Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: ponika »

Szukam gier, które spełniają dość wyśrubowane kryteria:

- są raczej mało znane. Evergreeny, top 100 BGG są mi raczej znane a szukam czegoś nowego.
- są małe, poręczne, szybkie i mają szybki setup - nie mam czasu na rozgrywkę ponad godzinę, więc setup musi być szybki i sprawny, gra nie może zajmować całego stołu i musi dać się szybko złożyć w razie konieczności przerwania gry
- są ciekawe :) tu jest raczej dowolną interpretacja, ale mamy w kolekcji kilkanaście tytułów, nie kupimy nic podobnego bo zbyt rzadko gramy żeby mieć dwie bliźniacze gry


Mamy i lubimy: Star realms, Lost cities, Air land sea, Zaloga, King is dead, Res Arcana, Azul, Tajniacy, Roj, Fantastyczne światy, Kruki, Kartografowie, Shipwreck Arcana, Obecność.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: JollyRoger90 »

Mnie urzekł Botanik ;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: arturmarek »

Władca pierścieni: konfrontacja. Fantasctyczna asymetryczna dwuosobówka na mechanice Stratego. Szybka, wersja, którą można kupić zawiera alternatywne postacie, co niesamowicie zwiększa regrywalność. Moim zdaniem spełnia wszystkie Twoje wymagania.

Patchwork: to jest moim zdaniem gra o najlepszym współczynniku głębia/skomplikowanie zasad.

Szklany Szlak: najlepszy system wyboru akcji. Dodatkowo bardzo ciekawie dziłający "kołowrotek" surowców. Dość klasyczne euro, ale 2-osobowo spokojnie do zagrania <60min.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: agt »

Dodam:
Król i zabójcy
Gejsze
Santorini
Jaipur
Little big fish.

I Dominion :)
bourbon
Posty: 108
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: bourbon »

Raptor Raczej malo znana. Setup szybki chociaz nie wyglada, gra zyskuje z kazda kolejna rozgrywka
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: m_marple »

Podbijam Raptora.

Z dwuosobowych mniej znanych tytułów z interesującą mechanikom również: Nagaraja, Fugitive, Akrotiri.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: vnzk »

Podbijam Botanika. Setup błyskawiczny, rozgrywka ciekawa, malutko miejsca na stole. Rozgrywka 30 minut (średnie czasy z moich rozgrywek w BG Stats).

Dodam Caper: Europe - dla mnie największe zaskoczenie ubiegłego roku, nie umiem się do niczego przyczepić, dla mnie dwuosobówka doskonała. Rozgrywka 35 minut.

Z malutkich - Czaszki z Sedlec. Z serii wydanej przez Lucky Duck moim zdaniem najlepsza. Proste zasady, minimum miejsca (była grana w pociągu) a są ciekawe decyzje. Rozgrywka 15 minut.
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 162 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: MowMiStefan »

Neuroshima Hex
NISEI :)
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: autopaga »

1+ na Caper Eurpope.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: anitroche »

+1 dla Caper Europe i Botanika a poza tym:
that time you killed me
Winter (mała karcianka od Devir Games)
Tajniacy Duet
Mottainai (ciężko z dostępnością, ale sa karty przetlumaczone na polski w wersji pnp na bgg)
Tinyforming Mars (to gra tylko pnp czyli do wydrukowania sobie samemu w domu, ale świetny fanowski twist na temat dużej terraformacji marsa, ale tylko dla dwóch osób i w wersji kieszonkowej, też jest tłumaczenie po polsku do wydruku)
Amazonia
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: Asurmar »

Polecam gry: Geniusz/Axio, Nova Luna i Żelazna Kurtyna. U mnie to są gry z tej samej kategorii co Zaginione Miasta czy Azul. Grałem już setki razy i ciągle się nie nudzą.
darioinvader
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2021, 17:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: darioinvader »

Ja dorzucę Beer and Bread. Gra nie wydana w Polsce, ale dostępna w niektórych sklepach. W razie czego na BGG jest dostępna nieoficjalna instrukcja PL.
Gra opiera się na drafcie kart, które można użyć jako zasóby, cel do realizacji lub umiejkę. Jest ciasno, ale satysfakcjonująco jeśli uda nam się zrealizować co sobie zaplanowaliśmy. Bardzo szybki setup.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: wrojka »

Splendor: Pojedynek - czy to już wychodzi poza ramy 'mało znane'? :D
rodan77
Posty: 763
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: rodan77 »

Chyba jeszcze nie było: Sobek dla 2 graczy
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: bajbaj »

Wiem, że szukacie małych szybkich gier na 2 osoby spoza top100 bgg, ale najlepsza z nich - w mojej ocenie - właśnie tam się znajduje - RftG. Setup - chwila, partia - 20-30 minut, poręczność - to tylko duży deck kart i trochę żetonów.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: trixon »

