Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Kurzynsky »

Drodzy,
Pozwoliłem sobie założyć nowy wątek ponieważ nie znalazłem takowego na forum..
Jestem w trakcie ogarniania zasad i nie rozumiem jednej rzeczy, a zasadzie 2 ;)
1)
Obrazek

Dlaczego zgraja miałaby rzucać 4 dodatkowymi kośćmi skoro za każdą „łapkę” jest rzut jedną żółtą wiec w tym wypadku 2 a nie 4 ?

2)
Czy zgraje/grasujące potwory w fazie potworów jeśli nie widzą bohaterów (są za ścianą) to także poruszają się w ich kierunku ??


Pozdrawiam
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Kurzynsky »

I jeszcze jedno pytanie..
Dobrze rozumiem, ze grając solo nie wykładam zielonych portali ponieważ wykłada się je w przypadku gry 3os + i 5os +?
Jeśli tak co co zrobić kiedy gra każe przesunąć znacznik na torze mroku na pole z namnażaniem zgrai ?? Ignoruje ?

Obrazek
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Gab »

1. Na karcie masz wyraźnie napisane, że za każdą łapkę Zgraja zyskuje dwie żółte kości ataku. Wypadły dwie łapki więc 2łapki x 2 żółte kości = 4 żółte kości ataku
2. Tak/niektóre mają specjalne zasady poruszania opisane na karcie.
3. Teoretycznie tak, w praktyce nie radzę grać solo z 1 portalem - gra jest wtedy za nudna. Nie wiem dlaczego myślisz, że masz ignorować namnażanie? Str. 26 instrukcji masz dokładnie opisane namnażanie potworów. Pamiętaj, że zielony Portal to nadal Portal i tak ma być traktowany.
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Kurzynsky »

Hej,
Dzięki! Źle zrozumiałem pierwszy punkt, teraz doczytałem i wydaje się oczywiste.
Natomiast ciagle nie rozumiem punktu 3.
Czy oznaczenie na portalu „+3” i „+5” oznacza ze żeton portalu wykłada się tylko w grze 3+ os i 5+ os ? Jeśli tak, to grając solo ich nie wykładam.
W fazie mroku zgraje pojawiają się na zielonych portalach a grasujące potwory na fioletowych..
Wiec moje pytanie skoro nie ma zielonych portali to co jeśli na torze mroku każe mi namnożyć zgraje… skąd ona wychodzi ? Gdzie się pojawia ?.
Czy czegoś nie rozumiem ??;)
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Gab »

Kurzynsky pisze: 20 sie 2023, 15:49 Hej,
Dzięki! Źle zrozumiałem pierwszy punkt, teraz doczytałem i wydaje się oczywiste.
Natomiast ciagle nie rozumiem punktu 3.
Czy oznaczenie na portalu „+3” i „+5” oznacza ze żeton portalu wykłada się tylko w grze 3+ os i 5+ os ? Jeśli tak, to grając solo ich nie wykładam.
W fazie mroku zgraje pojawiają się na zielonych portalach a grasujące potwory na fioletowych..
Wiec moje pytanie skoro nie ma zielonych portali to co jeśli na torze mroku każe mi namnożyć zgraje… skąd ona wychodzi ? Gdzie się pojawia ?.
Czy czegoś nie rozumiem ??;)
Oj Stary ciężko tak się rozmawia, jak nie zapoznajesz się nawet ze stroną w instrukcji, którą Ci wyszczególniłem w poprzednim poście. Na str. 26 instrukcji masz ładnie opisane, kiedy wychodzą Zgraje a kiedy Grasujące. Ale dobrze chcesz na skróty dostaniesz na skróty:
ZGRAJE - wychodzą z KAŻDEGO Portalu (nie ma znaczenia jaki kolor), gdy znacznik mroku zajmie odpowiednie miejsce.
GRASUJĄCE - wychodzą tylko z portalu fioletowego, gdy znacznik mroku zajmie odpowiednie miejsce.
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Kurzynsky »

