Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: khuba »

Obrazek

Gra typu hidden movement bazująca na serii gier komputerowych. Jeden gracz wciela się w snajpera próbującego wykonać tajne zadania przed upływem czasu - ma do dyspozycji miniaturową mapę na której zaznacza swoje ruchy. Pozostali gracze muszą go powstrzymać (nie dopuścić do wykonania zadania lub dwukrotnie zranić).

Gra oryginalnie ufundowana na KS, właśnie trafia do wspierających (maj 2022).

Linki:
BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/295 ... board-game
KS: https://www.kickstarter.com/projects/re ... escription
przykładowa rozgrywka w prototyp (Dice Tower): https://www.youtube.com/watch?v=5BGiQItpTlo
Watch It Played: https://www.youtube.com/watch?v=vBEwhtm2iN8
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Bonhart
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2005, 11:06
Lokalizacja: NDG

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: Bonhart »

Wspierał ktoś? Chętnie bym się podłączył, gdyby ktoś domawiał w late pledge.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: khuba »

Bonhart pisze: 20 maja 2022, 15:22 Wspierał ktoś? Chętnie bym się podłączył, gdyby ktoś domawiał w late pledge.
Juź za poźno na late pledge (wysyłka siękończy, sam dzisiaj dostałem) - ale gra będzie dostępna wkrótce na stronie wydawcy (już jest preorder):
https://rebellionunplugged.com/sniper-elite/
Nie wiem jak z dostępnością w zwykłych sklepach.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Bonhart
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2005, 11:06
Lokalizacja: NDG

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: Bonhart »

khuba pisze: 20 maja 2022, 15:30 gra będzie dostępna wkrótce na stronie wydawcy (już jest preorder):
https://rebellionunplugged.com/sniper-elite/
Nie wiem jak z dostępnością w zwykłych sklepach.
Dzięki za info i link.

Sprawdziłem u nich na stronie. Koszt wysyłki do Polski - 45 euro. Trzeba mieć nadzieję, że któryś sklep sprowadzi.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: khuba »

Bonhart pisze: 20 maja 2022, 15:42 Dzięki za info i link.

Sprawdziłem u nich na stronie. Koszt wysyłki do Polski - 45 euro. Trzeba mieć nadzieję, że któryś sklep sprowadzi.
Można zapytać popularniejsze sklepy - jak się tematem zainteresują szanse będą większe. Firma ogólnie troche zainwestowała w marketing (właśnie powstał film Watch it Played, gra pojawia się u różnych youtuberów) mimo że już po kampanii - to daje nadzieje na szerszą dostępność.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: Koklusz »

Gra jest dostępna w polskim sklepie.

https://planszostrefa.pl/pl/p/Sniper-El ... Game/14351
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: AndreV »

A czy ktoś grał? Jakie opinie są?
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 986
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: Irr3versible »

Solo nie wyszło najlepiej, czasem akcje AI (deck kart) nie pasuja po prostu do sytuacji na mapie. Gra naturalnie działa, wiele osób będzie w ten sposób grać, ale nie polecałbym zakupu tylko dla solo.

Jeśli chodzi o rozgrywkę 1 vs to przeważają pozytywe opinie. Sam mechanizm poruszania się, hałasu itp oceniono wysoko. Ja czytałem I oglądałem dużo materiałów, ostatecznie zdecydowałem się kupić całość - dodatek oraz upgrade deluxe. Warto jednak wspomnieć, że jeśli nie gramy 1 vs 1 to aby gra była satysfakcjonująca strażnicy muszą ze sobą współpracować - trochę gry nad stołem, inaczej kontrolujesz jedną frakcje i wrażenie że tylko snajper bawi się dobrze. Na 3 gra jest niżej oceniana, bo powstaje problem podziału jednej frakcji strażników. Trzeba pamiętać, że gra nie ma żadnego mechanizmu modyfikującego ilość graczy, zawsze mamy 3 frakcje strażników.
Nie każdemu też przypadnie do gustu fakt, że można przegrać już w kilku pierwszych rundach - wystarczy zrobić prosty błąd na starcie i już od pierwszych rund jesteśmy mocno osaczeni. Innymi słowy gra wymaga trochę planowania do przodu, ale również trzeba mieć jakiś plan awaryjny (np kartę ekwipunku).

O ekwipunku trzeba wspomnieć, że karty mogą mieć różny wpływ na rozgrywkę - są lepsze i gorsze. Ja bym to jednak nazwał uniwersalne i specyficzne - snajper wybiera przed grą swój ekwipunek (a w trakcie gry może zdobyć dodatkowy, ale traci cenne tury). Ekwipunek ujawnia się dopiero w momencie wykorzystania, więc to jest dodatkowa zmienna która należy uwzględnić też na potrzeby regrywalności.

