Wyprawa do El Dorado / The Quest for El Dorado (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

bdm pisze: 09 maja 2022, 15:58
PytonZCatanu pisze: 09 maja 2022, 14:09 Ja trzymam w łóżku 🙂

(Edit: w sensie w pudle, tam gdzie pościel, a nie że pod kołdrą 😁)
A pościel na półkach? 😆
W kallaxie 😁

Nie no, mamy takie duże łóżko, w którego skrzyni nie trzymamy jakiś praktycznych rzeczy, bo się ciężko otwiera. Ale ma to to ogromna pojemność, więc np. puste pudła po dodatkach tam leżą 🙂 żona też jakiejś takie swoje skarby trzyma 🙂
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: marper81 »

Nowe promki do podstawki:
Obrazek
I lista sklepów, gdzie można je dostać:
🎲Flamberg - Katowice
🎲CANIS LUPUS - Poznań
🎲Merfolk - Pruszków
🎲STREFA Centrum Hobbystyczne – Bielsko-Biała
🎲GNOM – Bielsko-Biała
🎲AM76 - Warszawa
🎲ALEplanszowki - Żukowo
🎲Księgralnia – Bielsko-Biała
🎲Graszki - Opole
🎲Zgrani - Warszawa
🎲Gralnia - Łódź
🎲Dragonus - Kraków
🎲Graal - Warszawa
🎲e-Legion - Świdnik
🎲Strefa MTG - Warszawa
🎲Przyczółek - Piastów
🎲Planszomania - Warszawa
🎲Mapel - Katowice
🎲Chaos Games - Piła
🎲Centrum gier PEGAZ - Bydgoszcz
🎲Card Store - Ełk
🎲GameKeeper - Rzeszów
🎲Gosu Gry planszowe - Poznań
🎲Marajo - Wrocław
🎲Mag planszowy - Wrocław
🎲Joker - Kraków
🎲Rubico - Łódź
🎲Fenix - Szczecin
🎲Gracula - Wrocław
🎲Shop Gracz - sklep z grami - Kraków
🎲Gra na czas - Lublin
🎲Planszak - Wrocław
🎲Venco - Warszawa

Ja chyba zacznę losować, które wejdą do gry bo trochę tego za dużo już jest. Jak nie wejdzie na rynek nic z wiosłem, może być ciekawa rozgrywka :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

marper81 pisze: 25 maja 2022, 12:35 Ja chyba zacznę losować, które wejdą do gry bo trochę tego za dużo już jest. Jak nie wejdzie na rynek nic z wiosłem, może być ciekawa rozgrywka
Już kiedyś proponowałem taki home rule. Przesadna ilość kart w grze jest trochę kontra duchowi tej gry. Dobrym pomysłem jest losowanie w ramach setupu 12 rodzajów kart dostępnych po odblokowaniu ryneczku, a reszta do pudła.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: ozon »

Promki mają być też na Warszawskich Targach Książki.
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 13 times
Been thanked: 17 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Wazanaczole »

Jakie są promki, każdy widzi. Jest już identyczny Siłacz i Tubylec, oraz ta karta z podsawki - po zagraniu połóż kartę z rynku na odrzucone. Jak dla mnie zbyt podobne i ułatwiające grę. Kupiłbym kartę w stylu Geis z Inis - gdy przeciwnik zagra kartę, możesz anulować jej efekt. Takich trików mi w tej grze brakuje. Kto nie związałby lianą konkurenta, skoro odkrywam El Dorado? Zamiast tego manna z nieba
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1533
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: EsperanzaDMV »

To są promki takie, że mogę wejść do sklepu i powiedzieć "Poproszę promki", czy trzeba coś koniecznie kupić? Nie chcę, by zabrzmiało to jak cebula (a pewnie brzmi), ale po prostu nie planuję w najbliższym czasie już kupować żadnych gier, przy przeprowadzce i dziecku lada moment na świecie patrzę realnie na swoje półki i ile gier już mam :D a jednak chciałbym takie promki dostać, by mieć je dostępne w grze jak już się znajdzie czas... hmm albo po prostu kupię przy okazji jakieś koszulki :P
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

