Bór (Pax Root) brać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1023
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 758 times
Been thanked: 236 times

Bór (Pax Root) brać?

Post autor: Beskid »

Na pepper.pl ktoś wrzucił Bór portalu z darmową dostawą, warto za 107 zł :?:

W opisie jest informacja, że Portal już wyprzedał magazyn. Serio? Przecież to ledwie miało premierę :shock:

Takie dobre czy taki mały nakład? Ktoś poleca?
Przeglądałem wątek gry, taki jakby Pax Root dla ubogich? :mrgreen:

Brać czy czekać? Niech mnie ktoś potrzyma za rękę :wink:
Lamper
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2021, 17:32
Has thanked: 47 times
Been thanked: 9 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: Lamper »

Zastanawiam się czy ta gra odniosła by taki sukces gdyby nie PortalCon o hype napędzony w social mediach, w pewnym momencie wszędzie o niej było głośno, ciekawe czy w innych warunkach podobnie by się sprzedała Obstawiam jednak że nie. Wielkość nakładu by to potwierdziła ale to tylko moje przypuszczenia, sam się bije z myślami czy kupić ale jednak odpuszczę, pożyczę, zobaczę i sprawdzę czy Warto.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1023
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 758 times
Been thanked: 236 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: Beskid »

Też o tym myślałem ale czy Portalcon ma aż taką siłę rażenia? Nie, ludzie raczej mają dystans i instynkt samozachowawczy :wink:

Dla równowagi spojrzałem na BGG i tam też dużo pozytywnych wrażeń, a nie sądzę by Portalcon miał aż taki zasięg.

Jest już sporo recenzji i drażni mnie, że gra wypada w nich nader dobrze, help :D
https://boardgamegeek.com/thread/273013 ... iff-review
foxikos
Posty: 491
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: foxikos »

Albo podziałał hype albo nie mam takiej gry.
Zamówiłem sobie dzisiaj za 115 zł z allegro (chyba albo 117), zobacze co to będzie.

W poniedziałek jest gameplay na PN więc będzie można zobaczyć.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: Uncle_Grga »

Ta dyskusja sie toczy rowniez w temacie o samej grze. Gra nadal jest szeroko dostępna. Hurt zgodnie ze slowami Ignacego zamknal temat, ale w detalu jeszcze co najmniej 15 sklepow ma to w ofercie:

https://planszeo.pl/gry-planszowe/bor/oferty#tab

Przy czym to nie jest pelna lista..

To że gra sie dobrze sprzedaje to raczej pewne. Jednego jednak nie wiemy: jaki byl ten pierwszy naklad.. moze Portal wydrukowal jakis mniejszy niz typowy (podaz)? A moze populacja planszowkowa w warunkach covidu wzrosla (popyt) i kiedys standardowy druk jest zbyt skromny? Moze to Portalcon (marketing) ? A moze to gra jest tak zacna (wartość dobra)? Mozna dokladac relatywnie niska cenę przy wzroscie dochodów, mozna korygowac inflacją, itp. Itd..

Prawdy nie ustalimy choc przypuszczalnie finalna sprzedaz moze byc wypadkową wiekszosci z tych czynników, fakty sa jednak takie, ze skoro hurt sie konczy to na rynku na dzis dzien pozostaje jakas skończona liczba dobra, co potencjalnie zwieksza jej wartosc w oczach nabywcow i pewnie kwestią tygodni bedzie wyczerpanie nakladu rowniez w sklepach..
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1023
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 758 times
Been thanked: 236 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: Beskid »

Uncle_Grga pisze: 06 lut 2022, 20:17 To że gra sie dobrze sprzedaje to raczej pewne. Jednego jednak nie wiemy: jaki byl ten pierwszy naklad.. moze Portal wydrukowal jakis mniejszy niz typowy (podaz)?
Tak, też mam wrażenie, że z tym nakładem to trochę pompowanie popytu. Było już kiedyś o tym, że Portal czasem magicznie szybko ogarnia dodruk :wink:

Faktem jest, że pisze się o tej małej grze całkiem sporo i widać też, że wśród nabywców raczej nie ma rozczarowań. Stąd też moje zainteresowanie.
foxikos pisze: 06 lut 2022, 20:11 W poniedziałek jest gameplay na PN więc będzie można zobaczyć.
A właśnie właśnie, widziałem wczoraj zapowiedź na ich kanale. Dzięki za przypomnienie.
foxikos
Posty: 491
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: foxikos »

