Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Malibu »

Jak u Was wygląda stosunki wygranych Lowca :Wiedźma?

W jednych reckach mówią, że wiedźmą trudniej się gra i ciężej się wygrywa a tutaj koleś pisze, że zawsze u niego wiedzma wygrywa (btw bardzo fajna recenzja)
https://boardgamegeek.com/thread/32432 ... iff-review
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: karmazynowy »

Na 10 partii jest dokładnie 50:50, choć zgodziłbym się, że wiedźma jest trochę trudniej bo trzeba trochę blefować i uważać, żeby za łatwo się nie zdradzić. Pierwsze trzy partie u nas wygrał Łowca bo rozgrywka nim jest bardziej oczywista, co jest sporą przewagą jak się kiepsko zna grę i karty.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: minimati »

Malibu pisze: 03 mar 2024, 15:00 Jak u Was wygląda stosunki wygranych Lowca :Wiedźma?
44 rozgrywki na liczniku, wcześniej podstawka i BtP, aktualnie tylko i wyłącznie constructed. Odkąd zostawiłem za sobą podstawkę, to nastała praktycznie pełna dominacja Wiedźmy (chociaż możliwe, że zbliża się przełamanie, bo w dwóch z ostatnich rozgrywek Łowca radził sobie całkiem nieźle. W pierwszej gra była całkiem wyrównana do momentu, w którym łyknąłem blef @Urkeith jak pięciolatek, a w drugiej przegrałem, bo po exonerate zostałem bardzo szybko przeczytany).
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: nolify »

Przeglądam przedsprzedażowe itki Pagana (walczę z autokorektą jak lew, z uporem maniaka zmienia mi na Pacana lol) w sklepie Kaczek i widzę w jednym z dodatków 7 kart scenariuszy.
Jak rozumiem, w podstawce nie ma takich kart?
Na czym dokładnie polegają scenariusze w tej grze?
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: minimati »

https://boardgamegeek.com/filepage/2154 ... oanoke-v10

25 strona instrukcji opisuje czym są scenariusze
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Urkeith »

To ogólnie jest dosyć zabawne bo jak zaczynałem grywać w Pagana to wychodziłem z założenia, że wiedźma jest bardzo słaba i strasznie ciężko pokonać łowcę.

Po 55 rozgrywkach (z kilkoma przeciwnikami, z czego z dwoma dość regularnie) statystyki wyglądają następująco:
62-38 dla wiedźmy. Z czego constructed jest tylko 7 niestety, a 21 z BtP gdzie wiedźma jest mocarna naszym zdaniem. Samo constructed ciężko oceniać w kwestii balansu bo bardzo zależy od złożonych decków :P ale póki co nasze wrażenia są dużo lepsze i nie ma jednostronnych pojedynków jakie potrafiły się zdarzyć grając preconem z BtP
Awatar użytkownika
maciejos91
Posty: 62
Rejestracja: 29 mar 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: maciejos91 »

Od czego zacząć zabawę w Pagan? Czy poza podstawką brać duży dodatek "Za palisadą" czy wystarczy na początek podstawką?
Czy małe dodatki to tylko rozbudowa i urozmaicenie naszej talii 50kart czy wnoszą coś więcej ?
Always Whyduck
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Odi »

O tym wszystkim było na ostatnich 3-4 stronach wątku. Zachęcam do poczytania :)
Awatar użytkownika
antymon
Posty: 47
Rejestracja: 01 lut 2016, 20:07
Lokalizacja: Krk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: antymon »

Ja zadam inaczej pytanie o dodatki, bo tego chyba nie było - a przyda mi się opinia osób, które tytuł już ograły.

W grze głównie interesuje mnie późniejsza możliwość budowania własnego decku (bo granie będzie w stałej ekipie), tak więc duży dodatek odpuszczam. Naturalnym wydaje się wzięcie 'większego z mniejszych', czyli przodków. Z jednym setem jest sens?
Ewentualnie, czy jest jakaś myśl przewodnia poszczególnych setów, tak żebym mogła sobie wybrać to co siądzie najlepiej?
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: sydonia »

Jeśli chodzi o dodatki (Za palisadą + zestaw 4 małych) to dość dokładnie pokazałam je/omówiłam w swojej videoinstrukcji :) (jest w minutówce zaznaczone od którego fragmentu)



W skrócie:
Za palisadą wnosi najwięcej. Mamy nowe talie dla każdej ze stron, czyli po 50 kart. Można ich używać tak jak są przygotowane, albo pomieszać z podstawką bawiąc się już w budowanie własnej talii. Część nowych kart ma symbol czaszki, który związany jest z nową mechaniką (mrok). Do tego jest tu komplet nowych wieśniaków (9 kart)+ 4 scenariusze (o scenariuszach nieco niżej napiszę)

Bliskie spotkania, Dawne próby i Podstępy - 3 maluchy, bo każdy zawiera łącznie 32 karty, czyli 16 dla wiedźmy i 16 dla łowcy. A w rzeczywistości jest to po 8 nowych kart dla każdej ze stron (bo karty zawsze występują w 2 kopiach). Nie są to samodzielne talie, tylko po prostu kilka dodatkowych kart, żeby urozmaicić budowę własnej talii. Mogą być fajne na początek, żeby sprawdzić czy w ogóle samodzielne budowanie talii nam się podoba.

