Portal Games - plany wydawnicze 2022

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: anitroche »

A ja się cieszę, że Portal wydaje gry bezpieczne, bo są to głównie gry, które wiadomo, że są dobre i sporo osób kupi i będzie zadowolonych z zakupu, a dodatkowo Portal zwykle daje naprawdę spoko ceny w porównaniu do innych wydawnictw, więc tym fajniej, że te bezpieczne gry będzie można kupić za dobre pieniądze. Myślę, że hobby jako całość na tym dużo zyskuje.

Ja osobiście z tych zapowiedzi wstępnie zainteresowana jestem C:Chaos Order i być może Ark Nova? Choć w tym drugim przypadku szkoda, że każdy buduje swoją plansze, bo w Terraformacji Marsa podobał mi się najbardziej element wspólnej budowy planszy.

Zaskoczyli mnie za to zapowiedzią Darwins Journey. Newton nie przyjął się jakoś super w Polsce, a ta gra dość mocno mechanicznie do niego nawiązuje (zresztą ci sami autorzy zdaje się). Plus Thundergryph Games te swoje Deluxe edycje (czyli z dodatkiem) ma dość drogie, więc jestem ciekawa czy cena nie zabije trochę tej gry na rynku. No ale Portal umie w dobre ceny, jak pisałam, więc może się mylę ;). Ja niestety nie kupię, bo czekam na mój egzemplarz z KS, choć nie powiem, pewnie jak zobaczę polską cenę, to mnie to trochę zakuje w serduszko,bo na pewno będzie niższa ;). Chociaż ja wzięłam wersję standardową, bo jakoś ten dodatek mnie nie skusił, ponieważ wprowadza element losowy do czystego euro. No ale jeśli by się okazało, że Portal dodatek wyda w osobnym pudle (na KS wersja z dodatkiem ma dodatek już w pudle podstawki), to może w przyszłości się skuszę na dokupienie dodatku (gra niezależna językowo, więc można łączyć wersje językowe).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Fojtu »

Dla mnie to Portal naprawdę pozamiatał znowu. Szczególnie rynek cięższych Euro, w zasadzie prawie wszystko co bym chciał wypróbować z ostatniego roku jest na ich liście. Kiedyś to inne wydawnictwa, np. Lacerta wydawały tego typu tytuły a teraz Portal wydaje takich 10 rocznie. Widać, że przekroczyli masę krytyczną, i zaprocentowało, zrobił się z tego potężny biznes.

Ciekawy jestem na ile Portal przestanie być teraz wydawnictwem wydającym po prostu zagraniczne tytuły. Nie wiem nawet jakie tytuły własne Portal wydał w zeszłym roku, które nie są odgrzewanym kotletem?
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: mineralen »

Gry bezpieczne? Zupełnie nie rozumiem takiej kwalifikacji. Dla mnie gry bezpieczne to gry familijne i imprezowe. Z takich gier to Portal wydaje w tym roku Marvel United X-men i jeszcze można podciągnąć pod to Bór czy ten park sawanna, ewentualnie Suburbia.

Gry Lacerdy to bezpieczne gry? Już widzę tę potężną sprzedaż, jak tysiące Polaków chętnie wydają 500zł za grę. Tak samo w zeszłym roku z FCM. Nawet ciężkie euro powyżej 150zł nie powiedziałbym, że jest bezpieczne.

Bezpieczne gry to wydaje Rebel, ale oni też czasem zaszaleją z jakimś ciężkim, drogim euro na którym popłyną (patrz Black Angel).

I ile sam nie jestem fanem Portalu ze względu na ich wpadki oraz podejście do klienta to jestem pod wrażeniem ich portfolio wydawniczego.

W zeszłym roku nie interesowało mnie nic od Portalu, w tym roku jestem zainteresowany Weather Machine, Bitoku, Suburbia, może Ark Nova.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Fojtu »

mineralen pisze: 23 sty 2022, 11:01 Gry bezpieczne? Zupełnie nie rozumiem takiej kwalifikacji. Dla mnie gry bezpieczne to gry familijne i imprezowe. Z takich gier to Portal wydaje w tym roku Marvel United X-men i jeszcze można podciągnąć pod to Bór czy ten park sawanna, ewentualnie Suburbia.

Gry Lacerdy to bezpieczne gry? Już widzę tę potężną sprzedaż, jak tysiące Polaków chętnie wydają 500zł za grę. Tak samo w zeszłym roku z FCM. Nawet ciężkie euro powyżej 180 zł nie powiedziałbym, że jest bezpieczne.
Myślę, że chodziło raczej o to, że to są ciężkie euraski, ale dalej w dużej mierze bardziej znane, już na rynku i ocenione. Wydawanie Ark Nova teraz kiedy jest to hit na BGG zbyt ryzykowne nie jest. Rebel wtopił na Black Angel, bo nie było chyba wtedy jeszcze ocen na rynku a gra okazała się w oczach rynku kasztanem.

