Middle-Earth Quest

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: Markus »

Nawet polska wersja była kiedyś zapowiedziana :-) ale nigdy nie wyszła
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: miras23 »

Na bgg są pliki do kart w wersji pl. Problem jest taki, że są one w bardzo słabej rozdzielczości i po wydruku wygląda to kiepsko. Pisałem do autora tych plików, ale na razie cisza. Czy może ktoś posiada te karty w jakości nadającej się do drukowania?
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

odkopię temat: ma ktoś pomysł jak uzupełnić brak figurek? Jakiś tani zestaw plastikowych figurek ze świata Tolkiena do kupienia albo coś takiego? A może meeple zwyczajnie z nalepkami? Tyle że to straci cały klimat. Głównie martwię się złymi postaciami, bo istotne jest ich łatwe rozróżnienie na planszy jako że każdy ma inne właściwości z tego co rozumiem ( w grę jeszcze nie grałem). Figurki bohaterów w ostateczności mogę zastąpić zwykłymi pionkami...

w ogóle grywa to ktoś jeszcze w naszym kraju? Próbował ktoś zachwalany fanowski dodatek Unfinished Tales?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: rastula »

narandil pisze:odkopię temat: ma ktoś pomysł jak uzupełnić brak figurek? Jakiś tani zestaw plastikowych figurek ze świata Tolkiena do kupienia albo coś takiego? A może meeple zwyczajnie z nalepkami? Tyle że to straci cały klimat. Głównie martwię się złymi postaciami, bo istotne jest ich łatwe rozróżnienie na planszy jako że każdy ma inne właściwości z tego co rozumiem ( w grę jeszcze nie grałem). Figurki bohaterów w ostateczności mogę zastąpić zwykłymi pionkami...

w ogóle grywa to ktoś jeszcze w naszym kraju? Próbował ktoś zachwalany fanowski dodatek Unfinished Tales?

mnie przysłowiowy pies zżarł elfa i napisałem do FF USA z prośbą o przysłanie...dostałem...cały komplet figurek do gry...
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

yyy tzn. że masz cały zapas figurek (oprócz elfa) na zbyciu??? :twisted:
Ostatnio zmieniony 16 lis 2016, 11:52 przez narandil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: rastula »

w tej chwili raczej nie na zbyciu...


ja też pisałem uczciwie - po prostu bydlaka za ogon nie złapałem, jak żarł ...:)
b_sk
Posty: 59
Rejestracja: 03 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: b_sk »

narandil pisze:odkopię temat: ma ktoś pomysł jak uzupełnić brak figurek? Jakiś tani zestaw plastikowych figurek ze świata Tolkiena do kupienia albo coś takiego? A może meeple zwyczajnie z nalepkami? Tyle że to straci cały klimat. Głównie martwię się złymi postaciami, bo istotne jest ich łatwe rozróżnienie na planszy jako że każdy ma inne właściwości z tego co rozumiem ( w grę jeszcze nie grałem). Figurki bohaterów w ostateczności mogę zastąpić zwykłymi pionkami...

w ogóle grywa to ktoś jeszcze w naszym kraju? Próbował ktoś zachwalany fanowski dodatek Unfinished Tales?
Możesz spróbować poszukać figurek do bitewnego LOTRa/Hobbita od GW. Tylko nie wiem czy to tanio wyjdzie bo zupełnie nie orientuję się w aktualnych cenach bitewniaków. No i nie wiem jak ze skalą, ale chyba nie powinno być źle.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: gaseki »

FFG wysłało mi planszę do Arkham po tym jak im napisałem, że grę z drugiej ręki sobie załatwiłem z rozerwaną planszą, więc nie trać nadziei
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

rastula pisze:w tej chwili raczej nie na zbyciu...
a to szkoda ... ale to znaczy, że gra ciągle w użyciu? czy może sprzedana?
b_sk pisze:Możesz spróbować poszukać figurek do bitewnego LOTRa/Hobbita od GW. Tylko nie wiem czy to tanio wyjdzie bo zupełnie nie orientuję się w aktualnych cenach bitewniaków. No i nie wiem jak ze skalą, ale chyba nie powinno być źle.
szukałem - niestety są to przeważnie metalowe figurki, więc chodzą tak po 10-20zł za sztukę. Do tego wysyłki conajmniej 2 bo u jednej osoby nie znalazłem wszystkich potrzebnych - znowu, szczególnie ciężko jest z siłami Saurona, bo bohaterzy mogą być tylko mniej więcej podobni :)
gaseki pisze:FFG wysłało mi planszę do Arkham po tym jak im napisałem, że grę z drugiej ręki sobie załatwiłem z rozerwaną planszą, więc nie trać nadziei
zatem i dla mnie tli się płomyk nadziei :)
a długo się czeka na odpowiedź on FFG? na stronie pisało że do 2tyg max
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: gaseki »

