Gra rodzinna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

Szukam nowej gry do grania z rodziną, głównie z dziećmi: 13 i 10 lat. Najmłodsza 4-latka na razie robi za bankiera i wydaje nam karty i żetony. :wink:

Mąż gra z nami jedynie w kilka gier:
  • List milosny
  • Splendor
  • Century Korzenny szlak
  • Sen/Smoki
  • Catan
  • Rummikub
  • Elfer raus

Poza tym lubi Azul i Wsiąść do pociagu, ale nie ma z kim grać, bo nikomu innemu nie podpasowały. I na Catan dostał rodzinny ban, bo każda rozgrywka kończy się rodzinną kłótnią po tym jak mąż rzuca we wszystkich kartami, pionkami i kośćmi :(

Dzieciaki lubią Monopoly, Smallworld i Talismana. Szukam dla tych gier jakiejś ciekawej alternatywy, bo mnie od nich odrzuca :wink:

Poza tym najczęściej gramy w :
  • Kakao
  • Everdell
  • Wyprawa do Eldorado
  • Splendor
  • Catan
  • Century Korzenny Szlak
  • Hero realms
  • Rummikub
  • Szeryf z Nottingham
  • Domek
  • Takenoko


W małe lekkie gry gram głównie sama ze starszą córką.

Gra nie może zajmować nam kilku godzin i być bardzo skomplikowana. Do 120min max.
Najlepiej na 2-3 osoby.
Kooperacja odpada.
Negatywna interakcja umiarkowana :wink:
Karcianka lub planszowa.
Fantasy mile widziane.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2022, 12:49 przez sweetheart79, łącznie zmieniany 5 razy.
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

Nie podeszly nam gry:
  • Alchemicy
  • Carcassone
  • Zamki Burgundii
  • Dixit
Ostatnio zmieniony 21 sty 2022, 07:17 przez sweetheart79, łącznie zmieniany 1 raz.
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

Myślałam o:
  • Pięć klanów
  • Runebound
  • Szarlatani z Pasikurowic
  • Aeon's End
  • Brzdęk! Nie drażnij smoka!
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: mementomoris »

sweetheart79 pisze: 21 sty 2022, 07:10 Myślałam o:
  • Pięć klanów
  • Runebound
  • Szarlatani z Pasikurowic
  • Aeon's End
  • Brzdęk! Nie drażnij smoka!
Szarlatani zawsze spoko. Tak samo Brzdęk. Pięć klanów ma sporo paraliżu decyzyjnego + licytację i negatywną interakcję - nerwowym osobom może nie podejść, aczkolwiek gra jest świetna. ;) Runebound jest chwilowo nie do dostania w rozsądnej cenie. Za to jest o wiele ciekawszy od Talismana. Ale znowu - w walce jeden z graczy kontroluje potwora i ma obowiązek jak najbardziej dopiec drugiemu graczowi. Do tego walki potrafią się trochę ciągnąć, podczas gdy reszta graczy się nudzi. Aeon's End - to jest kooperacja. ;)
Ze swojej strony jako propozycję dorzucę Łąkę, Wybuchową Mieszankę, Pradawny Las, Camel Up lub, jeśli czujecie się twardzi, Brass Birmingham.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 1453 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: Mr_Fisq »

Szarlatani są spoko jeśli lubicie ryzyko/push your luck.

Od siebie mogę jeszcze polecić rzucenie okiem na Kaskadię.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
ppeter
Posty: 531
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: ppeter »

Architekci 7 Cudów Świata
Kaskadia
i bardzo daleki strzał Zombicide
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

ppeter pisze: 21 sty 2022, 09:40 Architekci 7 Cudów Świata
Kaskadia
i bardzo daleki strzał Zombicide
7 cudów mi nie podeszło, dzieciaki grają.
Kaskadia musze zobaczyc koniecznie.
Zombicide nie moje chyba klimaty! :?
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

Mr_Fisq pisze: 21 sty 2022, 09:19 Szarlatani są spoko jeśli lubicie ryzyko/push your luck.

Od siebie mogę jeszcze polecić rzucenie okiem na Kaskadię.
Dzieki! Kaskadia zapisana na liste obok Szarlatanow
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