Rynek w Polsce jest już na tyle duży, że wydawanie Lacerdy przestało być ryzykowne, bo jest spora grupa, która kupi od razu.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: mineralen »

Fojtu pisze: 23 sty 2022, 11:04
mineralen pisze: 23 sty 2022, 11:01 Gry bezpieczne? Zupełnie nie rozumiem takiej kwalifikacji. Dla mnie gry bezpieczne to gry familijne i imprezowe. Z takich gier to Portal wydaje w tym roku Marvel United X-men i jeszcze można podciągnąć pod to Bór czy ten park sawanna, ewentualnie Suburbia.

Gry Lacerdy to bezpieczne gry? Już widzę tę potężną sprzedaż, jak tysiące Polaków chętnie wydają 500zł za grę. Tak samo w zeszłym roku z FCM. Nawet ciężkie euro powyżej 180 zł nie powiedziałbym, że jest bezpieczne.
Myślę, że chodziło raczej o to, że to są ciężkie euraski, ale dalej w dużej mierze bardziej znane, już na rynku i ocenione. Wydawanie Ark Nova teraz kiedy jest to hit na BGG zbyt ryzykowne nie jest. Rebel wtopił na Black Angel, bo nie było chyba wtedy jeszcze ocen na rynku a gra okazała się w oczach rynku kasztanem.

Rynek w Polsce jest już na tyle duży, że wydawanie Lacerdy przestało być ryzykowne, bo jest spora grupa, która kupi od razu.
Kiedy Portal podpisywał umowę z wydawcami na Essen prawdopodobnie nie było jeszcze recenzji.
Awatar użytkownika
emoprzemoc
Posty: 85
Rejestracja: 19 sty 2020, 20:53
Lokalizacja: Katowice LGT
Has thanked: 728 times
Been thanked: 208 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: emoprzemoc »

czeczot pisze: 23 sty 2022, 10:19 Portal nie ryzykuje czyli nie wydaje gier które mogą okazać się hitem albo będą zawalać magazyn. Jest ryzyko to nie to wydawnictwo. Przez to stał się wydawcą nudnym.
Nie no, trzeba im oddać, że czasem zaryzykują. Tak raz do roku może, góra dwa, i albo pyknie, albo nie, przy czym mogą sobie na takie zaspokajanie ambicji pozwolić dzięki mocnemu portfolio ogółem. Wydanie Die Macher nie było najbardziej oczywistym ruchem, zwłaszcza patrząc na cenę, za jaką można było grę dostać jesienią '21. Niby status legendy, ale to niekoniecznie wystarcza, żeby wyprzedać nakład na pniu (tak samo niewystarczające jest np. nazwisko U. Rosenberga). Za to FCM też był lekko ryzykowny, ale przyjął się bardzo dobrze (ciekawie się zestawia z inną "bombą" 2021 na "K" ;)). Wśród kilkudziesięciu pudełek rocznie i mnogości dodruków to jednak mały procent jest.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Fojtu »

mineralen pisze: 23 sty 2022, 11:07 Kiedy Portal podpisywał umowę z wydawcami na Essen prawdopodobnie nie było jeszcze recenzji.
Jakiś już wtedy się pojawiały.
Ale równie dobrze można też napisać, że po prostu mają dobrego nosa co wydać :)

Też kwestia tego, że sporo gier z listy to uznani projektanci.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: mineralen »

Ci co uważają plany wydawnicze Portalu za nudne - jakie gry wg was powinni oni wydać, żeby nie byli nudni (konkretne tytuły)?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: czeczot »

mineralen pisze: 23 sty 2022, 11:01 Gry bezpieczne? Zupełnie nie rozumiem takiej kwalifikacji. Dla mnie gry bezpieczne to gry familijne i imprezowe. Z takich gier to Portal wydaje w tym roku Marvel United X-men i jeszcze można podciągnąć pod to Bór czy ten park sawanna, ewentualnie Suburbia.

Gry Lacerdy to bezpieczne gry? Już widzę tę potężną sprzedaż, jak tysiące Polaków chętnie wydają 500zł za grę. Tak samo w zeszłym roku z FCM. Nawet ciężkie euro powyżej 150zł nie powiedziałbym, że jest bezpieczne.

