Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2111
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 277 times
Been thanked: 437 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomp »

Jeśli ktoś chce przetestować grę przed zakupem, to jest wersja na androida (ios chyba też). Jest tryb do gry z botem oraz online.
Wydaje mi się, że nie ma lepszej sytuacji, aby podjąć decyzje o zakupie fizycznej wersji :)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Nosiadbt1100
Posty: 390
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Próbowałem tą apkę na androidzie - niestety nie działała dobrze. Zdecydowanie bardziej polecam dominion.games - oficjalna strona internetowa. Używam jej poprzez komórkę i jest super - już z 10 parti w tydzień objechałem. Dostęp do podstawki jest darmowy (dodatki w subskrypcji). Na podstawie tych gier z botami kupiłem dominiona i z nieciepliwością czekam na dostawę :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 884 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: XLR8 »

Zagrałem dzisiaj dwie partie online ale tylko na podstawowy set, bo jest darmowy.
Niestety brak zachwytu. Efekty kart bardzo prostackie jak na dzisiejsze standardy. Głównie +dociąg +akcje bo same się spłacą. Podoba mi się zasada zakupu tylko jednej karty na rundę, bo wypiera nacisk na kartach z PZ wcześnie. Choć z drugiej strony ten nacisk generował w niektórych rundach sporo frustracji gdy miałem pusty przebieg. Tutaj dochodzi też problem z doświadczeniem. Budowa talii musi mieć odpowiedni timing i chyba on tutaj jest ważniejszy niż sama kompozycja.

Czy są jakieś dodatki wprowadzające dużo ciekawsze efekty i dodające głębię?
Miszon
Posty: 2532
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 503 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Podstawka ma takie właśnie najprostsze efekty, typu dobierz kartę, dodaj zakup, dodaj akcję. Także faktycznie z punktu widzenia doświadczonego gracza i to takiego, który zetknął się z grą 14 lat po premierze, to faktycznie jest lipa.

Polecam apkę na androida, tam jest podstawka gratis, ale w każdym tygodniu jest też dostępny jeden dodatków do grania za darmo. W ten sposób można poznać stopniowo wszystkie z nich.

Tu masz polską wiki o grze, można sobie zobaczyć wszystkie (chyba) karty z każdego dodatku i poczytać, czym się poszczególne dodatki charakteryzują (każdy z nich ma pewną myśl przewodnią i charakterystyczne dla siebie rodzaje kart i ich efektów):
https://www.dominion.przystanekplanszow ... ona_główna
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2532
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 503 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

XLR8 pisze: 15 mar 2022, 21:57Budowa talii musi mieć odpowiedni timing i chyba on tutaj jest ważniejszy niż sama kompozycja.
Kluczowe jest wyczucie momentu, kiedy od budowania talii należy przejść do zdobywania punktów zwycięstwa, czyli kończenia gry. Trzeba sobie w głowie zapamiętywać, co kto kupił i w jakich ilościach, szczególnie jeśli chodzi o PZ, ale też w przypadku jeśli jakiś gracz zaczyna wykupywać jakiś konkretny stos kart królestwa, ewidentnie na nich bazując swoją talię, dobrze jest temu przeciwdziałać, albo wykupując część tych kart, albo opierając się na innych. No i ważna jest sztuka regulowania końca gry, albo go opoźniając (jak widzimy że jesteśmy w tyle, ale mamy potencjał na dogonienie przeciwników bo nasza ręka jest lepsza na ten moment), albo przyśpieszając (jak widzimy że wygrywamy, ale nie możemy się za bardzo "gmerać", bo nasza ręka jest zbyt zamulona aby odpowiedzieć na masowe wykupywanie PZ przez przeciwników).
Ważne aby pamiętać, że gra ma 2 możliwe zakończenia: albo przez koniec Prowincji, albo przez koniec dowolnych 3 stosów. Wygrywamy na ten moment, ale mamy słabszą rękę, bo widzimy że gość zaczyna ostre kombosy robić. No to kupujemy dajmy na to 2 ostatnie karty z jakichś/jakiegoś stosu i co mu po super talii jak już koniec ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
menelobej
Posty: 408
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 206 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: menelobej »

