Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: toblakai »

warlock pisze: 22 sty 2024, 11:09 Zastanawiałem się kiedyś przy okazji SmallWorlda jak dałoby się zrobić tłumaczenie takich losowych zbitek obszarów/ras w naszym języku z zachowaniem gramatyki i osobiście rozważałbym wykorzystanie słowa "lud" (albo jakiegoś odpowiednika jak np "frakcja" czy "rasa") przed nazwą danej frakcji :). Przykładowo:

Leśny______Lud Goblinów
Pustynny_______Lud Szkieletów
Bagienny_____ Lud Wynalazców

Moim zdaniem wyszłoby to dość zgrabnie.
Ma to sens, ale w moich oczach to i tak wygląda dyskusyjnie. Lud szkieletów? Coś tutaj nie gra.

Pewnie można by iterować ten pomysł i wpaść na jakieś rozwiązanie w miarę jednolite, ale mam wrażenie, że to też takie betonowanie sobie nazewnictwa. Wjedzie jakiś dodatek i będzie problem jak coś nie będzie pasować do konwencji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: warlock »

W tej grze nie ma Szkieletów, to tylko przykład..............
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: cichywiatr »

Namurenai pisze: 22 sty 2024, 10:17
cichywiatr pisze: 21 sty 2024, 20:34 Pytanie do osób co grali w PL wersję. Czy wszystkie elementy gry zostały przetłumaczone? Głównie chodzi o planszetke gracza, rasy oraz nazwy kafli wynalazków.
Przetłumaczone tak - ale czy "tak jak być powinno" to już temat na osobny wątek ;)
W wersji angielskiej po połączeniu koloru zielonego i Goblinów dostajemy "Forest Goblins", o których każdy pomyśli jak o "leśnych goblinach" (a np o "Desert Moles" jak o "Pustynnych Kretach").
W wersji polskiej dostajemy "Las Gobliny" (czy "Pustynia Krety") :lol:

Żeby nie było - to totalna pierdoła, po prostu śmiesznie wygląda w porównaniu do oryginału ;)
Dzięki za info. Jako właściciel angielskiej wersji ten smaczek z łączeniem bardzo mi i innym się podobał. Szkoda, że wersji PL nie udało im się tego z głową przetłumaczyć.
ave.crux pisze: 21 sty 2024, 20:16 co do insertów i edycji. Znajomy wczoraj zagrał na portalkonie (posiada angielską edycję w kolekcji) i zdziwili się bo zabrakło im żetonów terenu. wg instrukcji ma być 56 i tyle było w PL edycji (ale zasób nie jest ograniczony wg odpowiedzi na BGG). W swoim egzemplarzu ma 112, bo jakiś zły druk był i podwoili liczbę żetonów terenu. Wypadałoby ściągnąć żeton terenu spod wybudowanego budynku?
Raczej nie powinno ściągać kafli terenów. Tylko w jednej grze 4 osobowej zabrakło nam żetonów terenu (na 5 osób musi być to częsty przypadek), ale miałem zapasowe dodawane do pierwszej ENG edycji gry. Gdy brakuje żetonów można przejrzeć położone już żetony terenów i je pozamieniać na inne. Najlepiej na takie co na rewersie mają rodzaj terenu, który nie gra w danej grze.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: pingus »

Zacząłem wypisywać z ciekawości

Desert - Pustynne
Forest - Leśne
Lake - Wodne [Jeziorne?]
Mountain - Górskie
Plains - Nizinne
Swamp - Bagienne
Wasteland - Bezdrożne


I problem jest, że są dwie kategorie ras, takie co pasują do końcówek -ne

Felines - Koty
Goblins - Gobliny
Moles - Krety
Psychics - Media

I takie co pasują do końcówek -ni -scy

Blessed - Błogosławieni/Czcigodni
Illusionist - Iluzjoniści
Inventors - Wynalazcy
Lizards - Jaszczuroludzie
Monks - Mnisi
Navigators - Nawigatorzy
Omar - Omarzy
Philosophers - Filozofowie

