Euro z rozwojem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Euro z rozwojem

Post autor: davidstw »

Cześć szukam średniocieżkiego euro z namacalnym rozwojem :) Wytyczne
Setup 15 min
Czas gry 1,5 h
Grałem w Expedycje Ares TM. Super jakość ale losowy, pasjans nie dający odczucia rozwoju. Budujemy silniczek na przypadkowych projektach. Chodzi mi o rozwoju krok po kroku np.
1, Kupuje teren
2. Buduje Kopalnie
3. Ulepszam aby zmaxy. zyski
Mama na celowniku Carnegie lub concordie ewentualnie Zamki Burgundii. W trybie elminacji wypadły ciężkie Euro Barrage, Alo i Projekt Gaja ze z wzlędu na długi setup i rozgrywkę dłuższą. Wypadł obserwowany mocno Frostpunkt ze względu na czas i setup.
Instrukcji się nie boję bo top 2 to Magie Knight i Robinson.
Grane solo , 2 osoby.
Budżet do 250 zł
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: kurdzio »

Sprawdzałeś Podwodne Miasta? Tam zdecydowanie czuć rozwój :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: davidstw »

Podwodne miasta chodził mi ten tytuł po głowie . . . ,,Sławetna,, kiepska jakoś wykonania mnie odepchnęła ale ściągnę instrukcje i przeczytam . . Dzięki za podpowiedż tytułu nad którym długo myślałem a kompletnie wypadł mi z głowy . . . Czyli na razie chyba carnagie albo podwodne miasta. + dla carnagie za temat ekonomii.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: karmazynowy »

Zamki Burgundii możesz od razu skreślić, to abstrakt.

Podwodne Miasta jak najbardziej pasują, od siebie dorzucę jeszcze Klany Kaledonii.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: davidstw »

Zamki Burgundii dzieki za opinie .... a co myslićie:
Bonfire tematyka abstrakcyjna ale czy człowieka grającego w szachy :) mechanika i dopracowanie o którym piszą recenzenci oceniający grę przyciągnie ?
Może ktoś grał albo grywa w Bonfirę i podzieli się wrażeniami ?

Reasumując Carnagie, Klany kaledonii, |Podwodne Miasta i ostatnie nad czym myślę to Bonfirę.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: kurdzio »

Grałem 7 razy w Bonfire - euro jakich wiele, ale żeby szachista miał tu być jakoś niesamowicie zachwycony to raczej wątpię. Nasze poczucie rozwoju mogą dać nam silniejsze akcje z układania kafelków i kart gnomów. Biorąc pod uwagę założenia z pierwszego posta to średni wybór.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: karmazynowy »

Bonfire to kolejny abstrakt, nie ma tam poczucia rozwoju jak dla mnie poza silniejszymi akcjami właśnie.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: davidstw »

To raczej zdecyduje się na prostsze euro ekonomiczne Carnagie ze względu na dobry design pod współgraczy ale z tyłu głowy będę miał jeszcze klany kaledonii i Podwodne Miasta Pozdrawiam
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: arturmarek »

Ja bym dorzucił klasycznego Uwe: Agricola, Caverna, Uczta dla Odyna. W 15min każdą z nich rozłożysz i rozegrasz w 90min 2-osobowo. Jeśli zależy Ci na jeszcze krótszym czasie, to polecam polować na Szklany Szlak.
Z gier, które widzę u siebie na półce, w których czuć rozwój: Pipeline, Brass Lancashire, Food Chain Magnate, Cywilizacja Poprzez Wieki (tutaj raczej ciężko w 90min zagrać).
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: dizzit »

A może poprostu stary hit .. Puerto Rico

Pod opis.. Musisz kupić plantacje (np indygo) do tego farbiarnie, w obu lokacjach musisz obsadzić robotników itd..
budynki z usprawnieniami akcji jak dodatkowy hajs za sprzedaż ... ale tego się chyba nie da nie znać..
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: autopaga »

Puerto Rico spoko, tylko wymóg 1/2 osoby dyskwalifikuje ten tytuł.