Ja też pograłem teraz w podstawkę na stronie wydawcy i chwała mu za udostępnienie za darmo możliwości testowania rozgrywki. Natomiast utwierdziło mnie to w przekonaniu, że spokojnie mogę sobie odroczyć na czas nieokreślony zakup Dominiona. Stały rynek to jednak nie jest moje ulubione rozwiązanie, zdecydowanie wolę zmienny rynek wymuszający bardziej taktyczny typ rozgrywki. Dominion to taki typ składania decku jakby pasjansowy, a w kategorii pasjansowej Race for the Galaxy jest bezkonkurencyjne jak dla mnie i do tego dokłada jeszcze moim zdaniem jednak klimat tego kosmicznego wyścigu. A Dominion klimatem jest mi totalnie obojętny, równie dobrze mógłby być osadzony w antycznej Grecji czy w świecie słowiańskich plemion. Owszem, w momencie wydania w 2008 roku (jak mówi BGG) to może Dominion to było wow!, ale w miedzy czasie gry się znacząco rozwinęły.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Czy są jakieś dodatki wprowadzające dużo ciekawsze efekty i dodające głębię?
Kup sobie Empires i Dark Ages i będziesz miał naprawdę gamerski zestaw. Empires wprowadza alternatywne zasady punktowania, karty będące "efektami do kupienia", żetony długu. Dark Ages ma naprawdę sporo złożonych efektów.

Błagam, nie narzekajmy na to, że set wprowadzający jest prosty albo że ma prostackie efekty ;). Taki właśnie ma być. Od złożoności są dodatki ;).
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Gra jest na pewno w kategorii "easy to learn hard to master".

Sama struktura tury jest prosta (ABC: action, buy, clean-up) i karty mają prostsze efekty niż w innych karciankach.

Tym niemniej późniejsze dodatki wprowadzają bardziej skomplikowane interakcje pomiędzy kartami i różne cuda można robić:

https://www.youtube.com/watch?v=Wki8LTfUH9A
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:50 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: planszufka »

PanFantomas pisze: 21 mar 2022, 08:58 Jutro premiera nowej edycji od IUVI, więc wrzuciłem na YouTube film z moimi przemyśleniami o "Dominion". Choć to klasyk, to nigdy wcześniej w niego nie grałem. Jest to więc spojrzenie na grę okiem totalnego laika 😉 Miłego oglądania: https://youtu.be/ncecNE2mt1A
spoko filmik, ale musisz popracowac nad dykcja, bo czasami niewyraznie mowisz
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

PanFantomas pisze: 21 mar 2022, 08:58 Jutro premiera nowej edycji od IUVI, więc wrzuciłem na YouTube film z moimi przemyśleniami o "Dominion". Choć to klasyk, to nigdy wcześniej w niego nie grałem. Jest to więc spojrzenie na grę okiem totalnego laika 😉 Miłego oglądania: https://youtu.be/ncecNE2mt1A
Ja bym się w paru miejscach doczepił, ale ponieważ nie jest to Oficjalny Instruktaż Dominion, to odpuszczę ;-) Nie miej mi za złe :-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
venomik
Posty: 565
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 254 times
Been thanked: 272 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: venomik »

Kurcze, skoro poznałeś Dominikana tyle lat po premierze i po ograniu innych deckbuildingow, takich mających coś poza samą ideą budowania decku czy też posiadających jakiś twist, to szkoda, że nie mówiłeś tego na filmie. Czy Dominion w takiej sytuacji doceni się za fakt bycia klasykiem czy może dla graczy obytych z tą mechaniką Dominion wciąż będzie świetną grą.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 884 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: XLR8 »

venomik pisze: 21 mar 2022, 09:46 Kurcze, skoro poznałeś Dominikana tyle lat po premierze i po ograniu innych deckbuildingow, takich mających coś poza samą ideą budowania decku czy też posiadających jakiś twist, to szkoda, że nie mówiłeś tego na filmie. Czy Dominion w takiej sytuacji doceni się za fakt bycia klasykiem czy może dla graczy obytych z tą mechaniką Dominion wciąż będzie świetną grą.
Na pewno goła podstawka nie umywa się do np Tyranów.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: trixon »

venomik pisze: 21 mar 2022, 09:46 Kurcze, skoro poznałeś Dominikana tyle lat po premierze i po ograniu innych deckbuildingow, takich mających coś poza samą ideą budowania decku czy też posiadających jakiś twist, to szkoda, że nie mówiłeś tego na filmie. Czy Dominion w takiej sytuacji doceni się za fakt bycia klasykiem czy może dla graczy obytych z tą mechaniką Dominion wciąż będzie świetną grą.
Wiem, że pytanie nie było skierowane do mnie, ale i tak się wypowiem :p