Bezpieczne gry to wydaje Rebel, ale oni też czasem zaszaleją z jakimś ciężkim, drogim euro na którym popłyną (patrz Black Angel).
Gra bezpieczna dla mnie to taka która jest albo znanego autora / wydawnictwa które ma swoich fanów albo ma gigantyczny hype np na BGG i najczęściej jest euro bo takie gry się najlepiej sprzedają w Polsce. Wiadomo że taka gra się sprzeda, przynajmniej pierwszy druk 2000 sztuk. Wystarczy że będzie to średnia gra. Marketing i pójdzie. I jak dla mnie Portal właśnie w takich grach się wyspecjalizował. Wydawanie jednego drogiego euro rocznie to też małe ryzyko. Dzisiaj 400 za grę dla sporej części ludzi za grę to nie są aż tak duże pieniędzy szczególnie że taka gra wychodzi raz w roku i że to przeważnie też są tytułu z dużym Hype. Dlaczego tysiące sztuk gry Lacerdy. Nakład 1000 i bez problemu to się sprzeda. Marketing plus wyznawcy kościoła portalu i nie ma problemu.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: pcyzm »

mineralen pisze: 23 sty 2022, 11:16 Ci co uważają plany wydawnicze Portalu za nudne - jakie gry wg was powinni oni wydać, żeby nie byli nudni (konkretne tytuły)?
Nie ma sensu, to nawet nie chodzi o to, że trudno jest niektórym w tym całym, szerokim portfolio, nie znaleźć choćby jednego tytułu, który by zainteresował. Prawda jest taka, że gdyby Portal 'zniknął' z dnia na dzień to by to mocno zubożyło rynek gier w Polsce bo sprowadzają tytuły, których w dużej mierze nikt by nie wydał albo np. w wersji bez dodatków.

Podobnie mam z Galaktą, starając się być jak najbardziej obiektywnym, udało im się w zeszłym roku przygotować ciekawy plan wydawniczy i nawet jeśli nie jestem ich turbo fanem to przynajmniej potrafię docenić zamiast jakiegoś 'meh, nic dla mnie'.

czeczot pisze: 23 sty 2022, 11:45 Marketing plus wyznawcy kościoła portalu i nie ma problemu.
Czy te 'wojenki' są potrzebne? Naprawdę wierzysz w to, że ludzie kupują gry na zasadzie "wiary" w wydawnictwo?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: czeczot »

emoprzemoc pisze: 23 sty 2022, 11:07
Nie no, trzeba im oddać, że czasem zaryzykują. Tak raz do roku może, góra dwa, i albo pyknie, albo nie, przy czym mogą sobie na takie zaspokajanie ambicji pozwolić dzięki mocnemu portfolio ogółem. Wydanie Die Macher nie było najbardziej oczywistym ruchem, zwłaszcza patrząc na cenę, za jaką można było grę dostać jesienią '21. Niby status legendy, ale to niekoniecznie wystarcza, żeby wyprzedać nakład na pniu (tak samo niewystarczające jest np. nazwisko U. Rosenberga). Za to FCM też był lekko ryzykowny, ale przyjął się bardzo dobrze (ciekawie się zestawia z inną "bombą" 2021 na "K" ;)). Wśród kilkudziesięciu pudełek rocznie i mnogości dodruków to jednak mały procent jest.
Ciężkie euro maja swoją grupę fanów. Gry Lacerdy od dawna ukazywały się w Polsce. Hobbity czy jakoś tak je wydawało. Chyba rok temu sprzedawałem Lizbonę to o tą grę pytało 20-30 osób.
Co do sprzedania nakładu na pniu to jaki to był nakład 500 czy 5000. Bo pewnie sprzedanie FCM 5000 sztuk na pniu to jest wyczyn a 500 to żaden wyczyn.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: czeczot »

pcyzm pisze: 23 sty 2022, 11:49 Nie ma sensu, to nawet nie chodzi o to, że trudno jest niektórym w tym całym, szerokim portfolio, nie znaleźć choćby jednego tytułu, który by zainteresował. Prawda jest taka, że gdyby Portal 'zniknął' z dnia na dzień to by to mocno zubożyło rynek gier w Polsce bo sprowadzają tytuły, których w dużej mierze nikt by nie wydał albo np. w wersji bez dodatków.

Podobnie mam z Galaktą, starając się być jak najbardziej obiektywnym, udało im się w zeszłym roku przygotować ciekawy plan wydawniczy i nawet jeśli nie jestem ich turbo fanem to przynajmniej potrafię docenić zamiast jakiegoś 'meh, nic dla mnie'.
czeczot pisze: 23 sty 2022, 11:45 Marketing plus wyznawcy kościoła portalu i nie ma problemu.
Czy te 'wojenki' są potrzebne? Naprawdę wierzysz w to, że ludzie kupują gry na zasadzie "wiary" w wydawnictwo?
Oczywiście że da się coś w ich planach wydawniczych znaleść. Oath i Forgotten Waters kupię z ciekawości ale żeby te tytuły rzuciły mnie na kolana to nie powiem. Galakta chociaż poszukuje ciekawych tytułów, z czymś oryginalnym. Ich portfolio jest DUŻO bardziej zróżnicowane niż portalu. To nie są w większości gry o zbliżonej mechanice sałatki punktowej jak w Portalu.