Przodkowie - ten dodatek zupełnie nie jest nastawiony na budowanie talii łowcy i wiedźmy, bo ma tylko po 1 nowej karcie dla każdej ze stron. Przodkowie są nastawieni na urozmaicenie startowej wioski, bo zawierają 21 nowych wieśniaków. Licząc więc z podstawką mamy razem 30 wieśniaków spośród których wybieramy do rozgrywki 9 (po trzech w każdym z trzech kolorów). Ze zdolności wieśniaków sporo się korzysta, więc takie urozmaicenie jest imo bardzo fajne, bo ci wieśniacy z podstawki mają takie dość nudne te zdolności :) Plus jest tu 7 kart scenariuszy, czyli najwięcej ze wszystkich dodatków.

Scenariusze to takie karty, które zmieniają nieco zasady gry, wprowadzają coś dodatkowego dla każdej ze stron, jakiś warunek/cel. Są opcjonalne, więc można najpierw pograć klasyczną grę, a potem bawić się scenariuszami. Zawsze wybiera się 1 scenariusz na rozgrywkę i on np. może mieć taką treść:
Wiedźma: Jeśli masz 3 chowańców w grze, wzmocnioną akcję chowańca robisz za darmo
Łowca: Jeśli masz 3 sojuszników w grze, nie musisz płacić kosztu utrzymania za swoich sojuszników
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Malibu »

Ufff Michał z Kaczek powiedział, że cały Pagan się im już wyprzedał a mieli zwiększony nakład o 1/3. Gratki

Gdzieś przy końcówce o tym mówi
https://www.youtube.com/live/ge36e8zycm ... aVsxa078WD
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: ScorpZero »

Bardzo dobrze, bo dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o przyszłe dodatki. :wink:
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 460
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 86 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Zaan84 »

Myślicie że skoro gra jest tak szalenie popularna to istnieje szansa na powstanie jakiejś sceny turniejowej?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Hardkor »

Zaan84 pisze: 13 mar 2024, 10:44 Myślicie że skoro gra jest tak szalenie popularna to istnieje szansa na powstanie jakiejś sceny turniejowej?
Panda z YT stworzył grupę polską dla gry. Z tego co się orientuje jest plan, by pomyśleć o jakiś stałych spotkaniach w większych miastach lub turniejach. Ogółem polecam tam spojrzeć:
https://www.facebook.com/groups/635874148348975
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: ave.crux »

Pytanie zagadka. W dodatku przodkowie są po 2 karty dla wiedźmy i łowcy. Jak zrobie talię 52 kart to stanie się coś złego i przyjedzie policja planszówkowa?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: tomp »

ave.crux pisze: 13 mar 2024, 10:48 Pytanie zagadka. W dodatku przodkowie są po 2 karty dla wiedźmy i łowcy. Jak zrobie talię 52 kart to stanie się coś złego i przyjedzie policja planszówkowa?
Jak pisałeś posta, to wysłano do ciebie ekipę funkcjonariuszy :P

2 karty więcej... wg mnie szklany sufit nie zawali się.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Urkeith »

Jeżeli mówisz o "Redeploy"(149) oraz "Outfox"(150) - nie mam pojęcia jak się te karty nazywają po polsku - to są to karty do deck construction, a limit kart w decku to 50. Natomiast jeżeli ktoś chce sobie grać na innych limitach czy tam po swojemu to jeszcze nie powołano ministerstwa do spraw poprawności grania z zasadami, korzystać póki można :mrgreen:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: BOLLO »

Jestem po pierwszej (niepełnej) partii zapoznawczej. To w sumie i tak nic nie zmienia bo czekam na swoją zamówioną kopię, ale chciałem poczuć chociaż trochę o co w tym wszystkim chodzi i jakie są odczucia z fizycznej rozgrywki bo wiadomo inaczej na papierze. A więc gra nie jest skomplikowana i tutaj faktycznie trzeba zwodzić przeciwnika grając Wiedźmą i robić czasem "głupie" z pozoru akcje. Ciekawe rozwiązanie jeżeli chodzi o przeciąganie liny. Gra może się natomiast dłużyć jeżeli obaj przeciwnicy będą skutecznie sobie przeszkadzać.

