Szukam Ciekawych gier

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ivica
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2020, 17:23

Szukam Ciekawych gier

Post autor: ivica »

Witam. Szukam gier planszowych do kupienia, które pasowałyby mnie i moim kolegom. Tytuły którymi dysponujemy to: Splendor, Takenoko, Sagrada, Azul, Century (korzenny szlak, cuda wschodu), 7 cudów Świata, Istambul, Kowale Losu, Wsiąść do pociągu, Osadnicy z Catanu, Fotosynteza, Ice Cool, Jungle Speed oraz karciane Big Deal, Eksplodujące kotki i Światowy konflikt.

A pytam dlatego, bo do tej pory bazowaliśmy na różnych rankingach gier stworzonych w Internecie i na tej podstawie wypożyczaliśmy i następnie kupowaliśmy jeśli nam się jakaś gra spodobała, ale zobaczyłem, że wiele tytułów jest dla nas dobrych, których na różnych rankingach w ogóle nie było tak jak Istambul, Kowale Losu, albo Światowy Konflikt. I stąd też moje pytanie jakie wy gry byście nam polecili do zagrania i ewentualnego kupienia? Dodam też, że każdy z nas pracuje i nie spotykamy się zbyt często, więc zaawansowane gry typu Terraformacja Marsa czy Agricola odpadają. Nie pasują nam również gry, gdzie jest więcej opcji do wyboru zagrania przez gracza (np. Namiestnik), lub gry z kartami gdzie każda karta wykonuje inną akcję np. Master of Orion, kooperacyjne rówież nie wchodzą w grę, bo wolimy rywalizować :).
Ponadto z gier w które graliśmy, a nam nie podpasowały są np. Carcassone, K2, Namiestnik, Gaja, Przebiegłe Wielbłądy, Majestat.
tomg
Posty: 408
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 163 times

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: tomg »

Ciężko obczuć co może się spodobać Wam. Może Brzdęk (to nadal gra "rodzinna", nawet dzieci ogarniają), Flamme Rouge (wyścig kolarski, rywalizacja), Survive: Escape from Atlantis?
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: GaGacek »

Taluva, Linko!
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: korne »

Hej, nie jestem zbyt biegly w lzejszych grach, ale wydaje mi sie ze jesli podoba sie Wam Wsiąść do Pociągu to moze Wam podpasuje:
https://boardgamegeek.com/boardgame/904 ... nes-europe - Linie Lotnicze Europa

Wśród takich rywalizacyjnych polecam też przyjemną grę w klimacie fantasy (elfy, ludzie, trolle, orki itp.)
https://boardgamegeek.com/boardgame/40692/small-world - Small World

Wśród tych najprostszych może spodoba się Wam gierka której cała zawartość to 20 kart i która ma fatalną nazwe do grania w męskim gronie:
https://boardgamegeek.com/boardgame/129622/love-letter - Love Letter (dla niepoznaki nazywamy ją "Księżniczka")
Aczkolwiek to bardzo dobry przerywnik, gra się szybko przyjemnie i zawsze jest trochę smiechu przy niej.

Najbardziej polecałbym gry z serii quartermaster. To nieco ambitniejszy temat, ale mysle ze warto zainwestować trochę czasu w poznanie zasad. Z doświadczenia mogę powiedzieć ze te gry sprawdzają się bardzo dobrze jak ma sie w miare staly męski skład. Bardzo mi się podoba w nich ze to naprawdę nieliczne gry gdzie gra się drużynowo, tj. 2v2 lub 2v3. Działanie w zespole przeciw innemu zespołowi budzi wiele fajnych emocji (trochę jak w piłce nożnej) i jest zupełnie czym innym niż granie gry kooperacyjnej.
https://boardgamegeek.com/boardgame/208 ... neral-1914 - tu gra się 2v3 (nieco prostsza)
https://boardgamegeek.com/boardgame/195 ... eloponnesi - tu gra się 2v2 (nieco trudniejsza)