Oczywiście że portal ma klientów którzy kupują gry na zadaszcie wiary w wydawnictwo. Przecież hasła na ich forum czy w chatach "kupuje wszystko co wydacie" nie są rzadkością a Portal określa ich fanami portalu. Ja nie rozumiem jak można być fanem wydawnictwa ale .... czy to coś złego.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: mineralen »

czeczot pisze: 23 sty 2022, 11:45
mineralen pisze: 23 sty 2022, 11:01 Gry bezpieczne? Zupełnie nie rozumiem takiej kwalifikacji. Dla mnie gry bezpieczne to gry familijne i imprezowe. Z takich gier to Portal wydaje w tym roku Marvel United X-men i jeszcze można podciągnąć pod to Bór czy ten park sawanna, ewentualnie Suburbia.

Gry Lacerdy to bezpieczne gry? Już widzę tę potężną sprzedaż, jak tysiące Polaków chętnie wydają 500zł za grę. Tak samo w zeszłym roku z FCM. Nawet ciężkie euro powyżej 150zł nie powiedziałbym, że jest bezpieczne.

Bezpieczne gry to wydaje Rebel, ale oni też czasem zaszaleją z jakimś ciężkim, drogim euro na którym popłyną (patrz Black Angel).
Gra bezpieczna dla mnie to taka która jest albo znanego autora / wydawnictwa które ma swoich fanów albo ma gigantyczny hype np na BGG i najczęściej jest euro bo takie gry się najlepiej sprzedają w Polsce. Wiadomo że taka gra się sprzeda, przynajmniej pierwszy druk 2000 sztuk. Wystarczy że będzie to średnia gra. Marketing i pójdzie. I jak dla mnie Portal właśnie w takich grach się wyspecjalizował. Wydawanie jednego drogiego euro rocznie to też małe ryzyko. Dzisiaj 400 za grę dla sporej części ludzi za grę to nie są aż tak duże pieniędzy szczególnie że taka gra wychodzi raz w roku i że to przeważnie też są tytułu z dużym Hype. Dlaczego tysiące sztuk gry Lacerdy. Nakład 1000 i bez problemu to się sprzeda. Marketing plus wyznawcy kościoła portalu i nie ma problemu.
Masz na to jakieś dane sprzedażowe? Jak radzi sobie np taki Rocketman Martina Walleca? Jak sobie radzi Red Rising Stegmaiera?

Ja nie byłbym pewien czy w Polsce gry sprzedają nazwiska autorów czy oryginalne wydawnictwa. zaryzykowałbym stwierdzenie, że 90% graczy w planszówki nie kojarzy żadnych nazwisk autorów gier, co dopiero nazwy zagranicznych wydawnictw. To nie jest poziom reżyserów czy aktorów w branży filmowej ani producentów w branży gier komputerowych.

Zresztą sprzedanie jednego nakładu to żaden sukces, bo to tylko zwraca koszty poniesione na wydanie tego tytułu w kraju, ale zysku z tego jeszcze nie ma. Co ma więc dawać to bezpieczeństwo na pojedynczy nakład?

Bezpiecznie to postąpił może LDG jak wydają The Search for Planet X PO TYM jak zrobił się hype, natomiast Portal podjął decyzję o wydaniu Ark Novy PRZED TYM jak hype wyszedł poza Essen.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: japanczyk »

czeczot pisze: 23 sty 2022, 12:06Galakta chociaż poszukuje ciekawych tytułów, z czymś oryginalnym. Ich portfolio jest DUŻO bardziej zróżnicowane niż portalu. To nie są w większości gry o zbliżonej mechanice sałatki punktowej jak w Portalu.
Co ciekawego ta Galakta ma w ofercie? Co oryginalnego?
Bo poza randomowymi KSami, które wydaja (Władcy Nocy, Endless Winter), to tak średnio szukac czegos rzeczywiscie ciekawego w ich portfolio. Pax Pamir i Machina Arcana była sporym zaskoczeniem w zeszłym roku, ale to tyle. Reszta nie wiem w kogo celuje - Robin Hood, czy np swieza premiera Nemo's War IMHO są skazane na porazke (szczegolnie z ŻADNYM marketingiem Galakty)

A co do bycia fanem - Portal wydaje dobre gry - z zapowiedzianych tytułów moze poza parkiem Savannah i Arkanami Magii chce zagrać we wszystko (lub juz grałem, lub mam i planuje zagrac). To są obiektywnie dobre tytuły, wcale nie takie bezpieczne (np. Oath, WM, Massive Darkness 2)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: czeczot »

mineralen pisze: 23 sty 2022, 12:08 Masz na to jakieś dane sprzedażowe? Jak radzi sobie np taki Rocketman Martina Walleca? Jak sobie radzi Red Rising Stegmaiera?

Ja nie byłbym pewien czy w Polsce gry sprzedają nazwiska autorów czy oryginalne wydawnictwa. zaryzykowałbym stwierdzenie, że 90% graczy w planszówki nie kojarzy żadnych nazwisk autorów gier, co dopiero nazwy zagranicznych wydawnictw. To nie jest poziom reżyserów czy aktorów w branży filmowej ani producentów w branży gier komputerowych.

