Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Odi »

To jest zdecydowanie gra o czymś innym, niż Root.
Wyobraź sobie, że w Rootcie punktujesz tylko 2-4 razy przez całą grę. Oczywiście w dalszym ciągu starasz się zyskać przewagę tu czy tam, ale trzeba jeszcze zapunktować w odpowiednim momencie, żeby akurat mieć optymalną sytuację. Co jest lepsze w PP, niż w serii COIN, to możliwość pewnej kontroli nad momentem punktowania. Nie jest jak w COIN, że wychodzi propaganda, dwóch szczęśliwców jeszcze zrobi swoją turę i punktujemy, tylko wychodzi karta punktacji, ale sam moment punktacji jest już kwestią wynikającą z decyzji graczy (no, dopóki karta nie spadnie).

Ciekawe są te wzajemne powiązania, sojusze, zmiany stron... Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma - tak to wygląda w PP.

Natomiast mi osobiście zawsze się wydawało, że granie na te małe pionki (wystawianie ich na plansze wszelkimi sposobami), jest najlepszym sposobem na zwycięstwo. Na dominację wojskową wszyscy zawsze bardzo uważają i trudno się wybić. W przypadku tych małych pionków jakoś łatwiej było się ukryć, i chyba trudniej je też przeciwnikom ściągać. Takie miałem wrażenie.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Arkhon »

Odi pisze: 10 maja 2021, 17:20 Ciekawe są te wzajemne powiązania, sojusze, zmiany stron... Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma - tak to wygląda w PP.
To ogólnie się kojarzy z the king is dead, takie mam odczucie. Skoro strony (ostatecznie) nie obieramy a sytuacja na mapie się zmienia jak w kalejdoskopie. Również gra o karty oparta, tyle że pewnie znacznie prostrza od Paxa.
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1605 times
Been thanked: 936 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

Arkhon pisze: 10 maja 2021, 23:50 To ogólnie się kojarzy z the king is dead, takie mam odczucie. Skoro strony (ostatecznie) nie obieramy a sytuacja na mapie się zmienia jak w kalejdoskopie. Również gra o karty oparta, tyle że pewnie znacznie prostrza od Paxa.
Baaardzo odległe porównanie, raczej nie trafione. Równie dobrze można powiedzieć, że kojarzy się z Ethnosem albo El Grande, bo jest area control. Poza tym w The King is Dead karty już mamy, a tutaj duża część gry to właśnie decyzja, które karty nabyć. No i stronę właśnie można w dowolnej chwili zmienić.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: nahar »

Arkhon pisze: 10 maja 2021, 16:33
Ciesze się, że nie czerpał przy Paxie rozwiazanie 1:1 z Root'a
Przypomne ze nikt o Root nie slyszal jak sie gralo w Pax Pamir te 6 lat temu.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1453 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

Ktoś więcej pograł? Jakieś nowe przemyślenia odnośnie samej gry?

Mnie trochę na poziomie meta zastanawia, czy sytuacja w Afganistanie wpłynie pozytywnie na sprzedaż gry; gdyby tylko tytuł w sposób bardziej przystępny wskazywał na umiejscowienie wydarzeń..
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 340 times
Been thanked: 309 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Chudej »

Mr_Fisq pisze: 16 sie 2021, 09:01 Ktoś więcej pograł? Jakieś nowe przemyślenia odnośnie samej gry?
Ja grywam dosyć często. Przez chwilę się wahałem, czy jednak nie sprzedać, bo trochę mam dużo w kolekcji area controlów, a jakoś wcale nie przepadam za tym gatunkiem, ale miałem kilka takich rozgrywek, gdzie były takie emocje, że chyba żadna inna gra mi tego nie zapewniła. Jest to dosyć unikalna mechanicznie gra z bardzo ciekawym tematem, przy czym jest też całkiem prosta w zasadach i zaskakująco lekka w odbiorze (chociaż do rozgrzewkowej jej trochę brakuje, to da się po tym zagrać w jeszcze jakąś grę, w przeciwieństwie do np. ukochanego w mojej grupie Dominant Species). Cena do tej pory była wysoka i nie wiem czy to się zmieni wraz z wydaniem Galakty, ale jak ktoś sobie może pozwolić, to bardzo polecam.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Arkhon »

JKM pisze: 05 lut 2021, 18:18
612 pisze: 05 lut 2021, 18:01 Tekst na kartach to wyłącznie flavor, równie dobrze mogłoby go nie być.
Z tym bym się nie zgodził. Te teksty i ilustracje to dla mnie nieodłączny element zanurzenia się w epokę, poczucia klimatu Wielkiej Gry. Łatwiej zapomnieć, że w gruncie rzeczy grasz tylko o punkty zwycięstwa, a nie rządy w Afganistanie.
Tu wchodzi właśnie w grę, factor, który mówi że:
- flavor tekst nie jest potrzebny ze względu na mechanikę i rozumienie zasad gry jak i do samej gry
- jest przydatny a nawet potrzebny dla osób które powyższe mają opanowane i grę / setting chcieliby zgłębić, poczuć immersję.

Te rozwiązanie w przypadku Paxów jest porządane, jako, że nowi gracze byliby przytłoczeni natłokiem zasad, gdyby te znajdowały się jeszcze w niemałej ilości tekstu na każdej karcie
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: XLR8 »

Mr_Fisq pisze: 16 sie 2021, 09:01 Ktoś więcej pograł? Jakieś nowe przemyślenia odnośnie samej gry?

