Gra z motywem przyrody

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Heimdall
Posty: 15
Rejestracja: 02 paź 2021, 17:01

Gra z motywem przyrody

Post autor: Heimdall »

Cześć,
szukam gry dla 2-3 osób z motywem przyrody.
Rozważam: Agricola, ziemia, ark nova.
Wiem, że to różne gry, ale może ktoś grał w nie i podzieli się opinią :)
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: MowMiStefan »

Zależy co dokładnie masz na myśli mówiąc o motywie przyrody - uważam, że Agricola to w sumie tylko sposób opakowania specyficznego euro - w szczególności, ze nie jest raczej dla niezaawansowanych graczy (krótka kołderka). Ark Nova z tych trzech to myślę krok pośredni, ale gra też wymaga... strategii/planu - a zakładam, że jeśli szukasz z motywem przyrody, to chcesz raczej dopasować swoje hobby do upodobań współgracza? W takim wypadku zdecydowałbym się na Ziemię - albo może Na Skrzydłach?

Inne możliwe opcje: Kaskadia, Everdell, Spirit Island, Władcy Ziemi, Wyprawa do El Dorado (z Morkadła i Smoki) - to dość duży rozstrzał, ale nie dałeś specyfiki oczekiwań.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Mrukar »

Dorzuć jako filerek Ekosystem. Jest tani, pięknie wykonany, ale na tyle sprytny, że spokojnie bedziesz chciał zagrac kilka razy z rzędu.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2023, 09:10 przez Mrukar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: kurdzio »

Z pewnością wiele użytkowników forum grało w te tytuły, może nawet we wszystkie wymienione, jest masa opinii w wątkach z wrażeniami, wystarczy zerknąć :)

Wszystkie gry które wspomniałeś zostały docenione i mają swoich fanów - pod tym względem wybór zawsze będzie dobry.

Od siebie dorzucę:
Łąka - bardzo udana lekka gra ze zdecydowanym motywem przyrody.
Na skrzydłach - Ptaki Azji u mnie wygrywają z Ziemią, na 3 osoby jednak potrzebujecie zwykłej podstawki.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Seraphic_Seal »

MowMiStefan pisze: 05 lip 2023, 08:42 Zależy co dokładnie masz na myśli mówiąc o motywie przyrody - uważam, że Agricola to w sumie tylko sposób opakowania specyficznego euro - w szczególności, ze nie jest raczej dla niezaawansowanych graczy (krótka kołderka). (...)
Jeszcze zależy, która Agricola. Ta wersja rodzinna to całkiem dobry tytuł dla dość początkujących graczy.
kurdzio pisze: 05 lip 2023, 08:52 Od siebie dorzucę:
Łąka - bardzo udana lekka gra ze zdecydowanym motywem przyrody.
Na skrzydłach - Ptaki Azji u mnie wygrywają z Ziemią, na 3 osoby jednak potrzebujecie zwykłej podstawki.
Warto może jeszcze, żeby autor posta określił jakie gry dotychczas lubią. Te dwa tytuły to bez wątpliwości dobre gry, ale, mimo że lubię sobie czasami zagrać coś prostszego, to akurat te dwie gry to dla mnie tortury
Mrukar pisze: 05 lip 2023, 08:49 Dorzuć jako filerek Ekosystem. Jest tani, pięknie wykonany, ale na tyle sprytny, że spokojnie bedziesz chciał zagrac kilka razy z rzędu.
To koniecznie!
Ostatnio zmieniony 05 lip 2023, 10:26 przez Seraphic_Seal, łącznie zmieniany 1 raz.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: MowMiStefan »

Seraphic_Seal pisze: 05 lip 2023, 09:36
MowMiStefan pisze: 05 lip 2023, 08:42 Zależy co dokładnie masz na myśli mówiąc o motywie przyrody - uważam, że Agricola to w sumie tylko sposób opakowania specyficznego euro - w szczególności, ze nie jest raczej dla niezaawansowanych graczy (krótka kołderka). (...)
Jeszcze zależy, która Agricola. Ta wersja rodzinna to całkiem dobry tytuł dla dość początkujących graczy.
No rodzinna to w sumie raczej dla dzieci.
Agricoli nie lubie, jak gram to w Kawernę. Agricole Rodzinną gram z moim 6-latkiem jak mu się El Dorado nudzi.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: K@mil »

Agricola jest przede wszystkim grą z motywem przetrwania w niesprzyjających warunkach średniowiecznej przyrody, objawiającej się ciągłymi niedoborami żywności w gospodarstwie, które prowadzimy.

Bardziej grą "z motywem przyrody" jest już Ziemia, Ark Nova, wspomniany Ekosystem, Na skrzydłach, Parki.

Pytanie, czy chcesz grę bardziej "realistyczną" czy "fantastyczną"?
Heimdall
Posty: 15
Rejestracja: 02 paź 2021, 17:01

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Heimdall »

Doprecyzuję: szukam gry średnio-ciezkiej (setup, długość rozgrywki, ilość zasad i obsługa gry.
Do tej kategorii zaliczam np. zamki b. I tzolkina)
Gry ładnej, miłej dla oka, z jasną i ciepłą paletą kolorów.
To ma być odskocznia od ciężkich i ponurych gier takich jak: sw rebelia, barrage, cdmd, machina arcana.
Wolałbym żeby to była gra raczej euro.
Ptaki z dodatkami ograne do tego stopnia, że raczej już w nie nie zagram.
Podałem motyw przyrody, ponieważ w tych klimatach chyba najłatwiej będzie znaleźć taką grę.
Gra może być zarówno realistyczna jak i fantastyczna.
Przyjrzę się podanym tytułom, aczkolwiek na chwilę obecną moim faworytem jest ziemia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Koslaz »

Ja poleciłbym Encyklopedię. Nie jest aż tak skomplikowana na jaką wygląda, a rozgrywka jest przyjemna.
Ponadto wygląda prześlicznie, a przy okazji ma motyw zwierząt.
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: MowMiStefan »

a co z wychodzącym właśnie Darwinem? Też ładnie się prezentuje, a jest to Euro.

