Gra Roku 2021!

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Gra Roku 2021!

Post autor: kastration »

Jutro mogę liczyć co najwyżej na jakieś imprezówki na wiele osób, więc ogromnych zmian nie przewiduję. Wyroki zapadły.

W tym miesiącu rozszerzam tradycyjne zestawienie o nagrody całoroczne. Grą Miesiąca zostaje jednak, gwoli formalności, Dice Settlers (z dodatkiem Western Sea). Totalnie zaskakująca i pełna możliwości strategicznych gra w przyjemnym settingu, z dużym klimatem (!), mocno rywalizacyjna i przede wszystkim pięknie wykonana i z atrakcyjnym stosunkiem czasu do feelingu z rozgrywki (nie liczę składania i rozkładania).

Korzystając z konwencji zaproponowanej przez jednego użytkownika w temacie Gry Miesiąca (zgłoś się po tantiemy na priv) postanowiłem przyznać nagrody specjalne na gali. Oto wyróżnienia za Rok 2021. Podzielę je na pozytywne i negatywne, subtelnie mieszając to i owo. Oceny są arbitralne, subiektywne, funkcjonują jako aksjomaty, więc nie wymagają dowodu, oprócz wyjaśnień podanych w ramach zaproponowanych kategorii nagród.

Nagroda Najlepszego Pułkownika: Mage Knight. Za to, że ściągasz z półki po 5 latach, czytasz instrukcje (liczba mnoga) po paru piwkach (sztuk: wiele) i grasz z trzema znajomymi (tzw. skład pełny) w dwie godzinki (jednostka czasu). Przyznawać się kogo oszukałem? Za to, że poznajesz Świętego Graala części forumowiczów, co prawda nie pijesz z niego, bo są lepsze (kilka?) gry (a i wolisz inne trunki), ale przybijasz pionę, zgadzając się z hasłem: „pogoń za nowościami? Człowieku, Mage Knight wjedzie Ci topki po dwóch grach. Nie trać czasu”.

Nagroda Apulijskiej Pomarańczy: Newton. Za najmocniejszego i najbardziej eleganckiego przedstawiciela szkoły włoskiej. Za to, jak ukryć niską interakcję przed starym wilkiem morskim, dając mu całkiem nieźle starzonego karaibskiego rumu do wypicia w czasie poniżej godziny (żeby się nie spił, a miał satysfakcję z przeglądania biblioteki i innych zgromadzonych staroci).

Nagroda Paleontologów: Dice Settlers. Za piękne, angażujące, pełne możliwości doznania… na PZtki. Za zaskoczenia w danym roku i oby długie przyjaźnie.

Nagroda Kantonowa vel. Darni Wyciągniętej Ciągnikiem Pod Hanowerem: Pola Arle. Za sprowadzonego fartem ze Szwajcarii w polskiej wersji językowej Rosenberga obecnie już numero secundo (po Uczcie dla Odyna) lub tertio (jeśli rozstrzygną to między sobą w oktagonie z przykoksowanymi mnichami z Ora et Labora). I jakże, dodatku do Pól. Tyle lat bez widu i słychu, a tu, panie, odwracamy topkę i wchodzimy z tak grubą rurą, jakiej nie pamiętają kanały pod Nowym Jorkiem. Po prostu za otwarty świat, bez granic, za rosenbergowski kosmopolityzm mechaniczny.

Nagroda Miliarda w Rozumie: Wiem Lepiej. Za to, że mogę się dowiedzieć, ile polskich województw ma dostęp do morza (a jedynie przy okazji, który rumuński projektant pił kawę w Bukareszcie w 1955 roku), a nadal nie wiem, ile piór ma przepiórka.

Nagroda Francuskich Miłych Słówek: Le Havre. Uwe, cóżeś ty uczynił? Lacerta wznowiła, klienci kupili, na pokład przerzucać jeszcze nie gnijące ryby, marsylczycy! Za cisnącą rozgrywkę, w której jesz i pożyczasz albo jesteś jedzony i kupują Twoje włości za pół ceny. Za kapitalny model interakcji, świetną skalowalność i wymagającą rozgrywkę przy naprawdę prostych zasadach. Weszło lepiej niż twór Stanowskiego.

