Zamki Toskanii / The Castles of Tuscany (Stefan Feld) - wariant dla 5 graczy

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Zamki Toskanii / The Castles of Tuscany (Stefan Feld) - wariant dla 5 graczy

Post autor: Grzdyll »

Wariant dla 5 graczy Zamków Toskanii

Jeśli komuś (tak jak mi) brakuje opcji aby grać w tę świetną, szybką, taktyczną grę w 5 osób i nie są mu straszne małe robótki ręczne to zapraszam do przetestowania mojej wersji. Zaprojektowana tak, aby nie zaburzać balansu z wersji podstawowej, czasowo oczywiście schodzi ciut dłużej, jest ciut bardziej losowo i nieprzewidywalnie oraz jest ostrzejsza walka za bonusy za kolory (w związku z tym finalnie zdobywa się średnio troszkę mniej punktów). U nas sprawdza się póki co bardzo dobrze.

Instrukcja obsługi:

1. Zadanie poligraficzne - wydrukować te pliki (3 strony w formacie A4) na dobrej drukarce kolorowej i papierze samoprzylepnym (najlepiej na fotograficznym samoprzylepnym).

2. Zadanie na orientację - ogarnąć, które fragmenty to przody, a które tyły odpowiednich żetonów, kafli i planszetek.

3. Zadanie manualne - powycinać, nakleić przody na tekturę 2 mm, wyciąć możliwie ładnie ostrym nożykiem (np. olfa + mata samogojąca) i dokleić pasujące tyły.

4. Zadanie na spryt - skombinować skądś dwa czarne pionki - np. drewniane z Wsiąść do pociągu (jeśli ktoś podobnie jak ja nie liczy punktów w trakcie tylko na końcu gry) ale można też podprowadzić dzieciom z Chińczyka, który kurzy się nieużywany na półce (co jest pewne, skoro gracie już w Zamki Toskanii).

5. Zadanie na organizację - rozdzielić wszystko tam gdzie trzeba: planszę gracza do plansz graczy, planszetki posiadłości (A, B C) losować normalnie z wszystkimi oryginalnymi bo są kompatybilne, kafle bonusowe dodać do kafli bonusowych, czarne żetony włości i startowy zamek oraz znacznik punktów 50/100 oddzielić dla dodatkowego czarnego gracza, neutralne żetony włości (beżowy tył) oddzielić osobno.

6. Zadanie na wieczór - zwołać czterech innych graczy i zagrać w 5 osób wg normalnych zasad, z jedyną małą zmianą - przed grą czarny gracz musi spośród swoich 6 zielonych żetonów włości dwa losowo odrzucić z gry (nie oglądając ich), a dopiero potem miesza pozostałe cztery z resztą żetonów włości i formuje normalne stosy 3x7.
Poza tym można zdecydować wspólnie czy dołączać dodatkowe neutralne żetony włości (dodane bo wprowadzenie dodatkowego gracza zmienia trochę prawdopodobieństwo dostępności poszczególnych włości) - jeśli tak, to należy wylosować tylko jeden zielony żeton z dostępnych czterech i dopiero zmieszać z pozostałymi. My póki co graliśmy bez dodatkowych i wydaje się że jest OK ale dorzuciłem je na wszelki wypadek.
Punkt 6 można (i nawet należy) powtarzać. Dowolną liczbę razy.

7. Zadanie na następny poranek - wejść na forum i skomentować jak się grało.
ODPOWIEDZ