I jak Tzolkin nie jest ciężkim euro to przepraszam, ale znajomy dr hab. z SGH może Ci pokazać jak się dostaje wp....
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Beskid »

Łąka zdecydowanie wpisuje się w wymagania.
Parki? Doniczki? Ziemia wcale nie jest taka lekka.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: arturmarek »

MowMiStefan pisze: 06 lip 2023, 15:09 I jak Tzolkin nie jest ciężkim euro to przepraszam, ale znajomy dr hab. z SGH może Ci pokazać jak się dostaje wp....
Nie twierdzę, że Tzolkin jest lekki, ale dostawanie w ciry to nie oznaka ciężaru gry. Jeśli chcesz, możemy się umówić na BGA i dostaniesz wp... ode mnie w Welcome to...

Wracając do wątku, to bym chyba podbił Everdella, bo to przyjemnie wyglądające mechanicznie klasyczne euro.
Heimdall
Posty: 15
Rejestracja: 02 paź 2021, 17:01

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Heimdall »

MowMiStefan pisze: 06 lip 2023, 15:09 a co z wychodzącym właśnie Darwinem? Też ładnie się prezentuje, a jest to Euro.

I jak Tzolkin nie jest ciężkim euro to przepraszam, ale znajomy dr hab. z SGH może Ci pokazać jak się dostaje wp....
Wg mnie tzolkin przy barrage to małe piwko :D
Gram w tzolkina jak nie mam ochoty na jakiś brain burner xd
Heimdall
Posty: 15
Rejestracja: 02 paź 2021, 17:01

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Heimdall »

arturmarek pisze: 06 lip 2023, 17:13
MowMiStefan pisze: 06 lip 2023, 15:09 I jak Tzolkin nie jest ciężkim euro to przepraszam, ale znajomy dr hab. z SGH może Ci pokazać jak się dostaje wp....
Nie twierdzę, że Tzolkin jest lekki, ale dostawanie w ciry to nie oznaka ciężaru gry. Jeśli chcesz, możemy się umówić na BGA i dostaniesz wp... ode mnie w Welcome to...

Wracając do wątku, to bym chyba podbił Everdella, bo to przyjemnie wyglądające mechanicznie klasyczne euro.
No właśnie mam everdella, zagrałem z 10 razy i jestem rozczarowany: rozgrywka jest za krótka, trochę za dużo losowości i mam wrażenie, że ta gra nie do końca wie czym chce być-z jednej strony niby familijna, a z drugiej trzeba sięgać po nieczyste zagrania żeby samemu coś ugrać
Heimdall
Posty: 15
Rejestracja: 02 paź 2021, 17:01

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Heimdall »

Agricola za 110zl wyrwana na olx.
Temat do zamknięcia :)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Grellenort »

Na Skrzydłach to najlepsza gra z motywem przyrodniczym, gdyż daje największy "bonus" dydaktyczny podczas grania. Na kartach ptaków znaleźć można szereg informacji na temat danego zwierzaka (od nazwy, zasięgu występowania, przez rozpiętość skrzydeł, po wielkość lęgu) i wszystkie one są w jakiś sposób zgamifikowane. Rewelacja.

Drugim wyborem są Władcy Ziemi/Oceanu, gdyż mechanika znakomicie oddaje konfrontacyjny "survival of the fittest".
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: arturmarek »

Grellenort pisze: 16 lip 2023, 22:56 Na Skrzydłach to najlepsza gra z motywem przyrodniczym, gdyż daje największy "bonus" dydaktyczny podczas grania. Na kartach ptaków znaleźć można szereg informacji na temat danego zwierzaka (od nazwy, zasięgu występowania, przez rozpiętość skrzydeł, po wielkość lęgu) i wszystkie one są w jakiś sposób zgamifikowane. Rewelacja.
Zasięg występowania jest "zaokrąglony" do kontynentu. Wielkość lęgu jest też chyba jakoś uproszczona.

Na kartach są jeszcze "ciekawostki" o tych gatunkach.
sgor
Posty: 69
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 41 times
Been thanked: 44 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: sgor »

Jeżeli chodzi o motyw przyrody to u nas mocno ogrywana z dziećmi (ale wszyscy bardzo dobrze się przy niej bawili) była jedna z gier na "F" Friedemanna Friese, czyli:

https://boardgamegeek.com/boardgame/35497/fauna
Ostatnio zmieniony 17 lip 2023, 11:51 przez sgor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra z motywem przyrody

Post autor: Seraphic_Seal »

sgor pisze: 17 lip 2023, 11:38 Jeżeli chodzi o motyw przyrody to u nas mocno ogrywana z dziećmi (ale wszyscy bardzo dobrze się przy niej bawili) była jedna z gier na "F" Friedemann Friese, czyli:

https://boardgamegeek.com/boardgame/35497/fauna
To jest taki całkiem fajnie ubrany w grę planszową quiz o zwierzętach.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
ODPOWIEDZ