(Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: goldsun »

Gizmoo pisze: 18 sty 2024, 19:27 A tak na serio, to nie ma co dorabiać teorii spiskowych. Nie sprzedało się, bo im bardziej coś wymagające od graczy, im bardziej skierowane do wyrobionego, wysmakowanego odbiorcy, tym mniejsza szansa na większą sprzedaż. Nie oszukujmy się - gry dla koneserów zawsze będą niszą. Ja to się nawet czasem zastanawiam, dlaczego Portal w takie niszowe gry inwestuje czas i pieniądze. Przecież to nie ma prawa się sprzedać! Tu gołym okiem widać stratę, a nie zysk. Im gra cięższa, tym mniej ma szanse na większą sprzedaż. To nie Pędzące Żółwie, w które zagramy z babcią, wujkiem, dzieckiem i upośledzonym kuzynem sąsiadów. Gry, które nie są kierowane na masowy rynek obarczone są bardzo dużym ryzykiem inwestycyjnym. I albo coś zaklika, albo wyląduje na wyprzedażach. Widocznie Portal ma na takie ryzyko przewidziany budżet, bo jakoś im się to wszystko jeszcze spina.

I oby jak najdłużej.
Casus wydawnictwa książkowego MAG i serii "Uczta wyobraźni".
Według osób z samego wydawnictwa - większość książek wydanych w tej serii przynosi straty, ewentualnie wychodzi ne zero, ale dopiero po 2-3 latach. Pojedynczymi wyjątkami były książki, które odniosły sukces sprzedażowy (Watts na czele). Może uzbierałoby się takich 10, ale nie jestem pewny. W serii wyszło już prawie 80 książek, w ciągu kilkunastu lat.
Kiedyś w dyskusji z AM (redaktor naczelny) sam się zapytałem, czy to jest po prostu ich pewien sposób na marketing - w ten sposób budują markę wydawnictwa, które wydaje rzeczy ambitniejsze. Bo klienci na te rzeczy ambitniejsze będą zawsze, nawet jeśli będzie ich mniej, a może przy okazji kupią też coś innego, chociażby tylko po to, żeby samo wydawnictwo w ten sposób dodatkowo wesprzeć. Poza tym tacy klienci niszowi, będą bardziej do takiego wydawnictwa przywiązani i sami będą polecać innym, ich książki.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

goldsun pisze: 19 sty 2024, 09:55 Casus wydawnictwa książkowego MAG i serii "Uczta wyobraźni".
Piekne story, ale czy w zwiazku z tymi przynoszacymi straty seriami ksiazek, wlasciciel firmy jezdzi honorowo wartburgiem zamiast oplem? Czy ja kupujac podrecznik WHFR nie finansuje tych "elitarnych" pozycji?

Nie wiem, uczciwie pytam. Nie jest tez to oczywiscie przytyk do Ciebie goldsun. Ale czy ta strata rzeczywiscie jest kiszona w pozycji budzetowej "fanaberia prezesa" lub "marketing"? Czy jednak ginie w kotle "cos zażre, beda wplywy"?

Bo wciaz mowimy w watku Portalu i ja mam jakies pozycje ich kupione, z kolejnych dodrukow (#samograj) i jednak czuje, ze niektore crapy, to sa z tych moich wplat. Czy tytuly maja swoje budzety i bilanse, czy liczy sie tylko rok podatkowy, aby na zielono?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: goldsun »

psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 10:09
goldsun pisze: 19 sty 2024, 09:55 Casus wydawnictwa książkowego MAG i serii "Uczta wyobraźni".
Piekne story, ale czy w zwiazku z tymi przynoszacymi straty seriami ksiazek, wlasciciel firmy jezdzi honorowo wartburgiem zamiast oplem? Czy ja kupujac podrecznik WHFR nie finansuje tych "elitarnych" pozycji?

Nie wiem, uczciwie pytam. Nie jest tez to oczywiscie przytyk do Ciebie goldsun. Ale czy ta strata rzeczywiscie jest kiszona w pozycji budzetowej "fanaberia prezesa" lub "marketing"? Czy jednak ginie w kotle "cos zażre, beda wplywy"?

