Dominion - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

Możesz kontynuować zakupy. Ale nie możesz zagrać dodatkowych kart Skarbu.
Możesz zrobić sobie ten +1 zakup, i kupić za $, które Ci zostały z tych zagranych już kart Skarbu (lub +$ z kart akcji). Nie możesz zagrać więcej kart Skarbu po tym, jak zacząłeś kupować.
No i zawsze, nawet jak już nie masz $, możesz zakupić coś za 0$.
Jeśli chcesz. :)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

nakago pisze: 26 sty 2024, 13:12 kurcze niby zrozumiałem po 1 poście dlaczego tych kart skarbu dociągniętych nie mogę zagrać, a potem po twoim poście Morris znowu nie kumam

przecież jeśli zagrałem Młotek (Skarb) to rozpocząłem/zużyłem już fazę zakupu, nawet jeśli potem z młotka dodam Zejście na ląd i zagram je dzięki Żeglarzowi to dlaczego miałbym dociągnięte kart skarbu znów rzucić i dokonać zakupu? przecież faza zakupu moja minęła
Nie. Nie minęła faza zakupu. Faza zakupu składa się właściwie z dwóch faz - zagrywania kart Skarbu (i przy tym wykonywanie wszystkich ewentualnych wynikłych z tego innych czynności), oraz kupowania kart. Możesz pominąć dowolną z tych dwóch faz - jeśli masz dość pieniędzy wygenerowanych podczas fazy akcji, to możesz od razu przejść do kupowania kart. Możesz też np. zagrać karty Skarbu ale nie kupić żadnej karty - jak tam chcesz. Nie możesz jedynie zmienić kolejności ani mieszać tych dwóch faz. Czyli, tak długo jak nie dokonasz zakupu przynajmniej jednej karty/Zdarzenia/Projektu, możesz w tej fazie zakupu zagrywać kolejne Skarby.

Zwróć uwagę, że Młotek nakazuje ci dodać kartę kosztującą do $4 - a to nie jest zakup. Musisz się nauczyć rozróżniać te dwa efekty - zakup i dodanie. W wyniku zakupu karty następuje jej dodanie, ale dodać kartę można i bez zakupu.
nakago pisze: 26 sty 2024, 13:28
morris pisze: 25 sty 2024, 16:41 A gdzie to jest napisane, że masz pominąć te efekty?
W Instrukcji.
Pisze, że nie możesz korzystać z efektu +akcji jeśli zagrana karta następtswa (dzięki Zeglarzowi) była dodana (obojętnie czy kupno czy dodanie z innej karty) w fazie zakupu,
Nie. Jest napisane konkretnie to:
Jeśli tak zagrana karta przyznaje graczowi dodatkowe akcje, nie może on wykorzystać ich na zagrywanie kolejnych kart Akcji w fazie zakupu.
To nie oznacza, że pomijasz "+ akcje". To oznacza jedynie, że w fazie zakupu normalnie nie możesz zagrywać akcji (za wyjątkiem tego, kiedy konkretne karty ci to umożliwiają bądź wręcz nakazują), zatem wszystkie zgromadzone "+ akcje" stają się bezużyteczne (no chyba że masz wspomnianą kartę Diadem, lub np. kupisz Willę, która spowoduje powrót do fazy akcji, gdzie te zgromadzone "+ akcje" będziesz mógł wykorzystać).
nakago pisze: 26 sty 2024, 13:56 Mam 1 podstawowy zakup. Kupuję efekt karty Zdarzenia, który daje m.in. +1 zakup. Zgodnie z tak przyjętymi zasadami ogólnymi jak wcześniej pisałeś, czy nie byłoby tak, że nie mógłbym skorzystać z tego +1 zakup bo moja faza zakupu minęła. Jednak w grze online mogłem kontynuować zakupy przy kupnie takiego zdarzenia.
Nie o to chodzi. Możesz wykorzystać ten dodatkowy zakup, który "wpadł" podczas fazy zakupu - jedyne czego nie możesz w tym momencie zrobić, to zagrać kolejnych kart Skarbu (znowu - chyba że jakiś konkretny efekt ci to umożliwia/nakazuje). Widzisz, że takie Zdarzenie jest dostępne i planujesz go użyć, więc zanim je kupisz musisz zgromadzić odpowiednią kwotę (czy to z fazy akcji, czy z zagranych kart Skarbu) żeby wykorzystać ten dodatkowy zakup.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2024, 17:14 przez morris, łącznie zmieniany 1 raz.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »

dzięki Morris ale wierz mi, że efekt Dodania i Kupowania kart rozróżniam doskonale, co nie znaczy, że karta Żeglarza nie sprawiła mi trudności
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

Kiedy korzystamy z nadpłaty Infirmary?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

tomb pisze: 21 lut 2024, 17:35 Kiedy korzystamy z nadpłaty Infirmary?
Reguła przepłacania się zmieniła od pierwszego wydania, gdzie czynność wynikającą z przepłacenia realizowało się po dokonaniu zapłaty za kartę. Teraz wszelkie czynności wynikające z przepłacanie są w zasadzie efektem "kiedy dodasz tę kartę" - czyli uruchamiają się równocześnie z innymi efektami tego typu (i wtedy gracz wybiera kolejność ich wykonywania).