Nagroda Bogusia Lindy: Viticulture. Za to, że to jedyna gra, którą kupiłem po zagraniu u kolegi dokładnie 15 minut (potem już była podwózka i trzeba się było zwijać ha ha). I choć o dziwo nadal tzw. nie urwało i nie zmieniło światopoglądu, to jednak wzmianka jest wymagana, bo to po prostu dobra gra była (jest), przyjemna, koedukacyjna, do zagrania w rozsądnym czasie, dowolnym składzie, itp.

Nagroda Niedoszłych Koników Morskich w Bałtyku: Podwodne Miasta. Co prawda to jakby przełom lat i nie pomnę aż tak dokładnie, kiedy kontinuum czasowe się załamało i dane mi było poznać tytuł w pełnej krasie, ale to też żelazny przedstawiciel tytułów ocierających się o magiczną topkę 10 najlepszych gier. Za to, że Terraformacja spadła już u mnie w okolice 20. miejsca (chwilę walcząc o 2.), za to, że tak dobrze testuje moją cierpliwość wobec Portalu z tymi planszetkami, za niesamowicie angażującą rozgrywkę w podwodnych klimatach z eurosucharzystami.

Nagroda Powracającego Wiecznie do Ekstraklapy ŁKS-u: Rattus. Prawie zapomniałem, że mam ten tytuł (i inne mu podobne) gry w kolekcji. Gra-symbol, że warto wprowadzić żelazną zasadę: „nie grałeś w tytuł, który masz na półce już 7 lat? Rozważ sprzedaż”. Tu jednak odczucia pozytywne, dobrze pobawić się czasem w paleontologa. W zasadzie to bardziej nagroda dla tytułów pewnego rodzaju niż samego Rattusa.

Nagroda Czarnego Kota Przebiegającego Drogę na Antarktydzie, Gdy Akurat Nic Nie Jedzie: Calico. Za abstrakcyjny, nudny i losowy pokaz wzorów, który dla ludzi z trochę słabszym wzrokiem niż dzieci u pani w gabinecie w podstawówce może wywołać myśl: „a może jednak jestem Steve Wonderem?” Stanowcze nie dla takich łamigłówek. Dobrze, że jest Uwe i jego Patchwork.

Nagroda Klakierów Teatru Bolszoj: Spirit Island. Za nahypeowany (pomóżcie odmienić) i bądź co bądź ładnie wykonany symulator nudy, dość dobrze realizujący założenia zapisane w skrypcie symulatora, ładnie wykonany, mechanicznie całkiem dobry, ale taki, który kompletnie nie grzeje, ani nie ziębi i gdyby nie asymetria duchów, to naprawdę musiałbym zacząć czytać Kabałę i wejść w swojego ducha, jak w ubranie.

Nagroda Matrioszki z doklejonym fragmentem Koh-i-noora : Too Many Bones. Za powtarzalny schemat i zmuszanie do rzucania przeciwko jakimś tam potworom, wykonanym za zintyliony PLNów (choć trzeba oddać całości, że miło potrzymać samą matrioszkę w ręku zanim zacznie się z nią cała zabawa). Za to, że warto mieć kolegów, którzy pokażą Ci gry za owe zintyliony, bo jakbyś sam kupił, to by było nieco zabawy z przepakowywaniem na handelek.

Nagroda Idealisty Trzymanego 10 Lat w Izolatce w Sing Sing: Ryzyk Fizyk. Za to, że mogę się dowiedzieć, ile piór ma przepiórka, a nadal nie wiem, ile polskich województw ma dostęp do morza.

Nagroda Rozwodowa: Gra o Tron. Za złamanie obietnicy mitycznego noża w plecach i odtworzenia atmosfery z serialu. Do rozwodu co prawda nie doszło, ale to pokazuje, jak mocne są czasem relacje
Spoiler:
.

Nagroda Przeciekającej Barki na Środku Atlantyku: Lewis i Clark. Za ostateczne potwierdzenie, że gry wyścigowe nie są dla mnie i za nieźle działające karty (oba pozytywy!), miażdżącą kulę śnieżną i feeling w stylu: „mogliby już zrobić reedycję gry z Ur”.

Nagroda Specjalna im. Starych Wyg z Orderem Uśmiechu: dla Braci Forumowej. Za to, że forum nadal jest kopalnią wiedzy (nawet mimo tematów o nawiedzonych wydawnictwach i ustroju politycznym Zimbabwe w latach 40.), za to, że bgg jest serwisem wspierającym, a nie wypierającym, za stale przybywających na pokład, za administratorów robiących dobrą robotę (ha!) i za dalsze plany przetrwania w niepewnym świecie.