Beskid pisze: 06 lut 2022, 21:08
foxikos pisze: 06 lut 2022, 20:11 W poniedziałek jest gameplay na PN więc będzie można zobaczyć.
A właśnie właśnie, widziałem wczoraj zapowiedź na ich kanale. Dzięki za przypomnienie.
Pomyłka Bór ma być 11 lutego czyli Piątek.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
aranjuez
Posty: 38
Rejestracja: 01 cze 2015, 09:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: aranjuez »

Po pierwsze, druk na pewno nie był duży, skoro w tym momencie nie ma już w hurtowniach i w części sklepów.
Po drugie, ten tytuł zdecydowanie jedzie na hypie, bo on nie miał żadnej innej promocji - nie pojawiał się w żadnych planach wydawniczych, ot nagle pojawił się na portlconie do kupienia. Nie ujmuję nic tytułowi, bo nie grałem, ale to taka promocja - jak widać całkiem skuteczna. Myślę że z racji takiej promocji wynika też punkt pierwszy, czyli niski nakład - nie było jak oszacować zainteresowania tytułem. I będzie pewnie jak z wieloma premierami portalu, pierwszy druk rozejdzie się b. szybko, a drugi na spokojnie wjedzie i będzie służył pozostalym graczom. Tylko to już pewnie nie w tym roku :)
kuba32
Posty: 328
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: kuba32 »

Ja ze swojej strony mogę napisać, że zakupiłem na Portalcon, ale po całym hajpie jaki wybuchł nie miałem ochoty nawet otworzyć pudełka. Udało się to dopiero wczoraj i przyłączam się do hajpu :) To jest bardzo prosta gra mechanicznie, wytłumaczenie zajmuje dosłownie 5 minut, ale jest bardzo cwana, szczerze polecam. Sprawdziła się nawet na 2 osoby, co do czego miałem największe obawy.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 631 times
Been thanked: 543 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: Irr3versible »

Lokalny hajp? Jak najbardziej, jednak zaznaczę że gra miała dobre przyjęcie plus jest uznawana jako 'cute' przez zagranicznych recenzentów. Taka rodzinna, złośliwa gierka - łatwe zasady, trochę kombinowania. Gra na 6-7/10.
Ja miałem ja w koszyku na preoederze z pandasaurus games, zawalili jednak cennik dostaw do Europy - gdy już wynegocjowali sensowne stawki straciłem zainteresowanie. Komentarze o nakładzie itp skwituje słowem Isthar.

Dla mnie takie premiery są genialne, chciałbym częściej premierę zagranicznej gry w dniu zapowiedzi w Polsce. Oby częściej.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1023
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 758 times
Been thanked: 236 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: Beskid »

Właściwie o jaki hype chodzi?

Bez żadnej pompowanej kampanii czy balona oczekiwań. Był jakiś spot i premiera na Portalconie praktycznie bez zapowiedzi, tyle.

Nikt u nas po Essen nie wspominał o tej grze, a Portal wyniuchał ten ciekawy mały tytuł do spolszczenia i postarał się domknąć tłumaczenie, tak aby w szczycie pandemii czymś uatrakcyjnić swoją imprezę. Poszło im całkiem sprawnie skoro wyprzedali to co zabrali do Spodka.

W tym czasie świat po Essen ogrywał już ten tytuł i wredna rodzinna gra znalazła uznanie na BGG, a na dodatek jest przenośna i grywalna we dwoje. Jest przy tym wszystkim relatywnie niedroga, a to sprzyja by dać jej szansę na stole.

Widać chwyciło i u nas bo AP, MEPEL, AM76, Księglarnia, Dargoneye, GryBezPradu, GRASZKI i nawet Gandalf nie mają jej już na stanie.

Hype to miał Scythe
Ostatnio zmieniony 07 lut 2022, 20:33 przez Beskid, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2826
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Bór (Pax Root) brać?

Post autor: Gromb »

Też się zastanawiawiam. Dopóki Ignacy nie przedstawił tytułu na zapowiedziach, gra dla mnie nie istniała. A później, jak zobaczylismy, czym się to je, to kupiliśmy wraz z pakietem promocyjnym.
Jedno to zobaczyć, jak ktoś gra, a co innego samemu zagrać. Nie sądziliśmy, że ta gra wywołuje tyle emocji podczas grania i jest taka hm... Sprytna. To co mi przeszkadzało na Portalconie, ta pstrokatość kart i planszy, zupełnie nie ma obecnie znaczenia. Ba, doceniam nawet w pewien sposób kreskę.
Gra pojawiła się z nienacka i zawojowała zlot.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
ODPOWIEDZ