Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: arturmarek »

Chciałbym znaleźć jakąś grę z minimum zasad, która daje możliwości negocjacji/handlu lub podobnego elementu, gdzie dogadywanie się z przeciwnikami jest najważniejszym elementem gry.

To miałaby by być gra do grania z 8-letnim synem i żoną, także musi działać na 3 osoby. Pewnie nieraz dołączałaby teściowa, więc musi też działać dobrze na 4 osoby. Syn nie ma problemu z przyswojeniem reguł nawet skomplikowanych gier (m.in. GWT, Bitwa Pięciu Armii), ale zauważyłem, że jak kilka mechanik się zazębia, to młody fiksuje się na jakichś zależnościach i jest bardzo mało elastyczny. Dlatego myślę o grze, gdzie nie trzeba myśleć o regułach tylko właśnie dopasowywać działania do tego co się dzieje.

Mamy Szeryfa, ale żona nie bardzo lubi grać, poza tym na 3 osoby jest taki sobie. No i gra to raczej gra blefu niż negocjacji, aczkolwiek negocjacje są elementem gry. Chociaż myślałem o czymś bardziej strategicznym, gdzie to co wynegocjujemy (pohandlujemy z rywalami) da nam jakiś element, który możemy jakoś użyć, a nie po prostu punkty jak w Szeryfie. Nie wiem czy to oficjalne zasady, ale za dzieciaka tak grałem w Eurobiznes, że można było od siebie odkupować działki, i to były ciekawe decyzje czy odsprzedać działkę, która mi nic nie daje, ale rywalowi da całe państwo, czy może się wymienić za inne działki...

Ogólnie chciałbym, żeby mechanika nie przysłaniała rozgrywki, a rozgrywka odbywała się głównie nad stołem. To niekoniecznie musi być handel czy negocjacje, ale jakieś dogadywanie się z rywalami.

Nigdy nie grałem, ale wydaje mi się, że Fasolki mogą być taką grą.
Dexter258
Posty: 23
Rejestracja: 11 kwie 2020, 04:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: Dexter258 »

Sprawdź sobie Chinatown, tam wszystko opiera się na negocjacji i kupowaniu od siebie na wzajem czy to działek czy też sklepów, które przynoszą profity a na końcu wygrywa ten kto ma najwięcej pieniędzy. Tylko uprzedzam może być ciężko dostępna
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: arturmarek »

Dexter258 pisze: 21 lut 2022, 11:37 Sprawdź sobie Chinatown, tam wszystko opiera się na negocjacji i kupowaniu od siebie na wzajem czy to działek czy też sklepów, które przynoszą profity a na końcu wygrywa ten kto ma najwięcej pieniędzy. Tylko uprzedzam może być ciężko dostępna
Rzeczywiście słabo dostępna. Dodatkowo BGG mówi, że raczej w 3 osoby to nie najlepiej chodzi, a nawet w 4 nieidealnie.
j_g
Posty: 2009
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 254 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: j_g »

arturmarek pisze: 21 lut 2022, 09:23 Nigdy nie grałem, ale wydaje mi się, że Fasolki mogą być taką grą.
Właśnie miałem Fasolki zaproponować. Spróbuj. Jak zatrybi to jest też dodatek/dodatki.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1973
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 871 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: Neoptolemos »

Zdecydowanie Fasolki. Powinna też się nadać Genua (stara gra i od dawna nie wznawiana, ale była tak długo na wyprzedażach, ze raczej nie będzie problemu ze znalezieniem egzemplarza).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: arturmarek »

Przeglądam sobie BGG i tylko 36 gier z 100+ głosami posiada mechanikę "negotation", z czego trzy Cosmic Encountery. Biorąc pod uwagę, że BGG bardzo liberalnie podchodzi do przypisywania mechanik (np. Pandemic ma mechanikę "trading") to zaskakująco mało gier polega na negocjacjach ze współgraczami.
j_g
Posty: 2009
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 254 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: j_g »

Trochę gry nad stołem też jest w Spartakusie, ale... z teściową na arenie się pojedynkować? Jakby co, to piach wchłonie krew, ale czy ja wiem? Zależy...
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: arturmarek »

j_g pisze: 21 lut 2022, 13:27 Trochę gry nad stołem też jest w Spartakusie, ale... z teściową na arenie się pojedynkować? Jakby co, to piach wchłonie krew, ale czy ja wiem? Zależy...
Teściowa to by się nawet dała przekonać, ale żona nie lubi "żołnierzyków", bitew itp.
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: korne »

Rozważałeś Osadników z Catan?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Gra nad stołem. Bardzo proste zasady. 3-4 osobowa

Post autor: arturmarek »

korne pisze: 21 lut 2022, 14:42 Rozważałeś Osadników z Catan?
Przeszło mi przez myśl. Grałem ponad dziesięć lat temu i nie zapamiętałem tego, żeby handel i ogólnie gra nad stołem była najważniejsza. Może jakiś gameplay obejrzę, żeby sobie odświeżyć.
ODPOWIEDZ