Karmaka (Eddy Boxerman, Dave Burke)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Karmaka (Eddy Boxerman, Dave Burke)

Post autor: rattkin »

https://boardgamegeek.com/boardgame/172552/karmaka

Lekka karcianka z ciekawym tematem reinkarnacji/karmy, odwzorowanym w mechanice.

Obrazek

Obrazek

Czy jest tu ktoś kto wspierał to na KS? Ponoć właśnie dociera do wspierających. Gra wygląda obłędnie, ale opinie z samej rozgrywki są raczej dość przeciętne. Chciałbym się dowiedzieć czegoś z pierwszej ręki.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Karmaka

Post autor: rattkin »

Standardowo, nikt nie zagrał, więc góra musiała do Mahometa... udało mi się wtrynić jeszcze w kopie z kampanii KS i załatwić wysyłkę bokiem.

Zasady proste, gra niedługa, karty piękne. Sama rozgrywka ... nie wiem. Muszę pograć w to więcej. Gra przypomina mi trochę Dale of Merchants, tylko twist jest inny. Tam przelatuje się przez talię i odchudza, tutaj planuje do przodu (trochę a'la "draft" w Seasons, tylko w trakcie gry), oraz oddaje karty przeciwnikowi. Gra też jest wyścigiem w układanie zestawów, ale można ciekawie sterować tempem (rebirth). Mam wrażenie, że efekty na kartach są jakieś takie trochę mdłe, albo może przeraźliwie typowe dla tego rodzaju karcianek - dobierz kartę, zamień kartę, zniszcz kartę przeciwnikowi itd. Trochę brakuje polotu. Gra poprawna, ale nie wybijająca się samą mechaniką. Ale, tak jak zaznaczyłem, muszę w to więcej pograć, żeby zrozumieć zależności. Wstępnie coś w okolicach 7/10.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Karmaka

Post autor: Yavi »

rattkin pisze:Standardowo, nikt nie zagrał, więc góra musiała do Mahometa... udało mi się wtrynić jeszcze w kopie z kampanii KS i załatwić wysyłkę bokiem.

Zasady proste, gra niedługa, karty piękne. Sama rozgrywka ... nie wiem. Muszę pograć w to więcej. Gra przypomina mi trochę Dale of Merchants, tylko twist jest inny. Tam przelatuje się przez talię i odchudza, tutaj planuje do przodu (trochę a'la "draft" w Seasons, tylko w trakcie gry), oraz oddaje karty przeciwnikowi. Gra też jest wyścigiem w układanie zestawów, ale można ciekawie sterować tempem (rebirth). Mam wrażenie, że efekty na kartach są jakieś takie trochę mdłe, albo może przeraźliwie typowe dla tego rodzaju karcianek - dobierz kartę, zamień kartę, zniszcz kartę przeciwnikowi itd. Trochę brakuje polotu. Gra poprawna, ale nie wybijająca się samą mechaniką. Ale, tak jak zaznaczyłem, muszę w to więcej pograć, żeby zrozumieć zależności. Wstępnie coś w okolicach 7/10.
Z ciekawości, opinia po partiach w jak dużym gronie (2, 3, 4 osoby?)? Ogrywamy od jakiegoś czasu, dzisiaj pokazaliśmy też znajomym, którym wyraźnie się spodobała.
No i te grafiki na kartach :O
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Karmaka

Post autor: rattkin »

2 i 4 osoby, kilka gier. Poprawna gra, ale w swojej kategorii raczej słaba. Grafiki cudowne, ale ja ogólnie jestem fanem stylu impresjonistycznego.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Karmaka

Post autor: Yavi »

Hm, dla mnie odwrotnie - w swojej kategorii raczej fajna. Chętnie do niej siadam, mimo że nie jestem wielkim fanem małych karcianek.
piotrow
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2015, 12:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Karmaka

Post autor: piotrow »