mementomoris pisze: 21 sty 2022, 09:08
Szarlatani zawsze spoko. Tak samo Brzdęk. Pięć klanów ma sporo paraliżu decyzyjnego + licytację i negatywną interakcję - nerwowym osobom może nie podejść, aczkolwiek gra jest świetna. ;) Runebound jest chwilowo nie do dostania w rozsądnej cenie. Za to jest o wiele ciekawszy od Talismana. Ale znowu - w walce jeden z graczy kontroluje potwora i ma obowiązek jak najbardziej dopiec drugiemu graczowi. Do tego walki potrafią się trochę ciągnąć, podczas gdy reszta graczy się nudzi. Aeon's End - to jest kooperacja. ;)
Ze swojej strony jako propozycję dorzucę Łąkę, Wybuchową Mieszankę, Pradawny Las, Camel Up lub, jeśli czujecie się twardzi, Brass Birmingham.
Aeon's End spodobalo sie wizualnie i tematycznie synowi. Szkoda, ze kooperacja. Mamy Andor Junior i nie gramy w nia, bo nie ma rywalizacji. :)
Łąka do zobaczenia.
Camel up juz kiedys patrzyłam. Musze zerknąć ponownie.
Brass nie jestem pewna czy nie za poważna.
Pradawny las jeszcze musze zobaczyć. Dobrze sie zapowiada.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: shod »

tak mnie zaintrygowało, z jakiego powodu mąż rzuca wszystkim przy Catanie? ;) pytam tylko w celu ew. czynnika, który może pomóc w zaproponowaniu gry, żeby uniknąć kłótni ;).
Brass Birmingham wg. mnie trochę za ciężki na rodzinne granie, już prędzej Lancashire, ale tez chyba jeszcze dla Was za wcześnie. Runebound 3 jest fajny, ale poza tym, że niedostepny w sklepach to na więcej niż 2 graczy jest trochę downtimu i się może dłużyc.
Pięć Klanów polecam, ale może być paraliż, jak już ktoś pisał.
Zobacz na Concordie, Abyss, Gizmoos, Mystic vale, Cytadela, Res Arcana, Pory Roku.
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

shod pisze: 21 sty 2022, 10:56 tak mnie zaintrygowało, z jakiego powodu mąż rzuca wszystkim przy Catanie? ;) pytam tylko w celu ew. czynnika, który może pomóc w zaproponowaniu gry, żeby uniknąć kłótni ;).
Mąż nie lubi przegrywać :lol:
Generalnie jak mu nie idzie to rzuca grę. Pół biedy jak ostentacyjnie wyciaga telefon i nie bierze udziału w rozgrywce. Gorzej jak rzuca wszystkim i krzyczy :cry:
Generalnie to tylko Catan budzi w nim takie emocje. Dopoki gralismy w podstawke i Przyjaciele Catanu to dalo sie grac. Z dodatkiem Miasta i Rycerze to czysta apokalipsa jak ktoś mu przeszkadza lub nie moze wygrac.
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

shod pisze: 21 sty 2022, 10:56
Pięć Klanów polecam, ale może być paraliż, jak już ktoś pisał.
Zobacz na Concordie, Abyss, Gizmoos, Mystic vale, Cytadela, Res Arcana, Pory Roku.
Cytadele mieliśmy i nie podeszła.
Abyss musi jeszcze troche poczekac.
Res Arcana i Pory Roku tez kiedys patrzylam.
Gizmos chcialam kiedys kupic. I wraca na liste.
Concordia nie jest podobna do 7 cudow?
Mystic Vale fajnie sie zapowiada. Dodaje na liste.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: shod »

sweetheart79 pisze: 21 sty 2022, 11:05
shod pisze: 21 sty 2022, 10:56 tak mnie zaintrygowało, z jakiego powodu mąż rzuca wszystkim przy Catanie? ;) pytam tylko w celu ew. czynnika, który może pomóc w zaproponowaniu gry, żeby uniknąć kłótni ;).
Mąż nie lubi przegrywać :lol:
Generalnie jak mu nie idzie to rzuca grę. Pół biedy jak ostentacyjnie wyciaga telefon i nie bierze udziału w rozgrywce. Gorzej jak rzuca wszystkim i krzyczy :cry:
Generalnie to tylko Catan budzi w nim takie emocje. Dopoki gralismy w podstawke i Przyjaciele Catanu to dalo sie grac. Z dodatkiem Miasta i Rycerze to czysta apokalipsa jak ktoś mu przeszkadza lub nie moze wygrac.
to tylko współczucia ;)
ja rozumiem, jesli dziecko przegrywa i ma focha przy planszówce...ale dorosły człek? ;)
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: shod »

sweetheart79 pisze: 21 sty 2022, 11:18
shod pisze: 21 sty 2022, 10:56 Pięć Klanów polecam, ale może być paraliż, jak już ktoś pisał.
Zobacz na Concordie, Abyss, Gizmoos, Mystic vale, Cytadela, Res Arcana, Pory Roku.
Concordia nie jest podobna do 7 cudow?
zupełnie nie. sprawdź, to naprawdę bardzo dobra gra.

