Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: Geoburak »

Spoiler:
nie ma jeszcze wątku z zasadami, to zapytam tutaj:
po przetopieniu meteorytu: co w treści oznacza kolor (chodzi o kolor robotnika, rodzaj karty, czy coś innego jeszcze), a co ręka (kokpit, aktywny rząd, karty pod kontrolą)? jakaś dziwna terminologia..
Dzięki za pomoc
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: khuba »

Geoburak pisze: 12 paź 2023, 10:24 po przetopieniu meteorytu: co w treści oznacza kolor (chodzi o kolor robotnika, rodzaj karty, czy coś innego jeszcze)
KOLORY: Jeśli zdolność odnosi się do koloru karty (niebieskiej,
czerwonej, zielonej, żółtej lub fioletowej), to odnosi się do koloru
robotnika przedstawionego w lewym dolnym rogu tej karty

Geoburak pisze: 12 paź 2023, 10:24 a co ręka (kokpit, aktywny rząd, karty pod kontrolą)? jakaś dziwna terminologia..
kokpit - karty nie zagrane z lewej
aktywny rząd - karty zagrane z prawej
karty pod kontrolą - chyba wszystkie twoje karty (czyli suma powyzżych)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: Geoburak »

Dzięki za kolory..
Ale jeszcze co to jest ręka??
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: khuba »

Geoburak pisze: 12 paź 2023, 10:34 Dzięki za kolory..
Ale jeszcze co to jest ręka??
Gdize się z takim stwierdzeniem spotkałeś? Możliwe że to kwestia innej terminologii w wersji PL/ANg - z tego co na szybko znalazlem to chyba po prostu karty w kokpicie (czyli karty nie zagrane i nie włożone pod planszetkę mecha)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: Geoburak »

Otwórz spojler w pierwszym poście ;)
Ogólnie tekst meteorytu na karcie Kamień Bohaterstwa: otrzymaj 1$ za każdy kolor spośród kart w ręce.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

Geoburak pisze: 12 paź 2023, 10:34 Ale jeszcze co to jest ręka??
khuba pisze: 12 paź 2023, 10:40 Gdize się z takim stwierdzeniem spotkałeś? Możliwe że to kwestia innej terminologii w wersji PL/ANg - z tego co na szybko znalazlem to chyba po prostu karty w kokpicie (...)
Potwierdzam. Ja gram w wersje ang i tam nie ma określenia "kokpit". W ang wersji karty z lewej to są po prostu karty na ręce, więc w PL pewnie nie wszędzie przetłumaczyli na nowe określenie, które sobie wprowadzili.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: Geoburak »

Czyli że ręka to kokpit..
ech.. czyli Phalanx wymyślił sobie jakąś terminologie, a potem zapomniał jej używać??
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

Geoburak pisze: 12 paź 2023, 10:56 Czyli że ręka to kokpit..
ech.. czyli Phalanx wymyślił sobie jakąś terminologie, a potem zapomniał jej używać??
Tak.

Trzeba jednak przyznać, że określenie "karty na ręce" dla kart leżących z lewej strony maty w oryginalnych zasadach może być mylące i sam pomysł innego określenia nie był zły. Przy okazji, jeśli chodzi o "aktywny rząd" i "karty pod kontrolą" to określenia są te same.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będę miał okazję zagrać w wersję PL. Jeśli rzucą mi się jeszcze jakieś niespójności to tu napiszę.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: Geoburak »

sopel82 pisze: 12 paź 2023, 11:07
Przy okazji, jeśli chodzi o "aktywny rząd" i "karty pod kontrolą" to określenia są te same.
z tego co wiem, to nie..
Kokpit z lewej, aktywny rząd po prawej, i pod kontrolą - to te prawej i lewej.
Obrazek
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

Geoburak pisze: 12 paź 2023, 11:16
sopel82 pisze: 12 paź 2023, 11:07
Przy okazji, jeśli chodzi o "aktywny rząd" i "karty pod kontrolą" to określenia są te same.
z tego co wiem, to nie..
Kokpit z lewej, aktywny rząd po prawej, i pod kontrolą - to te prawej i lewej.
Niejasno się wyraziłem. Chodziło mi tylko o to, że określenia są takie same jak w wersji angielskiej, ale oczywiście tak jak pisałeś powyżej ich znaczenie się różni ;-)

kokpit = hand
aktywny rząd = active row
karty pod kontrolą = cards you control
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
wronek_87
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 10:27
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: wronek_87 »