EsperanzaDMV pisze: 26 maja 2022, 09:20 To są promki takie, że mogę wejść do sklepu i powiedzieć "Poproszę promki", czy trzeba coś koniecznie kupić? Nie chcę, by zabrzmiało to jak cebula (a pewnie brzmi), ale po prostu nie planuję w najbliższym czasie już kupować żadnych gier, przy przeprowadzce i dziecku lada moment na świecie patrzę realnie na swoje półki i ile gier już mam :D a jednak chciałbym takie promki dostać, by mieć je dostępne w grze jak już się znajdzie czas... hmm albo po prostu kupię przy okazji jakieś koszulki :P
Pełna cebula :D I nie stresuj się.
Ja wczoraj jak podszedłem w Wawie po te promki, to miałem te same dylematy co Ty :D Koniec końców patrząc na to co wydałem na gry, doszedłem do wniosku, że mam w nosie jak ktoś będzie o mnie myślał. Ale... wszedłem i chciałem kupić nowe MikroMakro dla dzieciaków (i siebie :wink:), tylko że akurat ten sklep jeszcze go nie miał. Pogadałem za to ze sprzedawcą dobre pół godziny. Nie mam już wyrzutów sumienia :)
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: marper81 »

EsperanzaDMV pisze: 26 maja 2022, 09:20 To są promki takie, że mogę wejść do sklepu i powiedzieć "Poproszę promki", czy trzeba coś koniecznie kupić? Nie chcę, by zabrzmiało to jak cebula (a pewnie brzmi), ale po prostu nie planuję w najbliższym czasie już kupować żadnych gier, przy przeprowadzce i dziecku lada moment na świecie patrzę realnie na swoje półki i ile gier już mam :D a jednak chciałbym takie promki dostać, by mieć je dostępne w grze jak już się znajdzie czas... hmm albo po prostu kupię przy okazji jakieś koszulki :P
Tak, to są promki które się dostaje, nie kupuje :lol: Ja nawet zadzwoniłem sobie wcześniej do sklepu, żeby dla mnie zarezerwowali. I chyba dobrze zrobiłem, bo sprzedawca mówił, że na poprzednie promki było takie branie, że zeszły bardzo szybko. Także bierz, jak dają 8)
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

Odnośnie ilości kart na rynku. Dlaczego by nie przygotować map z zestawem kart na rynku. Jak będę mieć trochę czasu to przygotuję parę map z sugerowanymi zestawami kart.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 643
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 195 times
Been thanked: 175 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Michito »

Profil NK jeszcze nie dotarł z tą informacją na forum (a przecież powinno to być pierwsze miejsce na takie obwieszczenie, prawda? 8)) więc spieszę ogłosić, że:
NOWY DODATEK!

Wreszcie możemy to ujawnić! Na naszą prośbę Reiner Knizia stworzył nowy dodatek do WYPRAWY DO EL DORADO! Dodatek zupełnie nowy, nigdzie dotychczas nie wydany. Poniżej widzicie anglojęzyczną wersję okładki. Pudełko będzie tej samej wielkości co pierwszy dodatek – Demony Dżungli. Więcej szczegółów już niebawem.

Czekacie razem z nami? 😊
Okładka (angielska) nowego dodatku:
Spoiler:
Jestem bardzo ciekaw co też tym razem Doktor wymyśli.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5305
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1090 times
Been thanked: 1715 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BOLLO »

Wygląda jakby na graczy czyhało jakieś niebezpieczeństwo od dzikich plemion i zwierząt.
rogal
Posty: 249
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: rogal »

oby coś zrobili z rynkiem kard bo już jest tego za dużo na stole :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5305
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1090 times
Been thanked: 1715 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BOLLO »

rogal pisze: 07 cze 2022, 10:43 oby coś zrobili z rynkiem kard bo już jest tego za dużo na stole :)
ja radze sobie używając takich folijek jako rynek.
https://allegro.pl/oferta/10szt-strony- ... qMQAvD_BwE
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: miker »

rogal pisze: 07 cze 2022, 10:43 oby coś zrobili z rynkiem kard bo już jest tego za dużo na stole :)
Gram z 3 promkami i dodatkiem Demony dżungli. Jedyne co mogę powiedzieć to: "wincyj kart"! :wink:
A na serio, mogliby dodać trochę więcej asymetrii, tak jak to zrobili w Demonach z kartami startowymi i dodatkowymi osobami z ryneczku przy drugim klocku planszy.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

BOLLO pisze: 07 cze 2022, 12:27
rogal pisze: 07 cze 2022, 10:43 oby coś zrobili z rynkiem kard bo już jest tego za dużo na stole :)
ja radze sobie używając takich folijek jako rynek.
https://allegro.pl/oferta/10szt-strony- ... qMQAvD_BwE
Korzystam z podobnych, świetne rozwiązanie. Polecam.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

rogal pisze: 07 cze 2022, 10:43 oby coś zrobili z rynkiem kard bo już jest tego za dużo na stole :)
Największym problemem el dorado z dodatkiem wcale nie jest ilość kart ale kafle terenu z dodatku, które w są beznadziejnie zrobione. Żadnych przesmyków i cirkawych przejść za to żyg mozaika terenów i pełno klątw które i tak wszyscy traktują jak słabsze góry (w sensie traktują jak teren nieosiągalny no chyba że tubylcem)
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 172
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 148 times
Been thanked: 90 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Mrukar »

