The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 267
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 175 times
Been thanked: 116 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Urkeith »

Dewon23 pisze: 16 kwie 2022, 15:52
Urkeith pisze: 15 kwie 2022, 07:21 Jeżeli gra nie podejdzie już po pierwszej partii, to po co się zmuszać do kolejnych? ;) Mi też TGW nie podszedł - był trochę nużący i strasznie się dłużył. Również grałem tylko jedną partię, ale nie mam ochoty siadać do następnej
Jak można skreślić grę po jednej rozgrywce, w którą zapewne grałeś bez dobrej znajomości zasad 😱
Po prostu genialne podejście 😄🤣😂
Nie widzę co w tym jest zabawnego. Jeżeli poświęcam na rozgrywkę 3-4h (już niech nawet nie chodzi o TGW) i nie bawiłem się przy tym dobrze, to po co siadać do niej jeszcze raz? Jest szansa, że gra za drugim razem zaskoczy, ale jeżeli nie, to znowu zmarnuję 3-4h które mogłem poświęcić na coś co WIEM, że sprawi mi przyjemność. Czasem zdarzają się tytuły które mimo, że są uznawane za bardzo dobre to nam nie podchodzą. Normalna rzecz moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4523
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 874 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Ardel12 pisze: 16 kwie 2022, 08:15 A ja mam pytanie o uzyskiwane przez Was wyniki. U mnie dobiliśmy w okolice 140-170 co wydaje mi się świetnym wynikiem(j 1.5 toru PZ zaliczone).
1 partia : 219,181,187,157,146
druga : 203,164,159,117
trzecia: 196,193,179,166,139
czwarta: 270,187,219,164,189
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 650
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 247 times
Been thanked: 373 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Nilis »

Potężne różnice punktowe, mówię oczywiście między 1 a 4 miejscem
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
shuji
Posty: 1289
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 220 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: shuji »

Hejka,

Mam pytanie do osób, które grały lub się orientują w tej poprzedniej kampanii. Z tego co widzę są dwa dodatki płatne - ancient beats i black powder.
Nie jestem specem od planszówek, ale z mojego doświadczenia dodatki dzielą się na takie, które wprowadzają większą regrywalności - czyli są polecane dla osób, któe bardzo dużo grają w grę i potrzebują coś nowego (przykład - scenariusze do Robinson Cruose od Portal Games), albo takie, które rozbudowują grę w jej podstawowej wersji i można je używać już od 1 czy 2 rozgrywki (np. dodatkowe potwory dostępne od początku)

Pytanie w takim razie jakimi rodzajami dodatków są te dla Great Wall?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11065
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3275 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

shuji pisze: 20 kwie 2022, 10:39 Hejka,

Mam pytanie do osób, które grały lub się orientują w tej poprzedniej kampanii. Z tego co widzę są dwa dodatki płatne - ancient beats i black powder.
Nie jestem specem od planszówek, ale z mojego doświadczenia dodatki dzielą się na takie, które wprowadzają większą regrywalności - czyli są polecane dla osób, któe bardzo dużo grają w grę i potrzebują coś nowego (przykład - scenariusze do Robinson Cruose od Portal Games), albo takie, które rozbudowują grę w jej podstawowej wersji i można je używać już od 1 czy 2 rozgrywki (np. dodatkowe potwory dostępne od początku)

Pytanie w takim razie jakimi rodzajami dodatków są te dla Great Wall?
Streatch Goals - wieksza regrywalnosc, dodatkowe moduły - genghis khan, szczur, bannerman (dodatkowa opcja wystawiania jednostek i atakowania) <-- IMHO najlepszy wybór na poczatek
Black Powder - asymetria jednostek, wieże, jeszcze nie grałem, czekam na PLke
Ancient Beasts - dodatkowe karty taktyki, advisorzy, i bestie wprowadzajace zmiany w punktowaniu jesli dobrze pamietam
Ogolnie SG polecam na start, aczkolwiek nie grałem z pozostałymi dodatkami jeszcze
sasquach
Posty: 1841
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 938 times
Been thanked: 588 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: sasquach »

Bannermen są częścią modułu z Genghis Khan i chyba nie powinni być dodawani oddzielnie. Raz tak graliśmy i miałem wrażenie, że strategia z zabijaniem hord zrobiła się zdecydowanie prostsza.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11065
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3275 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

sasquach pisze: 20 kwie 2022, 11:36 Bannermen są częścią modułu z Genghis Khan i chyba nie powinni być dodawani oddzielnie. Raz tak graliśmy i miałem wrażenie, że strategia z zabijaniem hord zrobiła się zdecydowanie prostsza.
Haniel pisze:
Chyba nie ma do tego przeciwwskazań? Można łatwo sterować poziomem trudności dodając +1 karte hordy na rok jeśli dobrze pamietam to autor cos takiego gdzies sugerował
sasquach
Posty: 1841
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 938 times
Been thanked: 588 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: sasquach »

Dla mnie przeciwwskazanie jest takie, że przesuwa balans, ale to odczucie po jednej rozgrywce.
Nie grałem z Genghis Khan, ale z tego co kojarzę to podwyższa od poziom trudności walki, więc wsparcie w postaci bannermenów ma tu sens.

