Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: wrojka »

oduck pisze: 20 mar 2024, 20:36 liczba baboli na stronie przedsprzedaży stawia staranność polskiego wydania pod dużym znakiem zapytania.
Porównałem sobie instrukcję PL i ENG pod kątem tłumaczenia. Moim zdaniem gra sama w sobie ma bardzo lakoniczne i zwięzłe słownictwo, więc takie jest tłumaczenie. Wydaje mi się, że jest bardzo mało miejsc, gdzie mogliby coś przekręcić. Tak długo jak karty (obrońców/rodzinki/kami/hester/wróżek) będą dobrze przetłumaczone, to powinno być spoko.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: oduck »

wrojka pisze: 20 mar 2024, 21:26
Porównałem sobie instrukcję PL i ENG pod kątem tłumaczenia. Moim zdaniem gra sama w sobie ma bardzo lakoniczne i zwięzłe słownictwo, więc takie jest tłumaczenie. Wydaje mi się, że jest bardzo mało miejsc, gdzie mogliby coś przekręcić. Tak długo jak karty (obrońców/rodzinki/kami/hester/wróżek) będą dobrze przetłumaczone, to powinno być spoko.
Mi chodziło tylko i wyłącznie o stronę przedsprzedaży w sklepie on-line Czachy - te wklejki na oryginalnej grafice z KS wyglądają dość niepoważnie, plus literówki, gramatyka, a generalnie chaos bo nie wiadomo co będzie w pudełku, a czego nie będzie (oryginalna KSowa grafika pokazywała zawartość wersji zwykłej i deluxe, tutaj mimo że będzie tylko deluxe to i tak jest i jedna, i druga, nie wiadomo po co). Ja rozumiem, że inflacja zrobiła swoje i dużej liczbie osób tutaj 300 zł wydaje się już że to jak splunąć, ale to przecież wciąż dużo kasy i ja mam po prostu duże obawy, czy po zebraniu zamówień w przedsprzedaży Czacha zrobi polską wersję na kolanie, bo "i tak już zapłacone". I nie chciałbym wyjść na hestera, naprawdę trzymam kciuki, więcej - nigdy publicznie nie dołączałem się do jazdy na to wydawnictwo, bo raz, że mają moją dozgonną wdzięczność za wydanie takich perełek jak Keflower, Klany Kaledonii czy Feudum (a i więcej by się znalazło, ale te to jedne z moich najulubieńszych gier evergreen), a dwa, że osobiście zawsze byłem obsłużony idealnie jeśli chodzi o sprawy posprzedażowe. Ale jednak pamiętam, jak wyglądały choćby instrukcje w wymienionych wyżej grach i może jak to tu głośno napiszę, to komuś wejdę przynajmniej na ambicję :)

Instrukcję obejrzę, ale to może być jeszcze wersja niefinalna.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: ave.crux »

oduck pisze: 21 mar 2024, 21:29 (...) Ale jednak pamiętam, jak wyglądały choćby instrukcje w wymienionych wyżej grach i może jak to tu głośno napiszę, to komuś wejdę przynajmniej na ambicję :)

Instrukcję obejrzę, ale to może być jeszcze wersja niefinalna.
Instrukcję przeczytałem całą poza trybem solo i przypisami. Jest całkiem zrozumiała i ma bardzo dobre przykłady, które rozwiewają wątpliwości związane z niektórymi akcjami. Przy każdej frakcji są też napisane różnice w oddziaływaniu komponentów innych. Było też parę dziwnych stwierdzeń wg mnie, które przekazałem wydawnictwu.
Spoiler:
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: ckbucu »

rowerzysta37 pisze: 19 mar 2024, 20:04 A jak sprawuje się wariant solo?
Wg mnie, jeśli planujesz w to grać tylko solo, to raczej nie warto, mimo, że sam wariant jest nieźle przemyślany. Głównie grasz Hester, czyli postacią, którą gramy w 3-osobowych rozgrywkach, ale poniekąd kontrolujesz też pozostałe dwie frakcje. Wynika to z samej mechaniki wiedźmy (infekuje potwory pozostałych frakcji i nimi porusza), ale i z tego, że masz wybór - która frakcja będzie się aktywowała w danej turze.
Instrukcja pod solo napisana trochę na kolanie wg mnie, powinno być trochę więcej przykładów plus są niedopowiedzenia (np. brak informacji o pożeraniu żetonów przez Hester w fazie porządkowania - boty nie używają takich żetonów). Fajne, żeby może poduczyć się zasad Hester (chyba wprowadzają najwięcej "zamieszania" do samej gry, bo o ile dwie podstawowe frakcje są do siebie w miarę podobne, to granie z nią dosyć komplikuje rozgrywkę), ja nie czuję potrzeby zagrania w HC solo po raz kolejny (za to rozgrywki wieloosobowej nie mogę się doczekać, bo gra robi pierwsze wrażenie mega pozytywne).
Awatar użytkownika
maciejos91
Posty: 62
Rejestracja: 29 mar 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: maciejos91 »

Ktoś ma może więcej partii w ten tytuł? Jakieś opinie, głębsze przemyślenia?
Always Whyduck
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: Seraphic_Seal »

Świetna cena, mechanicznie podobno super, tematyka też całkiem interesująca... ale kurcze, estetyka dla mnie dość odrzucająca.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: Dako »