Spodobała mi się ta gra. Nawet bardziej niż wyraźnie ;)
Co mi się podobało? Kombinowanie czy daną kartę zachować na kolejne wcielenie, czy może zagrać na punkty potrzebne do reinkarnacji? Ale jeżeli to drugie, to czy na ręce albo w decku mam na tyle kart w tym samym kolorze żeby awansować? Bo może ktoś mi usunie zagraną kartę? Więc może jeszcze się wstrzymać i zagrać coś innego? A jak kolejny gracz wyczyści mi karty z ręki? To może lepiej uprzedzić ruch przeciwnika i mu jakoś zaszkodzić? Ale wtedy może on przejąć zagraną kartę i wykorzystać w kolejnym wcieleniu przeciwko mnie...
Dużo małych dylematów, prosta mechanika i prześliczne karty. To wszystko składa się na całkiem przyjemny fillerek. Po zakończeniu gry, spokojnie mogłem zagrać jeszcze raz bo gra mnie nie znudziła. Może ograniu moje odczucia uległyby zmianie, ale pierwsze wrażenie miałem bardzo pozytywne i wydaje mi się, że jako wstęp do czegoś poważniejszego Karmaka będzie się nadawała zawsze.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Karmaka

Post autor: Yavi »

Podtrzymuję swoją opinię, że w gronie małych karcianek Karmaka wypada bardzo fajnie.
Prosta, dynamiczna, ale z sensownym poziomem losowości i fajnie rozwiązaną interakcją.
Zostawiam też link do recenzji:)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Karmaka

Post autor: Bea »

Ktoś wie może kiedy Karmaka pojawi się w innych sklepach niż Empik?
I jak chodzi na 2 osoby?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Karmaka

Post autor: rattkin »

Całkiem dobrze, a być może nawet najlepiej - wtedy najłatwiej kontrolować jest grę i zdobywać tempo w wyścigu.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Karmaka

Post autor: Yavi »

Bea pisze:Ktoś wie może kiedy Karmaka pojawi się w innych sklepach niż Empik?
I jak chodzi na 2 osoby?
Jakoś we wrześniu o to pytałem, dostałem odpowiedź, że za 2-3 miesiące. Czyli może uda się przed świętami, może nie - po dokładniejszą datę odsyłam do Foxów.
We dwoje chodzi bardzo fajnie, śmiem twierdzić nawet, że najlepiej z dostępnych opcji. Tutaj popełniona już dawno recenzja.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Karmaka

Post autor: Dwntn »

Hm, przegapiłem wątek, dlatego też trochę po czasie przypomnę się że swoją niedawną recenzją :

Zaparszam na recenzję gry Karmaka

Pozdrawiam,

- Krzysiek
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Karmaka

Post autor: Bea »

W polskiej wersji nie ma tych fajnych meeple? Jestem zawiedziona? Czemu?

Obrazek
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Karmaka

Post autor: rattkin »

Bo to polska wersja. Musi po taniości być. Większość polskich wydań tnie na jakości/komponentach, żeby zjechać z ceną. Stety, czy niestety.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Karmaka

Post autor: Wincenty Jan »

Wydawca udostępnił instrukcje w internecie?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Karmaka

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Karmaka

Post autor: DarkSide »

