Hegemony - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

Pytanie z czapy - jak są wypłaty OD klasy średniej, to jak rozumiem nie płaci ona dla swoich pracowników we własnych biznesach (oni produkują) ale płaci się klasie robotniczej jeśli taka leży na danym przedsiębiorstwie (w zależności od parametru płaca na przedsiębiorstwie)? Zatem jeśli klasa średnia pracuje wyłącznie u siebie i nie ma pomocy w postaci klasy robotniczej, to nie ma żadnych wypłat? (tylko te przedsiębiorstwa moga mieć mix pracowników)

edit: no można jeszcze wspomnieć, że zatrudnia się pracowników w stanie leżącym do końca tury (umowa społeczna, że nie pierdzielnie pracą ledwo go zatrudnili ;) ). Natomiast jak przenosisz to chyba zostawiasz ich w stanie sprzed przeniesienia.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

kontynuacja wątku z tematu:

viewtopic.php?t=69641

Część Postu usera @612:

"No właśnie nie do końca tak jest:) Zobacz na moje punkty 8 i 13 - tj. budowa nowych miejsc pracy przez frakcję, która nie dysponuje pracownikami. Zarówno zmiana polityki fiskalnej powodująca powstanie nowych miejsc pracy w sektorze publicznym jak i postawienie zakładu przez kapitalistę pociągają za sobą przypisanie pracowników, ale żadna z tych frakcji swoich nie ma. Ergo sytuacja zatrudnienia nie następuje wyłącznie w turze czerwonego i żółtego. Tutaj instrukcja dokładnie o tym mówi, ale nie jest to miejsce jakbym określił, najbardziej fortunne dla takiej istotnej zasady - str. 19 pierwszy akapit: "If there are Workers in the Unemployed Workers area (from the same Class - either all Working Class or all Middle Class) who could fill all the slots in your Company, you may assign them there and commit them." Podobnie str. 30, zmiana polityki fiskalnej akapit dotyczący zwiększenia sektora publicznego: "(...)if there are available Workers (of the same Class) in the Unemployed Workers area that could fill all the slots in one or more of the Companies revealed, they are automatically assigned there (and commited)". Pośrednio ta zasada wynika też z faktu płatności za pracę - końcowy akapit na stronie 11 mówi, że płaci się graczowi który kontroluje pracowników (a nie graczom).
Co do pożyczki kapitalisty to instrukcja mówi wprost, że tu jest wyjątek od ogólnej zasady o płatnościach i zarówno bierzesz jak i spłacasz pożyczkę kasą z kapitału (więc jak tak grali na streamie to grali dobrze)."

Odpowiadam ;)

Hm... zasadniczo przy czytaniu instrukcji popełniłem jeden błąd. Otóż taki, że praktycznie 95% treści z akcji, które mają wszystkie klasy są takie same, jednak chyba przy zatrudnianiu właśnie występują delikatne różnice. Ja tego kompletnie nie doczytałem i można powiedzieć, że bazowałem na klasie średniej odnośnie zatrudnienia - także w zakresie kapitalistów. @612 - jeśli możesz potwierdzić, to proszę Cię o to :) Odnośnie zmian polityki fiskalnej i całej reszty - obecnie się nie wypowiem bo mimo, że jakoś ogarniam co się tam dzieje, to nie do końca wiem jakie to przyniesie efekty długofalowe (proste zależności typu mnożnik podatków itp łapię, ale jak można się tym mechanizmem bronić przed jakimś zachowaniem poszczególnych graczy - już nie do końca).

Postaram się dzisiaj ponownie do tego usiąść i może mnie oświeci w jakiejś kwestii :) Tytuł sprawia mi ogromną przyjemność poznawania go. Naprawdę bardzo ciekawa propozycja dla graczy.
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: 612 »