Jeżeli chodzi o aspekt wizualny to grałem w wersję prototypową, ale już ta dostarczała ciekawych odczuć. Kreska komiksowa, prosta i pasująca do całości klimatu. Komponenty jak najbardziej dobrej jakości, domyślam się że te akrylowe znaczniki będą przyjemnie podbijały właśnie aspekt wizualny. Pomimo że będę miał wersję z matą neoprenową to wcale nie twierdzę że jest to jakiś uber potrzebny gadżet. Owszem karty wiadomo przyjemniej się z neoprenu podnosi ale te planszetki wcale nie są pozbawione sensu a zawsze to 100pln w kieszeni.

Co do mechanik to podoba mi się zbieranie many na zagrywanie kart na dialu niczym z Dice Throne czy X-wing ( :mrgreen: ). Owszem jest to deckbilder i tu na pewno dodatki zrobią robotę aby składać własną talię przed rozgrywką. Przeciwnik wówczas nie wie czego się spodziewać. Trochę długo mi zajmowało nakładanie tych tropów na poszczególne karty....co położyłem do Łowca ściągał albo skutecznie blokował. Myślę że jak Wiedźma szybko nie wygra to będzie miała coraz trudniej kiedy Łowca się rozkręci. Generalnie pomysł sam w sobie ciekawy i może dawać frajdę. Ale trzeba umieć blefować....trzeba potrafić wyprowadzać w pole , umieć grać blefem. Coś jak w Mr Jack....o tak właśnie takie miałem odczucia z rozgrywki. Tyle tylko że tu są karty a to u mnie zawsze na plus bo lubię wszelkiej maści karcianki. Tak więc czekam na to co ma do mnie niebawem przyjść.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Malibu »

Ooo Kaczki zaczynają wysyłać drewniane znaczniki do Pagana :o I info o matach.


Obrazek
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: BOLLO »

I to też jest miłe w sprawie oczekiwania na swojego Pagana
Cześć!

Piszemy z ważną informacją. Zapewne już się niecierpliwisz, czekając na swoje zamówienie z grami czy dodatkami z linii Pagan. Chcemy poinformować, że wysyłki zostaną spakowane i wysłane tak szybko jak to możliwe. Mieliśmy małe problemy natury technicznej, na które nie mieliśmy wpływu, ale udało się je obejść.

Chcemy podziękować i nagrodzić Twoją cierpliwość. Poniżej znajdziesz kod zniżkowy na 25% na zakupy w naszym sklepie.

Na maty będziemy musieli jeszcze zaczekać. Zgodnie z deklaracjami fabryki liczymy, że maty trafią do naszych magazynów przed Świętami Wielkanocnymi. Natomiast jeśli w Twoim zamówieniu nie ma tego produktu, to nasz magazyn zewnętrzny dostaje zlecenie wysyłki, więc w przyszłym tygodniu gra powinna trafić w Twoje ręce.

Dołożymy wszelkich starań, aby Twoje zamówienie dotarło jak najszybciej!
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: emka »

W instrukcji brakowało mi podsumowania istotnych zasad, o których należy pamiętać, a które mogą umknąć podczas rozgrywki. Zebrałam więc w jednym miejscu najważniejsze zasady ogólne + osobno dla Łowcy i Wiedźmy. Myślę, że może to być przydatne, zwłaszcza w pierwszych rozgrywkach:
Spoiler:
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: _leigam_ »

Malibu pisze: 19 mar 2024, 13:31 Ooo Kaczki zaczynają wysyłać drewniane znaczniki do Pagana :o I info o matach.


Obrazek
a gdzie jest ich drukarnia? Mam nadzieje ze nie ruszają z chin, bo chyba zrezygnuje.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: ave.crux »

emka pisze: 21 mar 2024, 11:31
Spoiler:
Możesz wskazać miejsce w instrukcji, gdzie jest napisane, że dowody trzymamy w swoich zasobach? Nie potrafię znaleźć tego zapisu w instrukcji.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: sydonia »

ave.crux pisze: 21 mar 2024, 11:52
Możesz wskazać miejsce w instrukcji, gdzie jest napisane, że dowody trzymamy w swoich zasobach? Nie potrafię znaleźć tego zapisu w instrukcji.
W instrukcji tego nie napisano (miałam tą samą rozkminę jak kręciłam videoinstrukcję :P). Zapis o trzymaniu obok siebie pojawił się w FAQ (można je znaleźć na BGG):

"Where are evidence tokens placed?
When the Hunter visits a villager with 3 or more clues, the Hunter gets 1 evidence token. These tokens are placed in front of the Hunter and not on the villager"
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: emka »

W instrukcji nie jest to napisane wprost. Zapamiętałam to z tej wideoinstrukcji dodanej przez Planszowe Newsy, moment 22:05. Myślę, że jest to o tyle istotne, że dowody są używane po prostu jako zasób Łowcy, nie są przypisane do konkretnego wieśniaka tak jak przysługi u Wiedźmy, nie jest to do niczego potrzebne a może być mylące, bo wskazówek nie usuwamy spod karty. Po zdobyciu dowodu w jednej akcji odwiedzania, możemy w kolejnej turze zdobyć następny dowód za te same 3 wskazówki.
ODPOWIEDZ