Bo wciaz mowimy w watku Portalu i ja mam jakies pozycje ich kupione, z kolejnych dodrukow (#samograj) i jednak czuje, ze niektore crapy, to sa z tych moich wplat. Czy tytuly maja swoje budzety i bilanse, czy liczy sie tylko rok podatkowy, aby na zielono?
Oczywiście, że one są finansowane przez inne pozycje.
Wprost widać i oni tego nie ukrywają, że mają książki które mają bezwzględnie zarobić, jak nie zarobią, to wylatują z dalszego wydawania bez jakiejkolwiek dyskusji (np. Malazjańska) i książki ambitniejsze do UW (i Reynolds) które są taką trochę "fanaberią"/ryzykiem, przeznaczone dla o wiele mniejszej, ale dość wiernych grupy klientów.
Jak im sprzedaż tych lekkich nie pójdzie, to hamują trochę z tymi ambitniejszymi.
Przy czym, zdarza się, że te ambitniejsze też "zażrą": "Ślepowidzenie" Wattsa ma już chyba trzeci dodruk, "Atlas chmur" też chyba miał 2 wznowienia, coś jeszcze pewnie było.
To jest takie wydawanie na zasadzie: liczymy się ze stratą, którą w razie czego mamy z czego pokryć, ale może akurat wypali.

Podejrzewam, że tu Portal może podchodzić podobnie.
Ma gry, które zarobią z dużą górką - pewniaki.
I gry które są większym ryzykiem - w razie czego rekompensowane zyskami z pierwszej grupy.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: manicminer »

Dlaczego Portal i inni wydają 7 w ocenie BGG ? bo prawdopodobnie mają dużą większą prowizję na takich grach, planszówki to nie towar z datą ważności, może leżeć na półce i 5 lat, a jak prowizja odpowiednia to załóżmy, że sprzeda się 40% nakładu i już zarabiamy, wrzucimy w promocji -40% i nadal zarabiamy. Popularne gry jak Nemesis, który ma 8.2 vs 7.2 takiego Mezo, zakładam mają mniejszą prowizję, więc niższe promocje i dużo większy koszt produkcji i cenę końcową. Dlatego nawet mimo popularności na wpieraczkach u nas nie wszystko się pojawia, a jeśli już to jakieś okrojone wersje sklepowe.
No i nie każdy ma taki sam gust, co przytoczone widać na przytoczonych przykładach.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

goldsun pisze: 19 sty 2024, 10:21 Oczywiście, że one są finansowane przez inne pozycje.

Podejrzewam, że tu Portal może podchodzić podobnie.
Ma gry, które zarobią z dużą górką - pewniaki.
I gry które są większym ryzykiem - w razie czego rekompensowane zyskami z pierwszej grupy.
Widzisz, dla wielu to nie jest oczywiste, a wrecz wysmiewane jako teoria spiskowa czy inne foliarstwo. Sam sie zaczalem zastanawiac, czy moze nie jestem zbyt surowy i moze jest zabudzetowane cos na ryzykowna awangarde. Tylko zeby cos zabudzetowac pod taka pozycja, to trzeba miec wplywy z innej strony :P i wracamy do punku wyjscia. Kupujac Mage Knight finansuje Virtu i Golema. A biorac FCM Ketchup, doplacam do flopa na Eleven lub niebagatelnych strat wizerunkowych i finansowych od Robcia.

I gdy mowie, ze gier jest za duzo, to smiech i opluwanie. Bo ma byc srylion gier na rynku z fioletowymi krasnoludami najlepiej, bo moze ktos wlasnie na takich czeka cale zycie. Tylko zastanowcie sie, kto finansuje te "fanaberie dla dziwakow".

Byly brawa za odwage przy Oath, potem wiadro smoly za brak jakosci przy Oath, ale minal rok i temat przycichl. Ale to wasz Trickerion zabuli za te dziure w budzecie, albo Age of Steam w cenie z sufitu.

Tzn moga byc te ambitne gry sprowadzane i wydawane, chetnie sam sie przyjze i moze cos kupie. Ale miejmy swiadomosc skad sie to bierze, po co, za co. To nie jest jakas dzialalnosc misyjna ;) Nawet jakby to wydawal inny podmiot "Trzewiki dla Ambitnych", to skad by ten podmiot mial kapital zakladowy? Z Settlersow, CMONow, Marvelow. I jak ten popularny towar by sie nie sprzedawal, to druga odnoga tez upadnie, bo bedzie bez kroplowki. Chocby takiej, ze "ambitne gry" leza 5lat w tym samym ogrzewanym magazynie co Marvele :twisted:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Irka »

A czemu tak zerojedynkowo?
Ja sobie sama finansuję tego Golema, kupując Ark Nova, Wyprawę Darwina i dodatki za sporo monet 8)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: VivoBrezo »

