Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Czy macie do polecenia jakieś tytuły polskich autorów gier planszowych ?
Czy jakieś z gier was zawiodły ?
Czy w coś chcecie zagrać, a nie mieliście okazji?
A może na jakieś jeszcze czekacie ?

Proszę o polecenia dobrych polskich gier w które graliście, odradzenie słabych tytułów oraz jakieś, na które ciągle czekacie.

1. Moje polecenia :

Metallum - moje ulubione Area Control na 2 graczy. Programowanie ruchów, kupowanie modułów, dużo negatywnej interakcji. Piękne wykonanie i to wszystko za +/- 70 zł.

Capital - świetna gra kafelkowa z odbudową Warszawy w tle. Dużo możliwości, ciekawe zabiegi z odrzucaniem kafli po I i II wojnie.

Nemesis - to chyba najpopularniejsza obecnie gra polskiego autora. Semi-kooperacja w klimacie Obcego. Dużo rzucania kośćmi, ciężkich decyzji. Mojej grupie planszówkowej bardzo podpasowała.

Neuroshima Hex 3.0 - bitwa na planszy w klimacie post-apo. Edycja Rok Molocha pozwoliła uporządkować wszystkie armie. Sprawdź się dobrze na 2-4 graczy, na 5-6 trochę za długa.

This War of Mine - gra z bardzo ciężkim klimatem wojennym z perspektywy cywila. Dodatki zapewniają wiele godzin zabawy.

2. Nie polecam :

Valhalla - rzucanie kośćmi z doklejoną tematyką Wikingów, szybko się znudziła.

Minerały - ładnie wykonana jednak szybko się nudzi. Abstrakcyjne zbieranie kafli z długim setupem.

Słowny Ninja - karcianka o budowaniu słów. Spodziewałem się czegoś więcej.

Detektyw - z gier detektywistycznych bardziej podeszły mi Kroniki Zbrodni.

Osadnicy : Wykreślane Imperium - nie mogę przekonać się do wykreślanek.

3. Chciałbym zagrać :

Pan Lodowego Ogrodu - posiadam, jednak nie miałem okazji jej ograć ze względu na brak osób chętnych do gry.

51 Stan/ Osadnicy NI - w każdą z nich zagrałem po 2-3 razy i nie mam czasu do nich wrócić z racji innych tytułów do ogrania.

Robinson Crusoe - znajomi, z którymi gram odbili się od niej. Nowa grupa powinna dać sobie radę. Świetnie wykonana, ciekawa mechanika. Tematyką, która podpasuje każdemu.

Łąka - w zalewie gier typu Na Skrzydłach, Everdell, Kaskadia czy Calico nie zdążyłem jeszcze zagrać, choć jestem ciekaw.

Lords of Hellas - grałem tylko raz i zostawiła po sobie dobre wrażenie. Liczę na to, że w najbliższym czasie wróci na stół.

4. Na co czekam :

Wiedźmin Stary Świat - do tej pory z gier Wookiego tylko "Król i Zabójcy" zrobili na mnie wrażenie. Liczę, że współpraca z CDPRed wyjdzie na dobre i będzie to coś więcej niż Runebound.

Frostpunk - Zagrywałem się na kompie. Jak bedz9e choć w połowie tak dobra to będzie hit.

Lords of Ragnarok - Lords of Hellas w klimacie Wikingów. Gier o wikingach zawsze mało.

Trylogia Husycka - moja ulubiona seria książek, lepsza niż Wiedźmin. Nie oczekuję rewolucji tylko nawiązań do historii z książek.

