Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: eveni »

Obrazek

Obrazek

Nucleum is a heavy euro board game in which players take role of industrialists trying to succeed during the economic and technological boom of 19th-century Saxony, fueled by the invention and spread of the Nucleum (a nuclear reactor).

Players earn victory points by developing their networks, building and powering urban buildings, securing contracts, and meeting milestones (randomized endgame goals). Each player also gets unique asymmetric technologies, giving them special powers when unlocked. Gameplay is continuous; players take turns one after another with no rounds or phases.

https://boardgamegeek.com/boardgame/396790/nucleum
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Beskid »

The rulebook will be available the same day the pre-order starts. - Board&Dice
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Atk »

Ktoś coś więcej o tej grze? Na FB PN pisali tylko, że to połączenie Barrage+ Brass. Ktoś może to bardziej rozwinąć?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: mat_eyo »

Atk pisze: 30 lip 2023, 10:55 Ktoś coś więcej o tej grze? Na FB PN pisali tylko, że to połączenie Barrage+ Brass. Ktoś może to bardziej rozwinąć?
Grałem, wiem, ale nie mogę za dużo zdradzać. Gra ma bardzo ciekawy system wyboru akcji, mechanicznie mamy budową połączeń (która mocno zazębia się z wyborem akcji), podobną do Barrage punktację i wypełnianie kontraktów i ważne pojęcie sieci, w podobnym rozumieniu co w Brassie. Jest też sporo interakcji, podobnej do Brassowej.

Gra jest cięższa niż inne gry od B&D, jest też bardzo dobra. Mnóstwo zależności, sporo liczenia i optymalizacji. Wydaje mi się, że po pierwszej partii byłem nawet pod większym wrażeniem niż po pierwszej rozgrywce w prototyp Tiletum, które uważam za najlepszą grę wydaną w ubiegłym roku ;)
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Gun3R »

Też grałem na testach i gra jest naprawdę ciekawa, nie bez powodu mówi się o skojarzeniach z brassem i barrage. Brass z tego powodu że budujemy tory kolejowe łączące miejscowości + budujemy w nich budynki, a barrage z tego powodu że budujemy także infrastrukturę by przetwarzać uran w energię. Ale w tym wszystkim jest o wiele więcej decyzyjności i mniejszych akcji wykonywanych w swoich turach. Też o wieeele bardziej widoczna jest asymetria we frakcjach niż to było w Barrage.

Ale ciężarowi to wróżę powyżej 4 :D

Komponenty możecie podejrzeć tu (trzeba sobie przewinąć do B&D)
https://www.youtube.com/live/oOFx2QJi1Y ... are&t=1726
Ostatnio zmieniony 30 lip 2023, 19:00 przez Gun3R, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: siepu »

Nie no, z Brassa to tu jest wspólna mapa, na której się stawia budynki, a z Barrage losowe kontrakty i tematyka :D Ale dalej może to być dobra gra.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: mat_eyo »

siepu pisze: 30 lip 2023, 16:16 Nie no, z Brassa to tu jest wspólna mapa, na której się stawia budynki, a z Barrage losowe kontrakty i tematyka :D Ale dalej może to być dobra gra.
No nie, jest tego więcej. Z Brassa jeszcze wspólna pula surowców i wyścig po nie, z Barrage punktacje, korzystanie z budynków przeciwnika i kilka mniejszych rzeczy. Ogólnie inspiracje czuć, ale gra ma zdecydowanie swój własny charakter. No i jest bardzo dobra, a finalnie to się powinno liczyć najbardziej ;)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Ardel12 »

Mi bardziej siadła Barcelona. Tutaj czuć sklejenie wspomnianych tytułów i jest dobrze, ale nie świetnie. Brass mi się nie podoba, z kolei Barrage bardzo lubię. Sumarycznie wybiore ponowną partie w Barrage niż w Nucleum.

Imho kto te dwa B lubi to pewnie tutaj spędzi bardzo dobrze czas.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Atk »

mat_eyo pisze: 30 lip 2023, 14:38
Atk pisze: 30 lip 2023, 10:55 Ktoś coś więcej o tej grze? Na FB PN pisali tylko, że to połączenie Barrage+ Brass. Ktoś może to bardziej rozwinąć?
Grałem, wiem, ale nie mogę za dużo zdradzać. Gra ma bardzo ciekawy system wyboru akcji, mechanicznie mamy budową połączeń (która mocno zazębia się z wyborem akcji), podobną do Barrage punktację i wypełnianie kontraktów i ważne pojęcie sieci, w podobnym rozumieniu co w Brassie. Jest też sporo interakcji, podobnej do Brassowej.