Odkurzam, a przy okazji wielcem zaskoczony, że w temacie tej gry tak mało wpisów - w dodatku ostatni sprzed ponad roku. :shock: Bardzo fajna karcianka. Jak ktoś lubi kombinowanie na poziomie Jaipura, czy Gejsz, to tu się doskonale odnajdzie. W dodatku ma tę zaletę, że można zagrać również w 3 lub 4 osoby. Gra w której można grac na luzie, na pełnym spontanie i bardzo pokojowo, ale można zrobić z tego niezłe móżdżenie z niemałą dozą negatywnej interakcji, gdy 2-4 geeków siądzie do stołu. :twisted:
Przy okazji znalazłem jeden błąd w instrukcji. Na stronie 8 u góry "Reinkarnacja" jest napisane:
"Gracze rozgrywają swoje tury po kolei, najpierw dobierając na rękę jedną kartę ze Studni..."
co jest oczywistym (wiel)błądem, gdyż w turze gracze dociągają karty ze swojej Talii.
rattkin pisze: 31 paź 2016, 22:59 Mam wrażenie, że efekty na kartach są jakieś takie trochę mdłe, albo może przeraźliwie typowe dla tego rodzaju karcianek - dobierz kartę, zamień kartę, zniszcz kartę przeciwnikowi itd. Trochę brakuje polotu.
Taki już urok prostych, niedużych karcianek, że tyle w nich klimatu, na ile sami go sobie stworzymy. Nawiązując do wspomnianych wyżej Japura czy Gejsz, to Karmaka ma tyle w sobie klimatycznej ścieżki karmicznej, ile Jaipur atmosfery bazarowej, a Gejsze zmysłowości wprost z ulicy Hanamikoji :mrgreen:
Dla mnie wszystkie trzy to po prostu małe pojedynki umysłów ze zgrabnie podpiętym tematem. :wink:
Polecam grę z całego serca! Zupełnie nie planując tego, ale gra niejako przy okazji stworzyła mi w mej kolekcji taki mały karciany tryptyk :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Karmaka

Post autor: rattkin »

Ja mówiłem o polocie mechanicznym, nie o „klimatyczności”.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Karmaka

Post autor: DarkSide »

rattkin pisze: 26 gru 2018, 11:24 Ja mówiłem o polocie mechanicznym, nie o „klimatyczności”.
Aaaaa... OK. Błędnie odczytałem twą uwagę :oops:
Mechanicznie to faktycznie jest prosta karcianka i jakimś przełomem, krokiem milowym, pramatką nowych mechanik to to nie jest (i nawet nie pretenduje), ale gra wstrzeliwuje się w moje gusta jeśli chodzi o takie szybkie okołopółgodzinne karcianki :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Fuser.exe
Posty: 740
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Re: Karmaka (Eddy Boxerman, Dave Burke)

Post autor: Fuser.exe »

Ktoś ma instrukcję w PDF? Pytanie do wydawnictwa: dlaczego nie ma jej na stronie?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Karmaka (Eddy Boxerman, Dave Burke)

Post autor: rattkin »

https://www.karmaka-game.com/pnp/Karmak ... .0_RGB.pdf

Pytania do wydawnictwa zadawaj wydawnictwu.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Karmaka (Eddy Boxerman, Dave Burke)

Post autor: Scamander »

Gdyby tylko ktoś wydał Karmakę w małym pudełeczku byłaby w topce gier na podróże a tak to takie 7/10. Tytuł ze średnią ale wciąż dobrą mechaniką, pięknymi artami, wyczuwalnym klimatem i nic więcej. Czasami zagram i szybko przejdę do czegoś innego.
Fuser.exe
Posty: 740
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Re: Karmaka (Eddy Boxerman, Dave Burke)

Post autor: Fuser.exe »

rattkin pisze: 19 sty 2019, 17:21 https://www.karmaka-game.com/pnp/Karmak ... .0_RGB.pdf

Pytania do wydawnictwa zadawaj wydawnictwu.
nie można wydawnictwa spytać na forum?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Karmaka (Eddy Boxerman, Dave Burke)

Post autor: rattkin »

Można, jeśli rozumiesz różnicę między "zadać pytanie", a "zadać pytanie komuś". Napisanie w losowym miejscu w internecie z prefixem "pytanie do", nie sprawia automagicznie, że świat się Tobą przejmie. Ale jeśli spróbujesz tu - viewtopic.php?f=60&t=57626 lub bezpośrednio - memberlist.php?mode=viewprofile&u=28051 - to może nawet uzyskasz odpowiedź.
Ryszard2280
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2021, 18:04
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Karmaka (Eddy Boxerman, Dave Burke)

Post autor: Ryszard2280 »

Gdzie można kupić Karmakę? Na allegro jakaś straszna cena...
ODPOWIEDZ