmy od ION daną promkę drogą pocztową.
Spoiler:
Mc Aron
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2022, 20:24
Has thanked: 1 time

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Mc Aron »

Witam, czy może któryś z pasjonatów sporządził polskie tłumaczenie instrukcji do drugiej edycji?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Arkhon »

Mc Aron pisze: 07 sty 2023, 14:34 Witam, czy może któryś z pasjonatów sporządził polskie tłumaczenie instrukcji do drugiej edycji?
Nie znam tłumaczenia instrukcji w PL, jednak mogę polecić dwa świetne filmy wykonane przez kolegę Piotrka, w języku ojczystym:
https://www.youtube.com/watch?v=g6mXTuFiOic oraz https://www.youtube.com/watch?v=hXpY-I-mNRA
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: dave8 »

Gra odleżala ponad rok po KS i w końcu udało mi się zabrać ją na ferie i zagrać. Zagraliśmy 6 partii 2 osobowych na przestrzeni kilku dni.
Jest to zdecydowanie wymagający tytuł z dużą ilością zasad ale było to najlepsze doświadczenie planszowe jakie przeżyłem. Kolejna 10/10 na BGG pękła!
Muszę przetasować swoje top 10.
Nie mogę się wręcz doczekać kontynuacji!
Wow, wow i jeszcze raz wow.
Ma ktoś z was ten mini dodatek? Warto?



P.S. jak ktoś z Łodzi jest chętny na grę to chętnie się umówię
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 993
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 377 times
Been thanked: 806 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Apos »

Galakta właśnie zapowiedziała wydanie wersji PL.

Obrazek

Dobra sprzedaż Pamira pewnie pomogła w podjęciu tej świetnej decyzji :D.
ODPOWIEDZ