Wojna o Pierścień: Gra Karciana / War of the Ring: The Card Game (Ian Brody)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Odi »

Przeklejka z wątku trójmiejskiego, na temat pierwszej niepełnej rozgrywki w dodatek Przeciwko Cieniowi (solo):
Spoiler:
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kuba32 »

Super są wstępne wnioski po 1/3 rozgrywki, niektórzy po 20 rozgrywkach takie formułują, ale oni to się raczej nie znają.
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: samuraj1369 »

No nie mogę się doczekać dodatku. jutro dotrze, ale ma wylądować pod choinką :(
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Wothan »

Właśnie zagrałem rozgrywkę solo z dodatkiem "Przeciwko Cieniowi" w scenariuszu pojedynek dwóch graczy czyli grały wszystkie karty w pojedynczych taliach Cienia i Wolnych Ludów. Na początku obawiałem się, że każdą rundę Cienia będę zamulał na analizowaniu najlepszego ruchu zgodnie z algorytmem, ale po kilku rundkach nawet nie potrzebowałem tej ściągi. Grało się... bardzo dobrze :) Czytałem na BGG, że Cień szybko buduje mocną rezerwę i rzeczywiście tak było, ale raczej pod koniec gry gdy pozostały pola bitew i ścieżki, pod które nie pasowały jego karty z rezerwy. Ostatecznie wygrałem 25 do 24 (Cień zdobył wszystkie punkty zepsucia), a nie obyło się bez epickich defensyw i szaleńczych ataków (np. tak poległ Gandalf Biały z Glamdringiem w ręce). Finałowa runda była epicka bo zwycięstwo Wolnych Ludów uratowały Wielkie Orły pojawiając się w ostatniej chwili nad Szczeliną Przeznaczenia (!).
Nie do końca jestem pewny jak interpretować zasadę "najlepszego wyboru dla gracza" bo pewne wybory z kart Cienia były z tego powodu bardzo oczywiste (czyli wybierałem najmniej dla mnie kłopotliwą opcję).
Ogólnie klimat gry bardzo fajny, następnym razem spróbuję scenariusz Trylogia, wtedy karty nie są ta losowe jak w pojedynczej, mieszanej talii.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: tomp »

czy dodatek solo pozwala na grę przeciwko ludziom?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Ciuniek »

Nie
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 874 times
Kontakt:

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: raj »

Kupiłem podstawkę i dodatek, dostałem dwa zestwy kart promo ale nie wiem które są do dodatku. :(
Ktoś może podpowiedzieć? Na wypadek gdybym jednak chciał się pozbyć dodatku...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3383
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: psia.kostka »

Promo do coresetu ma 4 karty (prawy dolny rog: P1, P2, P3, P4), do dodatku 2 (PS1, PS2). Jesli juz potasowales paczki to trzeba zajrzec chyba w foty z bgg. Te dwie z dodatku dubluja ponoc te z podstawki promo, ale z innym efektem.

Edit: dopisalem kody w dolnym rogu, na podstawie foto kolegi ponizej ;)

Edit2: a cos mi swita, ze te tarczki byly blednie nadrukowane w 1edycji na jednej karcie? :? czy to byl falszywy alarm?
Ostatnio zmieniony 16 gru 2023, 12:11 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 2 razy.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: samuraj1369 »

raj pisze: 16 gru 2023, 11:58 Kupiłem podstawkę i dodatek, dostałem dwa zestwy kart promo ale nie wiem które są do dodatku. :(
Ktoś może podpowiedzieć? Na wypadek gdybym jednak chciał się pozbyć dodatku...

Obrazek

Na górze promo z podstawki, na dole z dodatku.
Latwo rozpoznać po symboli dodatku na środku przy dolnej krawędzi.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Odi »

Pierwsza pełna partia w dodatek solo za mną. Znowu było bardzo, bardzo ciasno, ale ostatecznie udało się wygrać niebieskimi. Przed ostatnią rundą prowadziłem 19-16 i wydawało się, że będę spokojnie kontrolować sytuację. A tymczasem decydowały pojedyncze karty. Wszystko przez to, że Cieniobot jest bardzo agresywny militarnie. O nieusuwalnych niektórych kartach armii już pisałem, ale okazało się, że świetnie to działa z innymi efektami kart, które z kolei potrafią cofać pola bitew z obszaru punktacji gracza Wolnych Ludów. W efekcie nawet na końcówkę gry Cień zachowuje sporą siłę militarną i uważać trzeba do samego końca. W mojej partii zdarzyło się tak dwukrotnie: najpierw, przy ósmej ścieżce, Cieniobot ponownie zaatakował Minas Tirith i prawie, prawie je zdobył; a na ostatniej ścieżce ponowny atak poszedł z kolei na Helmowy Jar i tutaj już nie miałem czym się bronić. Zażarta walka trwała też na ścieżce, którą ostatecznie udało mi się obronić 4-4, i w ten sposób wygrać 20-18. Ale jeden punkt więcej dla Cienia na ścieżce (albo nie doszedłby na rękę flakonik Galadrieli) i byłaby porażka.