Zresztą sprzedanie jednego nakładu to żaden sukces, bo to tylko zwraca koszty poniesione na wydanie tego tytułu w kraju, ale zysku z tego jeszcze nie ma. Co ma więc dawać to bezpieczeństwo na pojedynczy nakład?

Bezpiecznie to postąpił może LDG jak wydają The Search for Planet X PO TYM jak zrobił się hype, natomiast Portal podjął decyzję o wydaniu Ark Novy PRZED TYM jak hype wyszedł poza Essen.
Czyli CMON 90% graczy nie kojarzy? Fani ciężkiego euro nie kojarzą Lacerdy? Tutaj rzeczywiście 90% ogółu graczy nie kojarzy bo to gra nie dla nich ale pewnie wśród fanów ciężkiego euro duża liczba wie kto to jest Lacerda. Wszystko zależy od punktu odniesienia. Fani gier amer nie kojarzą Langa?

Ja nie kojarzę reżysera 90 filmów które oglądam. Seriali 100% bo tam często co odcinek to inny reżyser. 99% gier na konsole nie kojarzę wydawców ale kojarzę 70% autorów moich ulubionych gier.

Skąd wziąłeś te dane że na pierwszym nakładzie się nie zarabia? Ile z gier które zapowiedział portal będzie miał kilka dodruków .... 2-3? Portal zatrudnia 40 osób i ma ich utrzymać z 2-3 dodrukowanych gier? Rebel wydaje ponad 100 gier rocznie. Ile z tych gier nie licząc gier które są ich hitami od kilku lat ma dodruk? Myślisz że tak gigantyczna firma utrzymuje się z 5 dodrukowywanych tytułów?
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Shodan »

Trochę nie rozumiem tych narzekań na Portal.
Ogłaszają 12 gier i prawie każdy znajduje coś dla siebie, zazwyczaj 1-2 tytuły, niektórzy nawet więcej. I na tym to polega, że każdy znajdzie coś dla siebie. Marudzicie, że nie podeszło wam 100% oferty Portalu, a przecież inni wydawcy też mają ciekawe propozycje. Czy wy kupujecie po kilkadziesiąt gier rocznie ? Bo ja planuję nabyć max 4 nowe gry w tym roku, z czego połowę ogarnie Portal.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Mr_Fisq »

japanczyk pisze: 23 sty 2022, 12:18
czeczot pisze: 23 sty 2022, 12:06Galakta chociaż poszukuje ciekawych tytułów, z czymś oryginalnym. Ich portfolio jest DUŻO bardziej zróżnicowane niż portalu. To nie są w większości gry o zbliżonej mechanice sałatki punktowej jak w Portalu.
Co ciekawego ta Galakta ma w ofercie? Co oryginalnego?
Bo poza randomowymi KSami, które wydaja (Władcy Nocy, Endless Winter), to tak średnio szukac czegos rzeczywiscie ciekawego w ich portfolio. Pax Pamir i Machina Arcana była sporym zaskoczeniem w zeszłym roku, ale to tyle. Reszta nie wiem w kogo celuje - Robin Hood, czy np swieza premiera Nemo's War IMHO są skazane na porazke (szczegolnie z ŻADNYM marketingiem Galakty)
Endless Winter w żadnym razie nie nazwał bym randomowym KS'em. Nie jest to kolejny Zombicide, ale do anonimowości temu daleko (może pomyliłeś z The Shadow Planet?).

To ja przypomnę zapowiedzi na 2021:
http://galakta.pl/podsumowanie-zapowied ... h-na-2021/
Mamy jedną z topowych gier solo: Nemo
Mamy DC o ciekawym klimacie: Machina Arcana
Mamy Pax'a.
Mamy solidne euro od Wallace'a: Anno 1800
Mamy szybką karciankę: Oriflamme
Mamy gry RPG: Obcy, Mutant
Mamy przygodówkę: Waste Knights: Second Edition
Mamy nietypowe area control: Wojna Szeptów
Mamy coś dla dzieci: Andor Junior
Mamy kontynuację Arkham Horror: LCG...

To czy gry są rozreklamowane i odniosą sukces, czy wydawca je zaniedbuje to zupełnie inna kwestia niż zróżnicowanie oferty. Można zarzucić Galakcie, że ma trochę podrzędnych i przypadkowych tytułów (trochę gier od KOSMOS, jakieś dziwne KS'y), część tytułów które zapowiadały się bardzo ciekawie ostatecznie nie spełniło oczekiwań: Dylematy Króla, Wojna Szeptów gry z uniwersum Vampira, ale różnorodności w ofercie im odmówić nie można ;)

Zobaczymy jak będzie w tym roku.

