Jakim kolorem gracie najczęściej?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Jakim kolorem najbardziej lubicie grać?

Żółty
59
25%
Czerwony
54
23%
Niebieski
48
20%
Zielony
43
18%
Czarny
13
5%
Fioletowy
13
5%
Różowy
2
1%
Brązowy
1
0%
Szary
0
Brak głosów
Biały
6
3%
 
Liczba głosów: 239

Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: Abizaas »

Sloth pisze: 03 lis 2021, 19:02
Abizaas pisze: 03 lis 2021, 13:48 Jakim kolorem gracie najczęściej? Macie swój ulubiony, czy gracie czym popadnie? Ja sam nie pamiętam kiedy ostatnio grałem innym kolorem niż żółty :).

Spoiler:
Tak zapytam. Pytanie zadane ze względów naukowych(studia itp.) Czy tak po prostu ?
Sam z automatu wybieram czerwień bądź żółty. Pomimo iż, bardzo niewiele mam przedmiotów o tych barwach.
W tym roku skończyłem magisterkę, a pytanie z ciekawości. Sam zawsze wybierałem żółty i zauważyłem ze moi znajomi tez maja preferencje co do kolorów. Wydaje mi się ze najczęściej wybieranyjest czerwony i potwierdziły to wyniki w grupie na fb, ale teraz na forum o dziwo wygrywa żółty i jestem mocno zdziwiony (żółty wygrywa najczęściej wiec wyjadacze na forum nim grają bo o tym wiedza :) )

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: kastration »

Gram tylko żółtym. Jeśli go nie ma wśród licznych kolorów w pudełku, to...staram się nie kupować gry. Raz w historii zagrałem przeciwko żółtemu w Projekcie Gaja (chciałem po prostu inną rasę i tak sie wybrało) i...cały czas mi się myliło, że to moje planety :lol:

Jeśli mimo wszystko chcę zacną grę, a nie ma żółtego, od biedy zagram białym (np. w Klanach Kaledonii) lub fioletowym (ale tylko w Agricoli).
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: MichalStajszczak »

Spróbowałem zrobić statystykę w pewnym sensie odwrotną - sprawdziłem, jakimi kolorami można grać, na 50 losowo wybranych grach z mojej kolekcji.
Spoiler:
Oczywiście nie brałem pod uwagę gier dwuosobowych i takich, w których albo gracze nie używają żadnych "prywatnych" znaczników ani kart albo znaczniki nie są z kolorami powiązane. Na podstawie 20 gier 4-osobowych, 20 gier 5-osobowych i 10 gier 6-osobowych wyszła mi taka statystyka:
- czerwony 40
- niebieski 40
- żółty 34
- zielony 34
- czarny 21
- biały 16
- pomarańczowy 13
- brązowy 12
- fioletowy 12
- szary 10
Za ciekawostkę można uznać, że w co czwartej grze był kolor pomarańczowy, nieuwzględniony w ankiecie. Natomiast występujący w ankiecie (choć rzadko wybierany) różowy był tylko w 3 grach. W 4 grach były rekwizyty w kolorze naturalnego drewna (można ewentualnie uznać to za kolor beżowy), a w jednej (Um Ruhm und Ehre) - złoty.
Ja najczęściej grywam kolorem zielonym - w domu nie ma z tym problemu, bo każde dziecko preferuje inny kolor, w kolejności starszeństwa: żółty, czerwony i niebieski.
RaistlinJedyny
Posty: 50
Rejestracja: 06 wrz 2010, 19:39
Lokalizacja: Morze Spokoju
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: RaistlinJedyny »

Koperkowym.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: mistrz_yon »

kastration pisze: 05 lis 2021, 01:02 Gram tylko żółtym. Jeśli go nie ma wśród licznych kolorów w pudełku, to...staram się nie kupować gry. Raz w historii zagrałem przeciwko żółtemu w Projekcie Gaja (chciałem po prostu inną rasę i tak sie wybrało) i...cały czas mi się myliło, że to moje planety :lol:

Jeśli mimo wszystko chcę zacną grę, a nie ma żółtego, od biedy zagram białym (np. w Klanach Kaledonii) lub fioletowym (ale tylko w Agricoli).
Jak wyżej. Z tym, że dodatkowo zawsze najmocniej cisnę czerwonego, bo gra nim mój Młody. Problem jest, jak nim nie gra, bo ktoś ma pecha wtedy 🤭
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: kastration »

Wniosek z tej ankiety jest m.in. taki: wiele osób z tego wątku w ogóle nie mogłoby ze sobą zagrać na żadnym konwencie, ani nawet domówce, bo zbyt dużo czasu zajęłoby rozstrzygnięcie, kto ma grać żółtym :lol:
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: MichalStajszczak »

kastration pisze: 12 lis 2021, 15:34 Wniosek z tej ankiety jest m.in. taki: wiele osób z tego wątku w ogóle nie mogłoby ze sobą zagrać na żadnym konwencie, ani nawet domówce, bo zbyt dużo czasu zajęłoby rozstrzygnięcie, kto ma grać żółtym :lol:
Zawsze można zrobić przed grą licytację punktami zwycięstwa :idea: - z iloma PZ na minusie chcesz zacząć, jeżeli koniecznie musisz grać żółtym :D
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: Abizaas »

Właśnie wyniki są dziwne - na początku żółty zajmował dalsze miejsce, na facebooku też jest dopiero na czwartym miejscu (a tam brało udział więcej osób).

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: playerator »

Pomarańczowym. Niniejszym domagam się praw wyborczych! :wink:

Abizaas pisze: 12 lis 2021, 17:08 Właśnie wyniki są dziwne - na początku żółty zajmował dalsze miejsce, na facebooku też jest dopiero na czwartym miejscu (a tam brało udział więcej osób).
Myślę, że sporo by wyjaśniło porównanie średniej wieku głosujących :)

Kiedyś grałem niebieskim. Ale że z wiekiem ślepnę, od jakiegoś czasu wolę pomarańczowy (ew. żółty albo biały).
Spoiler:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: Abizaas »

playerator pisze: 13 lis 2021, 13:58 Pomarańczowym. Niniejszym domagam się praw wyborczych! :wink:

Abizaas pisze: 12 lis 2021, 17:08 Właśnie wyniki są dziwne - na początku żółty zajmował dalsze miejsce, na facebooku też jest dopiero na czwartym miejscu (a tam brało udział więcej osób).
Myślę, że sporo by wyjaśniło porównanie średniej wieku głosujących :)

Kiedyś grałem niebieskim. Ale że z wiekiem ślepnę, od jakiegoś czasu wolę pomarańczowy (ew. żółty albo biały).
Spoiler:
Ja jestem utwierdzony w tym, że najlepsi gracze wiedzą że żółty jest najlepszy, a że na forum raczej siedzą osoby bardziej wkręcone w hobby, to żółty wygrywa :D

Oczywiście powyższe zdanie nie ma zbyt wiele sensu :) ciekawe jakie byłyby wyniki dla większej próby.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3572
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 452 times
Been thanked: 1059 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: psia.kostka »

Pokusze sie o ponizsza hipoteze ;)

Wiekszosc geekow i hardkorowych graczy pewnie ma juz okulary (od komputera, czytania komiksow i innych cegiel przy slabym oswietleniu) wiec kolor zolty jako mocno rzucajacy sie w oczy na planszy moze byc preferowany. Niedzielny gracz wybierajac pionka moze bardziej kierowac sie swoim ulubionym kolorem krawata/sweterka i wybiera te bardziej powszechne niebieski/zielony.

Forumowi wyjadacze mogli tez wypracowac schemat, ze bardziej liczy sie czytelnosc sytuacji na planszy niz ulubiony kolor. Stad granie zoltym, pomaranczowym, bialym/czarnym bedzie wygodniejsze niz niebieskim na morskiej mapie lub zielonym na lesnej.