W tych grach co prawda są karty których działanie jest zindywidualizowane, ale nie obawiałbym się tego az tak bardzo. Opisy są na kartach, a po jednej grze można się już zorientować jakie sa karty w talii. Mechanicznie działa to swietnie, a karty dodają więcej ducha epoki i wskazują silne i slabe strony każdej nacji. A dość łatwo się w tym polapać też dlatego że karty używasz i odrzucasz, więc każdy może dobrze zrozumieć na czym polega jej działanie - nie jest jak w np. w terraformacji marsa ze gracz obudowuje się talią kart z których kazda działa inaczej i w efekcie konczy się na tym ze nic nie rozumiem z tego co dzieje się u przeciwnikow. Troche się rozpisałem. Na pewno nie każdemu się spodoba ale ja bardzo lubie i wg mnie warto sprobowac np. jedną taką zamiast kolejnych trzech małych gier (pewnie tez można gdzies wypozyczyc wcześniej przed zakupem)

Jeszcze przyszla mi na mysl jedna dobra gra
https://boardgamegeek.com/boardgame/1042/dragons-gold - Łowcy Smoków
To jakby dwie gry w jednej, bo jest wariant zwykły i negocjacyjny. Negocjacyjny jest zarąbisty jak się gra w męskim gronie na co najmniej 4 osoby. Zwłaszcza jak ktoś lubi twardo negocjować :) Niestety często z nami jakaś przedstawicielka płci pięknej i ta gra już jest skreslona....
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1449 times

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: Cyel »

Zawsze Concordia :) Przebieg rozgrywki opisany jednym zdaniem a gra nadająca się i do niezobowiązującej rozgrywki z rodziną i do hardkorowego wyścigu z weteranami. Jak dla mnie - fenomenalny, uniwersalny design.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: korne »

Jeszcze z tych nizej notowanych na bgg moge polecić:
https://boardgamegeek.com/boardgame/35572/strozzi - Strozzi
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 325
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 198 times
Been thanked: 248 times

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: BasiekD »

Epoka kamienia, listy z whitechapel, świat dysku ank-morpork/nanty narking
krzysiek2222
Posty: 44
Rejestracja: 12 gru 2017, 20:38
Lokalizacja: Żory

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: krzysiek2222 »

Proste gry z którymi z każdym można w sumie pograć:

- The Mind (ale kooperacja więc chyba odpada)

- Gorączka Podziemnej Mocy (zręcznościowa mega prosta gra w której klepie się karty rękoma. Każda ręka oznacza jakiegoś wojownika którego można awansować za pomocą pokonanych kart)

- Flick'em Up - gra zręcznościowa o dzikim zachodzie - wymaga dość dużego, płaskiego gładkiego stołu, bo niemal wszystko polega na pstrykaniu (poruszani się, strzelanie itd). Są 2 drużyny - bandyci i stróże prawa.

- Colt Express - jedna z moich pierwszych planszówek - zawsze się sprawdza i nigdy się jej nie pozbędę raczej. Napad na pociąg każdy sobie rzepkę skrobie, pociąg w postaci makiety 3D, a zasady bardzoproste. Trochę losowości, trochę kombinowania i można się pośmiać.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: Bruno »

Z lekkich gier dla grupy gości lubiących rywalizację też zdecydowanie polecam Colt Express, ale może rozważcie też Sabotażystę?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: PytonZCatanu »

ivica pisze: 30 sty 2020, 17:55 A pytam dlatego, bo do tej pory bazowaliśmy na różnych rankingach gier stworzonych w Internecie i na tej podstawie wypożyczaliśmy i następnie kupowaliśmy jeśli nam się jakaś gra spodobała, ale zobaczyłem, że wiele tytułów jest dla nas dobrych, których na różnych rankingach w ogóle nie było tak jak Istambul, Kowale Losu, albo Światowy Konflikt.
HALOŁ, Światowy Konflikt to numer 43 BGG w kategorii "party games", natomiast Instambuł to nr 89 BGG gier strategicznych (do niedawana top100 w totalu) :)
Marekst
Posty: 1
Rejestracja: 04 lut 2020, 09:18

Re: Szukam Ciekawych gier

Post autor: Marekst »

ja bardzo lubię https://www.rebel.pl/product.php/1,1203 ... niacy.html , super do grania ze znajomymi
ODPOWIEDZ