Jako że tych pierwszych jest mniej moja ostateczna propozycja wyglądałaby tak:
Desert - Pustynni
Forest - Leśni
Lake - Jeziorni
Mountain - Górscy
Plains - Nizinni
Swamp - Bagienni
Wasteland - Bezdrożni

Felines - Kotoludzie
Goblins - Goblini
Moles - Kretoludzie
Psychics - Telepaci
Blessed - Czcigodni
Illusionist - Iluzjoniści
Inventors - Wynalazcy
Lizards - Jaszczuroludzie
Monks - Mnisi
Navigators - Nawigatorzy
Omar - Omarzy
Philosophers - Filozofowie
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: warlock »

No to zgodnie z moją propozycją z poprzedniej strony (ewentualnie można coś pokombinować z "kretoludźmi" i jakoś inaczej ich ugryźć):

Desert - Pustynny
Forest - Leśny
Lake - Jeziorny
Mountain - Górski
Plains - Nizinny
Swamp - Bagienny
Wasteland - Bezdrożny

Felines - Lud Kotołaków
Goblins - Lud Goblinów
Moles - Lud Kretoludzi
Psychics - Lud Telepatów
Blessed - Lud Czcigodnych
Illusionist - Lud Iluzjonistów
Inventors - Lud Wynalazców
Lizards - Lud Jaszczurów
Monks - Lud Mnichów
Navigators - Lud Nawigatorów
Omar - Lud Omarów
Philosophers - Lud Filozofów
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: pingus »

Spoiler:
Moje podoba mi się bardziej (wiadomo ;))
Ale jeśli bym chciał użyć Twojej wersji to bym to zamienił i dał, że słowo lud jest na kaflu terenu, a nie frakcji.

Czyli:
Desert - Pustynny Lud
Felines - Kotoludzi/Kotołaków

EDIT:
Swoją drogą jak to się dzieje, że z każdą kolejną wersją (Gaia, AoI) temat tej gry jest coraz słabszy, a nie był zbyt silny już w OG Terra Mystice. Jak zwykle chlubny wyjątek dla Terry Novy, najlepszej gry serii
Ostatnio zmieniony 22 sty 2024, 11:49 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

pingus pisze: 22 sty 2024, 11:37 EDIT:
Swoją drogą jak to się dzieje, że z każdą kolejną wersją (Gaia, AoI) temat tej gry jest coraz słabszy, a nie był zbyt silny już w OG Terra Mystice. Jak zwykle chlubny wyjątek dla Terry Novy, najlepszej gry serii
1. "najlepszej" LOL 😜
2. Nie rozumiem o czym mówisz - co znaczy "z każdą kolejną wersją temat jest coraz słabszy"? 🤷 I jakim cudem "temat" jest silniejszy w Terra Novie?
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: toblakai »

warlock pisze: 22 sty 2024, 11:23 W tej grze nie ma Szkieletów, to tylko przykład..............
Nie twierdzę, że są w grze - jedynie zwracam uwagę na koślawość tego rozwiązania przy niektórych połączeniach, bądź potencjalnych połączeniach.

Natomiast ewolucja samego pomysłu z postów wyżej wygląda obiecująco.

Co do samego tłumaczenia pewnych nazw, żeby ładnie pasowało to chciałbym podać jako przykład zagrożenia casus Globtrotera z Wyprawy do El Dorado. Gdzie w wersji angielskiej nazywała się ta karta Explorer a w oryginalnym, niemieckim wydaniu Forscher - słowa o delikatnie innych znaczeniach. W samej grze jest Podróżnik, Pionier, Globtroter, Odkrywca i pewnie jeszcze jakieś podobne znaczeniowo nazwy - dlatego modyfikowanie jakiejś nazwy na elementach, żeby dobrze pasowało TERAZ może doprowadzić do problemu później.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: bogas »

