Turbo / Heat - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: fitzroy »

Dzięki za odpowiedź. Instrukcja dla mnie to takie naciągane 6/10.
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: Adrian_P »

Polecam przeczytać poprawioną instrukcję:

https://www.daysofwonder.com/heat/
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: mement0 »

a gdzie znaleźć nowa instrukcję ;) ? jest ona w wydaniu polskim w pdf ?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Curiosity »

mement0 pisze: 06 gru 2023, 11:17 a gdzie znaleźć nowa instrukcję ;) ? jest ona w wydaniu polskim w pdf ?
Tak, na zalinkowanej powyżej stronie jest także wersja pl.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

W fazie 5 - Reakcja - nie mam na silniku żadnej karty Turbo ale mam jedną na ręce. Czy mogę najpierw się schłodzić a potem przyśpieszyć?
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: pabula »

bdm pisze: 29 gru 2023, 12:38 W fazie 5 - Reakcja - nie mam na silniku żadnej karty Turbo ale mam jedną na ręce. Czy mogę najpierw się schłodzić a potem przyśpieszyć?
możesz.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Zagrałem dziś dwukrotnie solo przeciwko 5 legendom na torze z tą długą prostą (Francja) w wariancie podstawowym i zająłem odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Ale zagrywałem swoje karty przed odkrywaniem karty legend.
Poprzednio robiłem odwrotnie czyli jeśli legenda była w danej turze przede mną to najpierw odkrywałem kartę legend, wykonałem ruch legend i dopiero wybierałem swoje karty. Efekt? Dwukrotnie wygrałem (tor USA).

Jak jest poprawnie? W grze przeciwko żywym graczom zmiana biegu i karty zagrywane są jednocześnie. W grze z samymi legendami również?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: Apos »

bdm pisze: 05 sty 2024, 15:48 Zagrałem dziś dwukrotnie solo przeciwko 5 legendom na torze z tą długą prostą (Francja) w wariancie podstawowym i zająłem odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Ale zagrywałem swoje karty przed odkrywaniem karty legend.
Poprzednio robiłem odwrotnie czyli jeśli legenda była w danej turze przede mną to najpierw odkrywałem kartę legend, wykonałem ruch legend i dopiero wybierałem swoje karty. Efekt? Dwukrotnie wygrałem (tor USA).

Jak jest poprawnie? W grze przeciwko żywym graczom zmiana biegu i karty zagrywane są jednocześnie. W grze z samymi legendami również?
W zwykłej grze ze znajomymi/rodziną, w kolejności na torze, gracze jednocześnie zmieniają bieg oraz zagrywają karty zakryte. W kolejnym kroku, po kolei odsłaniają swoje karty oraz wykonują ruch. Kolejny gracz odsłania swoje karty, gdy poprzedni odrzucił i dobrał karty na rękę i zakończył turę.
Z botami nie grałem ani razu, tu nie pomogę.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Właśnie mi chodzi o booty.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Wystarczy spojrzeć do odpowiedniej instrukcji:
W każdej rundzie, gdy jest kolej 1. legendy na odkrycie i przesunięcie, należy odsłonić kartę z wierzchu talii legend.
Gracze wybierają swoje karty w ciemno, nie znając karty legend.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

W każdej rundzie, gdy jest kolej 1. legendy na odkrycie i przesunięcie, należy odsłonić kartę z wierzchu talii legend.
No właśnie.. "gdy jest kolej 1. legendy to odkrywamy kartę z wierzchu talii legend".
Co jeśli legenda jest w danej turze przede mną?
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

mat_eyo pisze: 05 sty 2024, 16:17Gracze wybierają swoje karty w ciemno, nie znając karty legend.
To by miało sens. Ale w instrukcji nie ma tego zapisu w rozdziale gdzie jest wariant z legendami.
dannte
Posty: 726
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: dannte »

bdm pisze: 05 sty 2024, 16:32
W każdej rundzie, gdy jest kolej 1. legendy na odkrycie i przesunięcie, należy odsłonić kartę z wierzchu talii legend.
No właśnie.. "gdy jest kolej 1. legendy to odkrywamy kartę z wierzchu talii legend".
Co jeśli legenda jest w danej turze przede mną?
Cały czas źle to czytasz.

Pierwsza faza każdej rundy to zmiana biegu, druga faza każdej rundy to zagranie kart.