Zobaczymy czy Haniel coś odpisze.
Haniel
Posty: 174
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 152 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

sasquach pisze: 20 kwie 2022, 12:14 Dla mnie przeciwwskazanie jest takie, że przesuwa balans, ale to odczucie po jednej rozgrywce.
Nie grałem z Genghis Khan, ale z tego co kojarzę to podwyższa od poziom trudności walki, więc wsparcie w postaci bannermenów ma tu sens.

Zobaczymy czy Haniel coś odpisze.
Możecie grać z Bannermanem bez całego GK, ale tak, to przesunie siłę na korzyść graczy.
Można to obejść poprzez to:
Możecie używać "+1" i zobaczyć, jak Wam to leży wtedy.
Możecie wymienić część setów na trudniejsze.
Możecie całość hord wymienić na trudniejsze, nie tylko kilka setów (tutaj polecam karty z coopa, która są trudne - największy hardcore zrobicie, jak będziecie grać na karty, które mają 8+ vital spotów, bo wtedy długo się zbija takie hordy :D)

Tylko przy hordach pamiętajcie, żeby usunąć set 3 kart i dodać set 3 kart, żeby rozkład na pleckach hord był zachowany, bo inaczej może się skończyć tak, że lewa sekcja będzie oblegana a prawa wcale itd.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 500
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: itsthisguyagain »

Hardkor pisze: 16 kwie 2022, 16:46
Ardel12 pisze: 16 kwie 2022, 08:15 A ja mam pytanie o uzyskiwane przez Was wyniki. U mnie dobiliśmy w okolice 140-170 co wydaje mi się świetnym wynikiem(j 1.5 toru PZ zaliczone).
1 partia : 219,181,187,157,146
druga : 203,164,159,117
trzecia: 196,193,179,166,139
czwarta: 270,187,219,164,189
Te wartości punktowe nie świadczą dobrze o grze.
sasquach
Posty: 1841
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 938 times
Been thanked: 588 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: sasquach »

Czemu?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11065
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3275 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Pewnie kolega widzi potencjał na snowball - trochę można tak pomyśleć przy pierwszej grze, ale znając ją wartości punktowe są zdecydowanie blizej siebie
shuji
Posty: 1289
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 220 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: shuji »

japanczyk pisze: 20 kwie 2022, 11:20
shuji pisze: 20 kwie 2022, 10:39 Hejka,

Mam pytanie do osób, które grały lub się orientują w tej poprzedniej kampanii. Z tego co widzę są dwa dodatki płatne - ancient beats i black powder.
Nie jestem specem od planszówek, ale z mojego doświadczenia dodatki dzielą się na takie, które wprowadzają większą regrywalności - czyli są polecane dla osób, któe bardzo dużo grają w grę i potrzebują coś nowego (przykład - scenariusze do Robinson Cruose od Portal Games), albo takie, które rozbudowują grę w jej podstawowej wersji i można je używać już od 1 czy 2 rozgrywki (np. dodatkowe potwory dostępne od początku)

Pytanie w takim razie jakimi rodzajami dodatków są te dla Great Wall?
Streatch Goals - wieksza regrywalnosc, dodatkowe moduły - genghis khan, szczur, bannerman (dodatkowa opcja wystawiania jednostek i atakowania) <-- IMHO najlepszy wybór na poczatek
Black Powder - asymetria jednostek, wieże, jeszcze nie grałem, czekam na PLke
Ancient Beasts - dodatkowe karty taktyki, advisorzy, i bestie wprowadzajace zmiany w punktowaniu jesli dobrze pamietam
Ogolnie SG polecam na start, aczkolwiek nie grałem z pozostałymi dodatkami jeszcze
Niestety nic mi to nie mówi bo nie czytałem instrukcji ani nie grałem w grę... :)
Chodzi mi o to czy są te płatne dodatki to raczej alternatywne tryby rozgrywki czy coś co ulepsza podstawkę ?
Pytam w tym kontekście że wiem że w grę nie będę grał mega duża razy i nie wiem czy jest sens w nie inwestować.
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 83
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 112 times
Been thanked: 53 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Lukashi »

Dodatki dodają elementów i można je ze sobą łączyć ;) Niektórzy nawet grają ze wszystkim naraz, chociaż tego na pewno na początek nie polecam.