Innymi słowy - kupujesz Infirmary za więcej niż jest ono warte, odkładasz je na swój stos kart odrzuconych, po czym wykonujesz czynności wynikające z przepłacenia.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

hmm Coronet (nagroda z Jousta), jak zagram ją w fazie akcji to mogę zrobić oba efekty na tej karcie?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Przy zagrywaniu karty zawsze wykonujesz wszystkie polecenia, które jesteś w stanie wykonać, od góry do dołu (lub do kreski, jeśli jest).

Korona (z Imperium), ogranicza co możesz zrobić w której fazie swojej tury. Coronet nie ma tego ograniczenia.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

morris pisze: 21 lut 2024, 18:41
tomb pisze: 21 lut 2024, 17:35 Kiedy korzystamy z nadpłaty Infirmary?
Reguła przepłacania się zmieniła od pierwszego wydania, gdzie czynność wynikającą z przepłacenia realizowało się po dokonaniu zapłaty za kartę. Teraz wszelkie czynności wynikające z przepłacanie są w zasadzie efektem "kiedy dodasz tę kartę" - czyli uruchamiają się równocześnie z innymi efektami tego typu (i wtedy gracz wybiera kolejność ich wykonywania).
Przyznam, że umyka mi praktyczny wymiar tej zmiany.
morris pisze: 21 lut 2024, 18:41 Innymi słowy - kupujesz Infirmary za więcej niż jest ono warte, odkładasz je na swój stos kart odrzuconych, po czym wykonujesz czynności wynikające z przepłacenia.
Czyli tak, jakbym za przepłacenie zagrywał wirtualną kopię Infirmary.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

tomb pisze: 22 lut 2024, 11:48
morris pisze: 21 lut 2024, 18:41 Reguła przepłacania się zmieniła od pierwszego wydania, gdzie czynność wynikającą z przepłacenia realizowało się po dokonaniu zapłaty za kartę. Teraz wszelkie czynności wynikające z przepłacanie są w zasadzie efektem "kiedy dodasz tę kartę" - czyli uruchamiają się równocześnie z innymi efektami tego typu (i wtedy gracz wybiera kolejność ich wykonywania).
Przyznam, że umyka mi praktyczny wymiar tej zmiany.
To ma obecnie znaczenie chyba tylko dla Herolda - za każde $1 nadpłaty pozwala on na odłożenie jednej karty ze stosu kart odrzuconych na wierzch talii. Przy poprzedniej regule nie można było odłożyć tego właśnie kupionego (z nadpłatą) Herolda na swoją talię, bo ten efekt zachodził ZANIM dochodziło do dodania go. Teraz najpierw kupujesz Herolda z nadpłatą, dodajesz go (czyli odkładasz na swój stos kart odrzuconych) i dopiero wtedy realizujesz czynności wynikające z nadpłaty.

Choć pewnie i dla innych kart znalazły by się jakieś warunki brzegowe kiedy ma to znaczenie (w sensie kiedy się wykonuje czynności wynikające z nadpłaty).
tomb pisze: 22 lut 2024, 11:48
morris pisze: 21 lut 2024, 18:41 Innymi słowy - kupujesz Infirmary za więcej niż jest ono warte, odkładasz je na swój stos kart odrzuconych, po czym wykonujesz czynności wynikające z przepłacenia.
Czyli tak, jakbym za przepłacenie zagrywał wirtualną kopię Infirmary.
Za pierwszym razem przenosisz właśnie kupioną kartę Infirmary ze stosu kart odrzuconych do pola gry (czyli tak jakbyś ją zagrywał z ręki), a każde ewentualne następne zagranie wynikające z nadpłaty jest "wirtualne" (tak jak w przypadku np. Sali tronowej).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

morris pisze: 22 lut 2024, 13:11
Za pierwszym razem przenosisz właśnie kupioną kartę Infirmary ze stosu kart odrzuconych do pola gry (czyli tak jakbyś ją zagrywał z ręki), a każde ewentualne następne zagranie wynikające z nadpłaty jest "wirtualne" (tak jak w przypadku np. Sali tronowej).
Czyli nadpłaconą kartę Infirmary fizycznie zagrywam do pola gry, zwiększając liczbę kart zagranych (co może potencjalnie wpłynąć na później zagrane karty)?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

tomb pisze: 22 lut 2024, 16:23
morris pisze: 22 lut 2024, 13:11
Za pierwszym razem przenosisz właśnie kupioną kartę Infirmary ze stosu kart odrzuconych do pola gry (czyli tak jakbyś ją zagrywał z ręki), a każde ewentualne następne zagranie wynikające z nadpłaty jest "wirtualne" (tak jak w przypadku np. Sali tronowej).
Czyli nadpłaconą kartę Infirmary fizycznie zagrywam do kart zagranych (co może potencjalnie wpłynąć na później zagrane karty)?
Tak. Tak jak się dzieje z każdą kartą, którą zagrywasz - chyba że jest klauzula na karcie to ogranicza (np. na karcie Książę - "...zagraj ją pozostawiając ją odłożoną na bok.", czy na karcie Kapitan - "...zagraj z Zasobów (i pozostaw ją tam)", czy inne tego typu.)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