Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Langus »

Obrazek

Jestem bardzo ciekawy tej gry, dlatego założyłem temat żeby śledzić ;)

Jest to gra o budowaniu watahy wilków dla 2-5 graczy. Zadaniem graczy jest budowanie jak największego stada, odkrywanie nowych terenów, utrzymywanie dominacji na zajętych już terytoriach, rekrutowanie samotnych wilków oraz wabienie i przyłączanie ich ze stad innych graczy. Wg opisu, podczas gry punktujemy trzy razy i gracz z największą ilością punktów w każdej ze ścieżek wygrywa.

https://boardgamegeek.com/boardgame/368058/wolves
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Cyel »

Po przeczytaniu tego opisu byłem sceptyczny, myśląc sobie "pewnie kolejne zbieranie jakichś abstrakcyjnych symboli na kartach, albo innych drewnianych kosteczek czy czegoś w tym stylu, z wilkami mające wspólnego tyle co nic" ale zerknąłem pod link do bgg i, kurde, fajnie to nawet wygląda:) Będę obserwował.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
sznupsi
Posty: 40
Rejestracja: 29 mar 2021, 13:12
Has thanked: 109 times
Been thanked: 22 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: sznupsi »

Na live u Asi z On Table, gość z Planszeo zasugerował, ze The Wolves zostanie wydane po polsku :wink:
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Abizaas »

Gra wygląda bardzo fajnie, cieszę się, że zdecydowali się na ładne meple zamiast figurek.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Kal-El83 »

Wykonanie cieszy oko a tematyka, mnie osobiście, jeszcze bardziej zachęca do śledzenia wątku. Mam nadzieję, że zaimplementowana mechanika dorówna opisowi przedstawionemu w pierwszym wpisie :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Shodan »

Dołączam do poprzednich wpisów. Gra z pewnością warta uwagi. Może być ładne euro z klimatem jeśli mechaniki sprytnie oddadzą życie watahy.
Edit
Jeśli pomysł wypali i początkowy rozgłos przełoży się na pozytywne wrażenia z rozgrywki, to może być rękawica rzucona Ark Nova na polu popularki. Chyba się trochę zapędziłem :-)
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam na moją recenzję gry The Wolves.

https://youtu.be/bNbVJVOqBUc
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: skiba »

Dzisiaj graliśmy na 2 graczy i od razu doprowadziliśmy grę do stanu, w którym nie mogła się skończyć...

Żeby gra na 2 graczy się zakończyła trzeba z planszy ściągnąć 18 elementów na "Moonlight". Ściąganymi elementami mogą być:
  • 10 x Lone Wolves - 10 dostępnych sztuk
  • Dens - 4 sztuki na gracza przy ulepszaniu Den na Lair, czyli w sumie 8 sztuk
  • Dowolna ilość Dens oraz Pack Wolves przy używaniu Dominacji
Graliśmy bardzo ostrożnie tak, żeby nie pozwolić przeciwnikowi dominować, więc ostatnia opcja odpadła. Z tego wynikało, że zakończenie gry było możliwe tylko wtedy, gdybyśmy ściągnęli z planszy wszystkie żetony Lone Wolves i ulepszyli 4 Den do Lair. I tu się zrobił problem, bo jeden z nas nie miał już Dens, a drugi nie miał dojścia do źródeł wody, więc nie mógł porobić sobie Hives. I tak patrzeliśmy na siebie. Jedyną opcją byłoby to, żeby jeden z nas wystawił wilka albo dwa na dominację przeciwnikowi, co jest głupie.

Ogólnie dziwnie to jest na 2 graczy wyliczone. Można to podsumować tak, że grając na 2 graczy jeżeli nie wejdzie w stół żadna dominacja i któryś z graczy nie da rady zbudować wszystkich Hives to gra się nie może zakończyć. Gra na 2 osoby ma naturę szachową, więc nie dać się dominować nie jest tak bardzo trudno.

