Gra dla dwóch graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Adabler
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:56
Has thanked: 11 times

Gra dla dwóch graczy

Post autor: Adabler »

Witam,
razem z dziewczyną poszukujemy gry na kwarantannowe wieczory. Z planszówkami raczej nie mieliśmy za dużej styczności.
W pierwszej kolejności zdecydowaliśmy się na Terraformacja Marsa (bez dodatków) i gra się nam świetnie.

Teraz poszukujemy czegoś podobnego. Ostatnio czytaliśmy o Nemesis (i gra wydaje się rewelacyjna) jednak na chwile obecną jest to za duży wydatek jak na jedną grę - może w przyszłości się zdecydujemy.
Zastanawialiśmy się jeszcze nad 7 Cudów Świata: Pojedynek.

Także przydałaby nam się Wasza pomoc w wyborze. Poszukujemy raczej czegoś do 200 zł, głównie z założeniem gry dla 2 osób.

Dziękujemy wszystkim za odpowiedź :D
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: Indar »

7 Cudòw - Pojedynek wydaje się idealny. To rewelacyjna gra, bardzo dobra na początek przygody z planszowkami. Zwróć tylko uwagę że to pozycja wylacznie na dwie osoby.
Z dodatkiem Panteon jeszcze lepsza.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: kurdzio »

Niedawno byłem w podobnym miejscu podczas planszówkowej przygody, dlatego mogę podzielić się swoją listą "dwuosobówek" (gramy tylko w takim składzie):

(kolejność +/- od najkrótszej do najdłuższej rozgrywki)
1. Gejsze (malutka karcianka, ale ile przyjemności)
2. Patchwork (nam się nie nudzi)
3. Azul (każda wersja)
4. Kartografowie
5. Jaipur
6. Wsiąść do Pociągu Kraje Północy (najlepsza mapa dla 2-3 osób)
7. Everdell
8. Zamki Burgundii
9. Alchemicy (dedukcja, super zabawa)
10. Paladyni Zachodniego Królestwa (tu już dużo móżdżenia, suche euro)

Jeśli ogrywacie TM to żadna z tych gier nie sprawi problemu w opanowaniu.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 187 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: Mankoslaw »

Ja do listy powyżej dodałbym jeszcze:
- Aeon's End
- Brzdęk w Kosmosie
- Detektyw
- Kawerna: Jaskinia Kontra Jaskinia
- Osadnicy Narodziny Imperium

i hardcore na 2 osoby - Zimna Wojna 1945-1989
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: Witchma »

Mogę dorzucić do powyższych propozycji Tuarega i Spacer po Burano.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: matten »

7 Cudów Świata: Pojedynek bardzo dobre. Zasady nie są jakoś bardzo skomplikowane, trzeba tylko ogarnąć oznaczenia na kartach i gra się bez przestojów. Jakość wydania bardzo dobra jak na tę cenę. Regrywalność stoi na bardzo dobrym poziomie, rozegrałem już kilkadziesiąt partii i nadal często ląduje na stole.
Sprawdź jeszcze Splendor. Zasady są bardzo proste, a instrukcja krótka; gra jest łatwa do ogarnięcia nawet dla początkujących graczy. Jakość wydania i regrywalność na bardzo dobrym poziomie.
Warto również wspomnieć o Patchworku. Mój ulubiony tytuł jeśli chodzi o rozgrywkę dwuosobową. Fajna, abstrakcyjna tematyka, która sprawdza się zarówno w męskim, jak i damskim gronie. Świetna jakość wydania jeśli wziąć pod uwagę niską cenę. Zasady nieskomplikowane, bardzo dobra regrywalność. W podobnych klimatach jest jeszcze Ogródek, ale ja tam wolę Patchwork.
Całkiem nieźle grało mi się również w Haru Ichiban. Jakość wydania jest bardzo dobra, a mechanika rozgrywki dosyć prosta. Gra nie ma takich pokładów regrywalności jak wcześniej wspomniane, ale to ciekawa pozycja, aby rozłożyć raz na jakiś czas.
Polecam również Gejsze, choć to bardziej filler niż "główne danie" na planszówkowe wieczory. Z takich mniejszych gier dobrze grało mi się również w Na Grzyby! i Hack Trick.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Adabler
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:56
Has thanked: 11 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: Adabler »

kurdzio
Mankoslaw
Jak z regrywalnością podanych tytułów? Grę będziemy prawdopodobnie ogrywać dosyć często. Nie chcielibyśmy, żeby się znudziła za szybko. TM się nie znudził, ale grywamy tylko w niego (i czasem w cyfrową wersję Galaxy Trucker) od prawie dwóch miesięcy :D Potrzebujemy jakiejś zmiany :D