Ja zostałem poproszony o wypełnienie formularza i potem długo nic i nagle email że właśnie wysłali. Nie pamiętam ile to trwalo. Wydaje mi się, że prośba o formularz była w ciągu tygodnia.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: schizofretka »

Bohaterowi są mocno generyczni, po paręnaście złotych sztuka jakieś używki z grubsza pasujące znajdziesz. Upiory pierścienia i podobne już gorzej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

gaseki pisze:Ja zostałem poproszony o wypełnienie formularza i potem długo nic i nagle email że właśnie wysłali. Nie pamiętam ile to trwalo. Wydaje mi się, że prośba o formularz była w ciągu tygodnia.
dzięki - mi się poszczęściło bo odpisali na następny dzień - mieli dużo wolnego czy cuś :)
schizofretka pisze:Bohaterowi są mocno generyczni, po paręnaście złotych sztuka jakieś używki z grubsza pasujące znajdziesz. Upiory pierścienia i podobne już gorzej.
dokładnie tak, przy czym kilkanaście zł za sztukę to dokładnie nie to o co mi chodziło pisząc "tani zestaw" :wink:

W KAŻDYM RAZIE finał tej zabawy jest bardzo przyjemny, bo FFG odpisało że z przyjemnością podeślą mi brakujące elementy - mam nadzieję że mają na myśli cały komplet :D

jestem w mega pozytywnym szoku! Pomijając brak jakichkolwiek pytań, jak oni to uzasadniają finansowo? Bo chyba tym w dużej mierze kieruje się taki gigant jak FFG? Czyżby mieli jakąś super umowę z kurierem i przesyłki międzynarodowe kosztują ich grosze? A może liczą na długofalowe przywiązanie klienta do siebie w ramach wdzięczności?

tak czy siak dla nich mega szacun! Nie do końca jestem fanem gier jakie wydaje FFG (duże przygodówki/strategie z masą plastiku i flavour tekstu) ale dzięki tej akcji będę przychylniej patrzył na ich poczynania i produkty :)
Ostatnio zmieniony 16 lis 2016, 12:08 przez narandil, łącznie zmieniany 1 raz.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: gaseki »

Jak dla mnie gra świetna, nie bez problemów, a największym z nich był czas rozgrywki.
Liarus
Posty: 396
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: Liarus »

Nie ten wątek
Awatar użytkownika
sugai
Posty: 108
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:22

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: sugai »

A ja mam pytanie. Z góry przepraszam, że tutaj ale w dziale z zasadami zostało zignorowane.
Czy kartę Urgent Summons mogę zagrać w dowolnej lokacji czy też tylko w Rohanie tak jak pokazuje klejnot na dole karty
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

sugai pisze:A ja mam pytanie. Z góry przepraszam, że tutaj ale w dziale z zasadami zostało zignorowane.
Czy kartę Urgent Summons mogę zagrać w dowolnej lokacji czy też tylko w Rohanie tak jak pokazuje klejnot na dole karty
sam jeszcze nie grałem ale tu masz odpowiedź, że kolor klejnotu to błąd w druku:
https://boardgamegeek.com/thread/463920/urgent-summons

to samo piszą tu i nawet tłumaczą więcej : https://boardgamegeek.com/thread/480890 ... lue-region
Awatar użytkownika
sugai
Posty: 108
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:22

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: sugai »

