(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Prawie jak powrót z planszowych zaświatów - siema Wojtek :D

= = = = =
Ze spraw bieżących: Będzie KTOŚ w piątek chętny na 18xx?

(ja na 100% nie wiem jeszcze czy będę, ale się postaram mocno)
Dajcie znaka, dzięki!
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: DarkBogas »

Ja na 90% nie dam rady się pojawić.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Ja będę.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Czarek, Jacek
- Raczej będę (raczej), więc możemy coś we 3 zagrać, pociągowego.

Może 18NEB? (Mała mapka, gra dla 2-4 osób)
mam własny piękny egzemplarz (rarytas!) Nie grałem w to, a różnice w zasadach są minimalne z tego co czytam na ściągawce - dwa rodzaje firm (średnie/duże), kapitalizacja przyrostowa, potem od 5T full cap, na giełdzie można kupować/sprzedać jako swoja firma zamiast swojej kolejki, rożne pociągi coś jak w 62. Tyle.
(skrót: https://boardgamegeek.com/filepage/1482 ... -reference)

Może w to szarpniemy? Zasady doczytam. Panowie hę? ;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Ja nie mam uwag. Możemy grać.
Ewentualnie dopchamy czymś jeszcze :-)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

cezner pisze: 21 paź 2021, 08:58 Ja nie mam uwag. Możemy grać.
Ewentualnie dopchamy czymś jeszcze :-)
wiedźmią skałą :lol: jak nie będziecie zamulać to spokojnie 30-40 minut na to starczy.
A na Neb pewnie ze 3 godzinki trzeba liczyć

podrzucam instrukcję do Nebraski
https://drive.google.com/file/d/11GqUp5 ... sp=sharing

ee:
Poczytałem instrukcję, różnic jest dosłownie kilka i wydają się ciekawe. Spokojnie wytłumaczę w 8 minut.
Gra operacyjna z przyrostową kapitalizacją, bliżej jej do 1846 więc Czarek będziesz zadowolony ;)
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Mi tam to 18neb nie przeszkadza (tak jak muzyka słabemu tancerzowi). Przejrzę (wideo)instrukcje do obu tytułów i będę się starał jakoś to zajarzyć przy stole - tyle mogę obiecać (o ile wariant osobowostolikowy się nie zmieni docelowo i całe układanie się nie posypie).
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Nebraski nigdzie nie znajdziesz, prosta gra, wytłumaczę
Gramy w 18NEB, max 4 osoby więc kto się nie anonsuje ten trąba.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Graszki.pl i MBP Opole - dziękujemy za wczoraj :)

Panowie dzięki za tak wyborny wieczór z doskonałymi grami i Wiedźmią Skałą :lol:
18NEB - super, że zagraliśmy, inwestycja się zwraca ;) Bardzo fajna szybka gra, trochę mnie meczą niejasności w zasadach, ale skoryguję do następnej razy.
(Zamiana firmy prywatnej w SR to jest akcja a nie gratis - źle powiedziałem Wojtkowi. Z tym licytowaniem/pasowaniem nadal czytam)

Nebraska to takie jakby mniejsze 1846 z ciekawymi twistami. Ciekawe firmy prywatne - ta co dawała kasę za kafle hoho, ciekawe spółki (intrygują mnie te małe i możliwość posiadania 100% udziałów) ,sprytna mapa wschód -zachód (tzw. lewo-prawo(R) ) i blokowanie, objazdy. Dzieje się.
Cały czas zapominałem o wypłacie 50/50 i to mnie zgubiło, a mógł wstrzymać też eh. Train rush był zacny i to lubię! Czarek mnie doskonale skasował, to lubię! Moje gapiostwo i tak naprawdę złe liczenie dostępnych pociągów i masz babo bankruta, to lubię! Piękno tych gier było obecne całą partię.
Jacek marudził, jak zwykle, "nie ogarniał", jak zwykle , a wygrał - ale wstyd :P trzeba Go zacząć traktować poważnie przy planszy i nie nabierać się na te tanie socjotechniczne sztuczki :mrgreen: Ostatnio w czokapika tak samo, cicha woda, a portfolio długie.
Bardzo dziękuję za grę, super się gra na żywo w pociągi, piękna sprawa :D Bawiłem się doskonale - te emocje, kombinowanie, planowanie, dogryzanie i śmianie się z Jacka bo nie ogarnia , który finalnie wygrywa :P (zwycięzców się nie sądzi, ale trolluje). Liczę na rychłą powtórkę i postaram się wygospodarować czas przed wyjazdem.
raz jeszcze szczere podziękowania