Dopiero trzecia faza każdej rundy to odkrycie i przesunięcie, właśnie wtedy można w ogóle myśleć o odkrywaniu karty legend (czyli po 2. fazie, gdy już wszyscy gracze zagrali swoje karty).

A więc:
zmieniasz bieg, zagrywasz karty, potem:
a) jeśli jesteś pierwszy to wykonujesz ruch (i całą swoją turę do końca), następnie odkrywasz kartę legend i wykonujesz ruchy każdą z legend.
b) jeśli nie jesteś pierwszy to odkrywasz kartę legend i wykonujesz ruchy każdą z legend, która jest przed Tobą, następnie wykonujesz całą swoją turę (poczynając od 3. fazy, bo 1. i 2. już wykonałeś wcześniej, zgodnie z regułami) i po tym wykonujesz ruchy pozostałych legend (tych, które były za Tobą), korzystając z wcześniej odkrytej karty.

Wyjaśnione?
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Wiem, wiem. :)
Za łatwo się grało kiedy odkrywałem kartę legendy (była przede mną) przed zagraniem swoich kart. Mat_eyo dobrze napisał, że zagrywam w ciemno a dopiero później odkrywam kartę legend. Ale wklejony cytat z instrukcji tego akurat nie wyjaśnił.

A propo... wygrał ktoś na torze Francja z tylko trzema zakrętami i bardzo długą prostą z legendami w wariancie podstawowym?
dannte
Posty: 726
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: dannte »

bdm pisze: 05 sty 2024, 17:15 A propo... wygrał ktoś na torze Francja z tylko trzema zakrętami i bardzo długą prostą z legendami w wariancie podstawowym?
To Włochy (Italia), nie Francja.
Tak, ten tor faworyzuje boty, trzeba bardzo mocno grzać na zakrętach, żeby wyrobić przewagę. Pierwsze kilka wyścigów przegrywałem z kretesem, bo boty bez problemu pruły do przodu. Ale w końcu zaczęło się udawać tam wygrywać. Sprawia to sporą satysfkację aczkolwiek zbyt często zależy od szczęścia (bo tak jak pisałem, ta długa prosta mocno faworyzuje boty).
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: vnzk »

bdm pisze: 05 sty 2024, 17:15 Wiem, wiem. :)
Za łatwo się grało kiedy odkrywałem kartę legendy (była przede mną) przed zagraniem swoich kart. Mat_eyo dobrze napisał, że zagrywam w ciemno a dopiero później odkrywam kartę legend. Ale wklejony cytat z instrukcji tego akurat nie wyjaśnił.
Moim zdaniem właśnie wklejony cytat to wyjaśnia. Jakakolwiek kolejność ma znaczenie dopiero w fazie trzeciej (po ustawieniu biegu i zagraniu kart), wcześniej wszyscy gracze (również legendy, tylko wirtualnie) robią to równocześnie. Zatem dopiero, kiedy każdy ma przed sobą karty i ustawiony bieg, patrzymy na tor, żeby zobaczyć czyja jest kolej na rozgrywanie dalszych faz tury. Jeśli którejkolwiek legendy, odkrywasz ich kartę, jeśli Twoja, najpierw odkrywasz swoje. I o tym właśnie mówi cytat:

"W każdej rundzie, gdy jest kolej 1. legendy na odkrycie i przesunięcie, należy odsłonić kartę z wierzchu talii legend."
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: seki »

Sorry jeśli pytanie jest mega głupie ale nie mogę znaleźć w instrukcji jak działają dokładnie karty hamulce z modułu garażu.
Spoiler:
Opis nic mi nie wyjaśnia. Przyspieszać można w kroku 5 odrzucając kartę turbo i dociągając jeszcze jedną kartę prędkości. To nie na związku z tym co napisano w wyjaśnieniu w instrukcji. Symbole na karcie też nic mi nie mówią.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: seki »

seki pisze: 01 mar 2024, 18:01 Sorry jeśli pytanie jest mega głupie ale nie mogę znaleźć w instrukcji jak działają dokładnie karty hamulce z modułu garażu.
Spoiler:
Opis nic mi nie wyjaśnia. Przyspieszać można w kroku 5 odrzucając kartę turbo i dociągając jeszcze jedną kartę prędkości. To nie na związku z tym co napisano w wyjaśnieniu w instrukcji. Symbole na karcie też nic mi nie mówią.
Ok. Znalazłem na bgg. Decydujemy w fazie 3 którą wartość prędkości na karcie hamulca przyjąć. Mega głupio nazwana karta bo nie ma nic wspólnego z hamowaniem. Karta hamulca daje nam prędkość tylko sami decydujemy która z dwóch przyjmiemy.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Jak przyjmiesz 1 to hamujesz bo mając tą kartę możesz jechać szybciej. :wink:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: seki »