Wszystko zależy od magazynu i płynności finansowej. Jak masz własny magazyn z dużą przestrzenią to nie robi Ci, że jakieś gry leżą na półce. Niech sobie kapią przez te 3-4 lata. Polecą na jakiejś wyprzedaży, konwencie, etc. Ostatecznie i tak zarobią na siebie, albo przynajmniej wyjdą na zero. No chyba, że mocno przestrzeli się z nakładem. Gdzie tu zysk? Raz na jakiś czas, jakaś gra okaże się hitem sprzedażowym i pyknie. Płynność finansową trzeba utrzymywać, wpływy muszą być systematyczne, bo Portal, koszty na pewno ma spore.
Choćby wypłata co miesiąc.r
Teoretycznie, Mezo mogło byc takim hitem. Ciekawy temat, fajne figurki, ładne grafiki. To nie tylko sprawa recenzji Tomka. Ta gra już przed recenzją miała tu na forum średnie opinie. A skoro tu, to jak ktoś się pytał na facebooku o Mezo, to dostawał opinie, że ,,nie grałem, ale słyszałem że średnie". Tego nie przebijesz. Łatka ,,średniej" gry to morderstwo dla tytułu :D. Tutaj, już żaden marketing i czary Ignacego nie pomogły, ale nawet z takiego Mezo kiedyś zejdą :)

Btw Virtu bardzo dobra gra. Zdecydowanie nie średniak. Tutaj marketing Portalu dał ciała, bo nie wiedział jak to sprzedać.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 10:56 Jak masz własny magazyn z dużą przestrzenią to nie robi Ci, że jakieś gry leżą na półce
Zaden magazyn nie jest za darmo. Najpierw koszt budowy i jego amortyzacja przez kolejne lata, a do tego coroczne ogrzewanie, oswietlenie. Dlatego jak masz jedna sztuke gry, to lepiej ja sprzedac za 5zl niz zajmowac 1metr biezacy regalu, bo w to miejsce moze wjechac juz pelna paleta Podziemnego Imperium lub nowa kampania do C:DMD

Crap lezac 5 lat nie wychodzi na zero, bo ta przestrzen, gdyby to bylo dobble, a nie crap, zarobilaby pincet tysiecy na czysto. Wiec w ksiegach jestes na zero, ale psychicznie masz mega manko i chec odwetu na kolejnej awangardzie, bo teraz zazre i sie odkujesz. Jak w kasynie. A potem Lacerta macha dlonia :mrgreen:
Irka pisze: 19 sty 2024, 10:54 Ja sobie sama finansuję tego Golema
No to sfinansowalas swoj egzemplarz i moze drugi, co wyciera polki. Ale caly karton kolejny obok jest finansowany przyszlymi hiciorami, co hajp beda miec krecony jutro :P

Golema nawet chanukowa rewolucja w PL nie uratuje :mrgreen:
Podobnie radzi sobie Pakt z diablem :twisted: Przypadek?
VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 10:56 Btw Virtu bardzo dobra gra. Zdecydowanie nie średniak. Tutaj marketing Portalu dał ciała, bo nie wiedział jak to sprzedać.
Moze i dobra, ale wyglada brzydko i nudnie. Predzej kupie domino na licencji Lord of the Rings za 100zl.
I ten kto to sciagal do PL powinien to wiedziec, a jak wie ze dobre, to niech mi to powie, jak nie wie jak to powiedziec, to niech nie sciaga do PL. Proste? Bardzo proste ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Irka »

VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 10:56 Teoretycznie, Mezo mogło byc takim hitem. Ciekawy temat, fajne figurki, ładne grafiki. To nie tylko sprawa recenzji Tomka. Ta gra już przed recenzją miała tu na forum średnie opinie. A skoro tu, to jak ktoś się pytał na facebooku o Mezo, to dostawał opinie, że ,,nie grałem, ale słyszałem że średnie". Tego nie przebijesz. Łatka ,,średniej" gry to morderstwo dla tytułu :D.
Bywa.
Sąsiedni wątek:
psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 03:49 Golem to raz, ze nietypowe "granie w kulki", co moze zniechecic niewprawionego gracza, a dwa temat :? Fikumiku kulkami na dachu synagogi, aby wezwac/kontrolowac bestie rodem z kabały. No kto ma taki theme na liscie zakupowej??
Psia.kostka - nie pomagasz tym tytułom, delikatnie mówiąc, a potem masz pretensje, że się słabo sprzedają. You made my day :lol:

Ale tak na serio, to doświadczony wydawca robi kalkulacje i ustala cenę i liczbę egzemplarzy w stosunku do przewidywanego popytu na te bardziej oryginalne pozycje. Ryzyko jest pewnie mniejsze niż się może wydawać. Podstawy ekonomii.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

Irka pisze: 19 sty 2024, 11:11 Sąsiedni wątek:
psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 03:49 Golem to raz, ze nietypowe "granie w kulki", co moze zniechecic niewprawionego gracza, a dwa temat :? Fikumiku kulkami na dachu synagogi, aby wezwac/kontrolowac bestie rodem z kabały. No kto ma taki theme na liscie zakupowej??
Psia.kostka - nie pomagasz tym tytułom, delikatnie mówiąc, a potem masz pretensje, że się słabo sprzedają. You made my day :lol:
Cos zle odczytalas, musialbym spasc z kulkowego dachu synagogi, aby to kupic lub wspierac wlasnym slowem. Nie wyznaje tez kultu 3 Wlochow, co zaprojektowali polowe gier na swiecie. Druga polowe oczywiscie Doktór.

Ja nie mam pretensji, ze sie nie sprzedaja, tylko kto to sprowadzil i po co. Bo on sam nie wie...

Wracajac do "nudnych, dziwnych i niekochanych", to marketingowcy nie mieli pomyslu, bo juz za 3 dni sprzedawali Piatke na wakacje, lub inne Kolko i Krzyzyk (Marvel edition). W tym czasie pewnie tez poszlo memo wewnetrzne, zeby kazdy w wolnej chwili szukal bledow w tekstach do nowego robcia, a w nagrode krowki. Sam Trzewik mowi, mieli wiecej produktow, niz tygodni w roku, no to kto to przetrawi, kto to zareklamuje. Gdzie tu wiara i sympatia do tytulu, jak to leci jak z... tasmy?

Dla kontry zapraszam do mojego tematu, gdzie szukamy gier, w ktore projektant i wydawca wlozyli serduszko Gry Deluxe, w cenie Dyskont
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: sliff »

psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 11:06 No to sfinansowalas swoj egzemplarz i moze drugi, co wyciera polki. Ale caly karton kolejny obok jest finansowany przyszlymi hiciorami, co hajp beda miec krecony jutro :P

Golema nawet chanukowa rewolucja w PL nie uratuje :mrgreen:
Podobnie radzi sobie Pakt z diablem :twisted: Przypadek?
W swoich rozważaniach uparcie ignorujesz fakt, a) że to która gra sfinansuję którą jest wiadome dopiero długo, długo po tym jak umowy są podpisane, b) umowy z innymi wydawnictwami są pakietowe - chcesz mieć dostęp do hitu danego wydawnitwa musisz być naszym partnerem aby być naszym partnerem MUSISZ wydawać X naszych gier rocznie.

Także kupując licencje możesz szacować że taki golem zrobi x a taka arknova 10x. Ale nie wiesz bo golem może zrobić 0.5x albo 3x a arknova 5x albo 15x. Nie wiesz jak gra się przyjmie. Np. Mur Hadriana gdzie po pierwsze opinie to było absolutne Wow, a potem szybko pojawiły się opinie że w sumie po 3 rogrywkach nuda.
Golem to też nie jakiś crap tylko solidne euro od duetu Brasini, Gigli - Grand austria hotel, Lorenzo, Coimbra ( swoją drogą genialna gra która zalegała na wyprzedażach po 60-70zł). Po prostu cały hype został zebrany przez Ark Novę i Ankh które swoją drogą i tak portal wydał.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Irka »

psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 11:33
Spoiler:
Cos zle odczytalas, musialbym spasc z kulkowego dachu synagogi, aby to kupic lub wspierac wlasnym slowem. Nie wyznaje tez kultu 3 Wlochow, co zaprojektowali polowe gier na swiecie. Druga polowe oczywiscie Doktór.