Pynio pisze: 04 kwie 2023, 15:12 Pytanie z czapy - jak są wypłaty OD klasy średniej, to jak rozumiem nie płaci ona dla swoich pracowników we własnych biznesach (oni produkują) ale płaci się klasie robotniczej jeśli taka leży na danym przedsiębiorstwie (w zależności od parametru płaca na przedsiębiorstwie)? Zatem jeśli klasa średnia pracuje wyłącznie u siebie i nie ma pomocy w postaci klasy robotniczej, to nie ma żadnych wypłat? (tylko te przedsiębiorstwa moga mieć mix pracowników)
Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa klasy średniej, to są dwa rodzaje:
1. takie, w których pracuje wyłącznie klasa średnia - w takich nie ma wypłat w ogóle, zauważ, że w takich przedsiębiorstwach nie da się ustalić nawet poziomu wypłaty.
2. takie w których dopuszczalny jest pracownik klasy robotniczej - w takich można ustalić wypłatę i wypłata dotyczy wyłącznie pracownika klasy robotniczej, więc w fazie produkcji kasa płacona jest tylko graczowi grającemu klasą robotniczą (o ile nie strajkuje). Klasa średnia nie płaci "sama sobie".
Jeśli w przedsiębiorstwach klasy średniej są wyłącznie pracownicy z tej klasy, to w fazie produkcji następuje wyłącznie produkcja, bez wypłaty wynagrodzeń. Przedsiębiorstwa dopuszczające pracownika klasy robotniczej działają więc na zasadzie - jak jest ten pracownik to wtedy mu płacę ale i trochę więcej produkuję (strona 25 instrukcji, sekcja "Production phase", drugi akapit).
Pynio pisze: 04 kwie 2023, 15:12edit: no można jeszcze wspomnieć, że zatrudnia się pracowników w stanie leżącym do końca tury (umowa społeczna, że nie pierdzielnie pracą ledwo go zatrudnili ;) ). Natomiast jak przenosisz to chyba zostawiasz ich w stanie sprzed przeniesienia.
Nie można przenosić pracowników leżących, w sensie nie można ich przenieść do innego miejsca pracy. Można ich jedynie podmieniać w akcji "Swap workers", uwalniając skillowych pracowników ze slota unskilled. Podmieniony pracownik wchodzi wtedy też na leżąco.
Pynio pisze: 04 kwie 2023, 15:12Hm... zasadniczo przy czytaniu instrukcji popełniłem jeden błąd. Otóż taki, że praktycznie 95% treści z akcji, które mają wszystkie klasy są takie same, jednak chyba przy zatrudnianiu właśnie występują delikatne różnice. Ja tego kompletnie nie doczytałem i można powiedzieć, że bazowałem na klasie średniej odnośnie zatrudnienia - także w zakresie kapitalistów. @612 - jeśli możesz potwierdzić, to proszę Cię o to
Nie do końca rozumiem co miałbym potwierdzić? Jeśli chodzi o różnice w zatrudnianiu, to jasne że są, bo wynikają z faktu, że tylko dwie frakcje mają pracowników a tylko jedna z nich buduje przedsiębiorstwa, natomiast dwie pozostałe budują a nie mają pracowników. Kusząc się na małe podsumowanie można by określić to tak:
Klasa robotnicza - w akcji "Assign Workers" obstawiasz maks 3 swoimi robotnikami miejsca pracy. Mogą być różne, ale musi to prowadzić do pełnego obsadzenia miejsca pracy.
Klasa średnia - akcja "Assign Workers" działa identycznie jak u klasy robotniczej. Dodatkowo ma opcję przydzielenia automatycznie pracowników (obu klas) budując nowe przedsiębiorstwo (a raczej musi to zrobić, bo nie może zbudować przedsiębiorstwa i zostawić go pustym). Do działania przedsiębiorstwa klasy średniej pracownik klasy robotniczej (o ile jest na nim przewidziany), jest opcjonalny, ale jeśli jest dostępny, budując przedsiębiorstwo klasa średnia może go automatycznie zatrudnić (i wtedy ustala też pensję).
Kapitalista - przydziela pracowników akcją budowania przedsiębiorstwa, pod warunkiem, że ma dostępnych z tej samej klasy, którzy są w stanie zapełnić wszystkie miejsca pracy.
Państwo - przydziela pracowników analogicznie jak kapitalista w momencie powstania nowych przedsiębiorstw publicznych w wyniku zmiany polityki fiskalnej.

