Cięższe euro na wyjazd

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Cięższe euro na wyjazd

Post autor: birdm »

Cześć Wszystkim!
Utknąłem decyzyjnie (w grach też to mam:) ) i potrzebuję Waszej pomocy.
Poszukuję cięższego euro - takie w przedziale 3,5-4 na bgg. Ma być grane głownie we 4 osoby, możliwe że również we 2. Zależy mi również, żeby nie było tragicznie długie.

Co lubię i w co gram :
Agricola - dla mnie ideał tylko już się przejadł. Budowanie własnego silnika, krótka kołderka, wybory, zarządzanie tym co się ma, lekka negatywna interakcja.
Puerto Rico, a obecnie New Frontiers - świetne budowanie swojego mechanizmu, patrzenie co wybierają oponenci i co im nie pasuje.
Great Wester Trail - zarządzenie talią, budowanie budynków, rozbudowa swoich możliwości, sporo wyborów, trochę brak surowców i interakcji.

Generalnie lubię budowanie silnika, worker placement, zarządzanie surowcami/ręką. Najchętniej widziałbym jakąś grę ekonomiczną - z tych znam jeszcze Power Grid, ale mnie znudziłą po kilku partiach. Myślałem o jakimś "Lacerdzie", ale boję się, że to jednak za dużo dobra, poza tym ceny kosmos. Barrage ludzie odradzają ze względu na łatwość popełnienia błędu, który "wyklucza" z dalszej rozgrywki.
Budżet ~300pln(nie bardzo sztywny, ale jakiś trzeba ustalić). Ważna kwestia język i dostępność - chcę wersję polską.
Podrzućcie jakieś propozycję proszę :)
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Cięższe euro na wyjazd

Post autor: autopaga »

Raczej każde dobre cięższe euro wyklucza przy zrobieniu błędu. Barrage nie jest jakiś wyjątkowy pod tym względem, według mnie wystarczy zwrócić uwagę nowym graczom na pewne aspekty, jak neutralne tamy i odpuszczenie sobie budowania wysoko pierwszej tamy.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Cięższe euro na wyjazd

Post autor: trixon »

Poniżej kilka typów "z różnych parafii":
Kawerna? - Taka inna Agricola. Inne drogi do zwycięstwa, przy jednoczesnym zachowaniu tej samej podstawy rozgrywki. Jeżeli uwielbiasz Agricolę to warto spróbować.

Jeżeli nie przeszkadza Ci duża losowość w dociągu kart to może Terraformacja Marsa lub Ziemia. Budujesz silniczek w oparciu o dociągane karty. Losowość można ograniczyć wprowadzając draft kart, ale wtedy rozgrywka trochę się przedłuża.

Z troszkę cięższych nowości polecam Wyprawy Darwina - co prawda nie ma silniczka, ale ulepszasz swoich workerów w celu realizacji kart załogi oraz możliwości korzystania z lepszych pól.

Możliwe, że Diuna Imperium będzie też dobrym wyborem. Jest mechanizm deckbuoldingu, który napędza nasze działanie. Gra oferuje tryb 2 osobowy, jednak nie każdemu się podoba - więc sugeruję sprawdzić przed zakupem.

Z gier ciężej dostępnych Pipeline - uwielbiana przeze mnie gra euro. Tutaj jednak każdy błąd bardzo boli. Ale to jak poprzednik wspomniał - większość gier euro tak ma, tylko moim zdaniem w niektórych bardziej to czuć a w innych mniej. W tej czuć bardzo.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Cięższe euro na wyjazd

Post autor: birdm »

Kawerna - Agricola mi wystarczy :D
TM, Diuna i Ziemia to głównie gry karciane. Bardzo lubię karcianki, ale chyba tym razem szukam czegoś mniej karcianego (nie wykluczam kart całkowicie). Na marginesie - Diuna mnie i tak kusi, bo to jednak deck builder(które uwielbiam), więc kiedyś wpadnie.

Wyprawa Darwina - nie znam, kojarzę tylko tytuł, obczaję. Choć brak silniczka to trochę minus

Pipeline - sam gdzieś znalazłem ten tytuł. Co prawda nic na temat tej gry nie wiem jeszcze, ale gdzieś się przewija - obejrzę. A ona w ogóle wyszła w wersji polskiej?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Cięższe euro na wyjazd

Post autor: arturmarek »

Brass.

Temat do zetknięcia :wink:

PS. Można podyskutować, który Brass. Ja jestem team Lancashire.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Cięższe euro na wyjazd

Post autor: itsthisguyagain »

birdm pisze: 07 sie 2023, 00:15 Na marginesie - Diuna mnie i tak kusi, bo to jednak deck builder(które uwielbiam), więc kiedyś wpadnie.
Diuna to przede wszystkim workerplacement. Deckbuilding w D:I uciaśnia workerplacement bo żeby wysłać workera gdzieś musisz mieć kartę z odpowiednim symbolem.

Zarządzanie surowcami jest i to bardzo istotne. Każdy surowiec służy do czegoś innego a nie jak w fascynujących niemieckich euro gdzie surowce mieli się na pezety w różnych proporcjach.

Konflikt jest ale w 70% deterministyczny, pozostałe 30% to karty intryg, no ale intrygi są jak surowiec który też trzeba jakoś gdzieś pozyskać.

Powiem uczciwie, jeśli zabierasz na wyjzd jedną grę to bierz śmiało D:I (najlepiej od razu z IX)
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Cięższe euro na wyjazd

Post autor: birdm »

Brass mnie totalnie nie grzeje. O ile wygląd ma przecudny, tak mam wrażenie że jest nudny jak flaki z olejem. Oczywiście oceniam to tylko na podstawie widzianych gameplay'ów więc faktycznie może to wyglądać inaczej.
Podrzucicie jakimś jeszcze tytułem clem dalszych poszukiwań? :)
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Cięższe euro na wyjazd

Post autor: Yappen »

Skoro nie Brass, to może Carnegie? Co prawda obecnie można kupić głównie wersję angielską, ale w sumie jest niezależna językowo, a pełna instrukcja PL jest dostępna w sieci.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
ODPOWIEDZ