Ja nie mam pretensji, ze sie nie sprzedaja, tylko kto to sprowadzil i po co. Bo on sam nie wie...
Ja nie twierdzę, że chcesz kupować, tylko wprost przeciwnie. Nie znając gry (a przy tym może mając określone preferencje) powielasz zasłyszane słowa krytyki, co może prowadzić do zjawiska, które wskazał VivoBrezo, "nie warto, bo mówią, że średnie".
Im dłużej siedzę w tym hobby, tym mniej ufam takim dyshajpom, podobnie jak hajpom :D
Dla kontry zapraszam do mojego tematu, gdzie szukamy gier, w ktore projektant i wydawca wlozyli serduszko Gry Deluxe, w cenie Dyskont
Ja tam właśnie mogę wstawić Golema, bo cena teraz zacna w stosunku do zawartości - solidne wydanie z drewnianymi elementami :D
Ostatnio zmieniony 19 sty 2024, 11:52 przez Irka, łącznie zmieniany 1 raz.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: mineralen »

To ja mam propozycję - niech wydawcy wydają wyłącznie Dobble i inne gry familijne. Musimy mieć pewność, że gry będą hitami sprzedażowymi i nie będą finansować nieudanych projektów.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Irka »

mineralen pisze: 19 sty 2024, 11:51 nieudanych projektów.
Ale czy ktoś tutaj właściwie udowodnił, że to są nieudane projekty?
Na razie odbywa się pranie mózgów 8)

Wyprzedaże są chyba na wszystko. A mały popyt nie oznacza jeszcze słabej sprzedaży/niepowodzenia.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: VivoBrezo »

Spoiler:
Nie każdy ma w swojej ofercie Doble. Magazyn nie jest z gumy, ale masz jakiś hendicap na gry które kapią. Po prostu taki biznes. Rebel też nie ma zawalonego całego magazynu Doble, tylko szuka nowych hitów, bo Doble się kiedyś przestaną sprzedawać. Dywersyfikacja, słyszał Pan kiedyś o czymś takim?

Pakt z Diabłem to dziwny potworek gdzie połączono Euro z ukrytymi rolami. Ani to dobre Euro, ani dobre ukryte role. No i ,,tylko" na 4 graczy. Koleżanka już Ci wyjaśniła, czemu Rebel to sprzedaje. Jak masz umowę z producentem to lecisz z tytułem. Opyla im się wziąc taki Pakt, bo potem i tak wydadzą kolejny hit od CGE.
Ta sama sytuacja z Gniewem Aniołów. Crap taki, że już po samej okładce widzisz, ale przemęczyli się z tym, żeby dalej ciągnąć kolejne Terraformacje.

Co do Virtu i nudnego tematu. Powiedz to Pax Ren. Przecież to praktycznie ten sam temat, a Renesans zbudował olbrzymie oczekiwania u graczy. Po prostu tam masz znanego autora, wydawnictwo i hajp budowany przez zachodnich graczy, wiec Galakta za bardzo nic nie musi robić. I żeby nie było, porównuje tu tylko temat, nie gry, żeby mi tu nikt zaraz nie wyskoczył, że to są dwa różne tytuły :D
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

sliff pisze: 19 sty 2024, 11:38 W swoich rozważaniach uparcie ignorujesz fakt
Dlaczego ignoruje i dlaczego uparcie, skoro pierwszy raz pojawiasz sie z takimi argumentami?
I ja sie z nimi chetnie zgodze i fajnie, ze je mowisz, tylko nie wiem po co stawiasz mnie w roli "upartego ignoranta"? :? Czy to ma ustawic dyskusje jedynie pod Twoja teze, albo zdyskredytowac moje tezy/argumenty? Innymi slowy manipulujesz czytelnikami lub soba, ale nie mna :D wiec piszmy uczciwie

Golem/Virtu/whatever to sa skroty myslowe (dla mnie). Ja wyszedlem od Virtu i Woodcrafta, ktory ma w mojej opinii slaba szate graficzna. Jesli sa nazwiska, ale gra nie idzie, to trzeba rzucic kolo ratunkowe. Gameplaye, pokazy itp. Ale tam nikt na to nie mial czasu, bo juz grali na kolejnym bembenku.

Od czasu takich nazwiskowych hitow jak Dreadful Circus czy Ishtar "mogli wiedziec lepiej". OK, jesli maja strategie, ze sprowadzamy i samo ma sie sprzedac, bo ciekawskie pelikany sobie wygooglaja lub kupia w "abonamencie paladyna", to spoko, ich wybor, ale to raczej nie dziala.