Jakbyśmy na jakimś forum politycznym siedzieli;)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Błysk »

Karty typu Supplemental Income Program - takie, gdzie poza dodaniem legitymizacji dla Państwa jest też liczba/ ikonka robotników. Czy ta liczba odnosi się do ogólnej liczby robotników, czy liczby robotników, której dotyczy karta? (W przypadku Supplemental Income Program tylko zatrudnionych robotników, zatem jak mam 10 robotników, z czego 9 zatrudnionych to czy Państwo dostaje punkt legitymizacji, czy nie?)
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: 612 »

Błysk pisze: 05 kwie 2023, 00:46 Karty typu Supplemental Income Program - takie, gdzie poza dodaniem legitymizacji dla Państwa jest też liczba/ ikonka robotników. Czy ta liczba odnosi się do ogólnej liczby robotników, czy liczby robotników, której dotyczy karta? (W przypadku Supplemental Income Program tylko zatrudnionych robotników, zatem jak mam 10 robotników, z czego 9 zatrudnionych to czy Państwo dostaje punkt legitymizacji, czy nie?)
Jeśli mówisz o kolorowej ikonce w prawym dolnym rogu, to moim zdaniem dotyczy ona klasy, którą wybrałeś zagrywając kartę. Kreska (slaszyk) między nimi wskazuje "albo, albo", więc nie można wybrać obu. W przypadku Supplemental Income Program, jest to w zasadzie tylko oznaczenie symbolu legitymizacji danej klasy. W podanym przez Ciebie przykładzie, Państwo nic nie dostanie - zagrywając kartę, Państwo płaci 1 za każdego zatrudnionego robotnika wybranej klasy i dostaje 1 legitymizację dla tej klasy za każdą wydaną 10. Przy 9 zatrudnionych nie dostałoby więc nic.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Błysk »

612 pisze: 05 kwie 2023, 07:49
Błysk pisze: 05 kwie 2023, 00:46 Karty typu Supplemental Income Program - takie, gdzie poza dodaniem legitymizacji dla Państwa jest też liczba/ ikonka robotników. Czy ta liczba odnosi się do ogólnej liczby robotników, czy liczby robotników, której dotyczy karta? (W przypadku Supplemental Income Program tylko zatrudnionych robotników, zatem jak mam 10 robotników, z czego 9 zatrudnionych to czy Państwo dostaje punkt legitymizacji, czy nie?)
Jeśli mówisz o kolorowej ikonce w prawym dolnym rogu, to moim zdaniem dotyczy ona klasy, którą wybrałeś zagrywając kartę. Kreska (slaszyk) między nimi wskazuje "albo, albo", więc nie można wybrać obu. W przypadku Supplemental Income Program, jest to w zasadzie tylko oznaczenie symbolu legitymizacji danej klasy. W podanym przez Ciebie przykładzie, Państwo nic nie dostanie - zagrywając kartę, Państwo płaci 1 za każdego zatrudnionego robotnika wybranej klasy i dostaje 1 legitymizację dla tej klasy za każdą wydaną 10. Przy 9 zatrudnionych nie dostałoby więc nic.
Mam wrażenie, że generalnie państwo faktycznie dostanie 1 za każde wydane 10, ALE interpretować się to powinno 1 za każdych 10 zatrudnionych robotników (no bo jest tam jednak ikonka robotników po 10). Dodatkowo karta Uneployment Benefits (z talii robotników), sytuacja podobna 1 legitymizacji/ 3 robotników.

Tekst karty: Get 5$ from the state for each of yours UNEMPLOYED WORKERS. You may then Buy Goods and Services from the state.

Wydaje mi się, że Państwo nie dostanie w zależności od wydanej kasy (to byłoby bez sensu), tylko za liczbę robotników a dokładnie 1 legitymizacji za każdych 3 robotników. Pytanie czy robotników, których dotyczyła karta (unemployed), czy wszystkich, których klasa robotnicza posiada. Logiczniejsza jest pierwsza opcja, ale pewien nie jestem i nie znalazłem tego w zasadach.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

Nie mam kart przed sobą w tym momencie ale chyba wiem o jakiej ikonie mówicie. Jest tan narysowany czarny ludzik - ja początkowo liczyłem, że dzieliłem liczbę populacji (w wypadku tej karty chodziło o kartę robotników) u mnie przez 3 i o tyle podnosiłem "legitymizację" dla Polityków.
Wychodzi na to, że kompletnie nie w ten sposób się to liczy. Bierze się pod uwagę NIEZATRUDNIONYCH pracowników (!!!). Nigdzie w instrukcji nie znalazłem informacji na ten temat, że ten czarny ludzik oznacza unemployed worker.

