Pora wybrac prezent na urodziny

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 169 times

Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Zet »

Oczywiscie chodzi o moje urodziny :D

W mojej kolekcji jest juz pare tytulow o roznej wadze, wiec jestem otwarty na rozne rodzaje.
Teraz szukam gry na 3-4 osoby (a chetnie 2-5). Poniewaz jestem esteta, musi byc tez swietnie wydana. Do tego eleganckie, proste zasady i srednio mozgozerna (Nie, nie chce jeszcze Caylusa), bo bede gral i ze srednio zaawansowanymi i z poczatkujacymi graczami. Poza tym w grze lubie poczuc jej klimat i otoczke fabularna.

Przegladajac recenzje, odrzucajac to co juz mam, grzebiac na BGG, zawezilem wybor do 4 tytulow:

Thebes: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/30869
Tikal: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/54
Kingsburg: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/27162
Colosseum: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/27746

Wiem, ze te gry sie bardzo roznia i napewno jakies szczegoly mi umknely na ich temat.
Np. gdzies na forum doczytalem, ze w Kingsburgu moze wystapic jedyna sluszna strategia.
A moze ktoras z tych gier jest jednak zbyt skomplikowana do objecia przez osoby poczatkujace?
No i oczywiscie chetnie poslucham Waszych propozycji (nie, nie Caylus).
Poki co, jeszcze daruje tez sobie Stone Age, bo z tego co wyczytalem, mimo, iz gra jest swietna, to nie ma tam tak odczuwalnego klimatu.

Z gory dzieki za pomoc i mam nadzieje, ze nie przeszkadza Wam kolejny watek tego typu ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6484
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 609 times
Been thanked: 963 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Odi »

Nie uszczegółowiłeś, czego szukasz tak właściwie. Strategii territory control? Przygodówki? Eurogry?
Więc takie propozycje 'z bomby':

Im Jahr des Drahen - elegancka, średnio mózgożerna, emocjonująca, dość klimatyczna (choć grafika nie powala)
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/31594

Last night on Earth - przepięknie wydana, proste zasady, megaklimat 8)
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/29368

Hansa - prosta, łatwa i przyjemna, niezbyt losowa - pozostawia spore pole do popisu umiejętnościom (spostrzegawczości) graczy
http://boardgamegeek.com/boardgame/8989

Thebes... Raczej bym chyba odradzał. Ostatnio sporo o niej czytałem, bo chcę ją kupić dzieciakowi na 9te urodziny. Do grania takiego rodzinnego, bardzo bardzo lajtowego powinna być ok - ale jak chcecie trochę bardziej pogłowkować, a nie polegać tylko na losie (Thebes jest cholernie, cholernie losowy) to chyba co innego będzie lepsze
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Legun »

Lost Valley - trochę elementów, ale bardzo intuicyjnych; bardzo ładnie wydana i na mój gust klimatyczna.
Pandemic - mapa może i bez rewelacji, ale karty miłe dla oka; bardzo, bardzo dobrze oddaje klimat walki z zewnętrznym, nieprzewidywalnym niebezpieczeństwem.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 169 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Zet »

Napewno nie szukam przygodowki. Napewno nie szukam cooperative. I napewno nie szukam bardzo abstrakcyjnej.
I - to odnosnie Last Night on Earth, raczej nie szukam gry, ktora ma juz dodatki. Choc byc moze w przyszlosci przymierzam sie do Touch of Evil - bardziej mi odpowiadaja te czasy ;)

Szukam strategii, ale poza tym nie mam okreslonego typu wlasnie, czy ma byc to territory control, czy strategia zblizona do wargame (chce kupic Manoeuvre, ale nie teraz, bo teraz szukam na wieksza ilosc graczy). Lubie rozne rodzaje strategii, dlatego nie okreslalem tego jasno, a raczej wlasnie tylko wage i klimat.

W roku smoka - nie chcialbym niemieckiego wydania.
Hansa - dzieki, przemysle
Thebes - dzieki, odrzucone ;)
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: pomimo »

Zet, nie rozumiem tej awersji do niemieckiego wydania W roku smoka, ta gra jest absolutnie niezależna językowo, a do tego instrukcję polską możesz ściągnąć bezpośrednio z netu, ze strony Rebela, nawet jeślibyś kupił grę gdzie indziej.