PS. IMHO Galakta szuka cały czas swojej drogi po rozwodzie z FFG, dużo powiedzą nam zapowiedzi na ten rok (i porównanie ich z poprzednim).
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: czeczot »

japanczyk pisze: 23 sty 2022, 12:18 Co ciekawego ta Galakta ma w ofercie? Co oryginalnego?
Bo poza randomowymi KSami, które wydaja (Władcy Nocy, Endless Winter), to tak średnio szukac czegos rzeczywiscie ciekawego w ich portfolio. Pax Pamir i Machina Arcana była sporym zaskoczeniem w zeszłym roku, ale to tyle. Reszta nie wiem w kogo celuje - Robin Hood, czy np swieza premiera Nemo's War IMHO są skazane na porazke (szczegolnie z ŻADNYM marketingiem Galakty)

A co do bycia fanem - Portal wydaje dobre gry - z zapowiedzianych tytułów moze poza parkiem Savannah i Arkanami Magii chce zagrać we wszystko (lub juz grałem, lub mam i planuje zagrac). To są obiektywnie dobre tytuły, wcale nie takie bezpieczne (np. Oath, WM, Massive Darkness 2)
Obiektywnie dobre tytuły? To są obiektywnie słabe tytuły!

Co do Galaktyka pomijając jakimi to okazałą się grami :
Wojna Szeptów - ciekawa oryginalną mechanika
Pax Pamir - Gry z seri pax są specyfirnymi tytułami i to było duże zaskoczenie że ktoś to wydaje. Wolę poznać taki tytuł niż kolejna sałatkę punktową szczególnie ze gra ma swoje "umocowanie" historyczne.
Alone - takie odwrócenie mechaniki Descenta itp że jeden jest dobry a reszta to źli. Fajnie takie coś poznać
Vampire: The Masquerade - też fajny pomysł na grę legacy która toczy się przez setki lat. Po Pandemicach coś innego i ciekawego.
Nemo’s War - gra jedno osobowa ale temat fajny i rozmach gry też
Machina Arcana

A w portalu
Przemalowany zombicide albo sałatka punktowa. Oath który się sprzeda na Hype Roota chociaż ma skoro opinii negatywnych.

Sorry ale po kilkunastu grach euro ja już nie chce kolejnej podobnej gry. Obojętnie czy ona jest wg ciebie dobra czy słaba. Mnie to już znudziło. Ja szukam gier które mnie czymś zaciekawiają. Maja jakiś oryginalny pomysł. Pewnie spora część z tych gier Galaktyka okaże się przeciętniakami ale chociaż zagram 2 razy na zasadzie zaspokojenia ciekawości i te 2 razy będę dobrze się bawił.

A co do marketingu Galaktyka to muszę się zgodzić. To wydawnictwo pewnie było by dużo większe jak by miało swojego Ignacego.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Shodan »

Mr_Fisq pisze: 23 sty 2022, 12:48
PS. IMHO Galakta szuka cały czas swojej drogi po rozwodzie z FFG, dużo powiedzą nam zapowiedzi na ten rok (i porównanie ich z poprzednim).
Moim zdaniem na ten rok Galakta mocno przytnie ilość zapowiedzi, bo część zeszłorocznych okazało się niewypałem jak trafnie zauważyłeś, a dużo ciekawych (np. MA, The Thing) zaliczyło obsuwę i wyjdzie dopiero w tym roku.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: karmazynowy »

predki pisze: 22 sty 2022, 13:16 Wracając do Suburbii - oba dodatki były kiedyś wydawane bez pudełek - po prostu kartonowe ramki z elementami zapakowane w folię wraz z instrukcją. Ciekawe, jak to zrobi teraz Portal? Szkoda, że nie zapowiedzieli też 5*.
A może dalej wydadzą jeszcze Zamki ...
To będzie 1 pudełko zbiorcze.


Obrazek
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: pcyzm »

czeczot pisze: 23 sty 2022, 12:06 Oczywiście że portal ma klientów którzy kupują gry na zadaszcie wiary w wydawnictwo. Przecież hasła na ich forum czy w chatach "kupuje wszystko co wydacie" nie są rzadkością a Portal określa ich fanami portalu. Ja nie rozumiem jak można być fanem wydawnictwa ale .... czy to coś złego.
Nie wydaje mi się, żeby Portal (czy nawet inne duże wydawnictwo) miał takich wyznawców jak piszesz w rzeczywistości. Nie ma po prostu takiego profilu gracza, którego by wszystko z listy pasjonowało do tego stopnia by kupować jak leci (i to powyżej 50 tytułów rocznie). Te hasła, które przywołujesz... no nie ma co tego odczytywać tak literalnie. Podobne rzeczy są na Rebelii, gdzie mamy grupę fanów Rebela i wygląda to dokładnie tak samo.

Nie ma co robić z fanów jednego czy drugiego wydawnictwa osłów, dających sobie cyklicznie wciskać kit. Można się przejechać parę razy na marketingu, ale powtarzam cały czas, jako gracze mamy w tej chwili mnóstwo źródeł by weryfikować grę (czy też selekcjonować) PRZED zakupem.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: mineralen »

czeczot pisze: 23 sty 2022, 12:32

Czyli CMON 90% graczy nie kojarzy? Fani ciężkiego euro nie kojarzą Lacerdy? Tutaj rzeczywiście 90% ogółu graczy nie kojarzy bo to gra nie dla nich ale pewnie wśród fanów ciężkiego euro duża liczba wie kto to jest Lacerda. Wszystko zależy od punktu odniesienia. Fani gier amer nie kojarzą Langa?

