Middle-Earth Quest

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: kobra »

Według mnie w wydaniu hiszpańskim jest znacznie lepsza grafika od wersji anglojęzycznej. Bardziej klimatyczna.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: schizofretka »

Gra w to jeszcze ktoś? Jakie myśli z perspektywy czasu? Przede wszystkim:
1. Jakie replayability?
2. Ile tłumaczy się reguły?
3. Czy wspomniany problem trudności gry bohaterów, gdy jest ich 3 jest pozorny czy realny?
4. Ile czasu zajmuje pierwsza, a ile trzecia rozgrywka?
5. Nadaje się do okazjonalnego grania (trudność, problemy z przypomnieniem reguł, czas rozgrywki), czy wymaga w miarę regularnych rozgrywek w stałym gronie?
6. Czy gra w gronie dwojga doświadczonych i dwóch nowych jest sensowne (jak to w kooperacjach), czy każdy bohater powinien być równie doświadczony co Sauron?

Zastanawiam się nad tym jako prezentem dla brata - fana Śródziemia jak ja, a przy tym gier kooperacyjnych - czy raczej jego dziewczyna jest fanką, a to na jedno wychodzi :lol: Grali sporo w LotR LCG, lubią Pandemica. Nie wiem jaka jest szansa, by grali (beze mnie) w skomplikowane kobyły, choć niejedną partię sam na sam z bratem w WotRa rozegraliśmy.

Aha - czy ktoś wie, czy obecnie dostępne kopie cały czas mają połamane figurki?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: Królik »

Odniosę się głównie do replayabilty - które jest zerowe od momentu gdy gracze wpadną na pomysł by każdą turę kończyć w havenach (jesli przekręciłem nazwę przepraszam ale z rok już nie grałem). Od tego momentu szanse na wygraną Saurona spadaja do zera jak i radość z rozrgywki.
Reguły tłumaczy się w miarę szybko i gry nie nazwałbym kobyłą - choć od Pandemica jest bardziej skomplikowana, nie trzeba mieć do gry doświadczenia jeśli załapie się wskazaną na wstępie zasadę ale niestety fajny pomysł na grę (pierwsze rozgrywki bardzo nam się podobały) został utopiony w warunkach zwycięztwa i zasadzie z havenami - nawet wydrukowanie dodatku nie pomogło w tym zakresie:(
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: tajemniczy_padalec »

Królik pisze:Odniosę się głównie do replayabilty - które jest zerowe od momentu gdy gracze wpadną na pomysł by każdą turę kończyć w havenach (jesli przekręciłem nazwę przepraszam ale z rok już nie grałem). Od tego momentu szanse na wygraną Saurona spadaja do zera jak i radość z rozrgywki.
Reguły tłumaczy się w miarę szybko i gry nie nazwałbym kobyłą - choć od Pandemica jest bardziej skomplikowana, nie trzeba mieć do gry doświadczenia jeśli załapie się wskazaną na wstępie zasadę ale niestety fajny pomysł na grę (pierwsze rozgrywki bardzo nam się podobały) został utopiony w warunkach zwycięztwa i zasadzie z havenami - nawet wydrukowanie dodatku nie pomogło w tym zakresie:(
Replayability znika, jak gracze postanowią każdą turę kończyć w haven? Sauron nie może od tego momentu wygrać? Czy my gramy w tę samą grę w ogóle? :shock:

Wybacz, nie chcę atakować osobiście - dziwi mnie tylko całkowita rozbieżność naszych wrażeń.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: Królik »

Razem nie graliśmy więc na pewno graliśmy w inny egzemplarz;) Zresztą ja już nie gram;)
U nas replayablity zniknęło całkowicie i od zachwytu grą doszliśmy do jej sprzedaży - może wy kiepsko gracie bohaterami a może my Sauronem - tego już nie rozstrzygniemy:)
Ale sytuacja gdy wszechpotężny Sauron nie może zaatakować bohaterów bez ich zgody, zaś ich tury sprowadzają się do siedzenia w przystani i pakowania się, by ewentualnie raz na jakiś czas psuć ploty Sauronowi jest nieklimatyczna i po prostu nudna. Moje zdanie nie jest odosobnione skoro powstał fanowski dodatek mający rozruszać grę.
Cristof
Posty: 97
Rejestracja: 19 maja 2010, 14:25
Lokalizacja: Brzeg

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: Cristof »

Królik pisze:Razem nie graliśmy więc na pewno graliśmy w inny egzemplarz;) Zresztą ja już nie gram;)
U nas replayablity zniknęło całkowicie i od zachwytu grą doszliśmy do jej sprzedaży - może wy kiepsko gracie bohaterami a może my Sauronem - tego już nie rozstrzygniemy:)
Ale sytuacja gdy wszechpotężny Sauron nie może zaatakować bohaterów bez ich zgody, zaś ich tury sprowadzają się do siedzenia w przystani i pakowania się, by ewentualnie raz na jakiś czas psuć ploty Sauronowi jest nieklimatyczna i po prostu nudna. Moje zdanie nie jest odosobnione skoro powstał fanowski dodatek mający rozruszać grę.
Chyba mieliście słabego Saurona, bo ja pamiętam (bo też już trochę czasu minęło od ostatniej rozgrywki) że dla drużyny było tyle roboty, że nie można było poświęcić nawet tury na siedzenie w miejscu.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: RUNner »