jeszcze mi się przypomniała Wyspa Skye. Mieliśmy to nawet kiedyś, ale z czasem stała się dla nas zbyt prosta.
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

shod pisze: 21 sty 2022, 11:56 to tylko współczucia ;)
ja rozumiem, jesli dziecko przegrywa i ma focha przy planszówce...ale dorosły człek? ;)
Taaa.... nic mi nie mow. :roll:
Choc podejrzewam, ze z innymi ludzmi gralby kulturalnie i normalnie. Demon wychodzi z niego tylko w domu.
Dobrze, ze z dziecmi moge chociaz normalnie grac. :wink:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 1453 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: Mr_Fisq »

shod pisze: 21 sty 2022, 11:58 zupełnie nie. sprawdź, to naprawdę bardzo dobra gra.

jeszcze mi się przypomniała Wyspa Skye. Mieliśmy to nawet kiedyś, ale z czasem stała się dla nas zbyt prosta.
Wyspa ma elementy zbliżone do Carcassone + wizualnie nie powala, więc tu byłbym ostrożny.

Concordia natomiast to bardzo przyjemna gra o sporej głębi przy stosunkowo prostych zasadach. Tu zastrzeżenie mam takie, że na dwie osoby przydałaby się mapa z jednego z dodatków (Kreta z Aegyptus/Creta albo Korsyka z Gallia/Corsica - ja mam Kretę i polecam); te z podstawki IMHO raczej są odpowiednie dla 3-5 graczy.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
ppeter
Posty: 531
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: ppeter »

sweetheart79 pisze: 21 sty 2022, 10:20 Zombicide nie moje chyba klimaty! :?
To może Marvel United, też wspólne zwalczanie złoli.
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: korne »

sweetheart79 pisze: 21 sty 2022, 12:01
shod pisze: 21 sty 2022, 11:56 to tylko współczucia ;)
ja rozumiem, jesli dziecko przegrywa i ma focha przy planszówce...ale dorosły człek? ;)
Taaa.... nic mi nie mow. :roll:
Choc podejrzewam, ze z innymi ludzmi gralby kulturalnie i normalnie. Demon wychodzi z niego tylko w domu.
Dobrze, ze z dziecmi moge chociaz normalnie grac. :wink:
E tam, kto nigdy nie kipiał ze złości przy planszy niech pierwszy rzuci kostką...

Różnica polega tylko na tym ze jedni tłumią to w sobie a inni wyrzucają na zewnątrz...
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: korne »

Poza tym Catan nie ma najmniejszego sensu gdy jakiegos gracza/y sie faworyzuje, a to czesto ma miejsce w rodzinach (a faworyzowanie dzieci jest zupelnie normalne o ile nie mowimy o rodzinie geekow).

Nie wiem czy o to poszlo, ale jesli tak, to nie dziwie sie wscieklosci. Gra w tego rodzaju gry przeciwko wspolpracującym wspolgraczom to cos gorszego niz strata czasu, to po prostu czysta frustracja...

Dlatego wg mnie gier takich jak Catan przenigdy nie powinno uznawac sie za gre rodzinną.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2022, 13:08 przez korne, łącznie zmieniany 1 raz.
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: Fidel-F2 »

Na Skrzydłach. Bardzo przyjemna, lajtowa i bardzo ładna gierka. Mamy dzięki niej mnóstwo funu.

I nie wiem czy Zombie Kidz: Ewolucja i Zombie Teenz Ewolucja by się nie sprawdziły, bo to są naprawdę ciekawe tytuły jeśli gramy z dzieciakami.
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: korne »

A wracając do wątku glownego, wydaje sie ze 7 cudow by moglo Wam podpasowac. Mam wrazenie sympatia do 7 cudow idzie w parze z tą do Splendoru, wiec jesli Splendor Wam sie podoba to 7 cudow tez raczej powinno.

Wg mnie sprawdzają sie jako gry rodzinne i względnie pasują do wymagań (lista):
-7 cudów
-Na sprzedaż
-Puerto Rico
-Wysokie Napięcie
-Na skrzydłach
-Sabotazysta
-Scotland Yard

PS: Jesli dopuszczacie gry 2-osobowe to gorąco polecam też War Chest, jesli masz chlopakow to jest szansa ze złapią bakcyla. Gra rewelacyjnie łączy głębie i prostotę. Ma tez pełnoprawny wariant 4 osobowy (2v2).
sweetheart79
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2020, 21:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sweetheart79 »

Przegladam jeszcze gry w wersji ang. ze Stanow.
Czy sa jakies fajne gry rodzinne, ktorych u nas nie ma i warto tam kupic?
Pomijam koszty wysylki. Gry maja przyjsc jako prezent od rodziny.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: anna26 »

Też polecam pradawny las i wybuchową mieszankę.
Kaskadia jeszcze nie grana z rodziną ale kupiona i sądzę że się sprawdzi
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: wujek2114 »

Istanbul, Teby, Keltis, Reef, Imhotep
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: patka3000 »

To dla męża w szczególności będa fajni Szarlatani i Paleo. Paleo jest fajną z prostymi zasadami kooperacją.
ODPOWIEDZ