pingus pisze: 22 sty 2024, 11:27 Psychics - Telepaci
To zostało przetłumaczone na "Widzący". Ale ja nie o tym, bo mi te nazwy i rasy powiewają. To nie miało absolutnie żadnego znaczenia dla mnie i moich 4 współgraczy, bo tematem i klimatem ta gra nie stoi. To jest mechanicznie piękne euro, które w odróżnieniu do pierwowzoru (Terra Mystica) do końca pozwala mieć nadzieję, że może jeszcze się uda, jak nie walczyć o zwycięstwo to przynajmniej o to by wyjść z twarzą z tej konfrontacji.
Jeśli chodzi o polskie wydanie to nie zauważyłem różnic w jakości w stosunku do wydania EN. Graficznie gra wszystkim się podobała, a kolory oraz przejrzystość bez zastrzeżeń. Grafiki niektórych frakcji słabe (np. Gobliny to jest dla mnie nieśmieszny żart), ale i tak trzymaliśmy na tych kafelkach narzędzia i uczonych, więc nie trzeba było ich oglądać. Dwuwarstwowe plansze robią świetną robotę. Nikt nie pomylił swojego koloru i moja wyobraźnia nie jest chyba na tyle bogata, aby wyobrazić sobie jak mogłoby do takiej sytuacji dojść.
Także w stosunku do TM to to jest majstersztyk. No i jeszcze jedna rzecz odróżnia Erę Innowacji od mamusi. Bardzo dobrze gra się w 2 osoby i to głównie za sprawą dwustronnej planszy do rozgrywki 2-3 z jednej i 3-5 graczy z drugiej strony. W ten sam dzień po rozgrywce 5 osobowej na portalconie zagrałem pojedynek 1on1 z żoną, a następnego dnia rewanż i grało się równie przyjemnie, a czas takiej 2 osobowej gry to 2 godziny, więc wg mnie jest bardzo dobrze.
Elementów jest pierdyliard i niestety przekłada się to na jedyny minus tej gry: setup oraz składanie tej gry po rozgrywce.
CiumCium
Posty: 22
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: CiumCium »

Ja tylko wspomnę, że moja paka z AOI od Portalu jest już w drodze :)
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Namurenai »

bogas pisze: 22 sty 2024, 15:24
pingus pisze: 22 sty 2024, 11:27 Psychics - Telepaci
To zostało przetłumaczone na "Widzący". Ale ja nie o tym, bo mi te nazwy i rasy powiewają. To nie miało absolutnie żadnego znaczenia dla mnie i moich 4 współgraczy, bo tematem i klimatem ta gra nie stoi.
Już drugi raz używasz tego argumentu:
bogas pisze: 22 sty 2024, 10:55
Namurenai pisze: 22 sty 2024, 10:17
cichywiatr pisze: 21 sty 2024, 20:34Pytanie do osób co grali w PL wersję. Czy wszystkie elementy gry zostały przetłumaczone? Głównie chodzi o planszetke gracza, rasy oraz nazwy kafli wynalazków.
(...)
Żeby nie było - to totalna pierdoła, po prostu śmiesznie wygląda w porównaniu do oryginału ;)
Tak to totalna pierdoła. Nikt z piątki (a w zasadzie to nawet z szóstki) grających nie zwrócił na to uwagi.
Nikt przecież nie mówi, że masz nagle zacząć się tym przejmować :D
Po prostu masie osób to może przeszkadzać w mniejszym, bądź większym stopniu (oczywiście nie powinno przeszkodzić w rozegraniu partii w ogóle, ale nadal może razić).

Ja (i jak z wypowiedzi w wątku widać, nie tylko ja) bardzo doceniłem fabularny opis frakcji, który jest zamieszczony w instrukcji do Terra Mystica.
W AoI również jest "lore", niemniej jednak niestety nie trafił on do instrukcji (więcej na ten temat w wątku na BGG).