No i wreszcie, dla tych, którzy przebrnęli (ktokolwiek?): Gra Roku 2021: Fortune and Glory. The Cliffhanger Game. Po prostu wygrała najwięcej razy tytuł Gry Miesiąca, a jako purysta stosuję zasadę: ta gra, która uczyni to najwięcej razy (przy remisach wchodzą kryteria jakościowe) staje się z automatu grą roku, to mi gwarantuje, że nie popadam w skrajne emocje, a bazuję na chłodnych, mierzalnych kryteriach w warunkach, w których poszczególnym grom naprawdę trudno jest się przebić (ale długa metodyka, grrr). Za to, że mogę nadal zwiedzać świat, pokazywać to komuś (m.in. świetna rozgrywka z siostrą już drugi raz), przeżywać przygody bez konieczności spania z instrukcją i za to, że jestem przez jakiś czas Indianą (nie tym stanem amerykańskim, ale Jonesem).

Moi zwycięzcy z poszczególnych miesięcy, czyli tytuły, przy których się najlepiej bawiłem w danych miesiącach:
Styczeń - Orlean
Luty - Hannibal Barkas
Marzec - Podwodne Miasta
Kwiecień - Sid Meier's Civilization
Maj - Podwodne Miasta
Czerwiec - Sid Meier's Civilization
Lipiec - Fortune and Glory. The Cliffhanger Game
Sierpień - Fortune and Glory. The Cliffhanger Game
Wrzesień - Mage Knight
Październik - Fortune and Glory. The Cliffhanger Game
Listopad - Pola Arle
Grudzień - Dice Settlers

Udanych rozgrywek w 2022 roku!
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 501 times
Been thanked: 288 times

Re: Gra miesiąca-Grudzień 2021

Post autor: Atk »

Spoiler:
GoT nie dotrzymał obietnicy mitycznego noża w plecy? Uu to chyba słaba ekipą była. Nigdy nie zapomnę jak wygrałem grę będąc na totalnie przegranej pozycji, wkładając nóż w plecy w decydującym momencie. Najlepsi walczyli między sobą, jeden z graczy, który był koło mnie poprosił o pomoc w ataki na kumpla, który miał szansę wygrać najszybciej. Powiedziałem, że pomogę. Jak ruszył na kumpla odslaniając wszystkie miasta, bardzo się zdziwił jak stracił 2/3 miasta (nie pamiętam dawno temu było), gdzie wszedłem tylko po 1 wojsku, wygrywając grę posiadaniem określonej liczby miast.

Dodam tylko, że my zawsze graliśmy opcja, że podczas fazy negocjacji, po każdej rundzie wychodziliśmy do innych pomieszczeń, na balkon na fajkę, po prostu odejść od stołu, żeby reszta nie znała planu. Przedłuża to mocno grę, ale jak się nie wie kto na co się ugadal, proby wyciągnięcia planów, rozkmina czy osoba z którą się negocjowało mówiła prawdę itd.
Rewelka
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: dave8 »

U mnie zdecydowanie nowy Clash of Cultures.
Dawno żaden tytuł nie zrobił na mnie takiego wrażenia.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 884 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: XLR8 »

Gra roku to Projekt Gaja. Miałem kiedyś z GFP ale wtedy nie miałem aż tak dobrego gustu żeby docenić te arcydzieło. Wykupiłem niemiecką wersję mimo zapowiedzi powrotu polskiej, ale jak widać nadal ani widu, ani słychu. W niemiecką za to zagraliśmy już kilkanaście razy i każdy jest po prostu nią oczarowany.

dave8 pisze: 01 sty 2022, 12:27 U mnie zdecydowanie nowy Clash of Cultures.
Dawno żaden tytuł nie zrobił na mnie takiego wrażenia.
U mnie też. Po każdej partii chciałem porąbać stół i go podpalić razem z tą grą. :twisted:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3378
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1052 times
Been thanked: 2056 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Ardel12 »

Gra roku po stworzeniu top 10 to luzik, wystarczy zrobić front() i tada: Middara: Unintentional Malum – Act 1.

Gra dała mi 50 partii i około 100h rozrywki. Dla mnie majstersztyk w kategorii DC. W wątku z grą rozpisywałem się o plusach i minusach gry.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3364
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: seki »

Trudno mi wybrać klucz na podstawie której wybrać grę roku więc trochę oszukam i dam trzy nominacje z czego wybiorę tą, która z tej trójki zasługuje na wygraną.

