World wonders vs planet unknown

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

World wonders vs planet unknown

Post autor: grucha »

Wiem że pewnie jeszcze nie wielu grało w world wonders, bo chyba tylko na gen conie była taka możliwość, ale może ktoś pokusi się o porównanie tych dwóch tytułów i pozwoli podjąć decyzję, który z nich wyląduje na mojej półce 😁.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: World wonders vs planet unknown

Post autor: Bruno555 »

Stanąłem przed tym samym dylematem co Ty, ale po oglądnięciu recenzji, gameplaya oraz przeczytania instrukcji - jednak zdecyduje się na World Wonders. Wydaje mi się prostszą i bardziej elegancką grą. Podoba mi się idea że dostajemy punkty tylko za zamknięte regiony. Zamknięte czyli te które są otoczone przez drogi, rzeki i cuda świata właśnie. Każdy z cudów jest unikatowy, ma inne wymagania budowy, ma inny kształt i daje inne korzyści. A jest ich sporo i ich drewniane odpowiedniki wyglądają świetnie. Punktuje się za regiony podobnie jak Tygrys i Eufrat czyli bierzemy pod uwagę tylko ten najsłabszy. Tom Vasel dał tej grze 9 więc coś musi być w tej grze. Zresztą równie wysoko ocenił Planet Uknown.
Jednak PU jest taką sałatką punktową w której więcej się dzieje. Punktuje każdy wypełniony rząd i kolumna, są karty celów o które rywalizujemy z graczem siedzącym obok (więc są 2 na gracza), są specjalnie umiejętności i progi rozwoju na planszetce graczy. Więc tego tekstu jest troche i chyba przez to próg wejścia będzie wyższy. Każdy z chyba 4 rodzajów terenów działa troche inaczej. Jest jeszcze łazik który zbiera meteoryty. Końcowe podliczanie punktów może być trochę 'pain in the ass'.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: World wonders vs planet unknown

Post autor: wrojka »

Rozważałem World Wonders vs Planet Unknown vs Uczta dla Odyna.

Wypadło na Planet Unknown. Czemu?

Uczta dla Odyna jest najcięższa, podobno ma genialny tryb solo, świetny organizer, ale to nie jest gierka którą casualowo wrzucasz na stół i po 5 minutach wszyscy wiedzą co mają robić.

World Wonders odrzuciłem, bo jest ZA proste. Wygląda na idealne do grania z dzieckiem do 10-12 roku życia.

Planet Unknown oferuje jednoczesną rozgrywkę dla 6 graczy, fajne cele dzielone pomiędzy sąsiadującymi graczami, ciekawe decyzje jeśli chodzi o różne tory. Jeden do jeżdżenia łazikiem i zbierania lifepodów/meteorytów, inny do pozyskiwania łatek zieleni 1x1. Pozyskiwanie jakichś umiejętności pasywnych. Wszystko wygląda miodzio. A gdy już znudzi nam się symetryczna rozgrywka, to wjeżdżają korporacje i inne planety.

Edit: Jednak zdecydowałem się też na kupno Uczty dla Odyna, bo Libristo miało świetną cenę :mrgreen:
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: World wonders vs planet unknown

Post autor: grucha »

To ciekawe co piszesz.
Bgg się z Tobą nie zgadza. Ciężar gry według bgg planety to 2.21 a world wonders 2.40.

Uczta dla odyna do zdecydowanie inny kaliber , dlatego tego tytułu w ogóle w tym zestawieniu nie rozważam.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: World wonders vs planet unknown

Post autor: vnzk »

grucha pisze: 02 wrz 2023, 19:52 To ciekawe co piszesz.
Bgg się z Tobą nie zgadza. Ciężar gry według bgg planety to 2.21 a world wonders 2.40.
Grałem jedynie w Planet Unknown, więc się nie wypowiem o faktycznej różnicy, ale zważ, że na ciężkość World Wonders zagłosowało do tej pory jedynie 10 osób (141 na PU).

Obrazek
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: World wonders vs planet unknown

Post autor: tekknoboy »

A World Wonders ma być wydany nad Wisłą, coś wiadomo?

Do tej pory w ogóle nie byłem zainteresowany żadnym z 2 powyższych, a przez was sprawdziłem co i jak, no i kurde wpadło na wish listę, chociaż do sprawdzenia.
Deam it!
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: World wonders vs planet unknown

Post autor: wrojka »

tekknoboy pisze: 03 wrz 2023, 08:25 A World Wonders ma być wydany nad Wisłą, coś wiadomo?
Nie sądzę by był sens tłumaczenia tej gry, bo jedyny tekst jakiego się doszukałem to nazwy cudów. Cała reszta jest wyrażona ikonografią.

Planszostrefa ma przedsprzedaż (nie widziałem w innych sklepach) World Wonders

Co do ciężkości, to World Wonders jest zdecydowanie poniżej Planety. Wszystkie tory tutaj mają ten sam efekt - zwiększają populację. Jedyne w czym mogłoby być bardziej skomplikowane to fakt że nowe płytki muszą przylegać do drogi albo płytki tego samego koloru.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: World wonders vs planet unknown

Post autor: Bruno555 »

wrojka pisze: 03 wrz 2023, 09:15 Planszostrefa ma przedsprzedaż (nie widziałem w innych sklepach) World Wonders
Dzięki. Już zamówione :!: .
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: World wonders vs planet unknown

Post autor: grucha »

wrojka pisze: 03 wrz 2023, 09:15

Co do ciężkości, to World Wonders jest zdecydowanie poniżej Planety. Wszystkie tory tutaj mają ten sam efekt - zwiększają populację. Jedyne w czym mogłoby być bardziej skomplikowane to fakt że nowe płytki muszą przylegać do drogi albo płytki tego samego koloru.
Wydaje mi się, że tutaj chodzi głównie o timing, bardzo ważne jest co ile kosztuje i kiedy zdecydować się na budowę cudu, ale również układanie kafelków może być bardziej skomplikowane niż w planecie, wspomniane drogi , ale też układanie kafli pod cuda właśnie oraz całkowite otoczenie budynków celem zapunktowania na koniec
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
ODPOWIEDZ