Tutaj znalazłem ŚWIETNY film wyjaśniający reguły każdej klasy itp. W pierwszym poście macie 3 poprawki (minimalne) do zasad, gdzie wystąpiły delikatne pomyłki.

Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Błysk »

Pynio pisze: 05 kwie 2023, 08:57 Nie mam kart przed sobą w tym momencie ale chyba wiem o jakiej ikonie mówicie. Jest tan narysowany czarny ludzik - ja początkowo liczyłem, że dzieliłem liczbę populacji (w wypadku tej karty chodziło o kartę robotników) u mnie przez 3 i o tyle podnosiłem "legitymizację" dla Polityków.
Wychodzi na to, że kompletnie nie w ten sposób się to liczy. Bierze się pod uwagę NIEZATRUDNIONYCH pracowników (!!!). Nigdzie w instrukcji nie znalazłem informacji na ten temat, że ten czarny ludzik oznacza unemployed worker.

Tutaj znalazłem ŚWIETNY film wyjaśniający reguły każdej klasy itp. W pierwszym poście macie 3 poprawki (minimalne) do zasad, gdzie wystąpiły delikatne pomyłki.

Czyli tak jak myślałem na początku. Symbol na karcie odnosi się do robotników, których karta dotyczy. Wydawało mi się to bardzo logiczne, póki nie zacząłem drążyć tematu i współgracze nie stwierdzili, że chodzi o wszystkich robotników. Natomiast instrukcja faktycznie na ten temat raczej milczy.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: orzeh »

mogę zapytać co to znaczy: ( postu w wątkiu gry):
13. Przy zmianie polityki fiskalnej koszt nowych przedsiębiorstw lub zwrot za stare idzie do/z kasy państwa.[...]
Czy jak zamknę firmę Państwo mi płaci ale w jakim przypadku Kapitalista ma być zmuszony do otwarcia nowej?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: japanczyk »

orzeh pisze: 13 kwie 2023, 15:35 Czy jak zamknę firmę Państwo mi płaci ale w jakim przypadku Kapitalista ma być zmuszony do otwarcia nowej?
Zmuszony nie jest, ale bez firm nie produkuje dobr, wiec nie zarabia
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: orzeh »

japanczyk pisze: 13 kwie 2023, 15:44
orzeh pisze: 13 kwie 2023, 15:35 Czy jak zamknę firmę Państwo mi płaci ale w jakim przypadku Kapitalista ma być zmuszony do otwarcia nowej?
Zmuszony nie jest, ale bez firm nie produkuje dobr, wiec nie zarabia
ok, w którym momencie przy zmianie polityki fiiskalnej moge/muszę otworzyć firmę i zapłaci za nią rząd?
albo inaczej, gdzie to znajdę w instrukcji (bez żadnych podtekstów, trochę mnie to zaskoczyło i chcę zobaczyć)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: japanczyk »

orzeh pisze: 13 kwie 2023, 15:51 ok, w którym momencie przy zmianie polityki fiiskalnej moge/muszę otworzyć firmę i zapłaci za nią rząd?
albo inaczej, gdzie to znajdę w instrukcji (bez żadnych podtekstów, trochę mnie to zaskoczyło i chcę zobaczyć)
Nie wydaje mi sie zeby rzad placil za firme - placi za nia bank, w koncu panstwo nie przejmuje tej firmy
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

Nie znalazłem takiej informacji, że płaci rząd. Bierzesz pieniądze z banku spoza gry. Natomiast w opisie polityki fiskalnej zauważyłem ciekawą informację o tym, że jeśli gra 4 osoby, to rząd (gracz) odpowiada w pełni jakie biznesy są otwarte, a jakie nie. Dodatkowo DECYDUJE SAM, jaka klasa pracuje w jakim zakładzie... i teraz ciekawe jak to robi. Klasa średnia i klasa robotnicza ma opcję przydzielania pracowników do otwartych biznesów, nigdzie w klasie THE STATE nie znalazłem takiej opcji ani opisu. Nie mam pojęcia. Jak grałem testowo to korzystałem a akcji poszczególnych frakcji do przypisania pracowników, a to chyba działa inaczej.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: japanczyk »

