Tainted Grail: Upadek Avalonu / The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bielak1992r
Posty: 18
Rejestracja: 16 wrz 2016, 23:48
Has thanked: 4 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: bielak1992r »

viewtopic.php?p=1351090&sid=68057228e67 ... c#p1351090

Mi udało się złapać tutaj na zamowienie, może ktoś jeszcze zdąży :)
marty11
Posty: 33
Rejestracja: 12 lut 2021, 21:47
Has thanked: 8 times
Been thanked: 33 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: marty11 »

Mam kolejne spostrzeżenia apropos rozgrywki. Mechanika i zasady niewiele bardziej skomplikowane niż w Smallworld czy Ticked to Ride. Stosunkowo wiele reguł pozostawiono do własnej interpretacji, co w sumie nie jest złe. Wprowadzamy do gry zasadę i potem jej się po prostu trzymamy. Dzięki takiemu zabiegowi (celowemu lub nie) wszyscy możemy grać w TG trochę inaczej. Na pewno jednak gra narzuca własne tempo, stąd początkowe problemy u wielu graczy. Dość trudno na początku to tempo wyczuć jednak w miarę poznawania Avalonu jest już lepiej. Można zagrać ze dwa rozdziały dla wyczucia i rozpocząć od początku. My akurat poddaliśmy się nurtowi gry co oznacza pewne kary ze strony gry za zbyt powolne postępy. Takie rozwiązanie też jest w sumie ok. Mamy utrudnienia, są wyzwania ale do przejścia. Jakoś sobie z tym radzimy. Odnajdujemy też sporadcznie błędy w grze ale nie mają one wielkiego znaczenia (prócz błędów krytycznych, o których pisałem). Ogólnie to gra na długi czas, pięknie narysowana i rozpisana. Dla mnie jedna z lepszych ever. Mieliśmy grać co tydzień, gramy dzień w dzień. I ciągle jest mało...
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: dawid »

Czy ktoś z Was grał już może w Red Death ?

Po BGG i FB krążą opinie, że w tym dodatku jest tyle bubli, że nie da się w to grać.
AR wypuściło poprawiony arkusz zapisu, do tego mają być jakieś erraty co pozwoli na granie.

Zastanawiam się czy faktycznie coś poszło nie tak czy są to małe błędy a gracze są przewrażliwieni i opinie przesadzone.

W takich momentach cieszę się, że sprzedałem angielską edycję i zakupiłem polską. Jest szansa, że dużo rzeczy można jeszcze wyłapać i poprawić.
czebartek
Posty: 67
Rejestracja: 07 kwie 2020, 17:42
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: czebartek »

Zastanawiam się nad Monsters of Avalon, stad moje pytanie (grać jeszcze nie zacząłem :)). Czy ten dodatek jest typowo "na półkę" czy można będzie wykorzystać figurki na mapie świata. Dokładnie chodzi mi o to, czy jak mamy encounter z jakimś potworek to czy on będzie się mógł przemieszczać po mapie ?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4533
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hardkor »

czebartek pisze: 28 maja 2021, 15:03 Zastanawiam się nad Monsters of Avalon, stad moje pytanie (grać jeszcze nie zacząłem :)). Czy ten dodatek jest typowo "na półkę" czy można będzie wykorzystać figurki na mapie świata. Dokładnie chodzi mi o to, czy jak mamy encounter z jakimś potworek to czy on będzie się mógł przemieszczać po mapie ?
No wlasnie po to jest ten dodatek, ze potwory chodza po planszy xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
RaYell
Posty: 426
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: RaYell »

Figurki się wykorzystuje i przemieszczają się między kartami, ale używasz co najwyżej kilku na raz - to nie Zombicide żeby kłaść 50 figurek na planszę. Myślę, że jeśli nie zależy ci na plastiku to jest to dodatek, który spokojnie można pominąć.
sasquach
Posty: 1843
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 939 times
Been thanked: 588 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: sasquach »

Szczególnie, że jak masz takie podstawki jak poniżej to możesz włożyć w nie kartę spotkania i mieć w miarę elegancji stand. Ew. AR udostępniło standy do wydrukowania sobie: https://www.kickstarter.com/projects/aw ... ts/2656768
Spoiler:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: seki »