Damn.. nie wiem jak to przegapiłem bo instrukcje czytałem i co chwile do niej wracam… faktycznie jest takie zdanie…
Thx
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Gab »

Na spokojnie, pamiętaj o kluczowych stronach w instrukcji i będzie ok.
Kurzynsky
Posty: 138
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 51 times
Been thanked: 26 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Kurzynsky »

To jeszcze jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w instrukcji ;/ - albo jestem ślepy ;(
Jeśli w jednej strefie mam 2 zgraje.. to atakuje po kolei ? Czy mogę przerzucić nadmiarowe obrażenia na drugą jeśli sprzątnę jedną w jednej akcji ? Jeśli tak to wtedy bronią się obie ? (Rzucam większa ilością kości niebieskich i czarnych) ?

Z góry dzięki
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Gab »

Kurzynsky pisze: 22 sie 2023, 00:00 To jeszcze jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w instrukcji ;/ - albo jestem ślepy ;(
Jeśli w jednej strefie mam 2 zgraje.. to atakuje po kolei ? Czy mogę przerzucić nadmiarowe obrażenia na drugą jeśli sprzątnę jedną w jednej akcji ? Jeśli tak to wtedy bronią się obie ? (Rzucam większa ilością kości niebieskich i czarnych) ?

Z góry dzięki
Pozdrawiam
1 akcja to jeden atak na wybraną Zgraję / Grasującego potwora. Rzucasz kośćmi ataku+ czarne+kości obrony. Rozpatrujesz wynik, nadmiarowych kości nie przydzielasz drugiej Zgrai. Po pokonaniu pierwszej Zgrai, jako druga akcję możesz zadeklarować kolejny atak na wybranego przez siebie przeciwnika itd.
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Komimasa »

Hej, dobrze, że jest taki temat, to się od razu pozwolę pod niego podłączyć.

1. Karta Zgrai 1-2 Diabliki
Rozumiem, że jeśli mamy Obrona 1łapka: Zabij jednego diablika. Następnie wszyscy Bohaterowie w Strefie atakującego otrzymują po jednej ranie(raz na rzut kośćmi)
To znaczy, że jak dwa razy atakuję w swojej akcji diabliki, to tylko przy jednej obronie to rozpatruję? I jeśli wyrzucę trzy łapki to np. trzy diabliki się tak wysadzają?

2. Karta zgrai 1-2 Demony.

One mają efekt : "Walka 1 lapka: Atakujący lub broniący się bohater odrzuca 1 many. "

Tu się rodzą dwa pytania:
1. Czy jeśli w jednej aktywacji bohatera przeprowadzam atak 2 razy to i tak tylko raz rozpatruję efekt walki, a potem już nie?
2. Co jeśli many do odrzucenia nie mam? Nic się po prostu nie dzieje?

3. Deszcz Strzał II Tropiciela.

"Atak dystansowy 1 mana: wszyscy pozostali Wrogowie w twoim Polu Widzenia otrzymują 2 Rany. "

Tzn. że strzelając z łuku najpierw jako tropiciel rozpatruję swoje karty strzał a potem wydaję 1 many, żeby pozostali wrogowie z tej zgrai otrzymali jeszcze te dwie rany? No i co, jeśli mam w polu widzenia dwie zgraje, bo jedna w prawo, drugą w lewo? Deszcz strzał dosięga tylko jednej? Bardzo mocna mi się ta karta generalnie wydaje, bo stosunkowo łatwo zabija całą zgraję, albo pozostawia ją z jednym życiem, więc latwo je potem dobić...

4. Czy gdy Zgraja atakuje bohaterów znajdujących się w jednej strefie, to wybiera tylko jeden cel ataku? Wydaje się to oczywiste, ale przy opisie ataku Zgrai stało tam napisane "Bohaterowie otrzymują" nie bohater, więc trochę zgłupiałem.