Jesli Mur Hadriana nudzi sie po 3 partiach, tzn ze na Essen "pan decyzyjny z portalu" zagral dwa razy i kupil kontrakt. Ironic :mrgreen:
Irka pisze: 19 sty 2024, 11:51 powielasz zasłyszane słowa krytyki
Mnie ta gra lata, jak i wiele innych z cotygodniowego wykwitu. Mowie calosciowo o rynku, strategii wydawnictwa i jej skutkach. Golem jest juz sto lat po premierze, a gra ma "przydatnosc do spozycia" gora 1-3miesiace, potem to moze pierwsza dziesiatka TOPki Dice Tower jeszcze ja uratuje. Wiec moje zdanie i tak nikogo nie wzruszy. A jak kupi dzielo znanych tworcow, to czy tego chce czy nie bedzie mial kulki i synagoge, wiec w blad go nie wprowadzam :P
Irka pisze: 19 sty 2024, 11:51 Ja tam właśnie mogę wstawić Golema
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Gizmoo »

Polski klient jest tak niewdzięczny, że na miejscu lokalnych wydawców to już dawno bym zawinął interes. :lol:

Za mało wydają - źle.

Za dużo wydają - źle.

Nie trafiają w mój gust - Źle.

Trafiają, to muszę kupić - źle.

Za drogo - źle.

Za tanio na wyprzedaży (biedny miś kupił drożej) - źle.

Za duże kręcenie hajpu - źle.

Za mały marketing - źle.

Za duży magazyn - źle.

Za mały magazyn - źle.

A jeszcze żona w domu marudzi, że za dużo gier, a dzieci marudzą, że rodzice nie chcą grać w Dobble.

Ja się nie dziwię, że wydawcy przestają zaglądać na to forum. Nie dziwie się również, że stali bywalcy forum przestają zaglądać na forum. :lol:
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 12:05 Koleżanka już Ci wyjaśniła, czemu Rebel to sprzedaje
Ja sie nie pytam czemu rebel sciagnal Pakt, ja sie smieje, czemu Pakt i Golem sa na wyprzedazy w PL
Ciekawe czy grales w Pakt, czy tylko powielasz zaslyszane hasla, niemal doslownie.
VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 12:05 Rebel też nie ma zawalonego całego magazynu Doble
Dobble pojawilo sie jako symbol "gry, ktora sie sprzedaje" w kontrze do "gry, ktora lezy w magazynie", ale juz x osob to podlapalo i wali bebenek heheszki z dobble i gier familijnych. Serio? I zerojedynkowosc mi zarzucacie?
VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 12:05 Dywersyfikacja, słyszał Pan kiedyś o czymś takim?
:roll: pewnie lepiej od Ciebie. Temat zaczal sie od tego, kto finansuje te dywersyfikacje. Wszyscy. To nie manna z nieba, za ktora tak bezmyslnie wielu tutaj dziekuje. Bosze, sciagaja takie ciekawostki, ale odwaznie... no odwaznie, bo ja za to place...
VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 12:05 Powiedz to Pax Ren
No i nudnego Pax Ren nie kupilem, a na swiezy Pax Pamir z obrusem sie skusilem. I co to udowadnia?
mineralen pisze: 19 sty 2024, 11:51 To ja mam propozycję - niech wydawcy wydają wyłącznie Dobble i inne gry familijne. Musimy mieć pewność, że gry będą hitami sprzedażowymi i nie będą finansować nieudanych projektów.
Irka pisze: 19 sty 2024, 11:54 Na razie odbywa się pranie mózgów 8)
Serio? taki poziom dyskusji :roll: to ide do paczkomatu po zamowione gry, bo nic tu po mnie...
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: japanczyk »

VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 10:56 Btw Virtu bardzo dobra gra. Zdecydowanie nie średniak. Tutaj marketing Portalu dał ciała, bo nie wiedział jak to sprzedać.
Widzisz, ile ludzi tyle opinii - dla mnie Mezo przebija Virtu o dlugosc stadionu.

Marketing przy Virtu dawal rade i rozchulal zainteresowanie gra, szkoda ze pozniej opinie graczy nie poparly stwierdzenia ze to dobry tytul - ja zagralem, sprzedalem nawet mi przez mysl nie przejdzie zeby do niego wrocic
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Gizmoo »

Psia.kostka, ty czasem czytasz, co sam piszesz? :lol:

Jedziesz po grach, używając jeszcze określenia "crap". Grach, w które nawet nie grałeś. A później walisz takim tekstem:
psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 12:28 Ciekawe czy grales w Pakt, czy tylko powielasz zaslyszane hasla, niemal doslownie.
:lol:

Przecież to komedia jest. Niestety z tej najniższej półki. Jak ktoś odpowiada ci kontrargumentem, to odwracasz kota ogonem. A odpisują tobie tutaj ludzie, którzy mają dużo większe pojęcie o rynku i dużo większą wiedzę o planszówkach. Cofnij się kilka postów wstecz, a następnie sklej wszystkie posty do kupy i zobacz, jak to się czyta. Czy sam sobie nie zaprzeczasz i czy ciąg przyczynowo skutkowy ma znamiona logiki. A już odkrycie, że w cenie jednych produktów wliczone jest ryzyko inwestycyjne innych, jest dosyć zabawne jak na dorosłą osobę. Wymieniasz Lacertę, która poległa wydając gry ambitne, ryzykowne, a jednocześnie ganisz Portal za podjęcie ryzyka, bo wydają twoim zdaniem "crap", który zalega na półkach i za który biedni klienci muszą płacić z własnej kieszeni i przez to "Ark Nova" jest droższa niż powinna. Dopóki im się to spina finansowo, to takie działanie ma sens. I tyle. Ile na tym "tracą", a ile zarabiają, to ich sprawa. Na cholerę im zaglądać w portfel?

W sumie to zabawne, że ludzie marudzą na ceny, że chcą rozliczać przedsiębiorców z każdej złotówki, a na wałki polityków na grube miliony, za które płacą podatkami, to już im to zwisa i machają ręką. No bo wiadomo - "prywaciarz, to pewnie z nas doi". :lol:

Niestety to po raz kolejny to udowadnia, że podstawy ekonomii i przedsiębiorczości powinny być przedmiotem w szkołach podstawowych. Nie wiem jak innych forumowiczów, ale mnie taki brak wiedzy przeraża. Co prawda to temat na inną dyskusję, ale kiedy kończyłem liceum ekonomiczne, to byłem bardzo zszkokowany, że niektórych przedmiotów nie ma w innych szkołach średnich, a ludzie nie maja pojęcia, jak wypełnić PIT, czy założyć własny biznes.
psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 12:28 Serio? taki poziom dyskusji :roll:
Żeby brać udział w dyskusji, to trzeba mieć coś INTERESUJĄCEGO /WAŻNEGO /MĄDREGO do powiedzenia. A nie tylko "bo ja tak uważam". :wink:
psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 12:28 to ide do paczkomatu po zamowione gry, bo nic tu po mnie...
Uff... Dziękuję. :D
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: mineralen »

psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 12:28
VivoBrezo pisze: 19 sty 2024, 12:05 Dywersyfikacja, słyszał Pan kiedyś o czymś takim?
:roll: pewnie lepiej od Ciebie. Temat zaczal sie od tego, kto finansuje te dywersyfikacje. Wszyscy. To nie manna z nieba, za ktora tak bezmyslnie wielu tutaj dziekuje. Bosze, sciagaja takie ciekawostki, ale odwaznie... no odwaznie, bo ja za to place...
Musisz sobie zadać z... ale to z... ważne pytanie. I co z tego, że za to płacisz?
Do każdego produktu który kupujesz tak podchodzisz? "Hmm kupując to jabłko finansuję wszystkie inne jabłka które niesprzedane zgniły w sklepie, uszkodziły się w transporcie i wszystkie jabłonki, które nie obrodziły. Skandal."

Deal jest prosty. Masz produkt, masz podaną cenę i albo kupujesz albo nie kupujesz. Nikt, poza Tobą, nie zastanawia się o częściach składowych na jakie zostaną spożytkowane pieniądze z zakupu.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: PytonZCatanu »

Moderatorze, daj im się wygadać, a przed jutrzejszym portalkonem załóż nowy temat o nowościach portalu na 2024.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: sliff »

psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 12:28 Temat zaczal sie od tego, kto finansuje te dywersyfikacje. Wszyscy. To nie manna z nieba, za ktora tak bezmyslnie wielu tutaj dziekuje. Bosze, sciagaja takie ciekawostki, ale odwaznie... no odwaznie, bo ja za to place...
1. To jest nieudowodniona i nieuargumentowana teza.
2. Nie ma dowodów aby jakakolwiek złotówka przez ciebie wpłacona została przeznaczona na dofinansowanie innej gry.
3. Aby było 'uczciwie' należałoby przyjerzeć się jak rozdysponowywane są pieniądze które wpłacamy wydawnictwom, ale również sklepom. No bo ja jak ostatnio byłem w sklepie to tam było 20 stopni w środku, a mogło by być 18.1 i ja płacę za ten zbytek ;p