Kilka przydatnych informacji związanych z zasadami:
1. Mech Gniew Odyna - możesz wiele razy podczas swojej tury wydawać żetony Mapy, żeby otrzymać monety, siłę lub przebiegłość
2. Rozwiązywanie zadań za pomocą karty Postaci - otrzymujesz wartości wszystkich rozwiązanych zadań, włącznie z aktualnie rozwiązanym zadaniem
3. Sytuacja z rozgrywki: nie mam kart na ręce (w kokpicie), czy mogę wykonać akcję Zagraj? Tak, możesz. Nic się nie dzieje.

Źródło:
Dla 1 i 2 punktu: https://stonemaiergames.com/games/exped ... rules-faq/
Dla 3 punktu: angielska wersja instrukcji (https://www.dropbox.com/sh/f2tekc23yvb2 ... bWCIa?dl=0) oraz komentarz autora (https://boardgamegeek.com/thread/311460 ... U#42598955)
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

Okazało się, że Phalanx nie przetłumaczył ostatecznej wersji instrukcji, tylko jakąś roboczą. Na razie znaleziono jeden błąd. Zasadę, która została wycofana w ostatecznej wersji gry.

Nastepująca zasada nie obowiązuje:
"Jeśli na początku swojej tury nie masz żadnych kart w kokpicie, nie
możesz przeprowadzić kombinacji akcji ruch i zagraj ani zbierz i zagraj.
Jeśli na na początku twojej tury znacznik akcji zakrywa pole zagraj, a nie
masz żadnych w kokpicie, musisz przeprowadzić turę odświeżenia."
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: mordajeza »

Czy dobrze rozumiem, że kartę zadania można rozpatrzyć, meteorytu przetopić a przedmiotu ulepszyć niezależnie od tego, gdzie się właśnie znajdują?

Tzn. np. mogę rozpatrzyć kartę zadania z kokpitu albo aktywnego rzędu, bylebym znajdował się na odpowiednim kafelku planszy, posiadał odpowiednie zasoby i zagrał kartę, która pozwala mi rozpatrywać zadania?
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

mordajeza pisze: 21 paź 2023, 14:00 Czy dobrze rozumiem, że kartę zadania można rozpatrzyć, meteorytu przetopić a przedmiotu ulepszyć niezależnie od tego, gdzie się właśnie znajdują?
Tak. Warunkiem jest tylko, żebyś miał kartę pod kontrolą, czyli jak napisałeś aktywny rząd albo kokpit.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
nowakowski116
Posty: 6
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:23

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: nowakowski116 »

Hej, mam pytanie odnośnie je siej karty. Umiejętność na niej jest opisana jako stop kolejny meteoryt. Jak mam rozumieć odniesienie do kolejnego?
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

nowakowski116 pisze: 21 paź 2023, 17:33 Hej, mam pytanie odnośnie je siej karty. Umiejętność na niej jest opisana jako stop kolejny meteoryt. Jak mam rozumieć odniesienie do kolejnego?
Podaj proszę numer karty albo dokładny opis z karty. Prawdopodobnie chodzi, że możesz wziąć inną kartę metorytu spośród kontrolowanych i ją stopić (czyli włożyć pod planszetkę i uruchomić wszystkie bonusy).
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
nowakowski116
Posty: 6
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:23

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: nowakowski116 »

sopel82 pisze: 21 paź 2023, 18:00
nowakowski116 pisze: 21 paź 2023, 17:33 Hej, mam pytanie odnośnie je siej karty. Umiejętność na niej jest opisana jako stop kolejny meteoryt. Jak mam rozumieć odniesienie do kolejnego?
Podaj proszę numer karty albo dokładny opis z karty. Prawdopodobnie chodzi, że możesz wziąć inną kartę metorytu spośród kontrolowanych i ją stopić (czyli włożyć pod planszetkę i uruchomić wszystkie bonusy).
Karta nr 050
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

nowakowski116 pisze: 21 paź 2023, 18:25 Karta nr 050
Jeśli po zagraniu karty położysz na niej fioletowego robotnika, to możesz stopić inny meteoryt (jeśli taki masz pod kontrolą). To może być każdy poza tym, który położyłeś (i oczywiście też poza tymi, które już stopiłeś). Dodatkowo, jeśli masz 2 stopione metoryty (wliczając ten, który przed chwilą stopiłeś), zyskujesz 1x przebiegłość za każdy stopiony meteoryt.