Zimna Wojna 1945-1989 miała być naszą pierwszą grą, ale klimat nie przypadł do gustu mojej partnerce :D
Stąd padło na TM. Po TM myśleliśmy jeszcze o Pulsar 2849, ale nie wiem czy to dobry tytuł na 2 osoby.

matten
Dziękuje za propozycje, chyba faktycznie wypróbujemy 7 Cudów Świata: Pojedynek
Mam nadzieje, że nie będzie zbyt prosta :D Jednak przy TM podobała nam się złożoność, ale czytająć recenzje pewnie też będziemy zachwyceni tą grą.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: kurdzio »

Adabler pisze: 03 maja 2020, 14:36 kurdzio
Jak z regrywalnością podanych tytułów? Grę będziemy prawdopodobnie ogrywać dosyć często. Nie chcielibyśmy, żeby się znudziła za szybko. TM się nie znudził, ale grywamy tylko w niego (i czasem w cyfrową wersję Galaxy Trucker) od prawie dwóch miesięcy :D Potrzebujemy jakiejś zmiany :D
Pozycje 1-6 - są to raczej niewielkie gry, ich regrywalność jest wysoka ale jak będziecie dużo grać to naturalnie się znudzą :) Proponuję sprawdzić gameplay na YT i ocenić samemu. Wszystkie są bardzo dobrze oceniane i wysoko w rankingu BGG, na pewno się sprawdzą.
7. Everdell - w miesiąc rozegraliśmy ok. 15 partii, ja jestem oczarowany i chcę więcej, moja dziewczyna trochę mniej bo denerwuje ją pech w kartach. Na pewno dokupię dodatek.
8. Zamki Burgundii - klasyka, wysoka regrywalność, proste zasady ale sama gra jest super przyjemna i "elegancka". Niestety brzydka jak noc ale nie może być idealnie.
9. Alchemicy - łączenie składników i rozwikłanie zagadki sprawie ogromną frajdę, mimo że wymaga aplikacji to w niczym to nie przeszkadza (wręcz przeciwnie). Baaardzo solidna produkcja.
10. Paladyni - najcięższa pozycja w naszej kolekcji, zasady są dosyć proste, ale ilość możliwych decyzji powala i może spowodować paraliż. Zamykamy partie w 2,5h ale raczej reprezentujemy grupę "myślicieli" przy grach.

W razie pytań służę radą :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: roadrunner »

Star Realms - z dodatkami (gambity zbędne) daje ogromną regrywalność za ok. 45 zł podstawka + kilkanaście za każdy z trzech dodatków zwiększających talię (Promo I, Bazy i statki, Floty i fortece). A po jakimś czasie dokupujesz Colony Wars i dowolnie poszerzasz sobie talię. Partia trwa 15-30 minut i po kilku partiach liczy się każdy punkt. Świetne do ogrywania w tym samym składzie (jak u Ciebie), bo gracze w tym samym tempie "uczą się" gry, tzn. nie ma sytuacji, że jedna osoba ograna bardziej, więc ma większe szanse wygrywać. Skoro trzaskacie w TM, motyw kosmiczny raczej nie odrzuca współgraczki, ewentualnie jest Hero Realms.

Pory roku - moim zdaniem najlepiej chodzi w 2 osoby, a świetna zasada ograniczenia talii w pierwszych rozgrywkach (karty o numerach 1-30) pozwalają stopniowo poznawać grę. Później dochodzi reszta talii (karty 31-50). Nigdy nie ma dwóch identycznych partii. Duża regrywalność, fajne grafiki i świetny balans kart stanowią dodatkowe atuty. Do dostania tylko z drugiej ręki za ok. 100 zł, ciężej z dodatkami (dwa, każdy daje dodatkowe kilkadziesiąt kart i nowe moduły dodatkowe).

Small World - proste zasady, ale to tytuł na wiele partii dzięki różnym rasom i cechom, jakimi się gra. Każda partia jest inna. Są osobne plansze na 2 i więcej graczy, więc to świetny tytuł dla pary graczy pod względem mechaniki. Dodatki nie są potrzebne, bo postaci z podstawki są najlepiej zbalansowane między sobą. Do zgarnięcia za ok. stówkę.

Na skrzydłach - więcej kart i umiejętności, jakie dają, czynią z niej moim zdaniem ciekawszą propozycję od zbliżonego mechanicznie Everdell.