Czekam na Wasze doświadczenia z polskimi grami planszowymi. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 993
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 736 times
Been thanked: 223 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: Beskid »

Ostium od Lacerta, aktualnie na zejściu z rynku
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1966
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 851 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: Neoptolemos »

Kiedyś zrobiłem taki prywatny top polskich gier. Dalej się mogę pod nim podpisać, choć np. Detektyw niestety obecnie zjechałby trochę w rankingu. Pierwsze podejście to był prawdziwy efekt wow, niestety dodatki nie dorównały podstawce. Wiedeński Łącznik wciąż czeka na zagranie. Z ciekawostek - Kroniki Zbrodni z serii Millenium (1400, 1900, 2400, Kroniki Czasu), jakkolwiek oparte na mechanice autora spoza Polski - Davida Cicurela, są w całości napisane przez Polaków - Wojtka Grajkowskiego i Grześka Nowaka. Od tego czasu na pewno podskoczyły notowania Hard City (pograłem więcej) i Dwergara (wciąż się nie nudzi), a z zagranych "później":
- baaardzo mi się podoba Destinies (choć to gra specyficzna - przygodówka do szpiku kości, nie dla każdego)
- w Wiedźmina Wookiego grałem i podchodzę do niego z ostrożnym optymizmem - jeśli poprawione zostały największe bolączki, to będzie bardzo fajna gra, bo potencjał był
- przyzwoitym abstraktem jest Kamienna Mandala (choć bez rewelacji)
- Palec Boży jest SUPER pstrykanką

I bardzo się zgadzam z tym, że trylogia husycka >>> wiedźmin, ale zapowiedź gry mnie bardzo rozczarowała - to ZUPEŁNIE nie mój klimat.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
azazelmo
Posty: 899
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 151 times
Been thanked: 283 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: azazelmo »

Mortinista pisze: 13 cze 2022, 15:34
Neuroshima Hex 3.0 - bitwa na planszy w klimacie post-apo. Edycja Rok Molocha pozwoliła uporządkować wszystkie armie. Sprawdź się dobrze na 2-4 graczy, na 5-6 trochę za długa.
Z tą liczbą graczy, to chyba trochę kolegę poniosło…

Z mojej strony:
- Tezeusz
- Black&White (świetna gra bloczkowa w kompaktowym pudełku i półdarmo
- Konwój
- Stronghold (ja mam drugą edycję, świetna gra i pięknie wydana)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1020
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: karmazynowy »

Ścisły top: 51 Stan, Pan Lodowego Ogrodu, Nemesis
Dobre gry: Wielki Mur, Robinson, Metallum, Capital, NS Hex
Meh: Kamienna Mandala, Gutenberg, Dwergar
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: charlie »

Polecam: K2, Kroniki Zamku Avel, 51 Stan: Nowa Era, Palec Boży, Wodny Szlak
Odradzam: Statki, łupy, kościotrupy,
Nie zagrałem, a chcę: InBetween, Osadnicy: Narodziny Imperium, Valhalla
j_g
Posty: 1982
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 241 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: j_g »

Myślę, że mogę polecić, a jeszcze nie były wymieniane:
Magnum sal,
Zombie Terror,
Wiek złodziei.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 993
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 736 times
Been thanked: 223 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: Beskid »

Waste Knights
Ubongo
Wyścig Balonów
Elementum
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: rdbeni0 »

B. polecam Osadnicy Narodziny Imperium, którzy w moim rankingu cena/jakość są numerem 1. Czyli jak ktoś nie ma kasy (mniej niż 100 zł na rynku wtórnym - nadal! pomimo inflacji), a chciałby kupić porządną grę, to O:NI są na 1 miejscu. Gra ma sporo kart i bardzo zyskuje z ich lepszym poznaniem (czyli z każdą rozgrywką, gdy gracze zaczynają kojarzyć co jest do czego).
Ok, wiem. Są może i lepsze polskie gry, bardziej skomplikowane, złożone, trendy, kickstarterowo-wspieramtowe, ambitniejsze, z figurkami, etc. Ale która z nich ma aż tak atrakcyjną cenę?

Z Robinsonem Crusoe prawdopodobnie będzie podobnie, bo cena też jest atrakcyjna, ale jeszcze nie grałem (i leży na półce wstydu ze względu na złożoność zasad... niestety).

