Final girl - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

Potwierdzcie mi proszę czy poniższe karty Hansa prawidłowo interpretuje:
Spoiler:
Spoiler:
Pandzisko
Posty: 33
Rejestracja: 03 sty 2023, 16:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: Pandzisko »

1. Nie. Za każdą, którą zabije od momentu odkrycia mocy +1. Trupy się nie liczą.
2. Tak.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

Pandzisko pisze: 28 gru 2023, 22:23 1. Nie. Za każdą, którą zabije od momentu odkrycia mocy +1. Trupy się nie liczą.
2. Tak.
Dziękuję. Znacząco utrudniłem sobie dzisiejsza rozgrywkę ale i tak zakończona sukcesem. Nie było to jednak dla mnie precyzyjne.
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Jak wygląda kwestia specjalnych kart Dziewczyn? Chodzi o te małe czerwone koperty. Nigdzie w instrukcji nie ma o nich mowy....
Na bgg znalazłem info z że w środku jest instrukcja jak ją zdobyć/używać. Chwilę później padło hasło, że dopóty koperta ma pozostać zamknięta, dopóki nie wygrasz scenariusza daną Dziewczyną. Tylko, że.... nigdzie w zasadach nie ma o tym wzmianki. Podobno to w ogóle house rule jest.
Jak gracie?
Pandzisko
Posty: 33
Rejestracja: 03 sty 2023, 16:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: Pandzisko »

To był house rule, który tak bardzo spodobał się twórcom, że przy dodrukach dodali do kopert dopisek, że można otworzyć po wygraniu gry przez dziewczynę. Lucky Duck Games przy tłumaczeniu pewnie bazowało na starych plikach bez tego dopisku. To gra solo, więc sam decydujesz jak grasz :wink:
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Taka sytuacja: nie ma już ofiar, dobieram ostatnią, dziesiątą kartę terroru. Na niej napisane, jak nie ma ofiar to dobierz następną kartę terroru. Nie ma więcej, więc... dobrałem pierwszą z talii odłożonej podczas przygotowywania gry. Też tak gracie?

Kierowałem się zasadą Niejasności w grze (s.31 instrukcji pl). Dlaczego Hans ma być stratny i nie robić nic, skoro odkrycie zakończenia następuje dopiero w fazie 5 tj. po fazie Chama (faza 3)? Wspomniana zasada zawiera typowe dla większości gier Grim Rule. Czyli zrób tak, żebyś miał gorzej. W myśl powyższego dobrałem 11 kartę terroru, Hans do mnie podleciał i sprzedał mi kuksa.
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: MarekB »

Są sytuacje, w których coś się może jeszcze dziać z talią, także nie modyfikowałem sobie zasad w taki sposób.
Spoiler:
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

nolify pisze: 02 lut 2024, 23:55
Wpisy z forum BGG wskazują, że w powyższej sytuacji powinno się jednak zrobić inaczej. Mianowicie nie dobierać nowej karty terroru i po prostu skończyć fazę killera.
morrison-1986
Posty: 24
Rejestracja: 08 sie 2017, 11:46
Lokalizacja: Łódź, Retkinia
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: morrison-1986 »

Hej!

Instrukcja napisana jest ogólnie bardzo dobrze i nie ma raczej niejasności. Ale mimo to też mam do Was pytanie :).

Ostatnie tchnienie.

Sytuacja hipotetyczna.
Morderca zadaje mi obrażenia. Jako, że jestem na skraju wyczerpania to zadał mi 3 obrażenia i tym samym zabrał mi ostatnie serduszko i zmusił do odsłonięcia żetonu ostatniego tchnienia. Na moje szczęście jest tam serduszko! Więc żyję! Ale teraz pojawia się moje pytanie...
Czy mogę wykonać akcję odpoczynku i uleczyć się nawet do mojego maksymalnego poziomu zdrowia? Chodzi mi o to, że przed momentem ledwo zipałem, a wykonując akcję odpoczynku zaraz będę naładowany jak na początku gry? Czy mogę tylko odpocząć maksymalnie do ilości serduszek jakie mam na żetonie ostatniego tchnienia?

Analogicznie sytuacja z mordercą. Hans ma umiejętność, że za każdą zabitą ofiarę odzyskuje zdrowie. Jeżeli został mi żeton ostatniego tchnienia pod którym miał jedno czy dwa serduszka to zabijając ofiarę może nagle odzyskać więcej serduszek czy ten żeton ostatniego tchnienia jest jego nieprzekraczalnym maksem?

Mam nadzieję, że kminicie o co mi chodzi: )
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Możesz się uleczyć do full HP z początku gry, tj. Hans się leczy do 12, a dziewczyny do swoich wartości z karty.

W podanym przykładzie trzeba jeszcze pamiętać o konieczności natychmiastowego zakończenia danej fazy, która wynika z odsłonięcia żetonu ostatniego tchnienia.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: tomuch »

I oczywiście trzeba pamiętać o zamianie czarnego żetonu na biały, którego już później nie zamieniamy. Więc po pierwsze sprawdzamy czarny żeton i dajemy sobie tyle życia, ile jest wskazane, a później można to życie uzupełniać do maxa.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
morrison-1986
Posty: 24
Rejestracja: 08 sie 2017, 11:46
Lokalizacja: Łódź, Retkinia
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: morrison-1986 »

Dziękuję za odpowiedzi:)!