Czasami potwory wystawia się na chwilę i nie zdążysz go przemieścić bo go ubijesz przed końcem dnia. W najgorszej sytuacji szukasz w pudle odpowiedniej figurki powiedzmy przez kilka minut (strzelam, nie wiem jak łatwo się je rozpoznaje), robisz walkę, po czym chowasz figurkę z powrotem do pudła. Figurkowe potwory są zbędne ale jeśli kogoś stać i lubi figurki to czemu nie. W najlepszym wypadku potwór będzie się kręcić po planszy przez kilka growych dni ciesząc oko.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Fenrisek83 »

czebartek pisze: 28 maja 2021, 15:03 Zastanawiam się nad Monsters of Avalon, stad moje pytanie (grać jeszcze nie zacząłem :)). Czy ten dodatek jest typowo "na półkę" czy można będzie wykorzystać figurki na mapie świata. Dokładnie chodzi mi o to, czy jak mamy encounter z jakimś potworek to czy on będzie się mógł przemieszczać po mapie ?
Mam i nie używam. Więcej zajmuje szukanie niż ich obecność na planszy. W celach kolekcjonerskich i do malowania warto. Do grania w mojej ocenie nie. Chociaż po pomalowaniu fajnie wyglądają podczas gry i zwiększają imersje. W dalszej części rozgrywki szybko gineły więc przestałem wystawiać na "planszy".
czebartek
Posty: 67
Rejestracja: 07 kwie 2020, 17:42
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: czebartek »

No jeśli chodzi o malowanie to maluję, aczkolwiek przy dużej ilości gier i wręcz ogromnej ilości figurek jakie te gry posiadają to się powoli odechciewa :D.
Ale, jeśli te figsy dodały by z +10 do imersji i klimatu, to jestem w stanie rozważyć, bo akurat u mnie elementy wizualne gry (figurki, karty z klimatycznymi grafikami czy plansze mapy) działają na klimat mocno :).
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Phate »

Trochę jestem nie w temacie. Wiadomo może kiedy można spodziewać się drugiej fali z dodatkami w PL ?
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 990
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Moonday »

Wiadomo może kiedy można spodziewać się drugiej fali z dodatkami w PL ?
W październiku, ale nie przywiązywałbym się do tej informacji.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Phate »

Dzięki za info. Jakoś z niecierpliwością nie czekam (jeszcze mamy do dokończenia pierwsza kampanię) ale warto wiedzieć +/-.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4730
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Mr_Fisq »

Może teraz jest już więcej osób mających za sobą rozgrywkę w: Age of Legends albo Last Knight?
Poprawiło się coś w zakresie grindu względem podstawki? Zastanawiam się, czy jest sens rozpakowywać nowe kampanie, jeśli podstawka mi nie podeszła...
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: gnysek »

Phate pisze: 30 maja 2021, 00:13 Wiadomo może kiedy można spodziewać się drugiej fali z dodatkami w PL ?
Awaken Realms jakoś niespecjalnie stoi w temacie komunikacji z graczami z tego co widzę. Na ich polskiej stronie jest aż JEDNA aktualność z 2019 roku, a link do jakiejkolwiek gry przenosi nas na stronę EN. Na polskiej stronie, gdy wejdziemy w dział "do pobrania" to mamy tylko angielskiego manuala, polski jest... na anglojęzycznej stronie w dziale download. Generalnie ciężko się czegoś dowiedzieć, ja niedawno kupiłem podstawę w aleplanszowkach, ale totalnie nie mam pojęcia kiedy i jakie dodatki będą, bo zwyczajnie poza kickstarterem czy BGG tej informacji w polskich źródłach ciężko się doszukać, a już zwłaszcza dla wersji PL.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11090
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3385 times
Been thanked: 3285 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: japanczyk »

Ale wiesz, że oni komunikują się rozez Kickstartera?
sasquach
Posty: 1843
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 939 times
Been thanked: 588 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: sasquach »

Dokładnie tak jak napisał japanczyk. Z tego co pisali ostatnio wynika, że druga fala będzie październik/listopad 2021.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: gnysek »