Zasiałem gdzieś jedną z kart talii Argalada. Niestety nie wiem jaką. Czy ktoś mógłby zrobić grupowy skan kart tego bohatera? Wtedy namierzę brakującą kartę i sobie ją jakoś dorobię.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: gaseki »

Cristof pisze:
Królik pisze:Razem nie graliśmy więc na pewno graliśmy w inny egzemplarz;) Zresztą ja już nie gram;)
U nas replayablity zniknęło całkowicie i od zachwytu grą doszliśmy do jej sprzedaży - może wy kiepsko gracie bohaterami a może my Sauronem - tego już nie rozstrzygniemy:)
Ale sytuacja gdy wszechpotężny Sauron nie może zaatakować bohaterów bez ich zgody, zaś ich tury sprowadzają się do siedzenia w przystani i pakowania się, by ewentualnie raz na jakiś czas psuć ploty Sauronowi jest nieklimatyczna i po prostu nudna. Moje zdanie nie jest odosobnione skoro powstał fanowski dodatek mający rozruszać grę.
Chyba mieliście słabego Saurona, bo ja pamiętam (bo też już trochę czasu minęło od ostatniej rozgrywki) że dla drużyny było tyle roboty, że nie można było poświęcić nawet tury na siedzenie w miejscu.
Zgadzam się z Cristofem - u mnie bohaterowie mieli naprawdę mnóstwo roboty. Jedyne co mi nie podpasowało, to zakończenie gry - nazgul dostał z liścia i koniec
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: robertos »

Jak dla mnie jedna z najlepszych przygodówek.. wielowątkowa.. zaskakująca. NIby bohaterowie mogą wszystko rozbić, biegać po całej planszy, znieść wpływy,, a jednak to Sauron (jeśli umiejętnie dysponuje kartami) prowadzi grę. Warto w tą grę grać dwa trzy razy i zrobić przerwę. Potem wracam do niej z prawdziwą przyjemnością.
Oczywiście mogą bohaterowie kończyć ruch w przystaniach, ale są na to sposoby aby okazało się to błędną taktyką. Mnie jako Sauronowi się to nie raz i nie dwa udawało :) zatem .... warto
Jeśli jest ktoś chętny na partię i jest z Wawy zapraszam na pv.. :)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: waffel »

RUNner pisze:Zasiałem gdzieś jedną z kart talii Argalada. Niestety nie wiem jaką. Czy ktoś mógłby zrobić grupowy skan kart tego bohatera? Wtedy namierzę brakującą kartę i sobie ją jakoś dorobię.
Na BGG masz spisy kart, np:

http://www.boardgamegeek.com/filepage/6 ... l-and-shad
http://www.boardgamegeek.com/filepage/6 ... ards-and-m

itd, nie mam pojęcia kim jest i w której talii jest Argalad :) jak namierzysz kartę to pisz do FFG, kiedyś dosyłali braki.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: RUNner »

waffel pisze: jak namierzysz kartę to pisz do FFG, kiedyś dosyłali braki.
Tyle że ja kupiłem grę pewnie ze 2 lata temu więc nie bardzo mogę udowodnić że karty brakowało od początku. Nie sprawdziłem zawartości a szkoda bo reklamacje z figurkami mi przyjęli. Na kartach się nie skupiłem niestety.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: rastula »

RUNner pisze:
waffel pisze: jak namierzysz kartę to pisz do FFG, kiedyś dosyłali braki.
Tyle że ja kupiłem grę pewnie ze 2 lata temu więc nie bardzo mogę udowodnić że karty brakowało od początku. Nie sprawdziłem zawartości a szkoda bo reklamacje z figurkami mi przyjęli. Na kartach się nie skupiłem niestety.

ja po trzech latach od zakupu MEQ na Allegro dostałem z USA komplet figurek ( prosiłem o jedną zagubioną) - więc zapytać nie zaszkodzi :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: RUNner »

Zapytam, zapytam. Zastanawiam się tylko czy kartę zgubiłem (praktycznie niemożliwe) czy nie było jej od początku? :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: waffel »

Naprawdę nic nie musisz udowadniać, napisz że zgubiłeś. Jeśli mają jeszcze to doślą.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: RUNner »

Poszło zgłoszenie. Może doślą, a jak nie to pomyślę o innym rozwiązaniu. Najwyżej nie będziemy grać z tym bohaterem. Zresztą i tak gramy w maks. 3 osobowym składzie.
Swoją drogą FFG ma świetne procedury reklamacyjne. Wszystko można załatwić wypełniając prosty formularz, żadnych dodatkowych maili czy telefonów!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: RUNner »

Tydzień od zgłoszenia, zagubiona karta trafiła do mnie! Spory szacun dla FFG!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: ArniK »