Znana jest zawartość nowego dodatku: https://en.lautapelit.fi/product/45640/ ... ca-lisaosa
Spoiler:
Nowych kart jest tyle co w promkach, więc przeładowanie rynku nam nie grozi.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Mrukar pisze: 12 cze 2022, 22:46 Znana jest zawartość nowego dodatku: https://en.lautapelit.fi/product/45640/ ... ca-lisaosa
Spoiler:
Nowych kart jest tyle co w promkach, więc przeładowanie rynku nam nie grozi.
I jeszcze to:

This product will start shipping approximately on 30.11.2022
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Zrobiłem porządek w kartach do Wyprawy do Eldorado (wszystkie (w tym wszystkie promki) poza startowymi i bohaterami). Wydaje mi się, że teraz jest bardziej przejrzyście i jeśli gracz ma wybrać kartę na rynek będzie mógł to zrobić sprawniej. Myślę o tym, żeby wydrukować etykiety do każdej kieszeni, żeby usprawnić clean up.

Podsyłam jako inspiracje. W sumie kart (poza startowymi i bohaterami) są 32 rodzaje. Jeśli nie liczyć zwierząt to 31 🙂
Teraz w tym dodatku na jesieni też dojdzie kilka kart, trzeba będzie od nowa pomyśleć


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Ps. Macie wszystkie? 😎
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Przeszedł mi do głowy pewien pomysł dotyczący listu polecającego. Niektórzy go lubią, inni nie. Może dać im wybór?

Zgodnie z instrukcją po jednym liście należy wtasować do talii startowej. A może dać go do zdobycia podobnie jak karty bohaterów? W tawernie, a może w którejś wiosce/wioskach na planszy? Do rozważenia. 🙂
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BartP »

A ja się zastanawiam, czy wraz z promkami wzorów kart nie powstało już tyle, że za przykładem Dominiona należałoby losowo wybierać ileś tam tworzących rynek, a pozostałe trafiają do pudła...?
mluckner
Posty: 344
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 97 times
Been thanked: 97 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: mluckner »

BartP pisze: 03 lip 2022, 10:30 A ja się zastanawiam, czy wraz z promkami wzorów kart nie powstało już tyle, że za przykładem Dominiona należałoby losowo wybierać ileś tam tworzących rynek, a pozostałe trafiają do pudła...?
Mógłbyś wtedy skończyć np. bez kart do pokonywania wody.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

BartP pisze: 03 lip 2022, 10:30 A ja się zastanawiam, czy wraz z promkami wzorów kart nie powstało już tyle, że za przykładem Dominiona należałoby losowo wybierać ileś tam tworzących rynek, a pozostałe trafiają do pudła...?


Tak, sugerowałem to też parę razy. Szczególnie, że w tym jesiennym dodatku też dojdzie parę kart.

To była moja cicha motywacja posegregowania kart rodzajami - jeśli planujemy taki rynek to powinny się znaleźć w nim losowe karty, ALE żeby to były karty każdego rodzaju 🙂

Z drugiej strony, całkowicie losowy rynek z np. tylko jednym rodzajem kart z wodą, miałby swoje uroki i dodatkowe strategiczne decyzje (np. wzrośnie wartości kart pozwalających szybko ukraść kartę (np. lornetka, telegram) 🙂
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BartP »

mluckner pisze: 03 lip 2022, 10:35
Mógłbyś wtedy skończyć np. bez kart do pokonywania wody.
E tam, takich kart jest co najmniej 8, więc o to bym się nie bał. Jeśli jednak rzeczywiście doszłoby do sytuacji, że tylko jeden rodzaj karty pozwala ci przejść jakiś przesmyk, to zawsze można zrobić ręczne sterowanie gospodarką i dokonać jakiejś tam drobnej korekty rynku. Moje dzieciaki nie mają nic przeciwko milionowi kart do wyboru, ale myślę, że jak następnym razem zagram z geekami, to coś tam w tej materii pokombinujemy.

Swoją drogą, wydaje mi się, że nieuniknione jest, że Knizia lub Nasza Księgarnia wprowadzą z czasem jakieś zasady do wariantów all-in.
ODPOWIEDZ