Nie wiem, bo nie kupiłem ich gry na kickstarterze. Wiem, że niektóre sklepy kupują gry których nie będzie w hurtowniach jako detaliści na KS i potem sprzedają, ale aleplanszowki z tego co kojarzę tak nie robią więc zakładam, że ta gra ma "sklepową/retailową" wersję, w związku z tym fajnie, gdyby wydawca wziął pod uwagę i takich klientów.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11090
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3385 times
Been thanked: 3285 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: japanczyk »

gnysek pisze: 07 cze 2021, 00:41 Nie wiem, bo nie kupiłem ich gry na kickstarterze. Wiem, że niektóre sklepy kupują gry których nie będzie w hurtowniach jako detaliści na KS i potem sprzedają, ale aleplanszowki z tego co kojarzę tak nie robią więc zakładam, że ta gra ma "sklepową/retailową" wersję, w związku z tym fajnie, gdyby wydawca wziął pod uwagę i takich klientów.
Tyle, ze nikt nie zapowiadał dodatków z SG w retailu
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: gnysek »

japanczyk pisze: 07 cze 2021, 00:43 Tyle, ze nikt nie zapowiadał dodatków z SG w retailu
Hm, ok, widząc je w sklepach myślałem, że też normalnie wychodzą, ale faktycznie z FAQ wynika, że na KS sklepy mogły kupić dodatki bez zniżek, a na koniec jest info dla sklepów, że można kupić "core" nie-kickstarterowy, bez dodatków, poza KS, ze zniżkami.

Co nie zmienia faktu, że o samej podstawce mogliby na ich stronie dać nieco więcej info, czy prawidłowo zamieścić instrukcje.
tommyray
Posty: 1340
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 413 times
Been thanked: 568 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

Mr_Fisq pisze: 04 cze 2021, 08:53 Może teraz jest już więcej osób mających za sobą rozgrywkę w: Age of Legends albo Last Knight?
Poprawiło się coś w zakresie grindu względem podstawki? Zastanawiam się, czy jest sens rozpakowywać nowe kampanie, jeśli podstawka mi nie podeszła...
Recenzja lekko porównawcza: https://boardgamegeek.com/thread/258811 ... n-campaign
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Paskuder »

gnysek pisze: 07 cze 2021, 00:41 Nie wiem, bo nie kupiłem ich gry na kickstarterze. Wiem, że niektóre sklepy kupują gry których nie będzie w hurtowniach jako detaliści na KS i potem sprzedają, ale aleplanszowki z tego co kojarzę tak nie robią więc zakładam, że ta gra ma "sklepową/retailową" wersję, w związku z tym fajnie, gdyby wydawca wziął pod uwagę i takich klientów.
No więc źle zakładasz, nie ma czegoś takiego jak tg retail. Przynajmniej na razie i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4120
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 939 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Paskuder pisze: 07 cze 2021, 07:34
gnysek pisze: 07 cze 2021, 00:41 Nie wiem, bo nie kupiłem ich gry na kickstarterze. Wiem, że niektóre sklepy kupują gry których nie będzie w hurtowniach jako detaliści na KS i potem sprzedają, ale aleplanszowki z tego co kojarzę tak nie robią więc zakładam, że ta gra ma "sklepową/retailową" wersję, w związku z tym fajnie, gdyby wydawca wziął pod uwagę i takich klientów.
No więc źle zakładasz, nie ma czegoś takiego jak tg retail. Przynajmniej na razie i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie.
Jest Tainted Grail retail. AR normalnie dystrybuowało sklepom. Niestety już coraz gorzej z dostępnością i na razie tylko core ale ponoć dodatki też mają byc w przyszłości. Nie ma tylko retail w wersji angielskiej. Wszystkie inne wersje językowe z KS + kilka innych miały swoją premierę sklepowa.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
sasquach
Posty: 1843
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 939 times
Been thanked: 588 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: sasquach »

Bez przesady z tą dostępnością :) W mepelu jest nawet wersja KS: https://i-szop.pl/szukaj2/1/Tainted+Grail (którą polecam, bo wychodzi duuuużo taniej niż kupować wszystko osobno).
I nic dziwnego, że nie ma dodatków, bo po polsku wyszedł na razie tylko core i Niamh, a ona jest kickstarter exclusive.

No i retail jest w sklepach od dawna. Mniej więcej razem z wysyłką KS się pojawił.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4533
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hardkor »

tommyray pisze: 07 cze 2021, 06:16
Mr_Fisq pisze: 04 cze 2021, 08:53 Może teraz jest już więcej osób mających za sobą rozgrywkę w: Age of Legends albo Last Knight?
Poprawiło się coś w zakresie grindu względem podstawki? Zastanawiam się, czy jest sens rozpakowywać nowe kampanie, jeśli podstawka mi nie podeszła...
Recenzja lekko porównawcza: https://boardgamegeek.com/thread/258811 ... n-campaign
Dzięki za link. Zrobiłeś ponownie hype na gre :D
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