Gry dla dzieci 7, 5 lata

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: KamradziejTomal »

Hejka,

Ostatnio moje starsze dzieciaki coraz częściej chcą grać w gry planszowe. Ogarniają się całkiem nieźle a conajmniej potrafią mechanicznie obsłużyć gry: Kroniki Zamku Avel, Splendor, Colt Express, Wirus!, Dobble. Starsza córka (7 lat) dodatkowo potrafi też zagrać w Spór o Bór, Azul Letni Pawilon i jako tako na poszła rozgrywka w Pięć Klanów (ale z dużą ilością podpowiedzi więc to raczej za dużo jak na teraz).

Trochę już wyrośliśmy z gier typu Grzybobranie, czy Kurnik. Dzieci czasami same sobie te gry wyciągają i troszkę coś pograją ale widać że nawet młodszy syn (5 lat) wyciąga więcej z gier gdzie coś się naprawdę "dzieje" i po prostu turlanie kostką bez żadnego wpływu na grę zaczyna go złościć. Poza tym jeżeli gra jest dla mnie interesująca to łatwiej wtedy znaleźć chętnego na granie i dzięki temu częściej gramy.

Dlatego chciałem poprosić o pomoc w doborze kolejnej gry. Tutaj link do mojej obecnej kolekcji.

- Celuję w grę dla 7 latki ale na tyle prostą żeby i 5 latek mógł z nami grać.
- Najlepiej dla 3+ osób
- Tematyka dowolna ale z małą ilością brutalności (poziom Colt Express, czy Zamku maksymalnie)
- Bez tekstu innego niż liczby na elementach gry, ewentualnie jakieś nazwy które nie mają wpływu na decyzyjność w trakcie gry
- Najlepiej nieduża - mała karcianka albo max do rozmiarów Zamku
- Cena zgodna z powyższym, na tę chwilę nie chce kobyły (może na święta) tylko raczej coś zmyślnego co będzie nam się grało tak dobrze jak Colt Express czy Zamek albo sprytna fajna gra na 15 minut jak Wirus!
- Nie wymagającej szybkiego refleksu - Dobble czasami wywołuje u nas awantury: "Bo ja zacząłem mówić pierwszy" albo "Bo on mnie przekrzykiwał"

Oglądałem już sporo tematów i rekomendacji i na tę chwilę zastanawiam się nad Wyprawa do El Dorado (niestety ma tekst na kartach, nie wiem czy jak wyjaśnię symbolikę do wystarczy dzieciakom), oraz Lato z Komarami. Szukam jednak więcej inspiracji :)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: Asurmar »

Z gier które bardzo lubią moje dzieci to polecam:
- Rhino Hero - układanie wieży z kart
- Potworne przepychanki
- Głodniaki - gra w dobieranie kolorów, wymaga telefonu lub tabletu do skanowania kart
- Magiczny Labirynt - niewidzialny labirynt, fantastyczna gra która wymaga dobrej pamięci
- Detektyw bombel - gra detektywistyczna dla dzieci. Jedyna wada, że jest bardzo krótka i raczej jednorazowa
- Monza - wyścigi samochodowe
- Zombie Kids
- Lisek Urwisek
- Concept Kids

Poza tym polecam wszystkie gry wydane przez Blue Orange (u nas wydawane przez różne wydawnictwa). Są to gry kolorowe, z fajnymi elementami i na dość dobrym poziomie:
- Dr. Eureka
- Dr. Mikrob
- Kraina Lodów
- Obłędny Rycerz

Zaznaczam, że są to gry dla dzieci, w które dzieci w wieku 7 lat mogą grać same i dobrze się bawić. Jeśli szukasz tutaj odpowiedzi na pytanie "w którą wersję Terraformacji Marsa mogę zagrać z dzieckiem" to możesz zignorować tego posta.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: KurikDeVolay »

Zdecydowanie polecam Śpiące Królewny (drugiej części jeszcze nie ogarniałem) i Wybuchową Mieszankę. Mała 5.5 roku bawi się świetnie.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: andrzejstrzelba »

Zerknij na My Little Scythe. Do czytania są tylko karty zadań, ale to możesz ty zrobić i jeden indywidualny bonus na start dla każdego gracza, ale tu można obrazek wyjaśnić zamiast czytać.

Dodatkowo Coraquest jest super, ale to taki mini dungeon crawler więc nie wiem czy przygoda na planszy Was interesuje.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: KamradziejTomal »

andrzejstrzelba pisze: 24 sie 2023, 06:54 Zerknij na My Little Scythe. Do czytania są tylko karty zadań, ale to możesz ty zrobić i jeden indywidualny bonus na start dla każdego gracza, ale tu można obrazek wyjaśnić zamiast czytać.