Szkoda, ze watek stal sie festiwalem "wpisujcie kolor/wpisujcie miasto", bo liczylem na cos bardziej analitycznego ;P

PS ciekawa sprawa, ze jak ktos nie dostanie ulubionego koloru to nieswiadomie porusza sie pionkami innego gracza, troche przerazajace jak latwo mozna sie samemu "wytresowac" :shock:
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: garg »

psia.kostka pisze: 13 lis 2021, 16:00 Pokusze sie o ponizsza hipoteze ;)

Wiekszosc geekow i hardkorowych graczy pewnie ma juz okulary (od komputera, czytania komiksow i innych cegiel przy slabym oswietleniu) wiec kolor zolty jako mocno rzucajacy sie w oczy na planszy moze byc preferowany. Niedzielny gracz wybierajac pionka moze bardziej kierowac sie swoim ulubionym kolorem krawata/sweterka i wybiera te bardziej powszechne niebieski/zielony.

Forumowi wyjadacze mogli tez wypracowac schemat, ze bardziej liczy sie czytelnosc sytuacji na planszy niz ulubiony kolor. Stad granie zoltym, pomaranczowym, bialym/czarnym bedzie wygodniejsze niz niebieskim na morskiej mapie lub zielonym na lesnej.

Szkoda, ze watek stal sie festiwalem "wpisujcie kolor/wpisujcie miasto", bo liczylem na cos bardziej analitycznego ;P

PS ciekawa sprawa, ze jak ktos nie dostanie ulubionego koloru to nieswiadomie porusza sie pionkami innego gracza, troche przerazajace jak latwo mozna sie samemu "wytresowac" :shock:
Pozwolę sobie sfalsyfikować Twoja hipotezę :)

Nie noszę okularów, a gram żółtym, bo mój syn zawsze zabiera mój ulubiony niebieski :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
fafer3000
Posty: 43
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:44
Lokalizacja: Cieszyn
Been thanked: 7 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: fafer3000 »

Byłby to Niebieski... Ale PEWNA OSOBA zawsze zabiera ten kolor XD wiec jak jest fioletowy to go biorę, ale rzadko jest więc realnie ląduje najczęściej z żółtym lub zielonym. Dla własnej sprawiedliwości dałem niebieski XD
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: Bart Henry »

A ja nie dałem nic, bo obecność różowego, a brak pomarańczowego zakrawa o kpinę. ;) Nie potrafię sobie przypomnieć żadnej gry z różowymi elementami gracza, za to na swojej półce mam przynajmniej kilka z pomarańczowymi. No, ale jak gra ma pomarańczowe komponenty, to graczom proponuję tylko te pozostałe. Nie ma to nic wspólnego z ergonomią gry, po prostu pomarańcz wymiata w każdym aspekcie. 8)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3572
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 452 times
Been thanked: 1059 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: psia.kostka »

Bart Henry pisze: 15 lis 2021, 23:08 A ja nie dałem nic, bo obecność różowego, a brak pomarańczowego zakrawa o kpinę. ;) Nie potrafię sobie przypomnieć żadnej gry z różowymi elementami gracza, za to na swojej półce mam przynajmniej kilka z pomarańczowymi. No, ale jak gra ma pomarańczowe komponenty, to graczom proponuję tylko te pozostałe. Nie ma to nic wspólnego z ergonomią gry, po prostu pomarańcz wymiata w każdym aspekcie. 8)
To fakt, pewnie nawet daloby sie matematycznie udowodnic, ze
pomarancz==zolty^2 8)
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: Lothrain »

Bart Henry pisze: 15 lis 2021, 23:08 Nie potrafię sobie przypomnieć żadnej gry z różowymi elementami gracza...
Five Tribes, żeby daleko nie szukać.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1927
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: tomuch »

Lothrain pisze: 17 lis 2021, 09:29
Bart Henry pisze: 15 lis 2021, 23:08 Nie potrafię sobie przypomnieć żadnej gry z różowymi elementami gracza...
Five Tribes, żeby daleko nie szukać.
Od niedawna też Wsiąść do pociągu :lol:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: BOLLO »

Czerwony bo....niebieski zabiera mi żona, zielony syn a żółty córka.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: trance-atlantic »

Tylko niebieski - nie ma opcji, żeby w grze był ten kolor a ja bym go nie wybrał (pies Pawłowa, czy jakoś tak :lol: ). Gorzej jeśli sparowany jest z jakąś rasą czy innym ustrojstwem, ale da się to przeżyć.