Wszystko ponadto co mi napisaliście wiedziałem:).
Ale temat ostatniego tchnienia po prostu nie spinał mi się fabularnie z tematyką horroru:). Po prostu ostatnie tchnienie w horrorowym światku sprawia, że jesteś mocno wyczerpany, ledwo zipiesz i bez mała powłóczysz nogami ale sukcesem samym w sobie jest fakt, że żyjesz;). Więc myślałem, że jest jakaś granica dopuszczalności tego zdrowia do jakiego można się doprowadzić w momencie kiedy odkryty jest już biały żeton ostatniego tchnienia. Po prostu bardziej spinałoby się to fabularnie:).
Ale dzięki! Może to też delikatnie ułatwi rozgrywkę bo ja leczyłem się do maksa wskazanego na czarnym żetonie i uważałem go już za nieprzekraczalną granicę:).
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

Hej,
Mam pytanie:
Po tym jak skończyły mi się karty terroru odkrywam górną kartę zakończenia, na której jest napisane cyt” dobierz drugą kartę mocy”..
Czy chodzi o to by odkryć tę dolną (Mroczna moc)? Czy dobrać jakąś z rezerwy ? Jeśli tak to co mam z nią zrobić? Gdzie położyć?
A może chodzi o kartę pomniejszej mocy ??
Zaznaczę że nie hans nie zabił tylu ofiar by odblokować mu kartę mocy (dolną część postaci) ani zadnej karty pomniejszej mocy..

Będę wdzięczny za podpowiedź..

Pozdrawiam
Pandzisko
Posty: 33
Rejestracja: 03 sty 2023, 16:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: Pandzisko »

Po pierwsze podczas finału zawsze odkrywasz również mroczną moc (bez względu na to ile ofiar zostało zabitych). W tym wypadku dobierasz z "rezerwy" drugą kartę mrocznej mocy i kładziesz ją tam, gdzie ci wygodnie (ją kładę jedną na drugą, ale tak żebym widział opis mocy). Obie moce działają.
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

No to jeszcze jedno pytanie dot. kasety lunaparku.

Czy dobrze rozumiem kartę zakończenia ?
S:Na początku każdej rundy najpierw wystawiam marionetkę (jesli dostepna) następnie poruszam ją w kierunku najbliższej ofiary i poruszam ją o tyle ile ruchów ma gepetto? Jeśli dotrę do ofiary to nie atakuję (nie ma symboli ataku)
M: namierzam bohatera/ofiarę i atakuje jeśli są na moim polu ale bez ruchu ?(brak ikonki buta)

Obrazek

Później po dobraniu karty terroru:

Mam na planszy 3 marionetki, które wystawiam na początku każdej fazy mordercy.. każda karta terroru to rozpatrzenie pełnej akcji dla każdej marionetki (najpierw) a później mordercy. I teraz pytanie. Czy wyciągając KT „wóz albo przewóz” rzucam 4 razy kością ? To jakieś przegięcie.. zabijam na raz bohaterkę lub morduje np. 7 ofiar :/
I czy może muszą marionetki/morderca być na polu z ofiarą lub bohaterką? (Wydaje się bardziej racjonalne) chociaż po treści karty mam już wątpliwości :/

I czy dla marionetki rozpatrujemy tylko tor akcji na karcie czy całą treść karty ?


Obrazek

Mam nadzieje ze za bardzo nie namieszałem ;)

Z góry dzieki
Pandzisko
Posty: 33
Rejestracja: 03 sty 2023, 16:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Final girl - pytania i wątpliwości

Post autor: Pandzisko »

Kurzynsky pisze: 22 kwie 2024, 18:58 Czy dobrze rozumiem kartę zakończenia ?
S:Na początku każdej rundy najpierw wystawiam marionetkę (jesli dostepna) następnie poruszam ją w kierunku najbliższej ofiary i poruszam ją o tyle ile ruchów ma gepetto? Jeśli dotrę do ofiary to nie atakuję (nie ma symboli ataku)
M: namierzam bohatera/ofiarę i atakuje jeśli są na moim polu ale bez ruchu ?(brak ikonki buta)
Tak (z ograniczeniem ruch marionetek do 2 pól od Gepetto).
Kurzynsky pisze: 22 kwie 2024, 18:58Później po dobraniu karty terroru:

Mam na planszy 3 marionetki, które wystawiam na początku każdej fazy mordercy.. każda karta terroru to rozpatrzenie pełnej akcji dla każdej marionetki (najpierw) a później mordercy. I teraz pytanie. Czy wyciągając KT „wóz albo przewóz” rzucam 4 razy kością ? To jakieś przegięcie.. zabijam na raz bohaterkę lub morduje np. 7 ofiar :/
I czy może muszą marionetki/morderca być na polu z ofiarą lub bohaterką? (Wydaje się bardziej racjonalne) chociaż po treści karty mam już wątpliwości :/

I czy dla marionetki rozpatrujemy tylko tor akcji na karcie czy całą treść karty?
Lubisz sobie utrudniać grę i wszystko komplikować :wink:
W instrukcji filmu masz napisane "Podczas rozpatrywania akcji mordercy z karty terroru każda marionetka...". Rzut kością nie jest akcją mordercy, więc rzucasz tylko raz. Generalnie dla marionetek rozpatrujemy tylko tor akcji, chyba że karta mówi inaczej. Oczywiście przy mieszaniu filmów mogą pojawić się jakieś nieoczekiwane dodatkowe akcje, ale to już wtedy pozostaje kwestia samodzielnej interpretacji co zrobić.
ODPOWIEDZ