Dodatkowo Coraquest jest super, ale to taki mini dungeon crawler więc nie wiem czy przygoda na planszy Was interesuje.
Fakt zapomniałem że gdzieś miałem Coraquest w zakładce "sprawdzić". Crawlery kooperacyjne myślę że będą super, bo mogę bez skrupułów pomagać młodszym dzieciom. Tak jak normalnie nie lubię kooperacji tak tutaj sprawdza się świetnie w Zamku. Pytanie czy jest wystarczająco zmienna z rozgrywki na rozgrywkę? Bo Zamki córka już mówiła kilka razy że jej się nudzą i musieliśmy zacząć więcej mieszać w kafelkach i układach planszy żeby dodać różnorodności.

W My Little Scythe na pewno nie ma więcej tekstu? Widziałem karty z zadaniami, karty z akcjami chyba też mają jakiś tekst i jeszcze chyba karty wydarzeń albo czegoś podobnego? Na teraz to raczej i tak wykracza za dużo ponad budżet ale zastanawiam się nad tym jako prezentem gwiazdkowym.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: azazelmo »

KamradziejTomal pisze: 25 sie 2023, 10:09 (…)
Fakt zapomniałem że gdzieś miałem Coraquest w zakładce "sprawdzić". Crawlery kooperacyjne myślę że będą super, bo mogę bez skrupułów pomagać młodszym dzieciom. Tak jak normalnie nie lubię kooperacji tak tutaj sprawdza się świetnie w Zamku. Pytanie czy jest wystarczająco zmienna z rozgrywki na rozgrywkę? Bo Zamki córka już mówiła kilka razy że jej się nudzą i musieliśmy zacząć więcej mieszać w kafelkach i układach planszy żeby dodać różnorodności.
(…)
Jest zmienna pod względem fabularnym, bo zmieniają się scenariusze. Fabuła jest angażująca i zabawna (dla dzieci) i nie taka nadęta jak np. w Pluszowych Opowieściach (i w Descencie 2!).
Sama mechanika się nie zmienia wraz z postępem gry i (tylko) mnie to trochę nudziło. Grałem z prawie 5 latkiem i drugoklasistą. Obaj zadowoleni. Sami chłopcy, ale dziewczynkom też będzie się podobać - jest dużo postaci żeńskich.
Edit. No i jest stosunkowo tania, a jest tam dużo gry w stosunkowo małym pudle.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: miker »

KamradziejTomal pisze: 25 sie 2023, 10:09 W My Little Scythe na pewno nie ma więcej tekstu? Widziałem karty z zadaniami, karty z akcjami chyba też mają jakiś tekst i jeszcze chyba karty wydarzeń albo czegoś podobnego? Na teraz to raczej i tak wykracza za dużo ponad budżet ale zastanawiam się nad tym jako prezentem gwiazdkowym.
Ja również polecam My Little Scythe. Moje dzieci 8 lat córka i 6 lat syn uwielbiają w to grać. Sprzedaliśmy nudny i długi Avel. My Little Scythe na 4 graczy zajmuje nam 45 minut. W Avelu możesz o takim czasie pomarzyć grając z dziećmi.
Tak są karty zdarzeń/akcji czy jak to się tam nazywa. Ale te karty akurat możesz przeczytać Ty. Nie ma w nich nic sekretnego, ot 3 opcje do wyboru, z których dziecko musi wybrać 1. Dodatkowo są bitwy na ciasta, więc umiejętność liczenia do 10 będzie przydatna.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: K@mil »

KamradziejTomal pisze: 23 sie 2023, 08:57 - Celuję w grę dla 7 latki ale na tyle prostą żeby i 5 latek mógł z nami grać.
Może jakiś kafelkowiec? 5latki dają radę w Carcassonne i Karak.
Jeśli lubią układanki, to Kingdomino się nada.

Szkoda, że koopy odpadają, bo taki Flash Point: Fire Rescue potrafi wciągnąć dzieciaki, ale jest też droższy, bo kosztuje ok 160zł. Gra niezależna językowo, a przez to, że to kooperacja, to można pomagać najmłodszym. Ma też figurki strażaków, które się spodobają chłopakowi.

Wyprawa jest fajna, ale jest w niej sporo tekstu, raczej wszystkie dzieci powinny umieć już czytać.
Lato z Komarami też fajne, ale po kilkunastu rozgrywkach się nam znudziło - za mało się dzieje. Zastąpiła je Pechowa krowa, która jednak ma sporo negatywnej interakcji. Jeśli szukasz typowej małej karcianki, to jest dość spory wybór.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: agt »

Może Blokus albo Nogi stonogi?
Wsiąść do pociągu: pierwsza podróż?
Na 2 osoby Gobblety.

I jeszcze przyszły mi na myśl Hej, to moja ryba! oraz Pędzące żółwie, ale to może jeszcze być za trudne.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Gry dla dzieci 7, 5 lata

Post autor: dave8 »

Virus
7 cudów świata architekci
Cascadia
Park Niedźwiedźi
Sushi go party
ODPOWIEDZ