Ja nie kojarzę reżysera 90 filmów które oglądam. Seriali 100% bo tam często co odcinek to inny reżyser. 99% gier na konsole nie kojarzę wydawców ale kojarzę 70% autorów moich ulubionych gier.

Skąd wziąłeś te dane że na pierwszym nakładzie się nie zarabia? Ile z gier które zapowiedział portal będzie miał kilka dodruków .... 2-3? Portal zatrudnia 40 osób i ma ich utrzymać z 2-3 dodrukowanych gier? Rebel wydaje ponad 100 gier rocznie. Ile z tych gier nie licząc gier które są ich hitami od kilku lat ma dodruk? Myślisz że tak gigantyczna firma utrzymuje się z 5 dodrukowywanych tytułów?
Fani ciężkiego euro, którzy kojarzą Lacerdę to jest nisza w niszy w niszy. Pod żadnym względem nie nazwałbym tego bezpiecznym. Może wszyscy fani ameri (których można w kraju liczyć raczej w tysiącach a nie dziesiątkach tysięcy) kojarzą Langa i CMON, ale to nie oznacza automatycznego zakupu.

To, że pierwszy druk jest tylko na zwrot kosztów wydania jestem przekonany, że mówił sam Ignacy w którymś ze swoich piątkowych liveów. Wydaje mi się, że podobną kwestię słyszałem jeszcze od kogoś innego z branży, ale nie jestem pewien kogo. A Portal ma chyba więcej niż 3 tytuły, które dodrukowywuje.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: rav126 »

czeczot pisze: 23 sty 2022, 12:58
Obiektywnie dobre tytuły? To są obiektywnie słabe tytuły!

Sorry ale po kilkunastu grach euro ja już nie chce kolejnej podobnej gry. Obojętnie czy ona jest wg ciebie dobra czy słaba. Mnie to już znudziło. Ja szukam gier które mnie czymś zaciekawiają.
Coś Ci się chyba pomyliło. Skoro Ciebie to znudziło to chyba nie miałeś na myśli "obiektywnie".

Ja tam fanem Portalu nie jestem, ale przyznać trzeba, że gry wydają ciekawe.
Tak samo zarzut pojawił się wcześniej, że wydają gry bezpieczne - jasne, niektóre gry to pewniaki, ale nie brak zagrań ryzykownych, chyba tylko po to, żeby mieć to historycznie w portfolio. Takim przykładem jest np. Die Macher, która oszałamiajcej sprzedaży raczej nie miała, a pojawiła się już kilka razy na wyprzedażach. Food Chain Magnate to przecież też dość ryzykowny interes - na forum od dawna powtarzane było jak mantra - nikt tego nie wyda w PL, bo kto chciał mieć ten zakupił wersję Eng, to tego będzie drogo itd. A jednak się odważyli.

Obecnie patrzę na zapowiedzi dość chłodnym okiem i nie staram się za bardzo napalać na jakikolwiek tytuł. Z zapowiedzianych przez Portal gier interesuje mnie Weather Machine, wsparcie której rozważałem, jednak cena+wysyłka skutecznie mnie zniechęciły. Nie nastawiam się na jakąś rewelacyjną cenę, ale jeżeli będzie w granicy 450 to pewnie się skuszę, ale nie robię sobie wielkich nadziei. Drugą grą jest Wyprawa Darwina - zapowiada się na fajne tematyczne euro (no dobra, suche, ale z tematem ;) ).
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: czeczot »

rav126 pisze: 23 sty 2022, 14:12 Coś Ci się chyba pomyliło. Skoro Ciebie to znudziło to chyba nie miałeś na myśli "obiektywnie".
To był sarkazm na temat stwierdzenia japanczyk że gry wydane przez portal są obiektywnie dobre.
mineralen pisze: 23 sty 2022, 13:57 To, że pierwszy druk jest tylko na zwrot kosztów wydania jestem przekonany, że mówił sam Ignacy w którymś ze swoich piątkowych liveów. Wydaje mi się, że podobną kwestię słyszałem jeszcze od kogoś innego z branży, ale nie jestem pewien kogo. A Portal ma chyba więcej niż 3 tytuły, które dodrukowywuje.
https://portalgames.pl/pl/statusy-dodruki/

27 pozycji. Portal się chwali że wydaje ponad 50 pudełek rocznie. Pewnie kilka lat temu trochę mniej. Rusin Sun to gra sprzed 6 lat czyli jeżeli prze 6 lat portal wydał 250 pudełek a na dzień dzisiejszy z tego ma w dodruku 11%. Może za pół roku drugie tyle dodrukuje w co wątpi bo jak dodruk ma status w przygotowaniu do dotrze pewnie we wrześniu. Czyli 20%-25% tytułów jest dodrukowywanych w ciagu roku z całego portfolio wydawniczego w ciagu ostatnich 6 lat. Połowa tego co będzie dodrukowane to dodatki często poniżej 100 zł których nakład stanowi 1/4 nakładu gry. Zarobek na takim dodatku jest śmieszny 500 sztuk z zyskiem 10-20zł?. Więc albo Ignacy opowiada bzdury albo ty coś pomyliłeś.