Gra jest cięższa niż inne gry od B&D, jest też bardzo dobra. Mnóstwo zależności, sporo liczenia i optymalizacji. Wydaje mi się, że po pierwszej partii byłem nawet pod większym wrażeniem niż po pierwszej rozgrywce w prototyp Tiletum, które uważam za najlepszą grę wydaną w ubiegłym roku ;)
Akurat ta interakcją z brassa w ogóle mnie nie porywa 😭
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Lolas »

Dziecko Brassa i Barrage z odrobiną nowych pomysłów? Ja biorę w ciemno ;-)
Awatar użytkownika
eson83
Posty: 72
Rejestracja: 06 mar 2023, 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: eson83 »

Dla zainteresowanych przesyłam namiary na instrukcję - https://boardanddice.us10.list-manage.c ... bffaad6775
Mam wielką słabość do kosteczek na hexach ...
BGG: eson83
Aktualnie pozbywam się: tutaj info
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: ave.crux »

Pobieżnie przeczytałem instrukcje. Gra zostanie kupiona od razu w przedsprzedaży przeze mnie, po czytance wszystko mi się w niej podoba. Zwłaszcza trigger końca gry, gdzie 2 z 5 rzeczy muszą zostać spełnione (3 w rozgrywce 2os.). Gdyby tylko portal (bo wiadomo, że to będzie portal, nie oszukujmy się ;>) wydał to symultanicznie to byłby hit pod choinkę.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Atk »

Pod choinkę nie ma szans, bo byłaby zapowiedź ale może gra PC2024?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: garg »

ave.crux pisze: 03 sie 2023, 07:03 Pobieżnie przeczytałem instrukcje. Gra zostanie kupiona od razu w przedsprzedaży przeze mnie, po czytance wszystko mi się w niej podoba. Zwłaszcza trigger końca gry, gdzie 2 z 5 rzeczy muszą zostać spełnione (3 w rozgrywce 2os.). Gdyby tylko portal (bo wiadomo, że to będzie portal, nie oszukujmy się ;>) wydał to symultanicznie to byłby hit pod choinkę.
A nie zapowiedziało tego Board & Dice?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: eveni »

ave.crux pisze: 03 sie 2023, 07:03 Gdyby tylko portal (bo wiadomo, że to będzie portal, nie oszukujmy się ;>)
A może Rebel? :wink:
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: ave.crux »

eveni pisze: 03 sie 2023, 09:10 A może Rebel? :wink:
O, a rebel lubi nie zapowiadać i symultanicznie wypuszczać tłumaczone translatorem.
garg pisze: 03 sie 2023, 08:51A nie zapowiedziało tego Board & Dice?
A to board dice u nas wydaje :>? Nie znam tego wydawcy u nas na rynku

Edit: na planszostrefie przedsprzedaż 270zł, edycja angielska. Premiera październik.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Leinadus »

To i Barcelona to dla mnie najlepsze gry B&D na ten moment. Dodatek też zapowiada się bardzo fajnie. Tu jest na pewno ciężej niż w Barcelonie, gra mniej wybacza błędy. Ciężko jest nowym grać z osobami, które lepiej znają grę.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: tomp »

Gra wygląda na niezależną językowo. Ktokolwiek będzie tłumaczyć to w razie wtopy ludzie i tak przeczytają wersję angielską i dadzą znać w mediach.
(mam nadzieje, że nie będzie znowu polewki z tłumaczenia.)