Sporo deckbuildingów miałem okazję ograć (Aeon's End, Brzdęk, Hero i Star Realms, Terrors of London, Twisted Fables, Kamień Gromu), to wciąż jednak Dominion daje nieporównywalną frajdę budowania talii. Wiadomo, w zależności od rynku, może być to praktycznie pasjans, z zerową interakcją z innymi graczami. Mnie jednak ten brak interakcji kompletnie nie przeszkadza. Dominion jest też fajnym gatewayem dla nieogranych osób. Pozbyłem się wcześniej angielskiej wersji właśnie ze względu na język. Teraz zdecydowanie wchodzę w ten tytuł i pozbywam się Hero Realms i Terrors of London, bo wiem, że tylko Dominion będzie lądował na stole.
Nosiadbt1100
Posty: 390
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Miałem sceptyczne nastawienie do Dominiona - jest klasyką, uznany itd - ale na półce mam już Hero Realms, Tyrants of The Underdark, Mage Knight, Zaginioną Wyspę Arnak a i pewnie wpadnie za niegłudo Legenda Białego Wilka. I z takim nastawieniem odpaliłęm sobie (za namową współużytkowników tego forum :)) dominion.games - oficjalna stronka internetowa, gdzie za darmo można pograć w podstawkę - online lub z 1-3 botów. I tak sobie już od chyba dwóch tygodni praktycznie dziennie pykam - partyjka przed snem itd (a wiadomo, że jedna partyjka przed snem lubi się zmienić w 3 partyjki:)). I jestem grą zachwycony :) Z wszystkich wymienionych wyżej gier to tutaj najbardziej czuć ten deckbuilding. To tutaj nie ma opcji wygrać, jak coś głupio kupię. A i nie do końca się zgodzę z brakiem negatywnej interakcji - są w podstawce karty, którymi wywalasz karty z ręki przeciwnikowi itd - bywa to wredne :). Nie wiem w sumie jak to będzie wyglądało na stole na żywo, ale nastawienie mam mocno pozytywne. No i cena gry jest naprawdę dobra! A regrywalność - nawet samej podstawki - jest naprawdę duża. Polecam!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4121
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2669 times
Been thanked: 2584 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Gizmoo »

Przepraszam za lekki offtopic, ale nie mogłem przejść obok tego zdania obojętnie:
menelobej pisze: 16 mar 2022, 01:18 Dominion to taki typ składania decku jakby pasjansowy, a w kategorii pasjansowej Race for the Galaxy jest bezkonkurencyjne
No więc mam wrażenie, że graliśmy w zupełnie inne gry. Po pierwsze RFTG nie jest deckbuilderem. Po drugie - W RFTG jest sporo interakcji i trzeba non stop obserwować tableu oponentów i antycypować ich ruchy. Ta gra nie polega wyłącznie na wykładaniu kart z ręki i układania swojego "pasjansu". Choć pełna zgoda co do tego, że jest to wybitna karcianka.

Jeżeli chodzi o interakcję, to w Dominionie jest podobnie. Na wyższym stopniu wtajemniczenia, kiedy grają ludzie na kompetetywnym poziomie, to obserwacja tego co znika z rynku jest kluczowa. Tutaj timing tego co i kiedy zabierasz ze stosu może zadecydować o zwycięstwie. Jasne - jak gra się do piwka i składasz tylko swój deczek, to poczucie pasjansu jest wręcz dojmujące. Ale polecam wtedy zagrać z ogranymi ludkami. Jak wgniotą Cię punktowo w glebę, to bez obserwacji przeciwników, nie będziesz wiedział nawet dlaczego tak się stało. :lol: Ja miałem za sobą taką partię, z graczami którzy nie tylko znają na pamięć wszystkie karty, ale też znają różne kombinacje rynku. Gra z takimi ludkami uświadomiła mi, że nigdy do takiego poziomu nie dojdę i od tego momentu trochę przeszła mi ochota na Dominiona. Na poziomie lamerskim, ta gra wydaje się lekka i pasjansowa, z kolei jak grasz z graczami, którzy latami masterowali grę, to masz wrażenie, że grasz z robotami na poziomie "hard". :lol:
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:50 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Aras »