Pynio pisze: 13 kwie 2023, 16:30 Nie znalazłem takiej informacji, że płaci rząd. Bierzesz pieniądze z banku spoza gry. Natomiast w opisie polityki fiskalnej zauważyłem ciekawą informację o tym, że jeśli gra 4 osoby, to rząd (gracz) odpowiada w pełni jakie biznesy są otwarte, a jakie nie. Dodatkowo DECYDUJE SAM, jaka klasa pracuje w jakim zakładzie... i teraz ciekawe jak to robi. Klasa średnia i klasa robotnicza ma opcję przydzielania pracowników do otwartych biznesów, nigdzie w klasie THE STATE nie znalazłem takiej opcji ani opisu. Nie mam pojęcia. Jak grałem testowo to korzystałem a akcji poszczególnych frakcji do przypisania pracowników, a to chyba działa inaczej.
Jak rzad otwiera swoje firmy to moze zdecydowac kogo przypisuje i jakie firmy otwiera w ramach swojego limitu 3/6/9
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

Czyli jak rozumiem takie decyzje są podejmowane przez THE STATE wyłącznie w chwili otwierania i zamykania firm. Potem poszczególne klasy decydują gdzie się zatrudnić?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: orzeh »

Teraz rozumiem - pomylił mnie kontekst (w głowie) - chodziło o firmy rządowe, sektor publiczny
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

Akcja kapitalisty : adjust wages
if your change is to raised the wages, you also commit the workers afterwards
Co to znaczy i jakie niesie konsekwencje? Nie rozumiem

Akcja kapitalisty : give bonus
Nie do końca łapie. Przecież klasa pracująca wysyłając robotników i wypełniając na full od razu ich kładzie. Jakim sposobem kapitalista mógłby nie być pewny że pracownicy będą tam pracować? To brzmi jakby była opcja że spółka jest operacyjna (ma full workerow), ale jednocześnie nie są położeni. Do takiej sytuacji może dojść? W jaki sposób?

Akcja Klasy średniej : Extra shifts
choose one of your companies with non-commited middle Claas worker
Jak dochodzi do sytuacji, że są nie commited? Przecież wszędzie jest że trzeba zapełnić na full albo w ogóle
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

Hej,

1. Nie widzę w instrukcji po akcji kapitalistów - kładzenia pracowników (commit workers). Korzystam z wersji online instrukcji. Nie mam planszetek pomocniczych w ręce.

Generalnie jak pracownicy leżą, to np. nie mogą wzniecać strajków ani zmieniać miejsca pracy. Czyli np. po zejściu z wypłatami, w tej turze Ci z roboty nie uciekną.

2. Give bonus - bardzo dobra akcja. To co wyżej, tylko kapitalista automatycznie zamyka dziób pracownikom dając im marne grosze. Znowu - położony pracownik nie może strajkować, ani zmieniać pracy.

Bardziej w tych dwóch przypadkach skupiłbym się na możliwościach "COMMIT" - co dają, bo chyba nie złapałeś co COMMIT daje. Tak ja te dwie akcje z powyżej rozumiem. Ciekawi mnie, że w tej pierwszej nie widzę COMMIT w instrukcji.

EXTRA SHIFTS - znowu... co ma COMMITED do full zatrudnienia? COMMITED tak na chłopski rozum oznacza zdolność do działania typu zmiana pracy, strajki nie wiem co tam jeszcze, może coś z kart. Firmy muszą być zawsze zatrudnione tym samym typem pracowników na full lub w ogóle. Oczywiście na miejsce unskilled danego typu można dać skilled, jeśli unskilled nie ma w puli :)

No i znowu. Odpalasz Extra zmianę - goście wyrabiają ponad normę, ale blokujesz im potem możliwości reakcji, np jakby się gdzieś pojawiła lepsza robota. Nie przeniesiesz ich bo są już COMMITED.

Gra gitara?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

Pynio pisze: 16 kwie 2023, 11:51 Hej,

1. Nie widzę w instrukcji po akcji kapitalistów - kładzenia pracowników (commit workers). Korzystam z wersji online instrukcji. Nie mam planszetek pomocniczych w ręce.

Generalnie jak pracownicy leżą, to np. nie mogą wzniecać strajków ani zmieniać miejsca pracy. Czyli np. po zejściu z wypłatami, w tej turze Ci z roboty nie uciekną.

2. Give bonus - bardzo dobra akcja. To co wyżej, tylko kapitalista automatycznie zamyka dziób pracownikom dając im marne grosze. Znowu - położony pracownik nie może strajkować, ani zmieniać pracy.