bdm pisze: 01 mar 2024, 18:54 Jak przyjmiesz 1 to hamujesz bo mając tą kartę możesz jechać szybciej. :wink:
Dość pokrętne ale wiem co masz na myśli :) jadę wolno = hamuje, jadę szybko = przyspieszam. Czemu na to nie wpadłem? Przecież to tak oczywiste ;)
FeGy
Posty: 35
Rejestracja: 02 paź 2011, 17:09
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: FeGy »

Witam

Mam pytanie o aerodynamikę. Wszystko jest w zasadzie jasne, mam tylko jedną wątpliwość, która jest pewnie związana z nadgorliwością ;). Mianowice, w przykładzie poniżej, czerwony bolid może skorzystać z aerodynamiki ? Czy jednak tylko kiedy jest obok lub dokładnie za zielonym bolidem. W obecnym ustawieniu jest za, czyli niby wszystko jasne, ale to jest takie za z boku. Wątpliwość moja wiąże się z grubą linią przy torze, która to określa kto w danym rzędzie jest pierwszy a kto drugi. Owa linia przy zakręcie zmienia się i w miejscu gdzie stoi czerwony bolid jest na zewnątrz toru a w miejscu gdzie stoi zielony bolid po stronie wewnętrznej toru. Zatem czy ustawienie bolidów tak jak na zdjęciu, dodatkowo patrząc na te linie, nie sugeruje, że w tej sytuacji z aerodynamiki skorzystałby tylko jakiś trzeci bolid, który ustawiłby się bezpośrednio za zielonym lub obok ? Z góry zakładam i tak gramy, że czerwony w tej sytuacji korzysta z aerodynamiki oczywiście, ale może właśnie źle robimy.

Pozdrawiam


Obrazek
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: Apos »

FeGy pisze: 17 mar 2024, 14:39 Witam

Mam pytanie o aerodynamikę. Wszystko jest w zasadzie jasne, mam tylko jedną wątpliwość, która jest pewnie związana z nadgorliwością ;). Mianowice, w przykładzie poniżej, czerwony bolid może skorzystać z aerodynamiki ? Czy jednak tylko kiedy jest obok lub dokładnie za zielonym bolidem. W obecnym ustawieniu jest za, czyli niby wszystko jasne, ale to jest takie za z boku. Wątpliwość moja wiąże się z grubą linią przy torze, która to określa kto w danym rzędzie jest pierwszy a kto drugi. Owa linia przy zakręcie zmienia się i w miejscu gdzie stoi czerwony bolid jest na zewnątrz toru a w miejscu gdzie stoi zielony bolid po stronie wewnętrznej toru. Zatem czy ustawienie bolidów tak jak na zdjęciu, dodatkowo patrząc na te linie, nie sugeruje, że w tej sytuacji z aerodynamiki skorzystałby tylko jakiś trzeci bolid, który ustawiłby się bezpośrednio za zielonym lub obok ? Z góry zakładam i tak gramy, że czerwony w tej sytuacji korzysta z aerodynamiki oczywiście, ale może właśnie źle robimy.

Pozdrawiam


Obrazek
Może skorzystać z aerodynamiki. Nie musi być bezpośrednio za bolidem, tylko skończyć ruch na jednym z dwóch pól za tym z przodu.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Można korzystać.

To jest najlepszy moment żeby skorzystać bo aerodynamika nie liczy się do limitu prędkości przy pokonywaniu zakrętów.
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: Adrian_P »

bdm pisze: 17 mar 2024, 14:52 To jest najlepszy moment żeby skorzystać bo aerodynamika nie liczy się do limitu prędkości przy pokonywaniu zakrętów.
Ale jeśli aerodynamiką przekroczymy zakręt to musimy go rozliczyć. Nie wiemy o ile pól przesunął się bolid czerwony. Tak gwoli ścisłości :wink:.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Jeśli 3 i mniej to nie rozliczamy.
ODPOWIEDZ