Będę wdzięczny za rozwianie tych wątpliwości:)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: bartekb8 »

@Komimasa, co do pytania z punktu 4, str. 23 atak zgrai: jeśli zgraja ma kilka celów w tej samej odległości, gracze wybierają broniącego się bohatera.
Ostatnio zmieniony 02 paź 2023, 11:53 przez bartekb8, łącznie zmieniany 1 raz.
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Komimasa »

I pojawiły się kolejne wątpliwości:

Druga sprawa Szamanka i jej „Huragan Ognia II: (ogień, ogień, wiatr): Rzuć kostką pomarańczową (tą mocniejszą) Zadaj wszystkim Wrogom w zasięgu ataku dystansowego Rany w liczbie uzyskanych mieczy, + miecz za każdy symbol ognia na celu.” – już pomijając symbole ognia. Ten czar nie kosztuje żadnej akcji, więc można to niejako zrobić rozumiem dodatkowo. Pytanie, czy mogę nawet na rundę użyć go dwa razy, jeśli tylko mam odpowiednią ilość żywiołów? No i ważniejsze. Jeśli wyrzucę trzy miecze atakując zgraję, to automatycznie każda figurka obrywa te 3 życia? W ten sposób szamanka otworzyła drzwi, zgraja się namnożyła obok, a tu poszedł huragan ognia i nie było co zbierać...
Bardzo mocne.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: bartekb8 »

Komimasa pisze: 02 paź 2023, 11:38 I pojawiły się kolejne wątpliwości:

Druga sprawa Szamanka i jej „Huragan Ognia II: (ogień, ogień, wiatr): Rzuć kostką pomarańczową (tą mocniejszą) Zadaj wszystkim Wrogom w zasięgu ataku dystansowego Rany w liczbie uzyskanych mieczy, + miecz za każdy symbol ognia na celu.” – już pomijając symbole ognia. Ten czar nie kosztuje żadnej akcji, więc można to niejako zrobić rozumiem dodatkowo. Pytanie, czy mogę nawet na rundę użyć go dwa razy, jeśli tylko mam odpowiednią ilość żywiołów? No i ważniejsze. Jeśli wyrzucę trzy miecze atakując zgraję, to automatycznie każda figurka obrywa te 3 życia? W ten sposób szamanka otworzyła drzwi, zgraja się namnożyła obok, a tu poszedł huragan ognia i nie było co zbierać...
Bardzo mocne.
Możesz używać skilla dopóki jest za co go opłacić, a więc nawet wielokrotnie w ciągu swojej tury. Co do rozdawania obrażeń, to instrukcja nakazuje traktować zgraję jak jednego obrońcę (str.20), więc pojedyncza zgraja otrzyma 3 obrażenia ogółem, a nie każda figurka z tej zgrai osobno.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: bartekb8 »

Komimasa pisze: 12 wrz 2023, 15:43 Hej, dobrze, że jest taki temat, to się od razu pozwolę pod niego podłączyć.

1. Karta Zgrai 1-2 Diabliki
Rozumiem, że jeśli mamy Obrona 1łapka: Zabij jednego diablika. Następnie wszyscy Bohaterowie w Strefie atakującego otrzymują po jednej ranie(raz na rzut kośćmi)
To znaczy, że jak dwa razy atakuję w swojej akcji diabliki, to tylko przy jednej obronie to rozpatruję? I jeśli wyrzucę trzy łapki to np. trzy diabliki się tak wysadzają?

2. Karta zgrai 1-2 Demony.

One mają efekt : "Walka 1 lapka: Atakujący lub broniący się bohater odrzuca 1 many. "

Tu się rodzą dwa pytania:
1. Czy jeśli w jednej aktywacji bohatera przeprowadzam atak 2 razy to i tak tylko raz rozpatruję efekt walki, a potem już nie?
2. Co jeśli many do odrzucenia nie mam? Nic się po prostu nie dzieje?

3. Deszcz Strzał II Tropiciela.

"Atak dystansowy 1 mana: wszyscy pozostali Wrogowie w twoim Polu Widzenia otrzymują 2 Rany. "

Tzn. że strzelając z łuku najpierw jako tropiciel rozpatruję swoje karty strzał a potem wydaję 1 many, żeby pozostali wrogowie z tej zgrai otrzymali jeszcze te dwie rany? No i co, jeśli mam w polu widzenia dwie zgraje, bo jedna w prawo, drugą w lewo? Deszcz strzał dosięga tylko jednej? Bardzo mocna mi się ta karta generalnie wydaje, bo stosunkowo łatwo zabija całą zgraję, albo pozostawia ją z jednym życiem, więc latwo je potem dobić...