Niestety nie wypowiem sie z własnego doświadczenia, bo zdecydowałem się zamówić w UK ponad miesiąc temu (znacznie taniej) i czekam wciąż aż siostra przyjedzie z wizytą do Polski. Wyszło 90 GBP za komplet (core, dodatek i deluxe). Polecam sprawdzić cenę np w zatu.
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 198
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 88 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: Padre »

AndreV pisze: 26 sie 2022, 13:14 A czy ktoś grał? Jakie opinie są?
W weekend odfoliowałem swój egzemplarz, udało się pograć na dwie osoby, po 3 partie każdą ze stron. To już jest wstępna rekomendacja, bo rzadko gram w jedną grę więcej niż 2-3 razy z rzędu. SE jest prosty jak linia szczęki Herr Kommandanta - od pierwszej partii wiesz co masz robić i zmagasz się ze współgraczem zamiast siłować się z regułami. Rozkładanie i składanie trwa kilka chwil, co zachęca do rozgrywek "best of 3" albo dłuższych. Jednocześnie gra nie jest jak nocny ekshibicjonista, nie zdejmuje portek przy pierwszej okazji i nie wymachuje wszystkim co ma. Choć bardzo szybko poznajemy dostępne karty, ciągle uczymy się nowych sztuczek, zmyłek, sposobów na osaczenie snajpera. Te niuanse nie są zakopane w gigantycznej talii, ale dostrzegamy je stopniowo w miarę wyrabiania swojego stylu i reagowania na pomysły współgracza.

SE ma kilka cech, o których warto wiedzieć:
+ Grałem tylko na dwóch graczy i wydaje mi się, że to optymalny skład. Przy większej liczbie gra Niemcami i dzielenie się oddziałami brzmi jak krojenie tej samej pizzy co zwykle na więcej kawałków
+ Jak można się domyślić, snajperem i Niemcami gra się trochę inaczej. W pierwszym przypadku łatwiej improwizować, grać intuicyjnie, bawić się blefem. Granie Niemcami to bardziej łamigłówka, więc może być bardziej lub mniej ekscytująca zależnie od gracza.
+ Przy niewielkiej liczbie komponentów trzeba się liczyć z tym, że nie będziemy zaskakiwani toną nowych gadżetów i dziesiątkami układów map. Różnorodność siedzi w głowach graczy, trzeba zaakceptować, że gramy na dwóch (czterech z dodatkiem) mapach o stałym układzie.
+ Wydaje się, że po obu stronach są karty mocniejsze i słabsze, ale różnice nie są dramatyczne.
+ Przy całej prostocie zasad, reguły linii strzału wymagają chwili zastanowienia - myślę, że poświęcono tu odrobinę elegancji w zamian za ciekawsze mapy.

SE zdaje się trafiać do specyficznego koszyka: nadaje się na godzinny przerywnik ale i grę wieczoru, jeśli zdecydujemy się na kilka partii z rzędu. Zasady nie są przełomowe i nie spodziewam się, że będzie to król internetowych "topek", ale satysfakcja z gry jest tak duża, że nazywanie tego "wspaniałą rzemieślniczą robotą" brzmi nie fair. W mojej kolekcji SE zostaje i myślę, że jeszcze przez dłuższy czas będzie często lądować na stole.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: PytonZCatanu »

Bardzo fajny ten Sniper Elite. Tylko nazwa myląca, przecież to planszowy Commandos!

Zagrałem 2 partie, postaram się w najbliższych dniach opisać coś więcej. Na razie jest środek nocy i powiem tylko, że wstępnie daje 8/10 🙂

(Znacie i lubicie tego małego Sonara na 2 osoby? To to jest krok do przodu 🙂)
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: kolosm »

I jakie wrażenia po miesiącu ?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: PytonZCatanu »

kolosm pisze: 16 kwie 2023, 11:14 I jakie wrażenia po miesiącu ?
Rozegrałem od tamtej pory 5 partii i podtrzymuje ocenę 8/10. Bardzo dobra gra z ukrytymi ruchami, można zagrać na 3-4 graczy, na 2 gra się świetnie. Jeśli nie mam ochoty na coś ciężkiego to Sniper zawsze chętnie 🙂
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: PytonZCatanu »

Czy naprawdę jestem jedynym forumowiczem, który gra w tę grę?

Po kilku miesiącach przerwy powróciła na stół. Byłem snajperem, moim przeciwnikiem było dwóch graczy. Świetna partia, pełna zwrotów akcji, błędów, uników i podstępów. Poważnie zastawiam się, czy nie zwiększyć oceny z 8 na 9 na Bgg.

I skład 3osobowy jest dla mnie optymalny. W 1 na 1 brakuje dyskusji (ona pomaga obu stronom!), a 4 gracz z kolei chyba nie wiele wnosi.

Halo, gra w to jeszcze ktoś?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: konradstpn »

PytonZCatanu pisze: 06 paź 2023, 21:11 Czy naprawdę jestem jedynym forumowiczem, który gra w tę grę?

Po kilku miesiącach przerwy powróciła na stół. Byłem snajperem, moim przeciwnikiem było dwóch graczy. Świetna partia, pełna zwrotów akcji, błędów, uników i podstępów. Poważnie zastawiam się, czy nie zwiększyć oceny z 8 na 9 na Bgg.

I skład 3osobowy jest dla mnie optymalny. W 1 na 1 brakuje dyskusji (ona pomaga obu stronom!), a 4 gracz z kolei chyba nie wiele wnosi.

