This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: bendoza »

Z góry przepraszam ale nie mogę znaleźć. Siekiera i nóż to rzut tą samą kością tj. żółtą, symbol siekiery jest tylko na jednej ścianie kości a jeśli dobrze pamiętam nóż na 3 (1,2,3 trafienia) nóż jest dużo tańszy i o wiele łatwiej nim "trafić" nie widzę sensu korzystania z siekiery gdy mam nóż. Czy coś źle zrozumiałem/niedoczytałem? Może siekierą od razu zabija przeciwnika? Proszę o pomoc i sory jeśli gdzieś to było już napisane
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Domeru »

bendoza pisze: 09 sty 2020, 22:49 Siekiera i nóż to rzut tą samą kością tj. żółtą, symbol siekiery jest tylko na jednej ścianie kości a jeśli dobrze pamiętam nóż na 3 (1,2,3 trafienia) nóż jest dużo tańszy i o wiele łatwiej nim "trafić" nie widzę sensu korzystania z siekiery gdy mam nóż. Czy coś źle zrozumiałem/niedoczytałem? Może siekierą od razu zabija przeciwnika? Proszę o pomoc i sory jeśli gdzieś to było już napisane
Ścianki z nożem na żółtej kości działają również dla siekiery.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine

Post autor: MrAtrion »

Dokładnie. Symbol siekiery dla noża oznacza pudło.
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: bendoza »

podsumowując ...nóż - możliwość trafienia 1,2,3 , siekiera 1,2,3, a jeśli wyrzucę symbol siekiery to liczę jako 1 trafienie?
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Domeru »

bendoza pisze: 10 sty 2020, 12:49 siekiera 1,2,3, a jeśli wyrzucę symbol siekiery to liczę jako 1 trafienie?
Jako trafienie krytyczne - w walce przeciwnik ginie od razu, a przy karcie intruzów ignorujesz rozpatrywaną kartę.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: bendoza »

Super wielkie dzieki
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: Rafał80 »

Witam.

Jestem po pierwszej partii, i klimat naprawdę nieziemski - 30 minut po partii a ciągle chodzi mi po głowie, ale.... do rzeczy:

1) została mi jedna postać z 3 ranami. Żadnej akcji nie mogę zrobić - czy to jest koniec gry? czy jakie mam opcje w takim przypadku?

2) "wyprawa" - wybieram np. 2-gie miejsce - biorę 12 kart z talii przeszukiwań. I kolejno je rozpatruję. Trafiam np na kartę że jeżeli jest np gruz na karcie miejsca to idę dalej a jeśli nie dobieram kartę z talii przeszukiwań. Czyli pomimo kart przeszukiwań na miejscu "nieznane" - dobieram kolejną kartę z talli przeszukiwania? Czyli defacto pomimo dobrania 12 kart na pole "nieznane" to dalej w takich przypadkach dobieram z talli przeszukiwania? czyli nawet 20 kart mogę przeszukac przy pewnych okolicznościach?

3) faza "intruzów" rzut kością i paragraf - co oznacza w tym przypadku paragraf?

4) wyprawa - i na stozie znalezisk karta wydarzeń ze snajperem - jeśli wypadnie paragraf to jak to rozpatruje?

Zagram drugi raz pewnie dojdzie pytań, ale na razie bede wdzięczny za odpowiedź na powyższe. Ewentualnie uwagi na przyszłość.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Rafał80 pisze: 31 sty 2020, 23:51 Witam.

Jestem po pierwszej partii, i klimat naprawdę nieziemski - 30 minut po partii a ciągle chodzi mi po głowie, ale.... do rzeczy:

1) została mi jedna postać z 3 ranami. Żadnej akcji nie mogę zrobić - czy to jest koniec gry? czy jakie mam opcje w takim przypadku?

2) "wyprawa" - wybieram np. 2-gie miejsce - biorę 12 kart z talii przeszukiwań. I kolejno je rozpatruję. Trafiam np na kartę że jeżeli jest np gruz na karcie miejsca to idę dalej a jeśli nie dobieram kartę z talii przeszukiwań. Czyli pomimo kart przeszukiwań na miejscu "nieznane" - dobieram kolejną kartę z talli przeszukiwania? Czyli defacto pomimo dobrania 12 kart na pole "nieznane" to dalej w takich przypadkach dobieram z talli przeszukiwania? czyli nawet 20 kart mogę przeszukac przy pewnych okolicznościach?

3) faza "intruzów" rzut kością i paragraf - co oznacza w tym przypadku paragraf?

4) wyprawa - i na stozie znalezisk karta wydarzeń ze snajperem - jeśli wypadnie paragraf to jak to rozpatruje?