Punktu widzenia konsumenta dobrze, że firma przeznacza wypracowane zyski na poszerzenie lini wydawniczej abym miał większy wybór gier niż przeznaczyć je na wczasy prezesa. Ale co ja tam mogę wiedzieć skoro ja gry normalnie kupuje,a gry na wyprzedaży nie budzą we mnie śmiechu tylko zainteresowanie bo 200 za Golema by nie dał ale już za 100 to już wygląda ciekawie i jakoś nie mam dylematów że w sumie to powieniem jeszcze potem przelać 5zł na konto portalu bo inaczej psia.kostka będzie musiał to pokryć.
psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 12:28 Serio? taki poziom dyskusji to ide do paczkomatu po zamowione gry, bo nic tu po mnie...
Z bogiem.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

Pamietasz Gizmoo jak sie cieszyles z urlopu od forum, no to jak Cie nie bylo, to tez bylo fajnie, bez tych polityczno-ateistycznych pseudo-smieszkow i uprzedzen do mnie.

Jak chce kupil polskie FCM, to musze to zrobic w Portalu. To nie mleko czy bank, ze moge wybierac pod upodobania. Jak PKO BP finansuje dziwne marsze narodowe, to moge sie przeniesc do XXX co finansuje dziwne marsze sorosowe. Branza gier tak nie dziala. I jak chce towar x to musze akceptowac "dziwne marsze" tej firmy. No i nie podoba mi sie to. A czy sie na to zgadzam czy nie to inna sprawa. Pisze to, by inni tez mieli swiadomosc, ze wyboru nie maja, ale i nie musza do jutra kleczec i dziekowac za manne co to sie im objawi.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: goldsun »

psia.kostka pisze: 19 sty 2024, 12:28 Temat zaczal sie od tego, kto finansuje te dywersyfikacje. Wszyscy. To nie manna z nieba, za ktora tak bezmyslnie wielu tutaj dziekuje. Bosze, sciagaja takie ciekawostki, ale odwaznie... no odwaznie, bo ja za to place...
No więc bardzo błędnie do tego podchodzisz, aż podpada to pod "z góry założoną tezę". I to mimo, że wyszedłeś od moich wcześniejszych postów. ;-)
Może popatrz z innej strony - wydawnictwo mogłoby nie wydawać gier (książek) ryzykownych, same pewniaki ... czy to oznaczałoby, że na pewno obniżą ich ceny? Bo równie dobrze, po prostu to pracownicy wydawnictwa mogliby przez to więcej zarabiać. Więc może to oni za to płacą? Bierzesz taką możliwość pod uwagę? Przecież gier (ani innych produktów) nie wydaje się, żeby "wyjść na zero". A to co zyskasz, możesz przeznaczyć na wiele różnych rzeczy. Jedną z możliwości jest wkład w produkcję czegoś kolejnego.

Próbujesz maksymalnie uprościć coś, co jest trochę bardziej złożone.
Wydanie jednej gry, nie jest całkowicie odseparowane od wydania innej gry, przez to samo wydawnictwo. Nawet dwóch pewniaków.
Dochodzi całkiem sporo dodatkowych czynników, zaczynając od:
- zakupy hurtowe licencji, czyli kupię grę X za cenę niższą, jeśli kupię też grę Y.
- produkcja - jeśli wyprodukuję 1000 gier X i 500 gier Y, to będę mieć niższe ceny produkcji, niż samo wyprodukowanie 1000 gier X - to może te gry które są ryzykowne są finansowane przez drukarnię, albo licencjonodawcę?

Klienci finansują CAŁE działanie wydawnictwa.
Włącznie z wypłatami dla księgowych, sprzątaczek, albo na marketing itp.
Próbujesz to rozbijać na wydanie pojedynczej gry, a tego tak traktować nijak nie można.
Działanie każdej firmy to jest jeden proces który należy potraktować jako całość. Firma ma dochody i koszty. To co zostaje, może przeznaczyć na różne rodzaje rozwoju, np. wydanie kolejnej gry, albo na podwyżki, albo na wylot na Malediwy i przehulanie.
Wszystko to w pewnym sensie finansują jej klienci.

Napisałem to zresztą dość wyraźnie (chyba) - MAG traktuje inwestycje w UW częściowo jako marketing. Jednocześnie nie wykupują tradycyjnych reklam itp. (tak upraszczając)
To może te książki (w tym przypadku) finansują agencje reklamowe, które nie dostają zleceń?
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Zablokowany