PS. Rozumiem, że po energii elektryczniej nastąpiła era atomu? W sumie lepiej z nową nazwą niż "Barrage 2: Wiek Atomu" xD
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: _leigam_ »

Jeśli to ma być gra z trudnością ok. 4 to stylistyka średnio trafiona (przynajmniej okładki) w moim odczuciu. Sugeruje raczej grę lżejszą, dla masowego odbiorcy.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Abizaas »

_leigam_ pisze: 03 sie 2023, 10:01 Jeśli to ma być gra z trudnością ok. 4 to stylistyka średnio trafiona (przynajmniej okładki) w moim odczuciu. Sugeruje raczej grę lżejszą, dla masowego odbiorcy.
xD

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: _leigam_ »

Abizaas pisze: 03 sie 2023, 10:11
_leigam_ pisze: 03 sie 2023, 10:01 Jeśli to ma być gra z trudnością ok. 4 to stylistyka średnio trafiona (przynajmniej okładki) w moim odczuciu. Sugeruje raczej grę lżejszą, dla masowego odbiorcy.
xD
Barrage czy Brass o których tu w temacie jest już parę razy wspomniane wyglądają na "poważną grę". Wiadomo, w barragu dodali trochę steampunka, ale okładka jest utrzymana trochę mrocznej ciężkiej stylistyce z monumentalnymi budowlami. Tu mamy jakąś zieloną świecącą maź i rureczki, mógłby to być kadr z jakiegoś filmu familijnego.

Może się nie podobać? jak nie może to znów jakiś 2 literki napisz, może tak spróbujemy się skomunikować :lol: :lol:
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Abizaas »

_leigam_ pisze: 03 sie 2023, 10:33
Spoiler:
Barrage czy Brass o których tu w temacie jest już parę razy wspomniane wyglądają na "poważną grę". Wiadomo, w barragu dodali trochę steampunka, ale okładka jest utrzymana trochę mrocznej ciężkiej stylistyce z monumentalnymi budowlami. Tu mamy jakąś zieloną świecącą maź i rureczki, mógłby to być kadr z jakiegoś filmu familijnego.

Może się nie podobać? jak nie może to znów jakiś 2 literki napisz, może tak spróbujemy się skomunikować :lol: :lol:
Wiesz co po prostu mnie rozbawił ten komentarz. Rzeczywiście wygląda to trochę bardziej familijnie ale ja bym się nie czepiał - z drugiej strony grafika jak grafika i ciężkie gry wcale nie muszą w mojej opinii wyglądać poważnie. Ale spostrzeżenie oczywiście trafne.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Gun3R »

_leigam_ pisze: 03 sie 2023, 10:33
Abizaas pisze: 03 sie 2023, 10:11
_leigam_ pisze: 03 sie 2023, 10:01 Jeśli to ma być gra z trudnością ok. 4 to stylistyka średnio trafiona (przynajmniej okładki) w moim odczuciu. Sugeruje raczej grę lżejszą, dla masowego odbiorcy.
xD
Barrage czy Brass o których tu w temacie jest już parę razy wspomniane wyglądają na "poważną grę". Wiadomo, w barragu dodali trochę steampunka, ale okładka jest utrzymana trochę mrocznej ciężkiej stylistyce z monumentalnymi budowlami. Tu mamy jakąś zieloną świecącą maź i rureczki, mógłby to być kadr z jakiegoś filmu familijnego.

Może się nie podobać? jak nie może to znów jakiś 2 literki napisz, może tak spróbujemy się skomunikować :lol: :lol:
Nie jestem ekspertem z chemii, ale pierwiastek uranu właśnie z tym mi się kojarzy, bo był stosowany jako barwnik szkła w kolorze zielono-żółtym, wygląda jakby świecił własnym światłem, więc szata graficzna to dobrze oddaje.
Spoiler:
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: siepu »

To nie jest bardzo ciężka gra i nawet nie jest bliska 4. Równie ciężka co inne włoskie euro. Po przejrzeniu instrukcji szkoda, ze mało zmian w stosunku do prototypu. I dalej nie rozumiem jak ktokolwiek może to reklamować jako miks Brass i Barrage.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: mat_eyo »

siepu pisze: 03 sie 2023, 12:25 To nie jest bardzo ciężka gra i nawet nie jest bliska 4. Równie ciężka co inne włoskie euro. Po przejrzeniu instrukcji szkoda, ze mało zmian w stosunku do prototypu. I dalej nie rozumiem jak ktokolwiek może to reklamować jako miks Brass i Barrage.
Dla mnie gra jest na poziomie ciężaru Barrage, który na bgg ma 4.09. Na pewno zauważalnie cięższa niż Tzlokin, GAH, Tiletum czy Marco Polo. No i dalej nie rozumiem, jak ktokolwiek grający w prototyp może nie widzięc tu miksu Brassa i Barrage ;)
ODPOWIEDZ