Mnie trochę na poziomie meta zastanawia, czy sytuacja w Afganistanie wpłynie pozytywnie na sprzedaż gry; gdyby tylko tytuł w sposób bardziej przystępny wskazywał na umiejscowienie wydarzeń..
Zagrałem kilka razy z różnymi ekipami i zawsze konsensus był ten sam - wszyscy grę docenili jako design, ale stwierdzili, że to nie dla nich. Najbardziej boli brak możliwości planowania, bo to gra bardzo taktyczna. Sytuacja na planszy co ruch zmienia się diametralnie, więc generuje to gigantyczny downtime.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: PytonZCatanu »

Czy Polskie wydanie gry będzie identyczne z angielskim?

Chodzi mi w szczególności o jakość "figur" i plansze w formie dywanika?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1453 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

PytonZCatanu pisze: 03 paź 2021, 15:53 Czy Polskie wydanie gry będzie identyczne z angielskim?

Chodzi mi w szczególności o jakość "figur" i plansze w formie dywanika?
Zdjęcia próbki produkcyjnej:

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5359731781
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 58 times
Been thanked: 25 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Dauda »

PP 2edycja, to druga najpiękniejsza z gier w jaką miałem kiedykolwiek przyjemność grać. Cieszę się że polska wersja, patrząc po zdjęciach przedprodukcyjnych, będzie również taka. Natomiast zauważyłem że na jednej z kart z opisem jej umiejętności specjalnej jest tekst odnoszący się do Aspektu. Przypuszczam że w taki sposób zostało przetłumaczone słowo "Suit". No strasznie mi się to nie podoba. Czy nie lepiej byłoby przetłumaczyć Suit na Reżim (fioletowy - polityczny, niebieski - inteligencja, żółty - ekonomiczny i czerwony - militarny)? Moim zdaniem pasowałoby to dużo lepiej do klimatu gry.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: PytonZCatanu »

Jakiej ceny należy się spodziewać? Jak myślicie? Listopad już niedługo, pewnie zaraz jakaś przedsprzedaż zostanie uruchomiona.
Mr_Fisq pisze: 03 paź 2021, 16:47 Zdjęcia próbki produkcyjnej:

Na fotce jest plansza zarówno w formie dywanika, jak i zwykła. Która (czy obie?) będzie w pudełku?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: XLR8 »

PytonZCatanu pisze: 06 paź 2021, 12:43
Na fotce jest plansza zarówno w formie dywanika, jak i zwykła. Która (czy obie?) będzie w pudełku?
Na odwrocie kartonowej jest rynek kart.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: sajlenthill »

Jest już gdzieś przedsprzedaż polskiej edycji? Na stronie Galakty info, że nakład płynie. Nadal widnieje termin listopad czyli tuż tuż...
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 642
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 245 times
Been thanked: 367 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Nilis »

PytonZCatanu pisze: 06 paź 2021, 12:43 Jakiej ceny należy się spodziewać? Jak myślicie? Listopad już niedługo, pewnie zaraz jakaś przedsprzedaż zostanie uruchomiona.
Pewnie 300zl. Po rabatach około 270zl.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
copychef
Posty: 125
Rejestracja: 13 sty 2019, 09:51
Has thanked: 99 times
Been thanked: 48 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: copychef »

Nilis pisze: 24 paź 2021, 19:06
PytonZCatanu pisze: 06 paź 2021, 12:43 Jakiej ceny należy się spodziewać? Jak myślicie? Listopad już niedługo, pewnie zaraz jakaś przedsprzedaż zostanie uruchomiona.
Pewnie 300zl. Po rabatach około 270zl.
Bardzo pesymistycznie zakładasz. Za tyle można kupić Wojnę o Pierścień 2 ed. (też od Galakty) z mnóstwem figurek i innej zawartości. W Pax Pamir mamy kawałek materiału, kilka bloczków i głównie karty. Myślę, będzie bliżej 200 zł.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Wosho »

Afaik material jest tylko w wersji z ksa.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1026
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: karmazynowy »

Wosho pisze: 25 paź 2021, 07:49 Afaik material jest tylko w wersji z ksa.
Galakta pokazywała fotki wersji produkcyjnej i była materiałowa mata.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1453 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

karmazynowy pisze: 25 paź 2021, 09:09
Spoiler:
Galakta pokazywała fotki wersji produkcyjnej i była materiałowa mata.
Jak sobie spojrzycie w linka którego wklejałem:
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5359731781

To tam w komentarzach pada pytanie:
Galakta , jaka plansza będzie w polskiej wersji? Zwykła czy "dywanik"?
I odpowiedź Galakty:
"Dywanik" 🙃
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Aras »

Nawet przy dzisiejszych cenach mocno zdziwiłbym się jakby Pax kosztował około 300 zł. Za parę kart, ręczniczek i znaczniki 300 zł? Kiedyś taka gra kosztowałaby 100-150 zł. Dzisiaj max 200 zł.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: solkan »

Wersja angielska na stronie Wehrlegig kosztowała 85 USD (gdy jeszcze była dostępna), zatem szacowany koszt ok. 300 zł jest moim zdaniem dość prawdopodobny.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 198 times
Been thanked: 57 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bridge_fan »

...jeśli porównasz angielską i polską cenę takiego Food Chain Magnate, to niekoniecznie...
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: solkan »

bridge_fan pisze: 25 paź 2021, 13:06 ...jeśli porównasz angielską i polską cenę takiego Food Chain Magnate, to niekoniecznie...
W przedsprzedaży zawsze jest taniej, ale cena bazowa nie będzie pewnie dużo niższa niż wersji angielskiej. Poza przedsprzedażą, Portal ustalił cenę Food Chain Magnate na poziomie 349 zł.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 642
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 245 times
Been thanked: 367 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Nilis »

Gra będzie kosztowała około 279zl. Czy tego chcecie czy nie a i tak dużo ludzi kupi:)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Wosho »

A to sorki, wydawalo mi sie ze to mialo byc inaczej.
ODPOWIEDZ