Jeżeli się mylę to proszę o skorygowanie :)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: _Berenice_ »

Odpowiadając na posta wyżej - istnieje logiczna możliwość, że wystąpi tak sytuacja, ale... dla mnie to wypacza trochę samą idee gry. Już tłumaczę. To tak jakby grać w szachy tak, aby koniecznie nie doprowadzić do mata. Ponadto w takim sposobie rozgrywki jest dla mnie ukryte założenie, że strata wilka jest czymś strasznym i nie do odrobienia, a tak w ogóle nie jest. Po co wzajemnie się szachować, grać tak, aby przeciwnik nie zajął nam żadnego elementu, skoro lepiej stracić tego wilka czy den i zdobyć dużo punktów? Nawet jeśli potem przeciwnik wywoła koniec gry.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: _Berenice_ »

I kilka słów od nas. Tak, tam też pojawia się problem rozgrywki dla dwóch graczy :wink:

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Shodan »

Portal wyda po polsku pod tytułem Wilki.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Seraphic_Seal »

209,95 zł w przedsprzedaży portalu, darmowa wysyłka + bonus 15 drewnianych znaczników wybranego Terenu (po 3 na gracza) pomoże ci śledzić, które kafle Terenu wykorzystane zostały do wykonania akcji.

Jak myślicie, jaka będzie cena w sklepach innych niż u wydawcy?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: khuba »

Seraphic_Seal pisze: 05 maja 2023, 15:30 Jak myślicie, jaka będzie cena w sklepach innych niż u wydawcy?
Nie trzeba za bardzo myśleć, można po prostu sprawdzić (przedsprzedaże już ruszają)
https://aleplanszowki.pl/strategiczne/1 ... 87605.html
Z rabatami/kodami poniżej 170 PLN
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: cichywiatr »

Bonusowe 15 drewnianych znaczników wybranego Terenu będą dostępnie wyłącznie w sklepie Portalu czy również w innych punktach sprzedaży (w każdej edycji PL) ?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: kurdzio »

cichywiatr pisze: 10 maja 2023, 14:02 Bonusowe 15 drewnianych znaczników wybranego Terenu będą dostępnie wyłącznie w sklepie Portalu czy również w innych punktach sprzedaży (w każdej edycji PL) ?
Biorąc za przykład przedsprzedaże innych gier Portalu - tylko u nich w sklepie.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: RUNner »

Shodan pisze: 21 sty 2023, 11:25 Portal wyda po polsku pod tytułem Wilki.
Szkoda że nie spolszczyli tytułu jako Wataha. Moim zdaniem fajniej by pasowało.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: CrossSleet »

RUNner pisze: 10 maja 2023, 14:26
Shodan pisze: 21 sty 2023, 11:25 Portal wyda po polsku pod tytułem Wilki.
Szkoda że nie spolszczyli tytułu jako Wataha. Moim zdaniem fajniej by pasowało.
Skoro oryginał to The Wolves to logicznym tłumaczeniem są właśnie Wilki :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: RUNner »

Zrobiłem unboxing swojego egzemplarza i jestem miło zaskoczony. Wykonanie gry jest świetne, a do tego wypraska jest całkiem dobra, choć nie idealna. Brakuje w niej drugiego poziomu, ale jest to do ogarnięcia niewielkim kosztem. Popakowałem w woreczki strunowe każdą z frakcji, a resztę żetonów wrzuciłem do tacki na żetony od GMT. Jest super praktycznie. Zresztą uwielbiam te tacki i pcham je gdzie się da.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Seraphic_Seal »

RUNner pisze: 25 maja 2023, 08:52 Zrobiłem unboxing swojego egzemplarza i jestem miło zaskoczony. Wykonanie gry jest świetne, a do tego wypraska jest całkiem dobra, choć nie idealna. Brakuje w niej drugiego poziomu, ale jest to do ogarnięcia niewielkim kosztem. Popakowałem w woreczki strunowe każdą z frakcji, a resztę żetonów wrzuciłem do tacki na żetony od GMT. Jest super praktycznie. Zresztą uwielbiam te tacki i pcham je gdzie się da.
Któryś sklep już wysyła czy zagraniczna wersja?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: RUNner »