Skoro więc można dopicować trochę "odczuwanie klimatu" (szczególnie czymś tak istotnym jak język!), to czemu by tego nie zrobić :) - czy zwracasz na to uwagę czy nie, to w polskiej wersji grasz "Las Goblinami", a nie "Leśnymi Goblinami" :P
bogas pisze: 22 sty 2024, 15:24To jest mechanicznie piękne euro, które w odróżnieniu do pierwowzoru (Terra Mystica) do końca pozwala mieć nadzieję, że może jeszcze się uda, jak nie walczyć o zwycięstwo to przynajmniej o to by wyjść z twarzą z tej konfrontacji.
I chyba nikt tego nie kwestionuje? :wink:

Czy ta gra mogłaby być równie świetna mechanicznie i do tego mieć jeszcze przyjemnie złożone nazwy terenów i frakcji? No mogłaby. Po prostu ;)
bogas pisze: 22 sty 2024, 15:24Dwuwarstwowe plansze robią świetną robotę.
Potwierdzam, świetna sprawa.
bogas pisze: 22 sty 2024, 15:24Bardzo dobrze gra się w 2 osoby i to głównie za sprawą dwustronnej planszy do rozgrywki 2-3 z jednej i 3-5 graczy z drugiej strony. W ten sam dzień po rozgrywce 5 osobowej na portalconie zagrałem pojedynek 1on1 z żoną, a następnego dnia rewanż i grało się równie przyjemnie, a czas takiej 2 osobowej gry to 2 godziny, więc wg mnie jest bardzo dobrze.
Dzięki - do tej pory grałem tylko w 3, 4 i 5, więc miło przeczytać, że tryb 2 też śmiga.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: bogas »

Namurenai pisze: 22 sty 2024, 16:56 Już drugi raz używasz tego argumentu
Starzy ludzie lubią się powtarzać.
Namurenai pisze: 22 sty 2024, 10:17 (...)
Skoro więc można dopicować trochę "odczuwanie klimatu" (szczególnie czymś tak istotnym jak język!), to czemu by tego nie zrobić :) - czy zwracasz na to uwagę czy nie, to w polskiej wersji grasz "Las Goblinami", a nie "Leśnymi Goblinami" :P
Ja to traktuję jako zestaw: teren + rasa, a nie jako nazwę rasy.
Namurenai pisze: 22 sty 2024, 16:56I chyba nikt tego nie kwestionuje? :wink:
Informuję, a nie przekonuję. Czy żeby napisać coś o grze to musi być w kontrze do czyjegoś zdania?
Namurenai pisze: 22 sty 2024, 16:56 Czy ta gra mogłaby być równie świetna mechanicznie i do tego mieć jeszcze przyjemnie złożone nazwy terenów i frakcji? No mogłaby. Po prostu ;)
Mogłaby ale nie musi, bo mi to zwisa podobnie jak wszystkim moim współgraczom. :twisted: :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: XLR8 »

Trochę ponarzekałem na początku na tę grę ale po 9 partiach muszę przyznać że jest wybitna.
Jednakże polecam grać bez iluzjonistów bo są kompletnie op. Reszta frakcji jest już bardziej zbalansowana i oczywiście są bardzo mocne ale te średnie i słabe w odpowiednim setupie potrafią wygrać.
Taki funfact fojerland przepuścił ich w takiej formie bo playtesterzy wiedząc że są z czapy dawali ich nowicjuszom i dane były bardzo zakłamane.
To tylko pokazuje jak ważne jest aby odpowiednio analizować dane przed wydaniem gry…
Awatar użytkownika
Zerthin
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2019, 12:19
Has thanked: 68 times
Been thanked: 51 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Zerthin »

Raz raz. Sprawdzam czy to ja mam problem na telefonie i komputerze czy coś innego:
Działa wam polska instrukcja pobrana ze strony Portalu?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Mr_Fisq »

Zerthin pisze: 22 sty 2024, 18:51 Raz raz. Sprawdzam czy to ja mam problem na telefonie i komputerze czy coś innego:
Działa wam polska instrukcja pobrana ze strony Portalu?
Pobrałem i otworzyłem (PC/Unix).
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Trolliszcze »