W ang wersji jest: "Meld another meteorite." (tłumacz to przetłumaczył jako "kolejny")
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: rand »

Pytanie do karty numer 020. Jeśli ją ulepszę to zawsze kiedy będe sie poruszał i rezygnował z podglądania karty terenu będę mógł się podnieść o 1 na sile? Żona wczoraj zrobiła ulepszenie na samym początku gry i praktycznie przez całą gre ilekroć chodziła dostawała siłę, trochę mocne się to wydaje, bo w ciągu gry zgarnęła pewnie z 20 siły ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

rand pisze: 23 paź 2023, 16:58 Pytanie do karty numer 020. Jeśli ją ulepszę to zawsze kiedy będe sie poruszał i rezygnował z podglądania karty terenu będę mógł się podnieść o 1 na sile? Żona wczoraj zrobiła ulepszenie na samym początku gry i praktycznie przez całą gre ilekroć chodziła dostawała siłę, trochę mocne się to wydaje, bo w ciągu gry zgarnęła pewnie z 20 siły ;-)
Tak. Jest fajna, ale wbrew pozorom nie jest aż taka mocna. Jest dużo sposobów, żeby podbijać staty, ale staty to też nie wszystko (wcale też nie musisz iść w zbieranie żetonów zepsucia więcej niż to minimalnie konieczne).

Zastanawia mnie jednak "na samym początku gry", bo najpierw trzeba zdobyć tą kartę, a potem żeby odkryć akcję ulepszenia przedmiotu to trzeba najpierw znaleźć odpowiednią lokację, a potem zniwelować wszystkie zepsucia. Chwilę to trwa.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: rand »

Dzięki za odpowiedź, czyli dobrze graliśmy.

Chodziło o prawie początek gry, bo dorwała jakąś kartę, która pozwalała za żeton przebiegłości skorzystać z akcji która znajduje się pod spaczeniem. Zanim prawie cokolwiek zrobiłem już miała dwa ulepszenia i potem to już z górki do zwycięstwa miała ;-)
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

rand pisze: 23 paź 2023, 18:22 Dzięki za odpowiedź, czyli dobrze graliśmy.

Chodziło o prawie początek gry, bo dorwała jakąś kartę, która pozwalała za żeton przebiegłości skorzystać z akcji która znajduje się pod spaczeniem.
To się nazywa optymalne wykorzystanie kart ;-) W grach na 2os niestety jak ktoś załapię coś takiego, to ciężko potem się goni. Ze swojej strony polecam dodać automę do gry 2os. Wtedy dochodzą 2 mechy, które mocną mieszają.

Dodam tylko - dla jasności - aby użyć tej karty, która pozwala na wykorzystanie akcji pod spaczeniem, trzeba stać na tej lokacji, której akcję chcemy użyć.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: rand »

Dokładnie, dlatego im więcej się gra tym więcej zależności między kartami można znaleźć, uważam to za bardzo dobry element tej gry. Wiem, że to nie temat o grze ogólnie ale jestem bardzo zadowolony z zakupu, zwłaszcza że cena bardzo atrakcyjna jak na to co dostajemy 8)

Co do karty to wiedziałem, że trzeba stać w danej lokacji. Już nie mogę się doczekać kolejnej partii i tym razem dogłębniej przeanalizuje karty na stole, bo jak człowiek pozwoli na samowolkę to kończy się szybko i z kretesem :wink:
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: windziarz44 »

Czy na karcie 070 nie ma błędu?
Co ma oznaczać następna ?
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

windziarz44 pisze: 24 paź 2023, 12:51 Czy na karcie 070 nie ma błędu?
Co ma oznaczać następna ?
za ang: "Rescue another card; either gain its core value or activate its ability".

Ogólnie chodzi, że możesz uratować (przesunąć do ręki, tzw. kokpit) dowolną inną kartę znajdującą się w aktywnym rzędzie.

PS. Wrzucajcie proszę też jakąś fotę albo treść karty, czasem to wystarczy żeby pomóc.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
ODPOWIEDZ