Na dobitkę Wiedźmia Skała - gra doktora Knizi. Każdy mówił jakie to dobre! ale nie dla mnie :P
dla mnie jest to przede wszystkim pasjans i to mnie skutecznie odpycha od tej gry, no tak już mam. Zasady proste, mechanicznie sprytne, mega przypomina sucharmistrza Felda z lawiną punktów z każdego źródła. Optymalizowanie jak wycisnąć 5 akcji z jednej daje satysfakcję i jak potem się otwiera ciąg zdarzeń to jest takie małe łał. No wszystko spoko, ale to pasjans :P jak będzie na telefon to sobie kupie, będę grał w przerwach w pracy ;)
Na 4 osoby zdecydowanie za długie, ale na planszy ciasno i to było dla mnie OK-czuć wyścig. Na 2 jak grałem było szybciutko - wielki plus, bo w sumie w godzinę można 2 razy pyknąć, ale za to w szklanej kuli zbyt łatwo i można walić kontrakt za kontraktem (czy jak te zwoje się zwą). Na 3 wydaje się idealnie - bezie równowaga. To też spoko, bo gra nie będzie powtarzalna nigdy.
Tak naprawdę grę determinuje dociąg swoich kafelków i robienie z nich comba, co A) jest czasem wkurzające (głupia losowość) B) daje pole do długofalowego planowania, bo widzę pod co mam grać - ale optymalizować na 4 osoby, gralibyśmy 2 godziny...
Naprawdę sprytna mechanicznie gra, ale czemu bez mordowania wiedź przeciwnika?? czekam na dodatek :lol:

kłaniam się i do następnego razu!
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Wczoraj na pierwszą nóżkę 18NEB - długo oczekiwana przez Pitona nowość z 2010 r. Jedna z tych gier, co to nie daje tego, co obiecuje na pierwszy rzut oka - liczyłem na górę popkornu (wieki nie byłem w kinie, pochrupało by się na tłusto przy stole), a tu nihuhu; też pożerania wzrokiem nie było - jakaś na wpół chałupnicza robota, ale do tego już wszyscy 18fanowie chyba przywykli, a niektórzy pewnie by pobili (jak ich znam) jeśliby chcieć to zmieniać (trochę to zrekompensował późniejszy kamień wiedźmowy ze swoimi cukierkami landrynkami - patrz koniec postu).

Z mojego punktu widzenia, do tej pory głównie 18czokapikowca, sytuacja generalnie na plus, bo coś innego niż 18czokapik, ale nie zmienione i nie skomplikowane na tyle, abym zupełnie odpadł, wstał od stołu i wybiegł w panice. Licytacja bez odkorkowywania wanienki - było bardziej konfrontacyjnie niż w 18czokapiku (nie wiem czy to zasada, ale przynajmniej wczoraj tak było; przepychanki konkretne). Ciekawe firmy prywatne - od mostostalu i fiskusa agrorozwojowego, po firmę spędycyjną bydło (miałem zaszczyt być Kałbojem from Hel), jedna firma wg Pitona przegięta (ale kto mu bronił licytować, pojęcia nie mam; nauczka jest); mniejsza mapa - ciaśniej; kafelki z trasami elastyczniejsze (likwidacja wsi (antonii górą), gminy wiejskie awansują na miejskie, nawet bez elektrowni); skrzyżowania wieloprzepustowe; skuteczniejsze blokowanie przeciwników - max. dwie stacje w mieście; 2 spółki-spadochroniarze odpalające w drugiej części gry, dla zrobienia pozytywnego fermentu. Z drugiej strony - co prawda mała mapa, ale głównie zachód i wschód ciekawy, a w środku mapy nuda, wieje wiatr i szybki bezrefleksyjny przelot przez włoszczową (zaraz pewnie Piton wypali z jakąś usprawiedliwiającą to wiarygodną fejkhistorią na nibyfaktach i o geomaszyniźmie regionu). Coś tam pewnie jeszcze ciekawego było, ale nie pamiętam, bo nie ogarniałem i, tak jak prawdziwy menago, zajęty byłem opracowywaniem zza wygodnego biurka dalekosiężnych planów rozwoju firmy, generalnych wytycznych, w nadziei, że Piton, jako dyrektor wykonawczo-doradczy, nie pozwoli mi zbankrutować - kilka razy wykazał się refleksem, uratował moją krowią firmę przed rytualnym ubojem i ostatecznie na końcu partii (który ponoć zgodnie z zasadami nie powinien być końcem (gramy aż wszyscy po kolei zbankrutują, chyba łącznie z bankiem) sam się jolajnie poświęcił; chwała mu za to). Dzięki chłopaki za wyrozumiałość (choć domyślam się co się działo nad stołem, jak poszedłem do toalety... ale musiałem iść, bo jak na złość zapomniałem w tym tygodniu mojej butelki z wężykiem). No i przynajmniej Wojtka poznałem na żywca, po wcześniejszym kilkukrotnym podsłuchiwaniu z łodzi podwodnej.