Zagram drugi raz pewnie dojdzie pytań, ale na razie bede wdzięczny za odpowiedź na powyższe. Ewentualnie uwagi na przyszłość.
1) za dnia nic w domu nie zrobisz bo nie masz punktów akcji ale w nocy możesz spokojnie stać na warcie. Gdybyś miał jeszcze przynajmniej jedną postać to mógłbyś też nawet pójść na wyprawę mimo trzech ran.
2) tak
3) oznacza pudło, paragraf możesz rozpatrzyć tylko w przypadku regularnej walki
4) jak wyżej
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Istvan »

Pytanie odnośnie walki:

po mojej stronie walczą dwie postaci: jedna z siekierą druga z nożem.
Po stronie wrogów dwie postaci: pistolet i nóż. Jak rozstrzygam takie stracie? Najpierw rzucam za wroga czerwoną kością, bo ma strzelbę pistolet, i przydzielam rany? (broń palna ma pierwszeństwo rozstrzygania)? A potem za wroga żółta kością (ma nóż) i dwa razy tą samą żółta kością za swoje postaci (sikeiera i nóż). Rany przydzielam równocześnie, czyli po zakonczeniu wszystkich trzech rzutów (raz za wroga, dwa razy za swoje psotaci)?
Ostatnio zmieniony 12 lut 2020, 16:29 przez Istvan, łącznie zmieniany 3 razy.
Figimli
Posty: 42
Rejestracja: 05 sty 2015, 13:06
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: Figimli »

Dokładnie tak
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: This War of Mine

Post autor: shuji »

czy w pierwszym dniu dobieramy kartę wydarzenia?
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Istvan »

Jeszcze jedno pytanie z mojej strony: załóżmy, że gram czterema postaciami. W nocy podczas wyprawy dwie z nich giną. O świcie wykonuję rzut kością na empatię. No i właśnie: ile razy rzucam? Cztery: 2 (bo dwie zmarłe postaci) x 2 (po razowi za każda, która przeżyła)? Czy może dwa razy: po razowi za każdą ze zmarłych, rzut za zmarła postac dotyczy na raz obu żyjących?
Czy może raz: jeden wspólny rzut za dwie zmarłe postaci i zarazme wspólny dla tych, które przeżyły?
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Istvan »

I jeszcze jedna symulacja walki:
1)
po stronie wrogów: wróg z karabinem i wróg z nożem.
po mojej stronie: postać ze strzelbą, postać z pistoletem, postać walcząca wręcz.
1 runda walki: najpierw rzucam czerwoną kością za wroga z karabinem (2 razy, bo karabin ma dwa strzały), potem czerwoną kością za swoją postać ze strzelbą, kolejny raz za postać z pistoletem. Rozdzielam rany z broni palnej po obu stronach "barykady". Rzucam następnie żółta kością za wroga z nożem i szara za moja postać walczącą wręcz. Rozdzielam rany za nóż i pięści (ode mnie zależy, kto i w jakiej ilości je dostanie).
2 runda: rzucam kością czerwoną za wroga z karabinem. Powinienem dwa razy (karabin), ale przy pierwszym rzucie wypada symbol braku amunicji. Przenoszę tę postać do kategorii "bez broni" (już nie oddaję drugiego strzału). Rzucam czerwoną kością za swoją postać ze strzelbą i drugi raz czerwoną kością za postać z pistoletem (zakładamy, że mam wystarczająca ilość amunicji). Potem rzucam żółta kością za wroga z nożem i szara za postać wroga z karabinem przeniesioną do kategorii "bez broni" (zob. wyżej; chyba że nie uczestniczy ona już w tej rundzie walki, jako że już w tej rundzie uczestniczyła, tyle że wyrzuciła na kości symbol braku amunicji) i szara kością za moja postać walcząca wręcz. Rozdzielam rany za nóż i pięści.

Najbardziej interesuje mnie to, czy wróg, któremu wyrzuciłem na kości symbol braku amunicji, i który tym samym zostaje przeniesiony do kategorii "bez amunicji" uczestniczy jeszcze w tej samej rundzie walki, już jako walczący wręcz, czy też "wraca do gry" dopiero do kolejnej rundzie tego starcia?
2)
jak rozumiem moze się tak zdarzyć, że podczas walki moja postać i postać wroga zabiją się wzajemnie w tym samym momencie?
3)
I ostatnie pytanie: jeśli wróg mają strzelbę wyrzuci na czerwonej kości symbol oznaczający natychmiastową śmierc celu (czy też oznaczający to samo symbol siekiery na żółtej kości), to w takim razie muszę sam wybrać jedną z moich postaci, która umiera?

Przepraszam za natłok tych pytań i wątpliwości.
regrof
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2010, 22:54

Re: This War of Mine

Post autor: regrof »

sasquach pisze: 17 sty 2018, 12:07
zakwas pisze:
Edwardo pisze:Jakub Wiśniewski potwierdził, nie dobieramy karty wydarzenia po rozpatrzeniu karty pierwszego rozdziału

Wow! Autorzy chyba nie są zgodni co do tego...
z BGG: "I am in contact with Michał Oracz, the designer, and actually after drawing the Chapter I card and determining the objectives for the campaign you place the Chapter I card in the Waste bag and then DRAW THE TOP EVENT CARD NORMALLY. Therefore, first round is just as hard as all others."