Bardziej w tych dwóch przypadkach skupiłbym się na możliwościach "COMMIT" - co dają, bo chyba nie złapałeś co COMMIT daje. Tak ja te dwie akcje z powyżej rozumiem. Ciekawi mnie, że w tej pierwszej nie widzę COMMIT w instrukcji.

EXTRA SHIFTS - znowu... co ma COMMITED do full zatrudnienia? COMMITED tak na chłopski rozum oznacza zdolność do działania typu zmiana pracy, strajki nie wiem co tam jeszcze, może coś z kart. Firmy muszą być zawsze zatrudnione tym samym typem pracowników na full lub w ogóle. Oczywiście na miejsce unskilled danego typu można dać skilled, jeśli unskilled nie ma w puli :)

No i znowu. Odpalasz Extra zmianę - goście wyrabiają ponad normę, ale blokujesz im potem możliwości reakcji, np jakby się gdzieś pojawiła lepsza robota. Nie przeniesiesz ich bo są już COMMITED.

Gra gitara?
Bo właśnie mamy teraz problem.

1. Mamy z setupu budynek Middle Class (1 meeple średniej klasy stojący). Dokładamy tam pracownika working class. Oba są kładzione? Tylko ten working class jest kładziony? Żaden nie jest? Jak to działa? Kladziony= commited

2. Commited to jest osobna akcja? Niby jak? Nigdzie nie jest opisana
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

Hardkor pisze: 16 kwie 2023, 13:28

Bo właśnie mamy teraz problem.

1. Mamy z setupu budynek Middle Class (1 meeple średniej klasy stojący). Dokładamy tam pracownika working class. Oba są kładzione? Tylko ten working class jest kładziony? Żaden nie jest? Jak to działa? Kladziony= commited

2. Commited to jest osobna akcja? Niby jak? Nigdzie nie jest opisana
Jedziemy. Ja to widzę tak:

1. przykład - nie kombinujemy (chociaż pole do popisu jest, bo dałeś dobry przykład, ale w instrukcji nic nie znalazłem na ten temat, WIĘC NIE KOMBINUJEMY ;) ). Masz Middle class firmę i właściciela. BUM - jest tura robotników, jeden się zatrudnia - natychmiast robi się COMMIT (o tym za chwilę). Teraz jako klasa średnia - Twój pracownik stoi, ale nie możesz zmieniać (z tego co pamiętam) wypłat przydupasowi, nie możesz sprzedać firmy (zgodnie z tym, że jak jest commit worker w firmie to klops), on nie może się zwolnić (bo właśnie przyszedł do pracy), nie może od razu strajkować (bo leży). Nic z taką firmą nie zrobisz, w klasie robotników jest wyraźny zapis - idziesz do pracy - kładź się - TYLE. Za to oczywiście masz duży bonus w fazie produkcji - przydupas produkuje extra dobra.
JEDYNY fack up jaki widzę, to możliwość przeniesienia pracownika middle class do innej firmy akcją Assign workers. Middle class pracownik stoi, zatem możesz go przenieść (nie jest to równoznaczne ze sprzedaniem firmy!), automatem wtedy przydupas powinien zlecieć do unemployed workers (mimo, że jest commited)... Tyle mojego filozofowania :)

EDIT: chociaż tutaj też nie wiem czy ten przydupas co jest leżący nie blokuje możliwości przeniesienia. Znalazłem coś takiego w middle class: If You assign worker running one of Your Company somwehere alse, the Company becomes non-operational. IF IT HAD AN EMPLOYEE (A WORKING CLASS MEEPLE) IT IMMIDIETLY GOES TO THE UNEMPLOYED WORKERS AREA.
Nie ma tu nic o tym czy on jest commited czy nie...


2. Commited nie jest żadna akcją ekstra. Jest to taka blokada, która nie pozwala np 4 razy pracownikom zmieniać pracy, albo lepsze - najpierw strajk, ktoś podnosi im wypłaty, a potem się wszyscy zwalniają i idą gdzieś indziej, a potem jeszcze w ogóle się pozwalniają i na bezrobocie :) Commited po prostu blokuje akcję pracowników po podjęciu nimi jednorazowo decyzji na czas całej rundy (tych 5 zagrań kart - to chyba runda). Commited występuje jako NASTĘPSTWO akcji, którą wykonujesz.
Chcesz przenieść do trzech pracowników do nowej firmy? OK - pierwszy warunek - NIE jesteś JUŻ COMMITED (zatem jeszcze nie wykonałeś akcji pracownikiem), drugi warunek - PO TEJ akcji, wszyscy Twoi pracownicy BĘDĄ commited, zatem zastanów się dobrze, czy to rzeczywiście jest akcja, którą chcesz wykonać.