4. Czy gdy Zgraja atakuje bohaterów znajdujących się w jednej strefie, to wybiera tylko jeden cel ataku? Wydaje się to oczywiste, ale przy opisie ataku Zgrai stało tam napisane "Bohaterowie otrzymują" nie bohater, więc trochę zgłupiałem.

Będę wdzięczny za rozwianie tych wątpliwości:)
Ad.1: każdy atak jest rozpatrywany oddzielnie, więc za każdym razem przerzucasz kości, również czarne. Oznacz to, że diabliki mogą się powysadzać wielokrotnie:) No i efekty łapek się kumulują, więc tak.
Myślę, że diabliki zyskują przy grze na większą liczbę graczy, bo wtedy jest większa szansa że bohaterowie zbiorą się w jednej strefie, a więc atak zada więcej obrażeń.
Ad.2: Jeśli nie masz many do odrzucenia, nic się nie dzieje. Jeśli przeprowadzasz atak dwa razy, to dwa razy rzucasz kośćmi i rozpatrujesz ich wyniki.
Ad.3: Kolejność rozpatrywania kart podczas walki jest dowolna - ty decydujesz i optymalizujesz. Deszcz strzał dosięga wszystkich w PW, w każdym kierunku, pamiętaj tylko że "wróg" odnosi się do całej zgrai, a nie do każdej figurki ze zgrai. No i wróg którego atakujesz z użyciem normalnego ataku dystansowego nie obrywa dodatkowo deszczem strzał, bo dotyczy to tylko "pozostałych".
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Komimasa »

Dziękuję Ci za rozwianie powyższych wątpliwości. Rzeczywiście źle zrozumiałem, o co chodzi z wrogiem i mylnie uznałem każdą figurkę w zgrai za wroga, bo po prostu było to logiczne, ale właśnie za mocne. Teraz powinno się dużo fajniej grać, dzięki wielkie:)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: bartekb8 »

Spoko, z jakichś względów niewiele osób się tu udziela, tym bardziej cieszę się że mogłem pomóc.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 211 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Darkstorm »

Jak ubiję mobka ze zgraii, na której był wcześniej nałożony żeton ognia/mrozu to ten żeton schodzi razem z ubitym mobkiem czy też podpalenie zostaje na całej paczce zgraii i mogę je rozpatrzyć przy jej kolejnej aktywacji?
Zwierzak_1
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2023, 15:26
Been thanked: 1 time

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: Zwierzak_1 »

Podpalenie jest nakładane na zgraje a nie na 1 konkretnego potwora w zgrai, więc jeśli zabijesz 1 potwora w zgrai to ona dalej zostaje podpalona. I przy jej aktywacji rozpatrujemy ogien rzucając kostką i ewentualne obrażenia dostaje tylko 1 figurka ze zgrai.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: imrowai »

Proszę o pomoc bo że wstydem przyznaję, że umyka mi jakaś oczywistość.
- Grasujący potwór Andra ( jego.karta jest nawet jako przykład na 24 str instrukcji)
- jego warunki ataku: jeśli Andra jest w podziemiach lub jeśli Andry nie ma w podziemiach.
- dodatkowo w pierwszej opcji akcji po ataku usuń Andrę z podziemi
Przecież ta gra to jedne wielkie podziemia... Jak może potwora w nich nie być?!? Jak z nich go usunąć... Oczywiście poza zabiciem go :)
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Massive Darkness 2 - pytania o zasady

Post autor: dariuszkoziel »

Wg. pierwszego akapitu, po wykonaniu akcji znika, czyli ściągamy figurkę z planszy. Pojawia się dopiero przy kolejnej aktywacji i wtedy można ją bić.
ODPOWIEDZ