Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 361
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Post autor: Grellenort »

Cześć i czołem! Proszę o pomoc w rekonesansie tytułów :)

Poszukuję planszowej gry RPG, niebędącej wyłącznie kooperacją oraz posiadającą ciekawy i niebanalny rozwój od zera do bohatera w trakcie JEDNEJ partii.
Ot, plansza świata, pełna skarbów, questów i tajemnic, a na niej nasz hipek; początkowo w podartych portkach i z kijem od szczotki, a za kilkanaście tur szarżujący na smoki z mieczem plus tysiąc i fireballem w rękach.

Nie szukam przygodówek opartych na scenariuszach, gdzie postać rozwijamy pomiędzy partiami - mam już absolutny ideał tego typu, któremu nic nie dotrzyma kroku (Horror w Arkham LCG <3 ) :P

Co znam:

Mage Knight - oczywisty wybór, choć brakuje mi trochę zbieractwa klamotów jak w Talizmanie i odstrasza downtime. Na plus zaś rozwój skilli i mechanika ogólnie. Wstępnie na tak, ale może coś jeszcze?

Runebound - druga edycja to ideał, ale ten pociąg już odjechał. Trzecia zaś miała niefart narodzić się, gdy ffg miało głupią fascynację wciskania do swoich gier rzucania kapslami po stole - absolutnie odpada.

World of Warcraft board game - ideał numer dwa, który także przeminął z wiatrem.

Planszowe gry Arkham-like - znam, lubię, ale coś mniej kooperacyjnego i może bardziej fantasy?

Gloomhaven i jemu podobne cuda - niby otwarty świat, ale scenariuszowość, obligatoryjna kooperacja i mechanizm porzucania swojej postaci go dyskwalifikuje.

Dobrze, jeśli gra posiada sporo ciekawych rozszerzeń, szczególnie w stylu "więcej tego samego", bez tony nowych zasad do przyswojenia. Ponadto interesują mnie tylko gry dostępne w sprzedaży lub ewentualnie zapowiedziane (polowanie na białe kruki w spekulacyjnych cenach odpada).

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie propozycje :wink:
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 672 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Post autor: anitroche »

Kojarzę dwa tytuły, o których mówi się, że to rozwinięcie Talismana:
1. Zona: Sekret Czarnobyla
2. Heropath (tutaj masz recenzję Gambita: https://www.youtube.com/watch?v=-Bhtt1y ... l=GambitTV)

Radzę obu dobrze się przyjrzeć, bo z tego co słyszałam, to oba mają swoje wady, które sporej grupie osób przeszkadzają w dobrej zabawie, no ale może akurat to będzie coś dla ciebie :).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Post autor: rastula »

takim unowoczesnionym talismanem wydaje się być seria Kilforth. tylko trudno mi ocenić jak działa w wersji kompetetywnej, bo gralem tylko solo...ale to miła przygoda jest, nie powiem
tommyray
Posty: 1328
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 560 times
Kontakt:

Re: Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Post autor: tommyray »

Popieram Rastulę. Gloom of Kilforth i Shadow of Kilforth są dostępne na rynku, a na oku można i mieć nadchodzący Call of K. Nie można nie wspomnieć o tym, że w GoK mamy przepiękne grafiki, a raczej malarskie prace polskiej artystki, top topów.
Dodam też coś mało znanego: niszowe Shadows of Malice, z dodatkami to dla mnie rewelacja (jeden płatny, jeden free), ale to jest taki tytuł raczej "dla koneserów" ;).
Mniej koneserska jest za to seria Hexplore It, kolega Leviathan na kanale Wojennik TV zaprezentował ten tytuł kilkukrotnie, ma gra już bodajże trzy rozwinięcia/samodzielne podstawki.
SnoWho
Posty: 172
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Post autor: SnoWho »

Może Relic?

Nie wiem jak z dostępnością ale myślę że trafi w wymagania :)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 361
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Post autor: Grellenort »

Dziękuję za wszystkie rekomendacje :)

Zona to ciekawa gra, jednak klimat postapokaliptyczny jest małą przeszkodą. No i trochę boli, że z uwagi na dość chyba umiarkowany sukces tytułu nie jest ona rozwijana.

Seria Kilforth umknęła mojej uwadze, a wygląda bardzo interesująco. Na plus dość niebanalne zasady i obłędna grafika (choć niektóre ilustracje aż kipią od erotyzmu rodem z okładek powieści romantic horror :D ). Będę śledził temat dalej.

Hexplore it to niestety gra typowo kooperacyjna, nie do końca tego aktualnie poszukuję.

Relic jest zbyt podobny do Talismana, którego posiadam co do najmniejszego dodatku i nie chciałbym powielać tej mechaniki, nawet mimo uniwersum WH40K :wink:

Nawiasem mówiąc, kiedyś wychodziło chyba więcej tego typu gier przygodowych, a dziś wybór jest raczej dość wąski. Szkoda, choć domyślam się, że główną przyczyną jest długość partii... No nic, pozostaje poczekać na nowy kickstarter Kilforth, a w międzyczasie pozostać czujnym :)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Post autor: Kin@a »

Grellenort pisze: 04 kwie 2021, 19:31 Nawiasem mówiąc, kiedyś wychodziło chyba więcej tego typu gier przygodowych, a dziś wybór jest raczej dość wąski. Szkoda, choć domyślam się, że główną przyczyną jest długość partii...
Myślę, że raczej główną przyczyną jest koszt opracowania i wyprodukowania od podstaw tego rodzaju gry...
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Wypisz-wymaluj Talisman, ale z zaawansowaną mechaniką?

Post autor: Tuminure »

Star Wars: Outer Rim ma trochę więcej mechanik niż Talisman i jednocześnie całkiem sporo cech, które są w Talismanie.
Od rozwoju postaci polegającego na zbieraniu kasy i wspomnianych klamotów, przez podróżowanie po lokacjach i dobieranie losowych kart, aż po rzucanie kostkami by sprawdzić czy coś nam się udało lub nie.

Jednocześnie to bardzo powtarzalna gra cierpiąca na niewielką liczbę kart w grze i brak jakichkolwiek dodatków.
ODPOWIEDZ