XLR8 pisze: 06 wrz 2023, 22:12AoI jest luźne, rozwlekłe i po prostu mniej ciekawe. To zdecydowany downgrade. Gwoździem do trumny tej gry są 3 pełne sety fanowskich frakcji do PG, które intensywnie ogrywamy. Są one po prostu dużo ciekawsze niż draft i tworzenie własnych w AoI. To jak zrobienie dania z kiepskich i mdłych składników gdy możemy zamówić genialny posiłek z dostawą pod drzwi i się nim cieszyć.
Najprawdopodobniej poleci na bazarek, bo królowa jest tylko jedna.
XLR8 pisze: 22 sty 2024, 18:49 Trochę ponarzekałem na początku na tę grę ale po 9 partiach muszę przyznać że jest wybitna.
Cholera, no i który XLR8 ma rację...? Bądź tu mądry i pisz wiersze!
Ale pewnie w wątku kolejnego ciężkiego eurasa będziesz jak Częstochowy bronić zdania, że opinia po jednej partii jest tak samo wiążąca jak ta po... [check] dziewięciu :D No cóż, przynajmniej jest dobry powód, żeby się uśmiechnąć w ten zimny poniedziałkowy wieczór.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: XLR8 »

Trolliszcze pisze: 22 sty 2024, 19:06
XLR8 pisze: 06 wrz 2023, 22:12AoI jest luźne, rozwlekłe i po prostu mniej ciekawe. To zdecydowany downgrade. Gwoździem do trumny tej gry są 3 pełne sety fanowskich frakcji do PG, które intensywnie ogrywamy. Są one po prostu dużo ciekawsze niż draft i tworzenie własnych w AoI. To jak zrobienie dania z kiepskich i mdłych składników gdy możemy zamówić genialny posiłek z dostawą pod drzwi i się nim cieszyć.
Najprawdopodobniej poleci na bazarek, bo królowa jest tylko jedna.
XLR8 pisze: 22 sty 2024, 18:49 Trochę ponarzekałem na początku na tę grę ale po 9 partiach muszę przyznać że jest wybitna.
Cholera, no i który XLR8 ma rację...? Bądź tu mądry i pisz wiersze!
Ale pewnie w wątku kolejnego ciężkiego eurasa będziesz jak Częstochowy bronić zdania, że opinia po jednej partii jest tak samo wiążąca jak ta po... [check] dziewięciu :D No cóż, przynajmniej jest dobry powód, żeby się uśmiechnąć w ten zimny poniedziałkowy wieczór.
Gaja z rasami fanowskimi nadal jest zdecydowanie lepsza i dużo przyjemniejsza. Nie rozumiem do czego bijesz. Moja subiektywna opinia niezbyt się zmieniła od pierwszej partii.
Jest więcej zasobów, jest łatwiej i jest dłużej co dla mnie jest minusem. Jednak widzę do czego zmierzali i obiektywnie stwierdzam, że jest wybitna.
Nadal królowa jest tylko jedna, a swoje przesmiewki zostaw dla siebie. 😉
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Galatolol »

Napisał opinię po jednej partii, napisał po czterech, napisał po dziewięciu (za każdym razem to zaznaczając); przyznał, że jego zdanie uległo zmianie, ale i tak trzeba się przyczepić :roll:

Jak dla mnie można tylko sobie życzyć, by było więcej takich forumowiczów.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Trolliszcze »

Galatolol pisze: 22 sty 2024, 20:28 Napisał opinię po jednej partii, napisał po czterech, napisał po dziewięciu (za każdym razem to zaznaczając); przyznał, że jego zdanie uległo zmianie, ale i tak trzeba się przyczepić :roll:

Jak dla mnie można tylko sobie życzyć, by było więcej takich forumowiczów.
Wrzucił też wątek na BGG po swoich pierwszych partiach, zarzucając brak balansu, po czym przestał się udzielać po pierwszym poście (pomimo próśb innych uczestników dyskusji o wyjaśnienie, w czym konkretnie problem) - zaprawdę nie wiem, czy zapomniał, że taki wątek stworzył, czy mu głupio było, że się pomylił. Sporo ludzi mu tam odpisało, a odpowiedzi nie doczekało się żadnej. Ja osobiście wolałbym mniej forumowiczów, którzy nie szanują czasu swoich kolegów.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: VivoBrezo »