Gra gitara?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

@Hardkor - jest nieźle :)

Poniżej temat, który poruszyłeś tutaj. Jest na BGG i odpowiedź jest identyczna jak moje teorie ;) Grałeś zatem dobrze, jeśli miałeś taką sytuację:

https://boardgamegeek.com/thread/306400 ... le-class-w

EDIT - PRZEPRASZAM! Doczytałem temat do końca i nie jest tak jak pisałem w 100%. Sam autor się wypowiedział. Jeśli masz stojącego pracownika klasy średniej i dołączy pracownik klasy robotniczej, to NIE MOŻESZ sprzedać firmy, ani jej opuścić. Autor tłumaczy, że zawieracie obustronną umowę o pracę i klasa średnia nie może opuścić stanowiska pracy. Pomimo, że po przyjściu klasy robotniczej jej mepel jest kładziony, a pracownik klasy średniej nadal stoi. Są to jedyne sytuacje w grze, gdzie dopuszcza się mieszane klasy. Także troszkę zbłądziłem, ale sam autor musiał prostować :)
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Super »

Proszę o pomoc w interpretacji jednej zasady :
Kiedy otwieram firmę jako kapitalista powiedziane jest, że mogę sobie przypisać tam pracowników danej klasy, jeśli jest ich wystarczająco dużo wśród bezrobotnych. Przy tym trzeba się kierować zasadą, że jeśli to możliwe to przypisujemy na stanowiska niewykwalifikowane - szarych niewykwalifikowanych pracowników. Jaka jest kolejność rozpatrywania tych zasad?

Załóżmy, że zakładana firma potrzebuje 2 pracowników (w tym jednego zwykłego), a wśród bezrobotnych jest: 2 wykwalifikowanych pracowników z MC i kilku z WC (w tym niewykwalifikowani).
Czy mogę wziąć tych z MC, choć zaskutkuje to umieszczeniem kolorowego pracownika na miejscu dla szarych, czy muszę wziąć tych z WC, żeby spełnić zasadę, że przypisuję w pierwszej kolejności szarych na miejsca dla szarych?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

Z tego co patrzę w instrukcję, to jest to opisane dość jasno.

Jeśli firma wymaga pracowników niewykwalifikowanych, to masz wziąć tych w pierwszej kolejności (z zasobów niezatrudnionych). Nie ważne jest to, czy są z klasy WC czy MC, ważne jest wyłącznie to, by byli z tej samej klasy. Zatem jeśli masz niewykwalifikowanych z WC, to na dokładkę bierzesz wykwalifikowanych z WC (ponieważ nie można mieszać klas).

Dobrze to tłumaczę?

ps. tak ja to widzę :)

ps. jest to dobrze opisane na stronie 18 w przykładzie :)
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Hegemony - pytania i wątpliwości

Post autor: Super »

Okazuje się, że jest ta sytuacja w FAQ na końcu instrukcji, czego początkowo nie zauważyłem :wink:
Obrazek
Najpierw wybieram klasę, spośród tych, które mogą zapełnić wszystkie miejsca, a dopiero w drugiej kolejności patrzę na warunek umieszczenia niewykwalifikowanych o ile to możliwe. Więc w moim przykładzie mogę wziąć tych z MC.
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: dżedaj »

Pytanie o uzupełnienie woreczka do głosowania.
Według instrukcji powinno się co głosowanie go uzupełnić i zrozumieliśmy to tak, że każda polityka to osobne głosowanie, a więc kolejne kostki.
Po 4 rundzie w 2 osoby, mieliśmy prawie wszystkie kostki w woreczku.
Znowu gdy pomyślę o tym, że mielibyśmy kostki dorzucać wyłącznie na początku fazy głosowania to praktycznie co druga ustawa byłaby wygrana dla jednej ze stron.
Jak to powinno działać?
ODPOWIEDZ