Natomiast w samej podstawce jest dużo gry w grze, w tym dwa różne tryby i do sporadycznego grania może nawet wystarczyć to co tam jest ;)
shuji
Posty: 1289
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 220 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: shuji »

Lukashi pisze: 20 kwie 2022, 23:24 Dodatki dodają elementów i można je ze sobą łączyć ;) Niektórzy nawet grają ze wszystkim naraz, chociaż tego na pewno na początek nie polecam.

Natomiast w samej podstawce jest dużo gry w grze, w tym dwa różne tryby i do sporadycznego grania może nawet wystarczyć to co tam jest ;)
Dzięki! Wolę zapytać bo np. do Robinsona jak ktoś go kupuje to nigdy nie polecam dodatków, bo to bez sensu, trzeba ograć podstawkę i dopiero kolejne scenariusze, które są jak lvl w grze wideo. Niektóre gry ulepszają istniejące lvle dodatkami np. Matka Smaków do Gry o Tron, ale to też chyba typowe dla euroasów, których przykładów nie podam bo w nie raczej nie gram, ale chyba np. do puerto rico dodatki wprowadzają dodatkowe budynki, które można spokojnie od początku dodać.
Antitalent
Posty: 31
Rejestracja: 30 lip 2020, 22:23
Has thanked: 6 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Antitalent »

Wie ktoś może kiedy gra trafi masowo do sklepów? Zamawiałem w marcu. Widniała informacja że to przedsprzedaż i planowana wysyłka będzie właśnie w marcu. Wraz z początkiem kwietnia zmieniono informacje na "Planowana wysyłka kwiecień". No i ... Zaraz mamy maj a gry jak nie było tak nie ma :(
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 500
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: itsthisguyagain »

sasquach pisze: 20 kwie 2022, 17:39Czemu?
"Hmm zrobię X dostanę 7 punktów a zrobię Y dostanę 8 punktów, to zrobię Y" i tak przez całą "grę" na autopilocie na zasadzie "gdzie jest Wally" (tzn akcja dająca najwięcej punktów)

W The Great Wall nie grałem ale z moich doświadczeń z grami gdzie nabija się 50+ PZ w trakcie gry właśnie tak to zwykle wygląda.
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: kaem87 »

Antitalent pisze: 21 kwie 2022, 18:38 Wie ktoś może kiedy gra trafi masowo do sklepów? Zamawiałem w marcu. Widniała informacja że to przedsprzedaż i planowana wysyłka będzie właśnie w marcu. Wraz z początkiem kwietnia zmieniono informacje na "Planowana wysyłka kwiecień". No i ... Zaraz mamy maj a gry jak nie było tak nie ma :(
Aleplanszowki wysłały mi wczoraj.
Antitalent
Posty: 31
Rejestracja: 30 lip 2020, 22:23
Has thanked: 6 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Antitalent »

Też zamówiłem w sklepie "aleplanszówki".
Zamiawiałes wersję a figurkami czy meeplami? Może to jeszcze gra jakąś rolę.
Haniel
Posty: 174
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 152 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Antitalent pisze: 21 kwie 2022, 20:51 Też zamówiłem w sklepie "aleplanszówki".
Zamiawiałes wersję a figurkami czy meeplami? Może to jeszcze gra jakąś rolę.
Mogą mieć sporo zamówień i realizują po kolei po prostu :) Najprościej będzie napisać do nich i zapytać, jak sytuacja wygląda :)
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: kaem87 »

Antitalent pisze: 21 kwie 2022, 20:51 Też zamówiłem w sklepie "aleplanszówki".
Zamiawiałes wersję a figurkami czy meeplami? Może to jeszcze gra jakąś rolę.
Z figurkami.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: XLR8 »

Dzisiaj będzie grane, a wieczorem recenzja. Ankh okazał się straszną kupą, więc liczymy, że przynajmniej TGW czymś zaskoczy ze wszystkich ostatnich nowości.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 500
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: itsthisguyagain »

Wczoraj zagrane i wstępnie powiem że może być, jeśli już nie zagram to nie będzie tragedii ale jak ktoś wyciągnie na stół będzie fajnie.

Zgodnie z przewidywaniami najgorszy element gry to punktowanie. Gdzie jest wally bardzo motzno
Haniel
Posty: 174
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 152 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

itsthisguyagain pisze: 24 kwie 2022, 12:00 Wczoraj zagrane i wstępnie powiem że może być, jeśli już nie zagram to nie będzie tragedii ale jak ktoś wyciągnie na stół będzie fajnie.

Zgodnie z przewidywaniami najgorszy element gry to punktowanie. Gdzie jest wally bardzo motzno
Co to znaczy, gdzie jest wally? :D
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 202
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 32 times
Been thanked: 64 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Kajdi »

Co to znaczy, gdzie jest wally? :D
Chyba chodzi o szukanie pola, które da najwięcej punktów.
ODPOWIEDZ