Wielki żal, że dodatek solo nie zawiera w sobie możliwości grania Cieniem przeciwko niebieskim. Wiadomo, że rozgrywki 2vs2 nic nie zastąpi, bo to jednak emocje gry drużynowej i w ogóle. Natomiast dodatek solo bez wątpienia daje dużą frajdę i feeling pełnej gry, a pod względem presji militarnej ze strony Cienia mam wrażenie, że wypada nawet lepiej niż gra z żywym przeciwnikiem.
Całość jest naprawdę prosta w obsłudze, więc skupiamy się na grze a nie na sprawdzaniu warunków bota, jak w innych grach solo.
Co ważne, nie czuję za bardzo sztuczności bota. Wszystko dzieje się tak, jak powinno zgodnie z lore: orki gromadzą siły, nazgule agresywnie idą na ścieżki, potwory działają tam, gdzie powinny działać, Gollum też swoje robi... Wszystko tak jak w standardowej rozgrywce.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Wothan »

Dzisiaj moja druga rozgrywka solo z dodatkiem "Przeciw Cieniowi", ale tym razem w trybie Trylogii (czyli na 4 ręce). Znowu było epicko: oblężenia (np. nieudana obrona Lorien przez Elronda i Galadrielę), bitwy, zasadzki na ścieżkach (pojedynek Froda z Balrogiem, a później z Szelobą), heroiczne czyny (odbicie Minas Tirith przez armię Gondoru prowadzoną przez Aragorna), ale przede wszystkim fajna rozkmina. W trybie na 4 ręce obie armie Cienia szybko zbudowały ogromne rezerwy, w ogóle karty szybko się mieliły i pod koniec gry obie strony nie miały z czego dobierać kart (pozostałe karty zostały wykluczone). Pod kątem chyba jednak tryb pojedynku 2-osobowego jest odrobinę optymalniejszy. Całość zajęła ze 3 godziny, ale nie czuć zmęczenia, raczej miłe napięcie czy się uda.
Tym razem wygrana Cienia 24-20 na poziomie wymagającym. No i teraz mam dylemat gdy chcę zagrać solo, którą wojnę rozłożyć? Tą o Pierścień czy Nemo? :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: tomp »

Dodatkowe scenariusze, ale po angielsku

link do pdf
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Odi »

Expert Two-player Duel jest ciekawy. Bardzo chętnie zagram w ten wariant. Draft najpierw bitew, potem kart z talii (w tym ostatnim przypadku: z każdych 3 kart idą 2 do decku, a 1 wykluczona). Super!
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: samuraj1369 »

Rozegrałem pierwsze dwie gry w scenariusz "Drużyna Pierścienia" solo.
Bot działa dobrze. Było by bardzo dobrze, gdyby nie deadlock, na którego trafiałem w każdej grze. Na BGG twórca odpowiedział, że bot po prostu pasuje w takiej sytuacji i tyle (bot dochodzi do momentu, w którym nie chce spasować, nie może przesunąć żadnej jednostki, więc musi zagrać kartę, której nie ma).
Co do samej rozgrywki. Jestem początkującym graczem, mam 4 rozgrywki, z czego dwie to wariant trylogii w dwie osoby na dwie ręce i dwie rozgrywki z botem. Moje doświadczenie w tym tytule oscyluje wokół mizerny/mizerny+. Bot mnie rozpykał 18:6 i 16:9. Przez to, że bot nie płaci za zagrane karty i może przesuwać jednostki z rezerwy na pole bitwy/ścieżki w tej samej turze, naprawdę buduje szybko swoje siły. Zmienione karty tylko to potęgują, gdyż w normalnej rozgrywce po ataku byłyby wykluczone, a tutaj zostają zrzucone (tekst na kartach tak każe, nie instrukcja).