Ja Ci proponuję przeczytać polską instrukcję, skorzystać z serwisu mabiweb.de, gdzie możesz zagrać w tą grę za darmo, systemem turowym, możecie się nawet z twoją ekipą umówić i zagrać na próbę przez neta.

a potem zdecydujecie, czy zostajecie przy tym tytule na necie, czy wolicie mieć "namacalny" egzemplarz

wg mnie to jedna z lepszych gier tego typu i ciężaru jakie się ostatnio ukazały, myślę, że warto jej przynajmniej nie przegapić, jeśli już nie zdobyć do swojej kolekcji,

jakbyś chciał poczytać, to pisałem o tym tutaj: http://spiellust.blogspot.com/2008/08/i ... smoka.html

poza tym tytułem polecałbym Ci jeszcze:
Bison (Phalanx Games) - starsza gra, ale dzięki temu można ją teraz mieć taniej, mnie urzekła,
China - będę o niej niedługo pisał na blogu, niby cała gra to jeden wielki setup, bo wykłądasz pionki na plansze itd, ale gra naprawdę - typowy Schacht
przyjrzyjcie się Carolusowi Magnusowi http://spiellust.blogspot.com/2007/08/c ... erium.html
niezmiennie jestem zdania, że tą grę po prostu warto polecać, nie wiem tylko jak z dostępnością polskiej instrukcji do tej gry, ja używam niemieckiej, sama gra niezależna językowo. gra od 2-4 graczy

teraz znów się pojawił w handlu W cieniu cesarza (In the shadow of the emperor) jedna z moich topowych gier, niedrogo, moim zdaniem gra dalece niedoceniana, a wolę ja bardziej od Puerto Rico i Caylusa - ale nie oszukujmy się to gra dużo bardziej wymagająca, więc to tipp na przyszłość
Ostatnio zmieniony 28 sie 2008, 14:45 przez pomimo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 729
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 301 times
Been thanked: 124 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: vder »

Kingsburg w tym momencie jest raczej nie do dostania, w jakiś normalny sposób. W tikala mozesz zagrać na http://www.spielbyweb.com/ i zobaczyć czy pasuje czy też nie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: mst »

IMHO Colosseum spełnia twoje warunki. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: kisio »

Może weźmiesz też pod uwagę Antike?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Don Simon »

mst pisze:IMHO Colosseum spełnia twoje warunki. :)
Zgadzam sie (boj sie mst :-) ).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: mst »

Don Simon pisze:Zgadzam sie (boj sie mst :-) ).
Tylko patrzeć aż zaczniesz pogrywać w E&T :P
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: waffel »

Napisałeś, że rozważasz Tikala - według mnie jest bardzo mózgożerny jak na początkujących graczy. Odczucia z gry porównywalne raczej z rozwiązywaniem łamigłówki matematycznej. Odradzam ;)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Geko »

W roku smoka świetnie spełnia Twoje warunki. I nie ma się czego bać, jeśli chodzi o wersję niemiecką - patrz post Pomimo.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: melee »

"Poniewaz jestem esteta, musi byc tez swietnie wydana"
W roku smoka NIE spełnia Twoich wymagań, zdecydowanie :roll:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Geko »

melee pisze:"Poniewaz jestem esteta, musi byc tez swietnie wydana"
W roku smoka NIE spełnia Twoich wymagań, zdecydowanie :roll:
Kwestia gustu. W roku smoka nie jest brzydka. Mi się podoba, bo stanowi dobre połączenie przyzwoitej szaty graficznej i czytelności. To, że nie ma masy malunków, jak w Filarach Ziemi, mi nie przeszkadza, bo w czasie gry i tak to nie ma znaczenia. Wręcz przeładowanie graficzne przeszkadza, a nie ułatwia rozgrywkę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Cheww
Posty: 14
Rejestracja: 25 cze 2008, 21:16

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Cheww »

Gdyby wybierać z gier, które wymieniłeś postawiłbym na Colosseum...
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Geko »

Cheww pisze:Gdyby wybierać z gier, które wymieniłeś postawiłbym na Colosseum...
A mi Colosseum jakoś nie podeszło. Niby wszystko przyjemne i fajne ale losowy (kostka) mechanizm ruchu dostojników (jak ich tam zwał) zupełnie mi się nie podoba. No i ze względu na handel ilość osób ma znaczenie (najlepiej w pełnym składzie).
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 169 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Zet »

W Roku Smoka jest wydane schludnie, ale nie bogato.
Ze schludnych gier mam juz wspaniale Twilight Struggle, w przyszlosci przymierzam sie do Manewrow.
W tej chwili szukam jednak czegos bardziej "bajeranckiego".
Jesli Kingsburg jest tak trudno dostepny a Tikal rzeczywiscie jest bardziej matematyczny i trudniejszy dla mniej zaawansowanych, to rzeczywiscie rozsadne wydaje sie Colosseum.
Tym bardziej, ze grono graczy moze byc mieszane plciowo ;)

Dzieki za pomoc!
mwka
Posty: 55
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: mwka »

Hej,
moim zdaniem Tikal nie jest szczególnie matematyczny czy łamigłówkowy. Jedynie podliczanie punktów wymaga liczenia (za tyle skarbów tyle punktów, za tyle świątyń tyle). A zasady są proste (mniej więcej dwa razy łatwiejsze niż w Filarach Ziemi), przez co osoby nie grające w planszówki nie zniechęcają się. Polecam szczerze Tikala.