Halo, gra w to jeszcze ktoś?
Nie może tu być żywej duszy skoro rekomendując przyrównałeś SE do Sonara ;-)
Gram, więc jestem.
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: kolosm »

Udało mi się raz zagrać i muszę potwierdzić bardzo pozytywne opinie o tej grze! Czuć emocje i niepewność z obu stron, szczególnie idąc po drugi cel. Mam chęć wrócić i ogrywać ten tytuł, kwestia zebrania ekipy, także po kilku rozgrywkach coś więcej napiszę.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 986
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: Irr3versible »

Ja mam 5 rozgrywek tylko, byłoby więcej ale poszło do kolejki malowanie - a tam rywalizacja o atencje tak duża, jak walka o wejście na stół. Grę lubi nawet moja żona (3 rozgrywki), choć zastrzegała na starcie że zagra tylko na drodze wyjątku (bo nie podoba jej się klimat - wojna na Ukrainie, wrażliwość rzecz bardzo indywidualna).

Gra zdecydowanie zostaje w domu, nie graliśmy jeszcze na mapie z dodatku ani nie ruszaliśmy tych personalizowanych snajperów, oficerowie oraz dodatkowe karty przedmiotów są jednak w rotacji. Mając dodatek znacznie wydłużymy żywotność gry, ale zastrzegam że i sama podstawka daje przyjemne uczucie "szczucia" :D I chyba to najbardziej przyciąga, satysfakcja z tego że udał się zarzucić sieć lub przechytrzyć oficerów. Jakoś nie odczuwamy nagatywnych emocji lub są one tłem, grę budują te pozytywne akcję i częste poczucie zagrożenia.

Dla mnie jakieś 8-9/10, jedyny drobny minus to że snajper musi doskonale znać zasady gry. Jego błąd może popsuć cała grę, no ale to argument do wszystkich hidden movement (tu glownie problem z zasięg przy strzałach czy wyznaczaniu prawidłowego celu - np do/z budynku itp).

Gra świetna, jak ktoś ma okazję sprawdzić to nie zastanawiać się dłużej.
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: sinbad78 »

Jestem po 2 rozgrywkach i... oj siadło mocno. Bardzo podoba mi się prostota zasad i elementów gry. Gra spełnia kilka warunków jakie stawiam hidden movement; emocje, prosta obsługa, jasność reguł, efekt: następnej rundy i powtórzę EMOCJE!

Już teraz widzę, że zabraknie mi dodatku Eagle's Nest. Szukałem go troszkę i wszędzie. Bida. Po kontakcie z Rebelion Unpluged dowiedziałem się:
Hey there Pawel,
SOON, we hope.....
But sadly not so soon I'm able to give you any dates....
I've added you to our list so you'll hear about once we go public!
Sorry I've not got more for you right now.
Regards,
Simon

Czekam.
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: sinbad78 »

Zrobiłem update do pliku przygotowanego przed usera 8rambo88, który zawierał opis setupu, tury obrońców i snipera. Połamałem tekst i dodałem sekcje dotyczącą wyznaczania linii strzału.

https://boardgamegeek.com/filepage/2672 ... opis-akcji

Milego
hawkins_
Posty: 14
Rejestracja: 18 paź 2019, 09:29
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: hawkins_ »

sinbad78 pisze: 24 paź 2023, 22:58 Zrobiłem update do pliku przygotowanego przed usera 8rambo88, który zawierał opis setupu, tury obrońców i snipera. Połamałem tekst i dodałem sekcje dotyczącą wyznaczania linii strzału.
Fajna robota, dzięki!
Mam kilka sugestii. Czy możesz ujednolicić z poprzednią wersją opisu? Wcześniej wszędzie był Snajper, teraz pojawia się Sniper. Zdanie "Linia strzału jest wyznaczana przez z pola, na którym znajduje się Sniper ..." chyba zbędne jest "przez". "pole wewnętrza budynku" zamieniłbym na "pole wnętrza budynku". "Jesli Sniper i cel są oboje w budynku ..." chyba lepiej napisać "Jeśli zarówno Snajper oraz cel są w budynku ...". No i wkradła się też literówka w Zadada i Jesli. :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: sinbad78 »

@hawkins_ Dziękuję za korektę. Upload poprawionej wersji poszedł na bgg.
Mevlex
Posty: 90
Rejestracja: 19 paź 2020, 19:21
Has thanked: 19 times
Been thanked: 13 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: Mevlex »

I jak z polskim wydaniem tej gry? Panda już kilka miesięcy temu na jakimś filmie u Kaczmara wspominał, że będzie. Wszyscy wydawcy zapowiedzieli swoje gry na 2024, a snipera wśród nich brak.
Sannderson
Posty: 26
Rejestracja: 30 wrz 2023, 23:07
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: Sannderson »

Ogry Games zdaje się, że nie robili za bardzo zapowiedzi na ten rok, a to oni chyba mają to wydać.
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Sniper Elite - The Board Game (David Thompson, Roger Tankersley)

Post autor: kolosm »

Świetnie by było bo to bardzo niedoceniana gra ...
ODPOWIEDZ