Najwięcej godzin gry: Marvel Champions LCG
Drugie miejsce pod względem czasu gry: Too many bones
Najwięcej partii i trzecie miejsce pod względem czasu gry: Załoga wyprawa w głębiny


Grą roku 2021 r zostaje Too many bones !!
Ostatnio zmieniony 02 sty 2022, 23:21 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: donmakaron »

U nas zdecydowanie Adventure Tactics. Nie sądziłem, że jakąkolwiek grę z kampanią na kilkanaście scenariuszy będę przechodził dwa razy, a co dopiero trzy razy... nie wspominając o czwartym. Ani o tym, że mam ochotę na więcej.

Gra ma swoje problemy, ale jest tak nieziemsko przyjemna, że nie mają znaczenia. Czekam na dodatek, drugą książeczkę side questów, nowe klasy, hard mode, a w między czasie projektuję własną kampanię. Rewelacja.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: kisiel365 »

Świat 18xx zdecydowanie zdominował mój pandemiczny 2021. W uzupełnieniu troszkę Splottera.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 497
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 254 times
Been thanked: 444 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: vnzk »

Search for Planet X - gra, która dowiozła dokładnie te odczucia, których od niej oczekiwałem. Świetna czysta dedukcja, wyeliminowany czynnik błędu gracza dzięki aplikacji, bardzo dobre wykonanie, duża regrywalność przy prostych zasadach, oryginalny temat, skalowalność poziomu trudności dla każdego gracza osobno. Jedyna gra, w którą mam chęć grać również solo. Weszła i rozsiadła się wygodnie w moim top 3.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Xoltro »

Jak mam wybrać 1 grę to zdecydowanie Clash of Cultures.

Ta gra oprócz tego, że jest rewelacyjna to zatrzymała trochę moje ciągotki zbieracza. Po co mi coś innego skoro i tak będę grał w Clash of Cultures? :D Moja ostatnio kupiona gra prawie 2 miesiące temu i nie czuję potrzeby brać czegokolwiek innego.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: ariser »

Grą roku u mnie zostaje czarny koń końcówki 2021, czyli Odmęty Grozy. Nie miałem nigdy okazji zagrać w BSG, stąd też zupełnie świeże doznania. Od czasu Nemesis gry że zdrajcą świetnie siadają w mojej grupie, a Odmęty doskonale dowiozły ten wózek. Polecam. ;)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Mortinista »

Grą roku 2021wg. mnie jest :

Eclipse - Drugi świt galaktyki

Jeszcze do niedawna myślałem o Clash of Cultures lub Glen More II. Eclipse dostarczyło mi masę frajdy, choć zagrałem dopiero 5 razy. Wcześniej ogrywałem poprzednia cześć, jednak ta nowa została poprawioną w każdym aspekcie. Gorąco polecam, choć cena ok. 500 zł odstrasza.

Spoiler:
mordajeza
Posty: 366
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 174 times
Been thanked: 251 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: mordajeza »

W 2021 r. rozegrałem 247 partii w 80 gier (najwięcej partii - Dobble (x21) - głównie z dziećmi na wakacjach).

Moimi grami miesiąca zostawało aż 11 różnych gier i każda z nich zasługuje na wyróżnienie (dwa razy Tortuga 2199 oraz po jednym razie Valhalla, Inis, Godfather, Władca Pierścieni: Konfrontacja, Narcos, Maximum Apocalypse, Godfather, Scythe, Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie oraz Star Wars: Przeznaczenie). Biorąc powyższe pod uwagę, wybór gry roku nie jest łatwy, ale...

Moją grą roku 2021 r. zostaje Godfather: Imperium Corleone - za knucie, zdrady, sojusze, niesamowite emocje nad stołem i partie, które w mojej grupie wspomina się miesiącami!
Szklo
Posty: 36
Rejestracja: 17 lis 2009, 12:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Szklo »

Jeśli chodzi o nowości 2021:
Gra pierwszego kwartału- Dylematy Króla
Gra drugiego i trzeciego kwartału- Tainted Grail
Gra czwartego kwartału- Sword and Sorcery
Po drodze był też Descent 2ed- ogromne rozczarowanie, średnio rozgarnięty Mroczny psuje grę blokując drogę potworami a czas ucieka bohaterom i klops... Dodatek do S&S też zawiódł. Diuna Sekrety Rodu- czy to jeszcze gra czy już nowela do odczytania nad stołem? Kleos po jednej partii bardzo przyjemny. Etherfields rzutem na taśmę.