Potem Weźmi Kamień, czy tam Skałę - generalnie nie lubię gier, które polegają w zasadzie wyłącznie na kombowaniu (może dlatego, że słabo mi to wychodzi - pozdrowienia Daniel-rman, gdziekolwiek dziś jesteś), wolę polegające na kombinowaniu i po tej gierce nic się nie zmieniło. Niby działa, ale nic mnie do niej. Nic co by zaskoczyło i pokazało jakiś, choćby mały, przebłysk geniuszu autora (ktokolwiek z tej dwójki nim jest). Cenka dobra, waga pudełka słuszna, ale, jak dla mnie, taki przydługi fillerek - ponoć na 2 osoby krótszy, więc spoko. Kilka lat temu może bym pograł chętniej (mam nadzieję, że to nie 18syndrom euroodrzucenia, którego obawiał się swojego czasu Pudel).

W każdym razie, jak to mistrz wczorajszych gier już napisał:
piton pisze: 23 paź 2021, 12:04 Graszki.pl i MBP Opole - dziękujemy za wczoraj
Znów stoliki pozajmowane - od Uno (jest radość grania, czego więcej trza?), 7 cudów - architektów, po Roota, Raketmena, itp...

Carry on, Graszki.pl & MBP Opole (next stop 05.11 - się zobaczy)
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Nie jestem 100% pewien, czy graszkowy piątek w bibliotece aktualny, ale zakładając, że tak, to czy ktoś się może wybiera?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Raczej aktualny. I ja się wybieram. Jeszcze nie wiem tylko o której.
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: DarkBogas »

Mnie na 100% nie będzie. :(
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

O, to ktoś będzie... To ja się w takim razie raczej też pojawię. Pitona raczej chyba nie będzie.
To może w jakieś euro zagramy?
No chyba że przyniosę np 1846?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

ja odpadam ze spotkań listopadowych, pozdro!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

graszki potwierdzają piątek od 17.00. w salce galerii obok sali seminaryjnej (schodami w dół). ja postaram się być przed 17.00 by zarezerwować stolik dla eurograczy :)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

OK. A w co łupiemy?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Hallo, w co jutro gramy?
Prawdopodobnie będzie też Wojtek, więc byłoby nas 4.
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Siedzę cicho, bo pewnie macie o wiele więcej dobra niż ja i też niekoniecznie chcielibyście w moje łupać. W każdym razie, fajnie jakby się udało ustalić gierki zawczasu, bo bym może coś ogarnął z zasad przed przyjściem. A jeśli chcecie jakoś na bardzo ciężko, albo tylko na ogranych trzech to nie krępujcie się pisać - nie obrażę się, nie mam ciśnienia, itp. Wirus w ataku - mogę oddać walkowerem.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Ja nie wyrobię się na 17.00 ale na 18.00 już tak.
A łupiemy w ciężkie. Dopasuję się albo mogę wziąć On Mars :twisted:
Możemy też nauczyć się czegoś nowego. Może też być 18xx jeśli chcecie.

Aha. Zamawiam coś z rebela z 18% zniżką jeśli ktoś coś chce to dawać znać. Najlepiej na gafik@interia.pl bo tu mogę nie zauważyć. Jutro składam zamówienie, ale mogę też poczekać w razie co.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Dobra, to wezmę 1830 oraz 1846. Jak będzie nas trzech to zagramy w 1946 a jak 4 to 1830.
1830 to praktycznie 18Chosapik jeśli chodzi o reguły. . 1846 jest podobny do 18Neb.
Czyli jutro o 18. No to pa.
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Zbieg różnych niesprzyjających okoliczności sprawił, że muszę Was przeprosić, bo raczej jest mało prawdopodobne bym się dziś pojawił. Jakby się miała sytuacja odwrócić to jak najszybciej dam znać. Wybaczcie.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Chmm to w takim razie 1830 nie ma co brać. Wezmę 1846 i Brassa.
Chyba że Staszek, masz jakiś pomysł? Ale On Mars to nie wiem, bo tam jest tłumaczenia na godzinę.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Dajcie znaka co było grane,
Widziałem Brassa u Czarka, klasa ;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Graliśmy w klasycznego, pierwszego,ohydnego Brassa Warfrag-a. To jest tak ohydne wydanie, że nawet Graszki nas nie umieściły na zdjęciach na FB. :D
A potem zagraliśmy jeszcze na szybko w Jaipura
ODPOWIEDZ