Ostatnio zagraliśmy też Pret a Porter i całkiem fajna to gra, ale dosyć specyficzna (ciężka gra ekonomiczna, sporo liczenia, długa rozgrywka). No i mam do niej pewne zastrzeżenia, ale może z czasem ją bardziej docenimy. Tej grze nadaję status "polecam, ale ostrożnie - najpierw dobrze sprawdź w co się pakujesz".
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: gameosx »

Polecam:
Robinson, Osadnicy: Królestwa północy, Elekt, Nemesis, Wielki Mur, This War of Mine, 51 stan

Mieszane uczucia:
Detektyw - w tym przypadku grałem najpierw sprawę nr 6 i bardzo nam się spodobała, ale jak zaczęliśmy grać już kolejne sprawy z kampanii to na drugiej sprawie przerwaliśmy z nudów i kompletnie dla nas nie interesującej fabule. Tak więc jesli chodzi o sam typ gry spoko ale fabuła podstawowej wersji nas po prostu znudziła. Na pewno spróbujemy jeszcze Batman: Wszyscy kłamią - może tam będzie dla nas ciekawiej.
Osadnicy: Wykreślane Imperium - no grałem w dużo lepsze wykreślanki ale też i w gorsze więc mam takie mieszane uczucia - nie poleciłbym nikomu żeby to kupić, tylko najpierw zagrać gdziekolwiek żeby zobaczyć czy się spodoba (ewentualnie wersja na telefony bo jest jednak tańsza niż fizyczny odpowiednik ;) )

Nie polecam:
In Between - no nie czuję tam w ogóle klimatu i sama gra też niczym nie zachwyciła

Chciałbym zagrać:
Wolfenstein, Pan Lodowego Ogrodu, Zerywia, Stworze: Odrodzenie

Czekam na:
Masters of the Universe: Battleground, Frostpunk
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 474
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 845 times
Been thanked: 200 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: JollyRoger90 »

Jak tam wygląda po roku wasze zestawienie Polecane/Odradzane/Oczekiwane?

Co wpadło, co wypadło? :)
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 507 times
Been thanked: 272 times

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: Irka »

Co to jest Polskie Gry Planszowe - jakieś stowarzyszenie? ;)

Z gier, które znam, najlepsza jest wspomniana już Łąka - daje przyjemność i satysfakcję z rozgrywki przy stosunkowo prostych zasadach. I zapowiada się ciąg dalszy serii :)
malykroliksiems
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2022, 08:37

Re: Polskie Gry Planszowe - Polecane/Odradzane/Oczekiwane

Post autor: malykroliksiems »

Na https://wspieram.to/poslani pojawiła się nowość - polska gra (od autorów, przez grafików, aż po druk :)) Warto się zapoznać!

Rodzinna gra planszowa w klimacie biblijnym. 🎲
Jesteś jednym z dwunastu wybranych: uzdrawiaj, wypędzaj złe duchy, głoś Królestwo Boże.
Palestyna 2000 lat temu.
Kusi Cię diabeł 😈, nękają nieprzychylni faryzeusze, a Ty działasz nie zważając na upał ☀️ i burzę 🌩, w święto Paschy i Szabat 🕌, bo chcesz uzdrowić jak najwięcej Potrzebujących. Twoja popularność rośnie i jesteś wystawiany na próby.
Czy zachowasz skromność i nie stracisz z oczu prawdziwego celu? Czy nie zabraknie Ci przyjaznych dusz, znajomych żeglarzy ⛵️, podróżujących Beduinów 🐪, którzy pomogą Ci zrealizować misję i przetrwać czekające Cię kryzysy?
Zmęczenie da Ci się we znaki, ale to właśnie wiara będzie Twoją największą siłą. Pokaż, że nie bez powodu to właśnie Ty zostałeś POSŁANY.
Jeśli treść Pisma nie jest Ci obca, szczególnie ucieszą Cię nawiązania Biblii i zrozumiesz m.in.: dlaczego Jan szybciej chodzi po górach ⛰, dwóch apostołów zwanych jest „Synami Gromu” ⚡️, a monet jest dokładnie trzydzieści… 💰
Wstań, weź swój pionek i zagraj!

Obrazek
ODPOWIEDZ