Poza tym kilka partii w BSG, LoW, Root, LoH, Abyss, Wsiąść do Pociągu, Scythe, Wojnę o Pierścień i drobnicę.
Grą roku 2021 zostaje Tainted Grail.
Cyel
Posty: 2591
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1450 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Cyel »

Szklo pisze: 03 sty 2022, 13:51
Po drodze był też Descent 2ed- ogromne rozczarowanie, średnio rozgarnięty Mroczny psuje grę blokując drogę potworami a czas ucieka bohaterom
Nie żeby Descent był jakąś wybitnie taktyczna grą, ale jak to "psuje"? Powinien się podkładać i nie próbować realizować swoich warunków zwycięstwa w optymalny sposób, żeby nie "psuć gry"?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Szklo
Posty: 36
Rejestracja: 17 lis 2009, 12:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Szklo »

Cyel pisze: 03 sty 2022, 14:14
Szklo pisze: 03 sty 2022, 13:51
Po drodze był też Descent 2ed- ogromne rozczarowanie, średnio rozgarnięty Mroczny psuje grę blokując drogę potworami a czas ucieka bohaterom
Nie żeby Descent był jakąś wybitnie taktyczna grą, ale jak to "psuje"? Powinien się podkładać i nie próbować realizować swoich warunków zwycięstwa w optymalny sposób, żeby nie "psuć gry"?
Wystarczy że zablokuje przejście/a i w większości misji bohaterom skończy się czas zanim przebiją się przez potwory. To nie jest optymalny sposób- to jest exlpoit który psuje tę grę- Mroczny w 90% przypadków wygrywa... Przynajmniej u nas tak było, i za nic bohaterowie nie mogli tego obejść. Poza tym w jednej z misji w Kruczym Dworze jest niemożliwy do spełnienia warunek zwycięstwa bohaterów w opisie misji (ma nie być potwora na planszy na koniec tur a Mroczny wystawia go zawsze na koniec tury...)- to już dobiło i sprzedaliśmy Descenta. Dziwiło nas więc że ta gra jest tak wysoko w wielu topkach i zestawieniach.
Cyel
Posty: 2591
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1450 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Cyel »

Przechodziłem kampanię kilka razy jako OL i gracze znajdowali sposoby. Nie zawsze oczywiście, ale chyba o to chodzi. Descent jest o tym jak gracze starają się wybić lukę we froncie potworów Overlorda i przebić się tam gdzie wykonują swoje zadania a OL te luki próbuje łatać, bohaterów opóźniać kartami i atakami (bo położony bohater to tury bohaterów w plecy). Bohaterów nie da się zabić, więc opóźnianie ich to nie exploit tylko jasny cel gry dla OL.

Nawet postacie z podstawki mają mnóstwo narzędzi do tego wybijania luki w obronie potworów. Mi chyba najbardziej zachodziła za skórę Syndrael-Knight (o ile dobrze pamiętam) kasująca kilka potworów na turę i dostająca za to bonusowe ruchy (Trzeba było sprytnie rozkładać potwory w odpowiednim dystansie a nie zawsze było na to dość miejsca) i nekromanta rozstawiający swojego ożywieńca w takich punktach, że nie dało się do danego pomieszczenia wstawić dużego potwora i zablokować przejścia.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: PytonZCatanu »

XLR8 pisze: 02 sty 2022, 08:58 Gra roku to Projekt Gaja. Miałem kiedyś z GFP ale wtedy nie miałem aż tak dobrego gustu żeby docenić te arcydzieło. Wykupiłem niemiecką wersję mimo zapowiedzi powrotu polskiej, ale jak widać nadal ani widu, ani słychu. W niemiecką za to zagraliśmy już kilkanaście razy i każdy jest po prostu nią oczarowany.
Halo, policja? Proszę przyjechać do internetu! Ktoś się podszywa pod XLR8! To niemożliwe, aby polubił dobre gry i to jeszcze wymagające kilku partii ogrania!
foxikos
Posty: 491
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: foxikos »

Rok 2021 zdominowała seria 18xx.
Nie ma jednej gry ale system 18xx i ta giełda i operacyjne - piękne... :mrgreen:
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2026
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1507 times
Been thanked: 1154 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Bruno »

To oczywiste, że Mage Knight.
Dziękuję. Którędy do kasy?