pozdrawiam
Cheww
Posty: 14
Rejestracja: 25 cze 2008, 21:16

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Cheww »

Jak dla mnie Tikal jest zbyt dziecinny... Może to przez ten wygląd... Ja znam tylko opinie... Niestety nie miałem okazji w to grać...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: MichalStajszczak »

Cheww napisał:
Jak dla mnie Tikal jest zbyt dziecinny... Może to przez ten wygląd... Ja znam tylko opinie... Niestety nie miałem okazji w to grać...
Czy to jest Twoja opinia o wyglądzie, czy zdanie zasłyszane? Napisałeś, że nie grałeś - czy chociaż widziałeś grę, czy opinię o "dziecinności" formułujesz po zobaczeniu pudełka. Juz kiedyś pisałem na tym forum, na przykładzie Dżungli, że są gry, które wprowadzają w błąd infantylnym wyglądem pudełka, a wcale dziecinne nie są.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: waffel »

Mi z matematycznością chodzi o to, że grając wykonujesz chłodne arytmetyczne rachunki: ten ruch kosztuje mnie 3 akcje a daje 2 punkty, ten kosztuje tyle a daje tyle, a ten kosztuje tyle nie dając nic ale z możliwością rozwoju. Takie miałem odczucie. W grę z mniejszym klimatem w życiu nie grałem, szachy warcaby i tryktrak to przy tym gry przygodowe.
mwka
Posty: 55
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: mwka »

waffel pisze:Mi z matematycznością chodzi o to, że grając wykonujesz chłodne arytmetyczne rachunki: ten ruch kosztuje mnie 3 akcje a daje 2 punkty, ten kosztuje tyle a daje tyle, a ten kosztuje tyle nie dając nic ale z możliwością rozwoju. Takie miałem odczucie. W grę z mniejszym klimatem w życiu nie grałem, szachy warcaby i tryktrak to przy tym gry przygodowe.
Rachunki są z zakresu 0-10, tak więc chyba tych arytmetycznych operacji tyle nie ma :) Odnośnie szachów, to będę uparcie twierdził, że przewidywanie posunięć przeciwnika na kilka-kilkadziesiąt ruchów w przód bardziej obciąża głowę. A co do klimatu to mamy zupełnie inne odczucia. Dla mnie (i jeszcze paru osób) jednym z atutów (poza mechaniką) jest właśnie klimat - taki mały Indiana Jones:) Ale z wrażeniami trudno dyskutować i nie zamierzam Cię przekonywać.


pozdrawiam

PS
A jak porównujesz Tikala do Ducha Teb?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: waffel »

W Teby nie grałem i w ogóle nie bardzo o tym słyszałem, tylko tytuł kojarzę. Klimat to ma Twilight Imperium ;) I już nie hijackuję tematu, sorry za to rozdmuchanie Tikala ale chciałem przestrzec :D
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: Don Simon »

Wyjatkowo ;-) musze sie zgodzic z wafflem. Gralem w Tikala tylko raz, wiec musze zweryfikowac swoje pierwsze wrazenie, ale bylo wlasnie takie jak mowi waffel - suche, duzo liczenia i rozwazania na co wydac akcje i kolosalny downtime. Ale moze przy zwawszej i zaawansowanej ekipie nie jest to takie straszne...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Pora wybrac prezent na urodziny

Post autor: aswiech »

Odi pisze: Thebes... Raczej bym chyba odradzał. Ostatnio sporo o niej czytałem, bo chcę ją kupić dzieciakowi na 9te urodziny. Do grania takiego rodzinnego, bardzo bardzo lajtowego powinna być ok - ale jak chcecie trochę bardziej pogłowkować, a nie polegać tylko na losie (Thebes jest cholernie, cholernie losowy) to chyba co innego będzie lepsze
Thebes nie polega na losie:) Inaczej: jestes archeologiem. Zbierasz wskazowki. Im wiecej wskazowek masz - tym lepiej wiesz, gdzie kopac, ale to Ci nie gwarantuje, ze cos wykopiesz, prawda? I TEN mechanizm w JvT jest scisle losowy. Pozostala losowosc nie przekracza innych gier, gdzie sa karty, a kolejnosc wykonywania akcji - urzeka pomyslem. Co wiecej - mozliwosci punktowania jest mnostwo. Nie mowie, ze to gra strategiczna, ale skoro ma to byc gra familijna raczej i slicznie wydana - niewiele gier z JvT moze sie rownac. Mozgozerna - leciutko.
Najlepiej - sprobuj zagrac. I nie odradzalbym komus czegos, nie sprawdzajac.
Zet pisze: Thebes - dzieki, odrzucone
I tak latwo bym nie odrzucal na podstawie artykulow.
Ostatnio np. uslyszalem ze gra ktora chce kupic jest do niczego, bo ma na BGG ranking 4.86. I co z tego? Opinie z drugiej reki sa naprawde srednio sprawdzalne...
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
ODPOWIEDZ