Seraphic_Seal pisze: 04 kwie 2024, 10:01 Świetna cena, mechanicznie podobno super, tematyka też całkiem interesująca... ale kurcze, estetyka dla mnie dość odrzucająca.
Estetyka to chyba wynika z serii komiksów https://lubimyczytac.pl/cykl/8925/harrow-county
PS
Sam jednak (przy całym szacunku dla Czachy czyli to jednak małe wydawnictwo a za ich naprawdę odważną politykę np. wprowadzenie gier Ludusów na nasz rynek) jednak tego projektu nie zakupię.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: Moonday »

Ja ciągle wie waham. Zastanawiam się co lepsze: Root z ugruntowaną pozycją na rynku i masą dodatków, czy HH. Obu gier nie znam ale od dłuższego czasu przymierzam się do tego pierwszego. Teraz zaczynam się zastanawiać. Cena faktycznie spoko ale czy to się przyjmie i będą do tego jakieś ciekawe dodatki? Tyle pytań…
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: ave.crux »

Moonday pisze: 04 kwie 2024, 11:13 Ja ciągle wie waham. Zastanawiam się co lepsze: Root z ugruntowaną pozycją na rynku i masą dodatków, czy HH. Obu gier nie znam ale od dłuższego czasu przymierzam się do tego pierwszego. Teraz zaczynam się zastanawiać. Cena faktycznie spoko ale czy to się przyjmie i będą do tego jakieś ciekawe dodatki? Tyle pytań…
Tyle, że root na 2 osoby jest średni. Ja akurat zamówiłem hrabstwo harrow właśnie przez to, że jest to głównie gra 2-3 osobowa, a jak będzie większy skład to wyciągnę root.
Materiałów i opinii przeczytałem mnóstwo jeszcze zanim Czacha zapowiedziała wydanie tego tytułu na naszym rynku i osobiście jestem pewny tego, że raczej jest to gra skierowana do mnie.
Dodatki masz już w pudełku i raczej nic więcej się tam nie wydarzy, bo i komiksy się skończyły. Przeczytałem na razie 6 tomów komiksów, które świetnie wyjaśniają dlaczego frakcje mają takie legendy i czemu mają takie cele. Na razie poznałem trochę Hester, a w większym stopniu Rodzinę, Obrońców oraz Kammi i uważam, że bez komiksów gra byłaby o wiele bardziej abstrakcyjna i trochę dziwna, bo kompletnie nie rozumiałem przed lekturą dlaczego jest tam chociażby bezskóry chłopiec.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: Moonday »

ave.crux pisze: 04 kwie 2024, 11:27 Tyle, że root na 2 osoby jest średni. Ja akurat zamówiłem hrabstwo harrow właśnie przez to, że jest to głównie gra 2-3 osobowa, a jak będzie większy skład to wyciągnę root.
Materiałów i opinii przeczytałem mnóstwo jeszcze zanim Czacha zapowiedziała wydanie tego tytułu na naszym rynku i osobiście jestem pewny tego, że raczej jest to gra skierowana do mnie.
Dodatki masz już w pudełku i raczej nic więcej się tam nie wydarzy, bo i komiksy się skończyły. Przeczytałem na razie 6 tomów komiksów, które świetnie wyjaśniają dlaczego frakcje mają takie legendy i czemu mają takie cele. Na razie poznałem trochę Hester, a w większym stopniu Rodzinę, Obrońców oraz Kammi i uważam, że bez komiksów gra byłaby o wiele bardziej abstrakcyjna i trochę dziwna, bo kompletnie nie rozumiałem przed lekturą dlaczego jest tam chociażby bezskóry chłopiec.
Root też jest w sumie abstrakcyjny, ot jakieś leśne stworzenia walczą ze sobą o dominację. Pytanie, czy HH najlepiej działa właśnie na 2 osoby? Czy jest równie dobry grając we 3? Pytam, bo gry nastawione tylko na dwoje graczy to nie moja bajka.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: ave.crux »

Moonday pisze: 04 kwie 2024, 11:51 Root też jest w sumie abstrakcyjny, ot jakieś leśne stworzenia walczą ze sobą o dominację. Pytanie, czy HH najlepiej działa właśnie na 2 osoby? Czy jest równie dobry grając we 3? Pytam, bo gry nastawione tylko na dwoje graczy to nie moja bajka.
Wg tego co mówili jutuberzy i recenzenci to i na 2 i na 3 grało im się tak samo dobrze. Nie mniej jednak jak przy twoim stole z reguły jest 3+ to raczej nie ma się co zastanawiać nad tym czy HH czy Root i po prostu wybrać root.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Hrabstwo Harrow/Harrow County (Jay Cormier, Shad)

Post autor: ckbucu »

Ja mam nadzieję, że zagram w weekend. Póki co grałem raz solo (żeby poznać zasady Hester) i raz na dwie ręce, żeby poznać ogólnie zasady. I wrażenia ogólnie z samej gry mam mega pozytywne. Dużo strategii, proste w miarę zasady (szczególnie grając Rodziną i Obrońcami). Kammi jeszcze nie grałem, ale po przeczytaniu wprowadza świetni twist z blefem i kontrolowaniem zakrytej legendy i goblina.
Plusem gry jest to, że jest szybka, myślę że spokojnie partyjkę 2-osobową można zamknąć w max godzinę. Do tego stosunek ceny do ilości, patrząc na te niewiele ponad 300 zł u Czachy, jest bardzo dobry. Nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, ale myślę, że to może być jedno z lepszych KS-owych zaskoczeń jak dla mnie.
ODPOWIEDZ