Legacy euro, bez kooperacji, bgg>= 3.0, dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Legacy euro, bez kooperacji, bgg>= 3.0, dla 2 osób

Post autor: Irka »

Cześć,
szukam gry spełniającej ww. kryteria, znajduję jednak tylko legacy kooperacyjne / tematyczne / lżejsze.

Swego czasu krążyły słuchy, że będzie Terraformacja Marsa legacy, ale temat niestety ucichł.
Lubię też gry takie jak Podwodne miasta, Tiletum, Zaginiona wyspa Arnak, Ark Nova, Teotihuacan, Zamki Burgundii, Brass.

Z góry dzięki, jeśli możecie coś wskazać albo pomóc zrozumieć, dlaczego takie gry w wersji legacy nie powstają.

Edit: dodanie wagi BGG w tytule (było: średnio ciężkie)
Edit2: bardzo proszę, aby propozycje były zgodne z tematem wątku (czyli aby te 5 parametrów było spełnionych jednocześnie).
Ostatnio zmieniony 16 sty 2024, 11:33 przez Irka, łącznie zmieniany 3 razy.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, średnio ciężkie, dla 2 osób

Post autor: tomg »

Wg mojego stanu wiedzy nie ma takiej gry dostępnej na rynku.
Charterstone, Brzdęk czy Rise of Queensdale to gry które można sklasyfikować jako przedstawicieli wagi lekkośredniej (waga Bgg < 3.0).

Element legacy ma być np. w Fractal: Beyond the Void ale Ty szukasz euro a to jest 4x. Z starych gier jest Seafall ale ono również nie spełnia Twoich kryteriów (eksploracyjna gra tematyczna).

Proces projektowania gier legacy jest bardzo długi i mozolny. Niekiedy zajmuje kilka lat (można o tym przeczytać w dziennikach rożnych autorów) i nie zawsze kończy się sukcesem wydawniczym.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, średnio ciężkie, dla 2 osób

Post autor: agt »

tomg pisze: 14 sie 2023, 08:46 Wg mojego stanu wiedzy nie ma takiej gry dostępnej na rynku.
Charterstone, Brzdęk czy Rise of Queensdale to gry które można sklasyfikować jako przedstawicieli wagi lekkośredniej (waga Bgg < 3.0).
Też tak myślałam, żeby zaproponować ewentualnie Charterstone, jednak według graczy na bgg najlepsza jest na 6 graczy, a poszukiwana jest dla 2, więc dałam sobie spokój.
Awatar użytkownika
Beowulfik
Posty: 274
Rejestracja: 30 sie 2019, 21:16
Has thanked: 204 times
Been thanked: 31 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, średnio ciężkie, dla 2 osób

Post autor: Beowulfik »

agt pisze: 14 sie 2023, 09:48
tomg pisze: 14 sie 2023, 08:46 Wg mojego stanu wiedzy nie ma takiej gry dostępnej na rynku.
Charterstone, Brzdęk czy Rise of Queensdale to gry które można sklasyfikować jako przedstawicieli wagi lekkośredniej (waga Bgg < 3.0).
Też tak myślałam, żeby zaproponować ewentualnie Charterstone, jednak według graczy na bgg najlepsza jest na 6 graczy, a poszukiwana jest dla 2, więc dałam sobie spokój.
Nie znam pozostałych wymienionych gier legacy, ale mogę zaręczyć, że "Charterstone" działa znakomicie na dwójkę graczy. Nie jest na pewno tak tłoczno i jest to mimo wszystko nieco inna gra, bo i plansza jest nieco inna, i wyścig po pewne rzeczy nie jest tak dynamiczny, ale gra zdecydowanie działa. Więcej wrażeń opisałem w wątku poświęconemu grze.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, średnio ciężkie, dla 2 osób

Post autor: Irka »