Poza tym z gier o kalibrze zasad </= do Terraformacji Marsa przychodzą mi na myśl Capital, Brzdęk w kosmosie, Abyss (trudno dostępny), Klany Kaledonii, Viticulture, Zamki szalonego króla Ludwika (w budżecie zmieści się tylko wersja anglojęzyczna).
Trochę cięższe zasady: Le Havre, Alchemicy, Great Western Trail.
Wszystkie dobrze chodzą na 2 osoby.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Cyel
Posty: 2583
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1442 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: Cyel »

Nie jestem pewien czy po Terraformacji 7 Cudów:Pojedynek nie wyda się Wam krokiem w tył jako że to filler i raczej prosty. Jeśli szukacie czegoś podobnego do TM to ja bym zachęcił raczej do potestowania popularnych tytułów ale o zbliżonym lub nieco większym stopniu komplikacji jak np Concordia, Agricola, GWT.

Nemesis zaś do TM podobny w żaden sposób nie jest, jakby co ;) To gry z dość przeciwległych obszarów planszówkowej sceny.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 187 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: Mankoslaw »

- Aeon's End - zapewne na podstawce się u Was nie skończy jeśli chwyci więc z taką ilością dodatków które są do dokupienia to koniec końców są godziny grania ;)
- Brzdęk w Kosmosie - ja w Brzdęk mogę grać "bez końca" i mi się nie nudzi
- Detektyw - tj gra która przechodzisz i więcej nie zagrasz więc regrywalności tutaj nie ma - rozwiązujesz sprawy i kończysz dochodzenie
- Kawerna: Jaskinia Kontra Jaskinia - tj krótka tak na ~20min i po kilku partiach wieczorem na bank nie będziecie chcieli w to zgrać następnego dnia bo inaczej szybko się znudzi
- Osadnicy Narodziny Imperium - na początek w podstawce są 4frakcje - zanim ogracie wszystkie porządnie minie trochę czasu a potem dodasz kolejne 1-2 dodatkowe frakcje to gra się szybko nie znudzi

ktoś tutaj wspominał o GWT - to też może być bardzo dobry wybór - tj dość rozbudowane euro gdzie opcji jest sporo więc na bank się nie znudzi bo za każdym razem można spróbować zagrać inną strategią [jeśli klimat dzikiego zachodu Was nie chwyta to może sprawdźcie Maracaibo najnowszy tytuł tego samego autora - ludzie polecają że jeszcze większe jeszcze lepsze ale sam nie sprawdzałem]
Adabler
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:56
Has thanked: 11 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: Adabler »

Cyel
Cyel pisze: 03 maja 2020, 16:44 Nemesis zaś do TM podobny w żaden sposób nie jest, jakby co ;) To gry z dość przeciwległych obszarów planszówkowej sceny.
Źle się w sumie wypowiedziałem. Poszukujemy czegoś podobnego do TM (jeśli chodzi o poziom trudności), jednak dodatkowo zainteresowało nas Nemesis swoim klimatem i że tego typu gry tez by nas zainteresowały ;) - ale wiemy, że to nie są podobne gry :D

Widzę, że trzeba będzie usiąść z drugą połówką i przedyskutować wspólnie bo zaczyna się robić bardzo dużo pozycji do ogrania :D A trzeba coś wybrać.

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi jak i za kolejne :D
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: anna26 »

Polecam jeszcze 51 stan master set bądź osadników w zależności od preferencji .Bardzo polecam też zamki Burgundii
7 cudów pojedynek też ok chodź te 2 poprzednie dla mnie lepsze
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Gra dla dwóch graczy

Post autor: karmazynowy »

7 cudów Pojedynek, Gejsze, Patchwork, to wszystko to dużo prostsze gry niż TM i na pewno szybciej się znudzą.

Jak ma być lżej niż TM ale z dobrym rozkminianiem to Tuareg.

Jak mocno ogrywacie swoje gry to w pierwszej kolejności:

51 stan master set - podobna do TM, zagrywanie kart na 3 sposoby, masa kart w zestawie, duża regrywalnosc.

Piec Klanów - za każdym razem inna partia, poziom trudności podobny do TM.

Great Western Trail, Zamki Burgundii za chwilę wychodzi nowa wersja, Viticulture za chwilę wychodzi polska edycja.

Jak ma być cięższe niż TM to Paladyni Zachodniego Królestwa.

A jeszcze wyżej z gier pojedynkowych z klimatem na ok. 4 godziny to Władca Pierścieni lub Rebelia, w zależności które uniwersum wam pasuje.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
ODPOWIEDZ