Dzięki za odpowiedź.
Tak też myślałem, że to błąd druku.
Swoją drogą giera jest przegenialna jak dla mnie najlepsza przygodówka w jaką grałem.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

sugai pisze:Dzięki za odpowiedź.
Tak też myślałem, że to błąd druku.
Swoją drogą giera jest przegenialna jak dla mnie najlepsza przygodówka w jaką grałem.
ja się jaram głównie ze względu na fakt, że to świat Śródziemia! Same przygodówki nigdy za serce mnie nie chwyciły ale też niewiele ich próbowałem i wydaje mi się że nigdy w odpowiednim gronie :) A epickich gier w świecie Tolkiena jak na lekarstwo (bo w sumie jeszcze tylko WoP) więc tym bardziej się jaram :)
Ostatnio zmieniony 16 lis 2016, 11:54 przez narandil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

hej,
zabrałem się w końcu za tłumaczenie MEQ.
Będę wdzięczny za uwagi i poprawki (szczególnie osób które grały ale nie tylko).
ps. jeśli to nie jest dobre miejsce to niech mnie ktoś pouczy - zawsze mogę założyć nowy wątek w "Pomysły i Idee". Nie chce wrzucać do wątku z tłumaczeniami, bo bardziej zależy mi na opinii osób znających grę niż znających angielski :wink:

na początek idą elementy planszy.
W opisie rundy Bohatera pomijałem słowo "krok". Jakoś tak bardziej mi pasuje.
Zmieniłem też trochę treść 3ciej akcji Saurona poszerzając ją o dostępne opcje a jednocześnie nie tracąc nic z oryginalnego tekstu.

co sądzicie? Co zrobilibyście inaczej?
Spoiler:
Spoiler:
MaiX
Posty: 35
Rejestracja: 15 cze 2008, 22:58

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: MaiX »

hej tak na szybko,

turn - użyłbym raczej tura a nie zamieniał na rozgrywka lub runda
step - zamieniłbym na faza
Story step - faza przygody ? faza historii
hero rally step -faza zyskiwania wpływów (?) odzyskiwania wpływów (?) - raczej nic to z rajdami wspólnego nie ma :)
hero draw step - faza doboru kart
Explore - badanie lokacji
Consult characters - zasięgnięcie rady ?
Complete Quest - ukończenie zadania
Trade with heroes - zostawiłbym handel między bohaterami zamiast wymiana - jakoś bardziej to klimatyczne

Karty z tego co wiem ktoś tłumaczył i chyba są na BGG do pobrania.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: gaseki »

Rally to bardziej wsparcie, zebranie się bohaterów.
Co do kart cienia. W pierwszym polu powiedziałbym "możesz umieścić maks 2". Już nie pamiętam gry za dobrze ale w trzecim polu to "umieść" wygląda na wyrwane z kontekstu.
Jak widać znajomość języka wejściowego nie wystarczy do tłumaczenia.
No i jeszcze ten handel przeniosłeś na sam koniec nie wiadomo czemu.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

hej, dzięki za sugestie !! i proszę o więcej !!
CO DO TEMATU: zapomniałem dopisać, że większość polskich słów i zwrotów nie jest moim wymysłem, tylko pochodzą z polskiej instrukcji udostępnianej przez Rebel na ich stronie, o że tu: http://www.rebel.pl/repository/files/in ... hquest.pdf ( za którą pięknie dziękuje ... komuś ...bo się nikt nie podpisał pod tym :? )
i dla tego step to krok, hero rally to rajd bohatera, questy to wyprawy, itd. Starałem się nie odbiegać od instrukcji w miarę możliwości, żeby zachować jak największą spójność. Zresztą w instrukcji nawet pojawia się gdzieś sugerowany tytuł gry: "Wyprawa do Śródziemia" :)
MaiX pisze:hej tak na szybko,

turn - użyłbym raczej tura a nie zamieniał na rozgrywka lub runda
step - zamieniłbym na faza
Story step - faza przygody ? faza historii
hero rally step -faza zyskiwania wpływów (?) odzyskiwania wpływów (?) - raczej nic to z rajdami wspólnego nie ma :)
hero draw step - faza doboru kart
Explore - badanie lokacji
Consult characters - zasięgnięcie rady ?
Complete Quest - ukończenie zadania
Trade with heroes - zostawiłbym handel między bohaterami zamiast wymiana - jakoś bardziej to klimatyczne