A wiadomo kiedy będzie wysyłka do tych, którzy zakupili grę w przedsprzedaży?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Aras pisze: 21 mar 2022, 11:52 A wiadomo kiedy będzie wysyłka do tych, którzy zakupili grę w przedsprzedaży?
No to chyba musisz pytać w sklepie, w którym to zakupiłeś.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: planszufka »

Aras pisze: 21 mar 2022, 11:52 A wiadomo kiedy będzie wysyłka do tych, którzy zakupili grę w przedsprzedaży?
juz trwa
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

Pomijając jej użyteczność. Czy ta wkładka z nazwami kart jest dobrze zrobiona? W instrukcji na zdjęciu jest na nią jakieś wcięcie w plastiku, gdzie w pudełku tego nie ma i jakoś dziwnie leży przy kartach w koszulkach się przesuwa i podnosi
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: planszufka »

staniach21 pisze: 22 mar 2022, 00:13 Pomijając jej użyteczność. Czy ta wkładka z nazwami kart jest dobrze zrobiona? W instrukcji na zdjęciu jest na nią jakieś wcięcie w plastiku, gdzie w pudełku tego nie ma i jakoś dziwnie leży przy kartach w koszulkach się przesuwa i podnosi
niestety jest to totalny bubel
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: trixon »

staniach21 pisze: 22 mar 2022, 00:13 Pomijając jej użyteczność. Czy ta wkładka z nazwami kart jest dobrze zrobiona? W instrukcji na zdjęciu jest na nią jakieś wcięcie w plastiku, gdzie w pudełku tego nie ma i jakoś dziwnie leży przy kartach w koszulkach się przesuwa i podnosi
W dodatku karty w koszulkach się nie mieszczą. W zwykłych ponoć można jeszcze upchnąć, ale premium nie ma szans. ReDrewno być może wykona insert na co mocno liczę.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

trixon pisze: 22 mar 2022, 09:01
staniach21 pisze: 22 mar 2022, 00:13 Pomijając jej użyteczność. Czy ta wkładka z nazwami kart jest dobrze zrobiona? W instrukcji na zdjęciu jest na nią jakieś wcięcie w plastiku, gdzie w pudełku tego nie ma i jakoś dziwnie leży przy kartach w koszulkach się przesuwa i podnosi
W dodatku karty w koszulkach się nie mieszczą. W zwykłych ponoć można jeszcze upchnąć, ale premium nie ma szans. ReDrewno być może wykona insert na co mocno liczę.
Użyłem tych zalecanych od Sloyca i jest okej. Nadmiarowe 1 / 2 / 6 kladziesz własnie na tej podkładce i jest ok. Ja zakoszulkowałem tylko 28 jedynek, bo kto normalny je kupuje :P Przynajmniej w podstawce.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 172
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 148 times
Been thanked: 90 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Mrukar »

staniach21 pisze: 22 mar 2022, 12:23
trixon pisze: 22 mar 2022, 09:01
staniach21 pisze: 22 mar 2022, 00:13 Pomijając jej użyteczność. Czy ta wkładka z nazwami kart jest dobrze zrobiona? W instrukcji na zdjęciu jest na nią jakieś wcięcie w plastiku, gdzie w pudełku tego nie ma i jakoś dziwnie leży przy kartach w koszulkach się przesuwa i podnosi
W dodatku karty w koszulkach się nie mieszczą. W zwykłych ponoć można jeszcze upchnąć, ale premium nie ma szans. ReDrewno być może wykona insert na co mocno liczę.
Użyłem tych zalecanych od Sloyca i jest okej. Nadmiarowe 1 / 2 / 6 kladziesz własnie na tej podkładce i jest ok. Ja zakoszulkowałem tylko 28 jedynek, bo kto normalny je kupuje :P Przynajmniej w podstawce.
Użyłem tych koszulek do Wyprawy do El Dorado i od góry mam 3 milimetry zapasu co wygląda średnio. Ja jest w tym przypadku?
ODPOWIEDZ