Ubolewam, gdy niebieskiego nie ma, ale doceniam gry, które nie powielają kolorów elementów z kolorami znaczników graczy; ot chociażby Troyes, chociaż tu akurat blue występuje, ale chodzi o zasadę.

Kolor niebieski mam tak mocno we krwi, że nie istnieje dla mnie opcja numer dwa i po prostu biorę co popadnie, za każdym razem może być to coś innego. Totalny indyferentyzm. :) Ale też np. w D-Day Dice nie gram blue, czy też jakimś tam jego odcieniem, a gram "armią" PL.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 511 times
Been thanked: 176 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: nimsarn »

Będę "oryginalny" - żółtym...

Na prawdę żałuję, że tak dużo graczy chce grać moim kolorem, przez co często muszę z niego rezygnować :(
Na szczęście nie mam jeszcze dysonansu poznawczego, gdy taka sytuacja ma miejsce i zwykle szybko się orientuję że nie gram MOIM kolorem :evil:
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: krzyss »

Tylko żółtym. Jeśli tego koloru nie ma w grze to nie gram w nią;)
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 511 times
Been thanked: 176 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: nimsarn »

BOLLO pisze: 17 lis 2021, 12:41 Czerwony bo....niebieski zabiera mi żona, zielony syn a żółty córka.
A co powiesz na sytuację, w której spotykają się dwie żony i obie chcą kolor czerwony - byłem światkiem - ubaw po pachy :D
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: BOLLO »

nimsarn pisze: 18 lis 2021, 10:35
BOLLO pisze: 17 lis 2021, 12:41 Czerwony bo....niebieski zabiera mi żona, zielony syn a żółty córka.
A co powiesz na sytuację, w której spotykają się dwie żony i obie chcą kolor czerwony - byłem światkiem - ubaw po pachy :D
Wow dobre dobre....takiej sytuacji nie miałem ale kiedyś byłeś świadkiem jak osoba dorosła kobieta jak nie otrzymała niebieskiego pionka to powiedziała że nie gra w takim razie.
Serio dla was kolor ma tak wielkie znaczenie? Ja mogę grac nawet różowym, nie mam absolutnie nic do tego. Ale co zauważyłem to im częściej wybieram czerwony to z przyzwyczajenia (procentowa ilość partii tym kolorem) jak toś inny zagra w daną grę "moim" kolorem to potrafię się mylić lub robić nie koniecznie dobre ruchy. Śledzę też bardziej czerwonego niż pozostałych graczy. Dlatego staram się grać różnymi kolorami.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1927
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: tomuch »

nimsarn pisze: 18 lis 2021, 10:35
BOLLO pisze: 17 lis 2021, 12:41 Czerwony bo....niebieski zabiera mi żona, zielony syn a żółty córka.
(...) spotykają się dwie żony (...)
Ale że jednego mężczyzny? Toż to bigamia jest :lol:
Tak poza tym, brzmi trochę jak początek kawału, np. Przychodzą dwie żony do lekarza... :wink:
No i zawsze piło się za to, żeby żony i kochanki się nie spotkały. W takim przypadku trzeba by było zmodyfikować tę frazę.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Jakim kolorem gracie najczęściej?

Post autor: MichalStajszczak »

nimsarn pisze: 18 lis 2021, 10:35 A co powiesz na sytuację, w której spotykają się dwie żony i obie chcą kolor czerwony
tomuch pisze: 18 lis 2021, 10:43 Ale że jednego mężczyzny? Toż to bigamia jest
No i zawsze piło się za to, żeby żony i kochanki się nie spotkały.
Miksując zagadnienia z tych dwóch wypowiedzi:
Wyobraźmy sobie sytuację, że czyjaś żona i kochanka chcą grać tym samym kolorem i zwracają się do niego, aby rozstrzygnął tę kwestię :lol:
ODPOWIEDZ