Dzięki za odpowiedzi.
Do grania z mężem szukam czegoś cięższego, ale chyba kupię Charterstone do grania z mamą (teraz gramy w Moje miasto i dobrze się bawimy, jesteśmy po 9 epizodach).
tomg pisze: 14 sie 2023, 08:46 Proces projektowania gier legacy jest bardzo długi i mozolny. Niekiedy zajmuje kilka lat (można o tym przeczytać w dziennikach rożnych autorów) i nie zawsze kończy się sukcesem wydawniczym.
Rozumiem, choć wydaje mi się, że legacy niekooperacyjne są podobnie trudne do zaprojektowania jak kooperacyjne. Tych drugich jest jednak dużo więcej. Przyszło mi do głowy, że może chodzi o koszty - legacy są droższe, trudno je odsprzedać, a "kooperacyjni" gracze są bardziej chętni do złożenia się na grę, więc i twórcy mają większą motywację 8)
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, średnio ciężkie, dla 2 osób

Post autor: tomg »

Irka pisze: 15 sie 2023, 15:15 Dzięki za odpowiedzi.
Do grania z mężem szukam czegoś cięższego, ale chyba kupię Charterstone do grania z mamą (jesteśmy po 8 epizodach w Moje miasto i dobrze się bawimy).
tomg pisze: 14 sie 2023, 08:46 Proces projektowania gier legacy jest bardzo długi i mozolny. Niekiedy zajmuje kilka lat (można o tym przeczytać w dziennikach rożnych autorów) i nie zawsze kończy się sukcesem wydawniczym.
Rozumiem, choć wydaje mi się, że legacy niekooperacyjne są podobnie trudne do zaprojektowania jak kooperacyjne. Tych drugich jest jednak dużo więcej. Przyszło mi do głowy, że może chodzi o koszty - legacy są droższe, trudno je odsprzedać, a "kooperacyjni" gracze są bardziej chętni do złożenia się na grę, więc i twórcy mają większą motywację 8)
Problemem jest równoważenie szans graczy w kampanii przy większej liczbie graczy. Odpowiednie zbalansowanie rozgrywki tak aby uniknąć problemu uciekającego lidera z jednej strony lub decydujacego znaczenia ostatniej rozgrywki w kampanii z drugiej strony jest wyzwaniem.
Mi osobiscie podobał się mechanizm w "Rise of Queensdale" gdzie są zmienne cele dla poszczególnych graczy ale idealny też nie był.
Nawiasem mówiąc pisałem w wątku o "Moim Mieście" o problemie który zauważyłem w przypadku tej gry (do przeczytania po zakończeniu kampanii) jeśli chodzi o tą kwestię.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, średnio ciężkie, dla 2 osób

Post autor: JollyRoger90 »

Może Maracaibo cię zainteresuje? Tam jest coś podobnego do legacy
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, średnio ciężkie, dla 2 osób

Post autor: miker »

WdP: Legendy zachodu
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, średnio ciężkie, dla 2 osób

Post autor: Irka »

miker pisze: 12 sty 2024, 11:53 WdP: Legendy zachodu
Dziękuję, jednak nadal szukam czegoś o ciężkości min. 3.0. Może podkreślę to lepiej w pierwszym poście.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, bgg>= 3.0, dla 2 osób

Post autor: _Berenice_ »

Rise of Queensdale to nie tylko legacy euro, lecz także jedno z najlepszych legacy w ogóle. Na początku może wydawać się średnio-ciężkie, ale im dalej w las, tym trudniej. Wciąż czekam na to, aby pojawił się podobny tytuł w tym guście.

A i Nasze miasto jest bardzo fajne - i tam też - im dalej w las, tym trudniej :) Nie dobije do ciężkości 3.0, ale jest satysfakcjonująco.
Zerknij też na Divinus jak tylko się pojawi, bo to może idealnie trafić w twoje założenia :)
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, bgg>= 3.0, dla 2 osób

Post autor: psia.kostka »

Moze to falszywy trop,
Spoiler:
Edit: tak.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2024, 11:32 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Legacy euro, bez kooperacji, bgg>= 3.0, dla 2 osób

Post autor: Irka »

Dziękuję, jednak bardzo proszę, aby kolejne propozycje były zgodne z tematem wątku (czyli aby spełniały te 5 parametrów jednocześnie).
Może kiedyś się takie legacy znajdzie.

W sprawie różnic między euro+kampania a legacy polecam lekturę tej ciekawej i burzliwej dyskusji, której tutaj zdecydowanie nie chciałabym powielać :)
ODPOWIEDZ