Największe poczucie rozwoju czuję chyba w Osadnikach NI. 5 runda potrafi trwać tyle co 4 poprzednie. Spełnia kryteria na 1 i 2 graczy, a do tego jest super tania, szczególnie z drugiej ręki. Podobnie pod tym kątem jest z Zaginioną wyspą Arnak, ale jak Ares wydaje Ci się losowy to Arnak tym bardziej, trzeba trochę pograć, aby umieć ją okiełznać i się na nią przygotować, jak dla mnie gra ma idealny poziom losowości zapewniający ogromną regrywalność. Zagrałem na samej podstawce 250 partii w 2 miesiące na bga.

Generalnie jak chcesz mieć rozbudowaną ekonomię to cywilizacja poprzez wieki nic nie pobije, ale o 1,5h zapomnij, chyba że apka solo.
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: davidstw »

Dzieki za komentarze ..... myślę jeszcze nad czymś ciężkim... era innowacji... przeczytałem instrukcje, oglądnąłem przykładowe rozgrywki i gra trochę typu szachy na planszy. Tu czas rozgrywki mi nie przeszkadza bo jestem specyficznym graczem solo który często rozkłada grę np. Magie Knight zrobi 2 rundy i składa bez zakończenia i mimo to bawię sie dobrze he :) Wiem że to abstrakt. . . ale troche przypomina szachy.
tak że zostaję era innowacji, carnegie. podwodne miasta, Osadników przeczytam instrukcję.
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: dizzit »

To jak Osadnicy NI to zdecydowanie bardziej polecam Nową Erę - do starego 51 stanu (kwestia dodatków tak samo jak w O:NI).
W obie gry grałem dużo razy i jednak NE wydaje mi się dużo lepsza. W O:NI tak naprawdę nie ma praktycznie żadnych wyborów, produkcyjne karty praktycznie zawsze opłaca się budować w pierwszej kolejności, podbijać można tylko karty nie frakcyjne itd. moim zdaniem na koniec dnia wyborów jest dużo mniej niż w NE. W NE jest dużo ciaśniej, nie da się budować w nieskończoność, nie dostajesz łupów z podboju od razu (ani surowców z umów) - dużo więcej planowania i liczenia jak najlepiej zagrać rundę wykorzystując całe 5 surowców które mamy do dyspozycji. I od razu powiem że naprawdę chciałem żeby O:NI byli lepsi, miałem mega hype na ta grę: setlersowy klimat, fajne frakcje itd.... ale pierwowzór w post apo którego fanem nie jestem jest ...lepszy
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: Gromb »

Circadians: Nowy Świt
Tutaj mamy eksporację planety, rozwijamy naszą bazę i nawiązujemy współpracę z tubylczymi plemionami obcych. Jest odczucie rozwoju swojej bazy realizacji zadań i coraz szerszej ekspansji. Do tego dochodzą co turę nowe wydarzenia i jest również Automa do gry solo. Z racji posiadania liderów z różnymi umiejętnościami, różnych ścieżek do rozwoju swojej bazy i pojawiania się losowych wydarzeń, regrywalność jest bardzo duża. Mimo dużej ilości mikro zasad, wszystko działa sprawnie i zapada w pamięć, także kolejne tury lecą szybko. Bardzo dobry tytuł.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: Otorek »

Od Uwe to jeszcze Hallertau by się kwalifikował. W razie wu instrukcja PL dostępna na BGG.

No i chyba Brassa, który ma właśnie dodruk też można by wcisnąć.
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: davidstw »

Dziękuję za propozycję każdą analizuje . Pozdrawiam
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: davidstw »

Wybór padł na Cooper island
Euro, tryp solo, czas gry, cena pzdr Dzięki wszystkim za pomoc
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Euro z rozwojem

Post autor: Darkstorm »

Może Brass? Jak każdy będzie przygotowywał swoje żetony to setup powinien się zamknąć w 15 min.
ODPOWIEDZ