Część tytułów, które bym polecił już padła:
Splendor pojedynek
Beer and bread
Czaszki z Sedlec

Poza tym dorzuciłbym jeżeli chciałbyś coś troszkę trudniejszego i posiadającego troszkę więcej elementów (ale wciąż zamkniętych w małym pudełku) to polecam Curious cargo
Quel
Posty: 80
Rejestracja: 16 mar 2021, 14:00
Has thanked: 39 times
Been thanked: 71 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: Quel »

Podbijam wskazaną już Amazonię, jest bardzo ciekawa, szybka i wciąga, a w dodatku ma tryb również bardziej zaawansowany (dodatkowe karty).

Ode mnie zaś polecam: Naga Raja

Bardzo ciekawy tytuł, oryginalny, do rozegrania w 20 minut. Sporo interakcji między graczami. Szczerze polecam. Gra nie jest już dostępna na rynku pierwotnym ale na portalach internetowych jest sporo ofert w okolicy 90-100 zł.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: Barbarzyńca »

2 de Mayo
boop.
Budowniczowie Antyk/Średniowiecze
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: Abizaas »

Wiedźmia Skała

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: psborsuk »

Drako krasnoludy i smok i/lub rycerze i trole
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 254 times
Been thanked: 76 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: obo_bb »

Ja polecę Karmakę. Ma ładne karty i bardzo fajnie zaimplementowany temat >> twoja karma/przyszłość, czyli to jakie zdarzenie zagrasz teraz - złe, dobre, neutralne - wróci do Ciebie, bo przeciwnik może je wziąć na swój przyszły deck. Wg mnie chodzi najlepiej na dwie osoby (bo jest wtedy bardziej policzalna i taktyczno-strategiczna, choć można i do 4), ma sporo głębi jak na taki mały i lekki tytuł.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Mało znane, ciekawe, na 2 osoby

Post autor: PytonZCatanu »

ponika pisze: 12 cze 2023, 15:42 Szukam gier, które spełniają dość wyśrubowane kryteria:
- są raczej mało znane. Evergreeny, top 100 BGG są mi raczej znane a szukam czegoś nowego.
- są małe, poręczne, szybkie i mają szybki setup - nie mam czasu na rozgrywkę ponad godzinę, więc setup musi być szybki i sprawny, gra nie może zajmować całego stołu i musi dać się szybko złożyć w razie konieczności przerwania gry
- są ciekawe :) tu jest raczej dowolną interpretacja, ale mamy w kolekcji kilkanaście tytułów, nie kupimy nic podobnego bo zbyt rzadko gramy żeby mieć dwie bliźniacze gry
Mamy i lubimy: Star realms, Lost cities, Air land sea, Zaloga, King is dead, Res Arcana, Azul, Tajniacy, Roj, Fantastyczne światy, Kruki, Kartografowie, Shipwreck Arcana, Obecność.
Mam dla ciebie worek gier, które spełniają woje warunki. Wiele z nich nawiązuje do tego, co już lubicie. Nie traktujcie tego jako wadę!

1. Star realms – w taki razie koniecznie spróbujcie Star Wars Deckbuilding Game. Podobnie, ale lepiej i bardziej klimatycznie.
2. Air land sea – jest druga część, która wyszła niedawno w PL pod tytułem Piski, spiski i przyciski. Grałem dwie partie i jestem zachwycony, bo nowe karty są bardzo ciekawe. Uwaga: jeśli zdobędziesz obie wersje Zwierzęcego Frontu (polska nazwa ALS), to możesz je mixować!
3. Rój – po pierwsze właśnie w sklepach pojawiły się dodatki, które bardzo polecam. Po drugie rozejrzyj się za The Duke!
4. Lost cities – lubicie 2osobowe Knizie? Wsiadajcie do Spór o Bór – polskiej wersji Shotten Totten! W Polsce kupicie obie części tego hitu, druga jest bardziej gamerska.
5. A skoro Knizia, to koniecznie zagrajcie w Zamek. 2osobowa wersja Carcasonne z knizowymi twistami. Wyszedł także dodatek Sokół. Ulubiona gra mojej żony.
6. Lubicie Władce Pierścieni, ale macie tylko 35 min i mały stół? Władca Pierścieni Konfrontacja się kłania. Szybka i naprawdę klimatyczna! W wersji deluxe z dodatkowymi postaciami nieskończenie regrywalna.
7. Pstrykanki? Koniecznie sprawdź Set&Match! Pstrykanki świetnie udająca tenis, emocje gwarantowane (jest wersja zwykła i XXL z matą).

Edit:

8. Kolejowy Szlak - najlepszy Roll Write!
9. Żelazna kurtyna czyli mini Zimna Wojna
ODPOWIEDZ