Koszulki do kart

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Koszulki do kart

Post autor: Archibald »

Pomyślałem sobie, że zamówię koszulki do kart, kliknąłem na stronę Rebela i... o ja naiwny, okazało się, że życie, jak zwykle, jest mocno skomplikowane :)

Czego potrzebuję:
Myślałem o dwóch rodzajach kart:
- Mini American (takie małe), z drugiej strony nieprzeźroczyste, tak, żeby dało się wydrukować kartę na zwykłym papierze, włożyć i zapomnieć (przy takiej wielkości nie powinno być problemu ze sztywnością karty). Czy nie będzie wypadać?
- Duże (w koszulkę włożę kartę do MTG a z drugiej wydrukowaną kartę), najlepiej jakby była także jednostronnie nieprzeźroczysta, ale niekoniecznie. Czy jest szansa dostać koszulkę która zapewniłaby taką sztywność, żeby nie trzeba było używać kart MTG jako wzmocnienia? Czy, zakładając że użyję kart MTG jako usztywniacza, jest jakaś różnica jaką grubość koszulek wybiorę?

Co do jakości to raczej najlepsze, aż tak dużo ich nie będę miał a na prototyp to wolę raz zainwestować w porządnie koszulki niż później dorabiać kartoniki, podklejanie itd.
Ważne, żeby zapewniały odpowiednią sztywność i żeby karty nie wypadały (nadrukowane).
Nie wiem też czy wziąć matowe czy normalne (wydruk z drukarki atramentowej).


Co jest dostępne:

Najpierw formaty:
Mini American Board Game - 1 5/8" x 2 1/2" (41x63 MM)
Mini European Board Game - 1 11/16" x 2 5/8" (44x68 MM)
Standard American Board Game - 2 1/4" x 3 1/2" (56x87 MM)
Standard European Board Game - 2 5/16" x 3 9/16" (59x92 MM)
Standard Card Game - 2 1/2" x 3 1/2" (63.5 x 88 MM)
Standardowy (9,5 x 6,9 cm)

Które z nich to są te pasujące do MTG? :D


Wybór:

http://www.rebel.pl/product.php/1,1053/ ... rwone.html
Jak rozumiem to są koszulki z jedną stroną nieprzeźroczystą?

Którą z tych byłyby dla mnie najlepsze (jak rozumiem te są dwustronnie przeźroczyste?) SILVER, PLATINUM, Deck Protector.
http://www.rebel.pl/category.php/1,1052/Ultra-Pro.html
http://www.rebel.pl/product.php/1,1052/ ... zyste.html

Czy te reklamowane z sklepach jako "zielone, czerwone, itd" to jakieś oznaczenie serii, czy też znaczy to, że są jednostronnie nieprzeźroczyste i mają tam ten kolor?


Jeżeli macie jakieś doświadczenie przy robieniu kart i/lub wyborze do nich koszulek albo coś związanego to chętnie poczytam.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Koszulki do kart

Post autor: siepu »

Jeśli chodzi o sztywne koszulki, to owszem, istnieją takie choćby tutaj - http://www.zgrami.pl/index.php?products ... od_id=1096, mniej więcej się sprawdza, ale wstawienie na tył karty jednak wychodzi taniej ;)

Karty do MtG mają rozmiar standardowy. Grubość nie ma znaczenia, aczkolwiek zwykłe tanie folijki mają tendencję do psucia się dosyć szybko, kiepsko chronią przed wyginaniem, z drugiej strony będzie widać podkładkę (w tym przypadku kartę do MtG) no i nie pograsz sobie w nich na turnieju :)

Koszulki 'kolorowe' są nieprzezroczyste z jednej strony i nieco sztywniejsze od zwykłych folijek. Radzę uważać na produkty Ultra-Pro, bo mam wrażenie, że w każdej paczce są dwie serie, które delikatnie różnią się odcieniem (ale to tylko pierdółka, trzeba się postarać, żeby to zauważyć, to raczej zboczenie gracza turniejowego). Jeśli chodzi o koszulki przezroczyste, to nie ma znaczenia - SILVER to zwykłe folijki, PLATINUM i Deck Protector mają sztywność porównywalną z koszulkami nieprzezroczystymi.
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Koszulki do kart

Post autor: Archibald »

Chodzi mi o koszulki do zrobienia protypu. Musza zapewnic jakas sensowna twardosc karty domowej roboty (nie mowie, ze od razu ma sie tym grac jak przy normalnych kartach), musi byc wygodne i karty nie moga wypadac, powinny buyc nieprzezroczyste z jednej strony, bo z atramentowki kolor czesto przebija no i musza byc mocno przezroczyste z drugiej aby dobrze bylo widac nadruk karty, ktory jest gorszej jakosci. Wszystkie inne aspekty, jak uzycie w turniejach czy nieniszczenie sie karty, sa nieistotne.

Potrzebuje dwa rozmiary:
- cos wielkosci kart z MTG (jako uszytwniacz ich uzyje)
- Mini American

Ktore koszulki bys polecil?
siepu pisze:Karty do MtG mają rozmiar standardowy.
Ale ktory standardowy, ten (9,5 x 6,9 cm)? Co drugie ma w nazwie "standard" :D Sie mogliby zdecydowac i ujednolicic...
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Koszulki do kart

Post autor: siepu »

Od końca:
- MtG to standard standard (9,5 x 6,9);
- na koszulki innych rozmiarów się nie wypowiadam, ale do prototypu karty chyba mogą mieć dowolny rozmiar?
- jeśli koniecznie chcesz same koszulki bez podkładki, to to, co wymieniłem się nada, ale jest to nie tyle koszulka co raczej plastikowy pojemnik na kartę, sugeruję raczej dowolne koszulki nieprzezroczyste (wszystkie spełniają twoje wymagania) + common z MtG dla sztywności;
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Koszulki do kart

Post autor: poooq »

A nie łatwiej będzie ci wydrukować karty na grubszym arkuszu (np.120tki)? Nic nie przebija, cena wydruku taka sama jak na zwykłym papierze i nie musisz bawić się w żadne koszulki. Do rozgrywek testowych w sam raz...
Po co piać, gdy można grać?
ODPOWIEDZ