A z gier poznanych w tym roku:
- Food Chain Magnate
- Puerto Rico (dopiero latoś miałem okazję poznać tego klasyka i wpaść w zachwyt)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Filut »

kastration pisze: 30 gru 2021, 20:01 Moi zwycięzcy z poszczególnych miesięcy, czyli tytuły, przy których się najlepiej bawiłem w danych miesiącach:

Kwiecień - Sid Meier's Civilization
(...)
Czerwiec - Sid Meier's Civilization
Panie Drogi, masz na myśli:
'Sid Meier's Civilization: The Board Game' Wilsona, z 2010
czy
'Sid Meier's Civilization: A New Dawn' Kniffena z 2017

?

Od siebie dodam - miałem przyjemność grać w obie. I ta nowsza jest zachwycająca (jeśli ktoś lubi komputerową serię Sida).

Więc przy okazji, moje faworyty 2021-2022 to:

- Civilization Nowy Początek - cywilizacja w której mapa - czyli geograficzne ukształtowanie terenów - jest wszystkim, rewelacyjnie przekłada się to na aspekt wojenny jak i uroczo współgra z mechanizmem rotacji kart technologii.
- Gaia Project - około 150-200 partii w samym 2021, w 2022 rozegram podobną ilość, w 2023 może więcej bo pojawią się nowe frakcje.
- Eclipse Second Dawn - mimo że nie mam z kim w to grać.
- Pax Pamir - już sam dywanik piękny, a co dopiero rozgrywka.
- Ciężarówką przez galaktykę - numer jeden w kategorii śmiesznych gier.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: KubaP »

Filut pisze: 05 sty 2022, 11:57Więc przy okazji, moje faworyty 2021-2022 to
Drogi Panie, masz na myśli faworyty dworskie czy także te z rezydencji letnich?

Przy okazji, mój niekwestionowany numero uno i odkrycie 2021 to Crystal Palace.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: kastration »

Filut pisze: 05 sty 2022, 11:57
kastration pisze: 30 gru 2021, 20:01 Moi zwycięzcy z poszczególnych miesięcy, czyli tytuły, przy których się najlepiej bawiłem w danych miesiącach:

Kwiecień - Sid Meier's Civilization
(...)
Czerwiec - Sid Meier's Civilization
Panie Drogi, masz na myśli:
'Sid Meier's Civilization: The Board Game' Wilsona, z 2010
czy
'Sid Meier's Civilization: A New Dawn' Kniffena z 2017

?

Od siebie dodam - miałem przyjemność grać w obie. I ta nowsza jest zachwycająca (jeśli ktoś lubi komputerową serię Sida).

Więc przy okazji, moje faworyty 2021-2022 to:

- Civilization Nowy Początek - cywilizacja w której mapa - czyli geograficzne ukształtowanie terenów - jest wszystkim, rewelacyjnie przekłada się to na aspekt wojenny jak i uroczo współgra z mechanizmem rotacji kart technologii.
- Gaia Project - około 150-200 partii w samym 2021, w 2022 rozegram podobną ilość, w 2023 może więcej bo pojawią się nowe frakcje.
- Eclipse Second Dawn - mimo że nie mam z kim w to grać.
- Pax Pamir - już sam dywanik piękny, a co dopiero rozgrywka.
- Ciężarówką przez galaktykę - numer jeden w kategorii śmiesznych gier.
Panie, oczywiście, że stara!

Po recenzji Gradania z nową dałem sobie spokój, choć nie powiem, kusiło.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: Lothrain »

KubaP pisze: 05 sty 2022, 14:24 Przy okazji, mój niekwestionowany numero uno i odkrycie 2021 to Crystal Palace.
Aż dziw bierze, że stał się odkryciem, jak u mnie na półce kurz się na nim zbierać począł ;) Gdzieś Pan był w 2019?
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 869 times
Been thanked: 516 times

Re: Gra Roku 2021!

Post autor: buhaj »

Mnie najbardziej zauroczyły 3 gry w 2021 roku. Dwie to nowości dla mnie a jedna "wywodzi się" z 2020. Moje TOP 3 2021 to:
1. Company of Heroes
2. 1817
3. High Frontier
ODPOWIEDZ