No to teraz trzeba by się umówić na partyjkę w Wawie ;-) Gry przywozić nie musisz, mam swój egzemplarz na miejscu, chyba że jesteś bardzo przywiązany do swoich figurek, to przywieź figurki ;-)

PS: jakby coś, to mam swoją miejscówkę na MEQ w Warszawie na Bemowie w soboty po 14, zapraszam wszystkich chętnych, ale dajcie wcześniej znać, czy nie jestem już umówiony na jakieś inne giercowanie :-)
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: ArniK »

Pytanie do graczy. Ponieważ mój angielski do najlepszych nie należy, to mam do Was prośbę o interpretację opisu zdolności potworów. Czy przykładowo Balrog wymusza losowe zagranie karty przez bohatera, kiedy Balrog zada czy otrzyma co najmniej 3 obrażenia? Dziękuję za pomoc (co prawda wydaje mi się, że umiejętność działa, kiedy Balrog zada co najmniej 3 obrażenia, ale wolę to potwierdzić).
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: schizofretka »

Jak wrzucisz tekst en, to Ci powiem, bo nie pamiętam już. No i oczzywiście nie dam głowy, czy ktoś tego nie sfaqował na przeciwne znaczenie później, to ffg :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: Rocy7 »

Gralem dzis w MEQ i wrazenia mam mieszane. Gra jakos mi AH przypomina wskazowki i bramy zamieniono na zbierz przyslugi i usun intryge. Lubie zagrywanie kart i hand management, ale wersja card driven uzyta w MEQ powoduje ze jak karta nie podejdzie to ani nie nie poruszasz ani sensownie nie powalczysz.
Mozliwe jednak ze zle gralismy bo Cien ciagle mase rzeczy na plansze wystawial, dryzyna byla wrecz przytloczona potworami.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: walkingdead »

Też mam mieszane odczucia (więcej w wątku spotkania).
Podsumowując:
1) dłuuuugo się czeka na swoją rozgrywkę,
2) zero poczucia realizacji wspólnej misji,
3) poczucie wyczerpania wszelkich rozsądnych akcji- miewałam chwile, kiedy miałam wrażenie, że nic rozsądnego i korzystnego nie wymyślę, więc robiłam coś skazanego na porażkę, byle podjąć działania. Ale może to moja strategia była niewłaściwa.

Gra za to ładna i wielowątkowa.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Middle-Earth Quest

Post autor: schizofretka »

gra ma wady, w szczególności dwa cele bohaterów są prawie awykonalne, ale parafrazując znaną anegdotę, to jedyna gra w mieście. nie ma innych rozbudowanych, nie stricte kooperacyjnych przygodówek dla graczy. MK nie liczę, bo to bardziej euro DBG niż tradycyjna przygodówka. Dla mnie znacznie ciekawsze od wojny o pierścień, i tym samym najlepsza gra w śródziemiu. to calkowicie wystarcza, bym chciał zagrać kilka razy do roku. nie grałem co prawda w więcej niż 3 osoby i raczej nie zamierzam w więcej niż 4, więc downtime zupełnie nie przeszkadza, a klimat wbija w fotel.

Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: Dellas »

Na forum BGG pojawiła się wiadomość że FFG już nie będzie wspierało i produkowało tego produktu. Niestety nie dotarłem do oficjalnego newsa, jednak Forum MEQ na stronie FFG przerzucono do Archiwum, a w katalogu dostępnych gier już tej gry nie znalazłem.

Szkoda, bo to bardzo dobra gra przygodowa, zwłaszcza jak ktoś jest entuzjastą świata wykreowanego przez Tolkiena. Miałem cichą nadzieję, ze pojawiłby się do niej jakiś dodatek, ale w tej sytuacji to już niemożliwe.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: rastula »

Dellas pisze:Na forum BGG pojawiła się wiadomość że FFG już nie będzie wspierało i produkowało tego produktu. Niestety nie dotarłem do oficjalnego newsa, jednak Forum MEQ na stronie FFG przerzucono do Archiwum, a w katalogu dostępnych gier już tej gry nie znalazłem.

Szkoda, bo to bardzo dobra gra przygodowa, zwłaszcza jak ktoś jest entuzjastą świata wykreowanego przez Tolkiena. Miałem cichą nadzieję, ze pojawiłby się do niej jakiś dodatek, ale w tej sytuacji to już niemożliwe.

to chyba było wiadomo od bardzo dawna ( nawet jeśli nie oficjalnie) - kupiłem tą grę dobrych kilka lat temu i wtedy już w recenzjach pisano, że gra "prosi o dodatek", który "raczej się nie ukaże"
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Middle-Earth Quest

Post autor: Dellas »

to chyba było wiadomo od bardzo dawna ( nawet jeśli nie oficjalnie) - kupiłem tą grę dobrych kilka lat temu i wtedy już w recenzjach pisano, że gra "prosi o dodatek", który "raczej się nie ukaże"
Zgoda, choć nadzieja zawsze umiera ostatnia.
ODPOWIEDZ