Jakub Wiśniewski mówi, że nie dobieramy karty wydarzenia po rozpatrzeniu pierwszego rozdziału a Michał Oracz, że dobieramy... I bądź tu mądry...
Ja nie dobieram - na kartach rozdziału II i III jest napisane wyraźnie, żeby pociągnąć kartę wydarzenia z tego co pamiętam, na Rozdziale I takiej wzmianki nie ma.
Szczególnie, że gdyby dobierać w pierwszym rozdziale to na pierwszy cel mielibyśmy tylko 3 dni, a na drugi 4.
Karta I rozdziału mojego egzemplarza gry wyraźnie mówi aby dobrać kartę wydarzenia, czy jeden z autorów zmienił zdanie?
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: This War of Mine

Post autor: shuji »

Mam parę pytan:
Mam kartę przeszukiwań, ktora mówi dobierz i rozpatrz 1 kartę znalezisk (meble).
1. Dobieram kartę "zderzenie z rzeczywistością", która nie ma mebli - rozpatruje ja czy wyciągam następna gdzie są meble ?
2. Dobieram kartę z meble - dobieram przedmioty z pola meble i kończę tą kartę czy wykonuje również to co pod spodem (dodatkowo rzuć czarna koscia i sprawdź wynik w tabeli specjalnych znalezisk na karcie odwiedzanego miejsca). W sensie rzucam ta kością czy rozpatruje tylko meble ?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6482
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Re: This War of Mine

Post autor: Odi »

1. Rozpatrujesz zderzenie, nie dobierasz kolejnej karty (analogicznie we wszystkich pozostałych przypadkach, w których pojawia si karta Zderzenia z rzeczywistością)
2. Rozpatrujesz meble i rzucasz kością
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: This War of Mine

Post autor: shuji »

U mnie to samo
regrof pisze: 14 lut 2020, 17:33
sasquach pisze: 17 sty 2018, 12:07
zakwas pisze:
Ja nie dobieram - na kartach rozdziału II i III jest napisane wyraźnie, żeby pociągnąć kartę wydarzenia z tego co pamiętam, na Rozdziale I takiej wzmianki nie ma.
Szczególnie, że gdyby dobierać w pierwszym rozdziale to na pierwszy cel mielibyśmy tylko 3 dni, a na drugi 4.
Karta I rozdziału mojego egzemplarza gry wyraźnie mówi aby dobrać kartę wydarzenia, czy jeden z autorów zmienił zdanie?

Obrazek
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: osa1908 »

Jest errata trzeba dobierac karte jest to blad na karcie
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: This War of Mine

Post autor: shuji »

To jeszcze pytanie o znacznik czasu. Jak to się rozpatruje ? Chodzi mi np. o kolektor deszczu tam jest że mam na nim polozyc znacznik czasu - co potem się z nim dzieje ?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: This War of Mine

Post autor: Lothrain »

Było to już wałkowane. Zawsze dobieramy na początku kartę. To nie jest miła gra.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6482
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Re: This War of Mine

Post autor: Odi »

shuji pisze: 15 lut 2020, 08:59 To jeszcze pytanie o znacznik czasu. Jak to się rozpatruje ? Chodzi mi np. o kolektor deszczu tam jest że mam na nim polozyc znacznik czasu - co potem się z nim dzieje ?
Znaczniki czasu rozpatrujesz w fazie ŚWITU. To jest w instrukcji. Działaj zgodnie z nią (czytaj odpowiedni fragment podczas każdej fazy).
regrof
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2010, 22:54

Re: This War of Mine

Post autor: regrof »

Dzięki, nie sprawdziłem FAQ moja wina, a widziałem inna wersję karty pierwszego rozdziału.
regrof
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2010, 22:54

Re: This War of Mine

Post autor: regrof »

Lothrain pisze: 15 lut 2020, 09:00 Było to już wałkowane. Zawsze dobieramy na początku kartę. To nie jest miła gra.
Dziękuję za odpowiedź, za szybko zadałem pytanie, zamiast odszukać FAQ.
Ale mam drugie, tu już FAQ milczy, a dwa posty w tym wątku nie są jednoznacze. Tekst skryptu 351 niby odpowiada ale wolę się upewnić:
Czy mogę zjeść surowe mięsa który mam na początku gry przed fazą akcji dziennych aby zmniejszyć głód startowych postaci do 1 i mieć po 3 akcje?
Ostatnio zmieniony 15 lut 2020, 14:39 przez regrof, łącznie zmieniany 1 raz.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine

Post autor: MrAtrion »

Podobno tak :D
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: This War of Mine

Post autor: shuji »

Odi pisze: 15 lut 2020, 09:02
shuji pisze: 15 lut 2020, 08:59 To jeszcze pytanie o znacznik czasu. Jak to się rozpatruje ? Chodzi mi np. o kolektor deszczu tam jest że mam na nim polozyc znacznik czasu - co potem się z nim dzieje ?
Znaczniki czasu rozpatrujesz w fazie ŚWITU. To jest w instrukcji. Działaj zgodnie z nią (czytaj odpowiedni fragment podczas każdej fazy).
Nie wiem czy jestem ślepy ale tego nie widzę. W FAQ 800 również :(



Obrazek
ODPOWIEDZ