Zamawiałem bezpośrednio z Portalu wersję PL bo też zależało mi na dodatkowych znacznikach :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
dziku
Posty: 68
Rejestracja: 15 paź 2019, 20:50
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: dziku »

Trochę się zastanawiałem nad wersją bezpośrednio z Portalu, właśnie z powodu tych znaczników. Na stronie portalu jest już status: w magazynie, wysyłka 1 dzień. Ostatecznie wolałem zaoszczędzić około 30 zł i mieć wersję bez znaczników (zawszę mogę kartę lekko wysunąć do góry zamiast używać znacznika), no i teraz też czekam jeszcze na swoją kopię.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: miker »

RUNner pisze: 25 maja 2023, 08:59 Zamawiałem bezpośrednio z Portalu wersję PL bo też zależało mi na dodatkowych znacznikach :)
Grałeś już? Czy możesz potwierdzić problem, który został podniesiony na BGG, że zaczynający gracz ma przewagę?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: RUNner »

Jeszcze nie zagrałem ale planuję to zrobić do końca tygodnia. Nie wiem czy po jednej partii wychwycę ten problem ale dzięki za przestrogę. Zwrócę na to uwagę.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1625
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: nidhog »

Ja grałem i myślę, że to najmniejszy problem te gry ;P Największą jest jej downtime.

Ale po kolei – zaczynający gracz ma przewagę w tej grze, chociażby taką, że zrobi najwięcej akcji w grze ( nie mówię o bonusowych, ale regularnych). Gra ma punktowania i koniec gry dokładnie w wskazanym momencie. Nie ma dokańczania tury. A to oznacza, że w sytuacji, w której pierwszy gracz kończy grę – będzie miał dokładnie jedna turę więcej. A przy tych 8-10 turach to sporo. Pierwszy gracz pierwszy robi swój plan, więc tez mu to daje przewagę nad innymi. A jeden gracz raczej skutecznie nie skontruje planów drugiego, trzeba by już dwóch graczy do tego, co sprawia, że warto być moim zdaniem szybciej w kolejce.

Gra ma tez niestety ogromny downtime. A jeśli przypadkiem pozwolicie komuś cofać ruchy, albo używać tych znaczników z portalu – gwarantuje, że gra będzie dłuższa niż powinna na to co gra oferuje.
Ogólnie chciałem kupić grę i na szczęście zagrałem przed. I gra nie znajdzie się w mojej kolekcji. Trochę myślałem nad tymi wilkami co moim zdaniem jest zepsute. I doszedłem do wniosku, ze podstawa, czyli płacenie kosztu. Za dużo naraz się dzieje, żeby jeszcze oglądać płytki i planować 2 ruchy na płytkach a nawet 3. A tak by trzeba. Zrobić ruch. Zrobić następny. A następnie zostawić płytki gotowe pod plan na przyszła rundę.
Ja bym je wyrzucił w ogóle. I dal cos w stylu każdy ma np. 3 dowolnego terenu na 2 akcje w rundzie. A dodatkowo typ wilka sprawia ze akcja jest jeden tańsza wiec działając na swoim terenie tylko masz 5 a nie 3. myślę ze wtedy ta gra byłaby takim szybkim i przyjemnym area control.
A w tej chwili gra ( szczególnie po kilku turach) wygląda tak, że masz mnóstwo terenów dostępnych i przez to dużo akcji możliwych). Trzeba się rozejrzeć po całej planszy by zobaczyć, które akcje na których terenach możesz zrobić w tym i w następnym ruchu ( po obróceniu płytek). I jeżeli ktoś chce potraktować grę poważnie, to niestety to generuje ogromny downtime. Za duży jak na ciężar gry. Nie wyobrażam sobie grać w 5 osób.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: miker »

nidhog pisze: 25 maja 2023, 10:45 Ja grałem i myślę, że to najmniejszy problem te gry ;P Największą jest jej downtime.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Usuwam z Wishlisty :)
ODPOWIEDZ