XLR8 pisze: 22 sty 2024, 18:49 Trochę ponarzekałem na początku na tę grę ale po 9 partiach muszę przyznać że jest wybitna.
Jednakże polecam grać bez iluzjonistów bo są kompletnie op. Reszta frakcji jest już bardziej zbalansowana i oczywiście są bardzo mocne ale te średnie i słabe w odpowiednim setupie potrafią wygrać.
Taki funfact fojerland przepuścił ich w takiej formie bo playtesterzy wiedząc że są z czapy dawali ich nowicjuszom i dane były bardzo zakłamane.
To tylko pokazuje jak ważne jest aby odpowiednio analizować dane przed wydaniem gry…
A ja się zastanawiam, skąd to info o Iluzjonistach i dawaniu ich niedoświadczonym graczom. Bo brzmi trochę jak bajki z mchu i paproci. Nie klei mi się to.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Bruno »

Galatolol pisze: 22 sty 2024, 20:28 Napisał opinię po jednej partii, napisał po czterech, napisał po dziewięciu (za każdym razem to zaznaczając); przyznał, że jego zdanie uległo zmianie, ale i tak trzeba się przyczepić :roll:

Jak dla mnie można tylko sobie życzyć, by było więcej takich forumowiczów.
Zgaduję, że Trolliszcze trochę naśmiewa się nie tyle ze zmiany zdania XLR8 po kolejnych partiach, co raczej z faktu, że ów za każdym razem prezentuje opinię w sposób absolutnie kategoryczny. To nie jest: "po dwóch partiach nie zauważyłem, żeby ...", tylko "to jest kiepskie i mdłe". A gdy następnie po X partiach ta sama gra "jest wybitna", to skrajność obu opinii wskazuje, że są one bardziej rozemocjonowane niż przemyślane. Zresztą dotyczy to nie tylko AoI, ale i np. Voidfall, który to wątek akurat ostatnio cały przejrzałem po zapowiedzi wydawniczej Portalu :wink:
Czy nie można głosić emocjonalnych opinii na forum? No można. Czy miotanie się w swoich kategorycznych sądach od ściany do ściany może budzić żartobliwe reakcje? No może.

A bardziej w temacie gry:
- po zagraniu raz w TM i raz w PG nie powiedziałbym, że pasuje mi ta mechanika "przesuwania dropsów",
- ale liczne opinie o AoI prezentowane w tym wątku, jak i fakt, że gra wyjdzie po polsku, skłaniają mnie do zainteresowania się tym tytułem...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

- ale liczne opinie o AoI prezentowane w tym wątku, jak i fakt, że gra wyjdzie po polsku, skłaniają mnie do zainteresowania się tym tytułem...
Kupuj, zagram! 😁😉
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: cezner »

PytonZCatanu pisze: 23 sty 2024, 06:27
- ale liczne opinie o AoI prezentowane w tym wątku, jak i fakt, że gra wyjdzie po polsku, skłaniają mnie do zainteresowania się tym tytułem...
Kupuj, zagram! 😁😉
Jeśli TM a tym bardziej PG Ci nie podszedł, to przy AoI raczej nie zmienisz zdania. Moim zdaniem Era leży tak po środku między TM a PG jeśli chodzi o ciężar rozgrywki ale mechanicznie to praktycznie te same gry.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Bruno »

cezner pisze: 23 sty 2024, 11:57
PytonZCatanu pisze: 23 sty 2024, 06:27
- ale liczne opinie o AoI prezentowane w tym wątku, jak i fakt, że gra wyjdzie po polsku, skłaniają mnie do zainteresowania się tym tytułem...
Kupuj, zagram! 😁😉
Jeśli TM a tym bardziej PG Ci nie podszedł, to przy AoI raczej nie zmienisz zdania. Moim zdaniem Era leży tak po środku między TM a PG jeśli chodzi o ciężar rozgrywki ale mechanicznie to praktycznie te same gry.
No wiem, wiem, trochę już o AoI poczytałem. Ale może po prostu muszę zagrać jeszcze kilka razy, żeby ze sceptyka stać się entuzjastą tego mechanizmu? :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Bruno pisze: 23 sty 2024, 22:46 No wiem, wiem, trochę już o AoI poczytałem. Ale może po prostu muszę zagrać jeszcze kilka razy, żeby ze sceptyka stać się entuzjastą tego mechanizmu? :wink:


Obrazek
Spoiler:
ODPOWIEDZ