Karty z tego co wiem ktoś tłumaczył i chyba są na BGG do pobrania.
- zaczyna mi się "faza" podobać bardziej niż "krok" :)
- consult characters = a może interakcja z postaciami?
- PORĄBAŁEM- oczywiście, że tura a nie runda :!:
- handel kojarzy mi się bardziej z wymianą dóbr i/lub pieniędzy - a tutaj raczej jest te forma wsparcia i kooperacji między graczami, czyli często przekazywanie tylko w jedną stronę czegoś (przedmiotu/karty wyprawy) dla optymalizacji ich działania jako drużyny
- explore - właśnie nie wiem czy pisać dokonane: zbadanie lokacji, czy niedokonane: badanie lokacji :/ marny ze mnie polonista -myślałem też nad eksploracja albo odkrywanie - ale zerknąłem na karty PL i tam jest wszędzie: "Zbadaj Lokację"
- hero draw step: rzeczywiście "losowanie bohaterów" brzmi dziwnie, "krok doboru kart bohaterów" lepiej ale już się nie zmieści w jednej linii :/ jak zamienić "doboru kart" jednym słowem?
- hero rally step - to krok w którym oczyszcza się z żetonów wpływu Saurona wszystkie lokacje zajmowane aktualnie przez bohaterów Śródziemia - tak jakby bohaterowie urządzali sobie rajd/najazd po okolicy czyszcząc ją z całego zła :) więc jest to negatywna faza dla Saurona podczas jego tury- jak to inaczej nazwać - krok Utraty Wpływów? krok Odwetu Bohaterów? krok Wsparcia Bohaterów? tyle że te ostatnie w fazie Saurona brzmi dziwnie, jakby to jego wspierali a nie o to chodzi ;/ a może po prostu: Krok Bohaterów?
- karty owszem są super przetłumaczone i tak mam je wydrukowane :)
- do słowa quest najbardziej pasuje mi tu "misja" - ale póki co zostawiłem wyprawa ze względu na spójność z instrukcją
gaseki pisze:Rally to bardziej wsparcie, zebranie się bohaterów.
Co do kart cienia. W pierwszym polu powiedziałbym "możesz umieścić maks 2". Już nie pamiętam gry za dobrze ale w trzecim polu to "umieść" wygląda na wyrwane z kontekstu.
Jak widać znajomość języka wejściowego nie wystarczy do tłumaczenia.
No i jeszcze ten handel przeniosłeś na sam koniec nie wiadomo czemu.
1. hero rally step -biorąc pod uwagę to co napisałem wyżej - jak sugerowałbyś nazwać ten krok/fazę?
2. co można zrobić z Żetonem Potwora na Planszę? Umieścić, Położyć, Przywołać, Zagrać... ?
3. dzięki za ten konstruktywny komentarz :? na szczęście nie robię tego zawodowo :wink:
4. przeniosłem na koniec zgodnie z instrukcją PL, w sumie nie wiem czy to ma jakieś znaczenie? ale wiesz co, chyba faktycznie zmienię jeszcze inaczej: (pierwsze 3 dotyczą tego co jest w lokacji, kolejne 2 kart poza lokacją a ostatnia jest w ogóle nie związana z planszą i na dodatek jest bardziej mroczna :twisted: )
• Uzyskanie Przysługi
• Konsultacja z Postaciami
• Wymiana z Bohaterami
• Ukończenie Wyprawy/Misji
• Odrzucenie Intrygi
• Wybranie Ciemnej Ścieżki
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: narandil »

hej,
przeniosłem wątek w osobne miejsce, żeby tutaj go nie zaśmiecać. Zapraszam do komentowania:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=43235
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: gaseki »

Odpisałem w drugim wątku
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: ArniK »

CHOLERA!!
JAracie się tą grą (tak jak i ja ;-) ), ale żaden nie napisze gdzie mieszka i czy ewentualnie możnaby się na jakąś partię umówić. Moi znajomi po rozegraniu 2 partii używają określenia MEQ, jak chcą powiedzieć coś a'la "no ale tak zrypana (gra) jak MEQ, to nie jest", tak więc nie mam szans na wyłożenie jej na stół, a tak się natrudziłem z malowaniem figurek, drukowaniem tłumaczeń, godzinami studiowałem instrukcję angielską, bo ta po Polsku niestety do najlepszych nie należy...No to jak? Skąd jesteście i kiedy w weekend możnaby się umówić na kilkugodzinną posiadówkę nad planszą? ;-)
ODPOWIEDZ