Gra mi się świetnie, dałbym tej grze spokojnie ósemeczkę, chociaż mam dziwne wrażenie, że karty bota i przygotowane talie pod konkretne scenariusze oprócz trylogii i duelu są mocno nie zbalansowane.
mich81
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:59
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: mich81 »

Ile czasu zajmuje rozgrywka solo? Czy dodatek "Przeciwko Cieniowi" będzie kompatybilny z nowym dodatkiem planowanym na 2024 r. czyli "Fire and Swords"?
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: samuraj1369 »

mich81 pisze: 27 gru 2023, 23:48 Ile czasu zajmuje rozgrywka solo?
Scenariusz "Drużyna Pierścienia" to około godzinki. Trylogia wyjdzie pewnie ok. 2-2,5 h.
mich81 pisze: 27 gru 2023, 23:48 Czy dodatek "Przeciwko Cieniowi" będzie kompatybilny z nowym dodatkiem planowanym na 2024 r. czyli "Fire and Swords"?
Twórca zapowiedział, że w pudełku dodatku Fire & Swords oprócz normalnych tali dla 5 i 6 gracza (po jednej talii dla Wolnych Ludów i Cienia), będzie trzecia talia, talia bota zastępująca talię normalną Cienia, właśnie po to aby było wszystko kompatybilne :D
tapczan0
Posty: 49
Rejestracja: 22 cze 2020, 23:24
Has thanked: 4 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: tapczan0 »

A czy jest więcej info o tym dodatku bo na bgg bardzo skromnie
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: samuraj1369 »

tapczan0 pisze: 28 gru 2023, 10:06 A czy jest więcej info o tym dodatku bo na bgg bardzo skromnie
Tylko tyle, że będzie wprowadzał dwie talie dla 5. i 6. gracza, no i talie bota. Jak nowe talie (frakcje) to na pewno nowe pola bitew :D
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Tijaczer »

samuraj1369 pisze: 28 gru 2023, 12:05
tapczan0 pisze: 28 gru 2023, 10:06 A czy jest więcej info o tym dodatku bo na bgg bardzo skromnie
Tylko tyle, że będzie wprowadzał dwie talie dla 5. i 6. gracza, no i talie bota. Jak nowe talie (frakcje) to na pewno nowe pola bitew :D
Mieli dodać jeszcze dodatkowe kafle na jakieś potyczki, które byłyby obok pół bitew i ścieżek
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: samuraj1369 »

Tijaczer pisze: 28 gru 2023, 12:22
samuraj1369 pisze: 28 gru 2023, 12:05
tapczan0 pisze: 28 gru 2023, 10:06 A czy jest więcej info o tym dodatku bo na bgg bardzo skromnie
Tylko tyle, że będzie wprowadzał dwie talie dla 5. i 6. gracza, no i talie bota. Jak nowe talie (frakcje) to na pewno nowe pola bitew :D
Mieli dodać jeszcze dodatkowe kafle na jakieś potyczki, które byłyby obok pół bitew i ścieżek
Zgadza się, będą nowe małe pola bitew zwane Skirmishami
mich81
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:59
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: mich81 »

Wow. A korzystacie z maty do gry? Jeśli tak to jaki rozmiar byłby optymalny?
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: samuraj1369 »

mich81 pisze: 28 gru 2023, 14:56 Wow. A korzystacie z maty do gry? Jeśli tak to jaki rozmiar byłby optymalny?
Jest jakaś dedykowana mata do gry? Czy masz na myśli jakąkolwiek?
mich81
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:59
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: mich81 »

Z tego co się orientuję to Galakta nie ma w ofercie maty do tej gry wiec może być każda mata, która będzie w tym klimacie :wink: Najlepsza byłaby mata Środziemia.
Awatar użytkownika
LordRegis
Posty: 29
Rejestracja: 01 gru 2014, 11:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: LordRegis »

Polecacie tę grę przy graniu wyłącznie na 2 osoby? Bo z tego co czytam tutaj i na bgg, to raczej gra była projektowana dla 4 osób, a dla 2 albo gra się niewygodnie na 2 ręce, albo niezbyt ciekawie przy jednej talii.
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: samuraj1369 »

LordRegis pisze: 29 gru 2023, 22:46 Polecacie tę grę przy graniu wyłącznie na 2 osoby? Bo z tego co czytam tutaj i na bgg, to raczej gra była projektowana dla 4 osób, a dla 2 albo gra się niewygodnie na 2 ręce, albo niezbyt ciekawie przy jednej talii.
Na dwie osoby można rozgrywać mniejsze scenariusze:
"Drużyna pierścienie"
"Dwie wieże"
"Powrót króla"
"Expert Duel"
"Duel"

Tylko trylogia jest na dwie ręce i wcale nie jest to męczące, bo zawsze jedna talią akurat atakujesz, a drugą ogarniasz ścieżkę/ budujesz rezerwę. Ja osobiście uważam, że Trylogia jest najlepszym i najpełniejszym doświadczeniem, a gra na dwie ręce, nie przeszkadza, a wręcz można ją wytłumaczyć lore.
ODPOWIEDZ