Z ostatnich zapowiedzi portalu na lata pewnie ostana się ze 2-3 tytuły.

Oczywiście dodrukowywanie co roku Blood Rage i Rising Sun prze kilka lat nie ponosząc żadnych nakładów na opracowanie to czysty zysk ale to byłą by jakaś kompletna pomyłka wydawać co roku 15 gier bez zysku.

Czach games - oni praktycznie nic nie dodrukowują a widać że się rozwijają świetnie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: japanczyk »

Mr_Fisq pisze: 23 sty 2022, 12:48 Endless Winter w żadnym razie nie nazwał bym randomowym KS'em. Nie jest to kolejny Zombicide, ale do anonimowości temu daleko (może pomyliłeś z The Shadow Planet?).
A powiedz mi co Endless winter oferuje ciekawego poza wyglądem? ;-)
To ja przypomnę zapowiedzi na 2021:
http://galakta.pl/podsumowanie-zapowied ... h-na-2021/
Mamy jedną z topowych gier solo: Nemo
Mamy DC o ciekawym klimacie: Machina Arcana
Mamy Pax'a.
Mamy solidne euro od Wallace'a: Anno 1800
Mamy szybką karciankę: Oriflamme
Mamy gry RPG: Obcy, Mutant
Mamy przygodówkę: Waste Knights: Second Edition
Mamy nietypowe area control: Wojna Szeptów
Mamy coś dla dzieci: Andor Junior
Mamy kontynuację Arkham Horror: LCG...
I co tutaj jest wybitnego czy ciekawego poza Paxem i MA? Anno neistety sie nie interesowałem, wiec sie nie wypowiem. oriflamme to kolejna szybka karcianka, mozna zagrac, mozna pójsc dalej, RPG to nie planszówki, WK to spóxniony półtora roku KS ;-) Nemo to nisza niszy niszy, Andor to gra dla dzieci, AH LCG to zadna nowosc tylko zwyczajna kontynuacja lini wydawniczej

Widzisz problemem Galakty jest to, ze oni szukaja i podnosza jakies randomowe gry nie tworzac zadnego portfolio - tutaj będzie Pax, tam Mysthea, tam jeszcze Machina Arcana czy Wojna Szeptów - rzeczy, które są powiedzmy, ze dobre, ae nic co jest rzeczywiscie jakas rewelacja
czeczot pisze: 23 sty 2022, 12:58 Obiektywnie dobre tytuły? To są obiektywnie słabe tytuły!
Co? xD
Wojna Szeptów - ciekawa oryginalną mechanika
Pax Pamir - Gry z seri pax są specyfirnymi tytułami i to było duże zaskoczenie że ktoś to wydaje. Wolę poznać taki tytuł niż kolejna sałatkę punktową szczególnie ze gra ma swoje "umocowanie" historyczne.
Alone - takie odwrócenie mechaniki Descenta itp że jeden jest dobry a reszta to źli. Fajnie takie coś poznać
Vampire: The Masquerade - też fajny pomysł na grę legacy która toczy się przez setki lat. Po Pandemicach coś innego i ciekawego.
Nemo’s War - gra jedno osobowa ale temat fajny i rozmach gry też
Machina Arcana
Wojna szeptów - ciekawa mechanika, niestety gra po kilku partiach wieje nudą
Pax jest dobry, ale to jedna z dwóch gier na cały rok zapowiedzi
Alone - Fajnie poznac, zagrac i sprzedac - nic ciekawego, nie wiem dla kogo ta gra jest wydawana
Vampire - j.w., z tego co wiem to szrot niewarty wydania, co z tego ze cos innego niz Pandemic, skoro kolejny Pandemic jakkolwiek wtorny by nie byl bedzie lepszy?
Nemo's War - super, z tego co wiem to gra na kilka razy, bo robi sie wtorna
Machina - to druga po paxie gra

A co z reszta portfolio Galakty? Gdzie te ciekawe tytuły?
A w portalu
Przemalowany zombicide albo sałatka punktowa. Oath który się sprzeda na Hype Roota chociaż ma skoro opinii negatywnych.
Zombicide to jedna z wielu gier, która ma konkretnego odbiorce - to tak jakby miec pretensje do Galakty, ze wydaje kolejne dodatki do AH LCG xD
Oath to bardzo dobra gra, tylko dla konkretnego odbiorcy - mechanicznie jest bardzo fajna, ale trzeba w nia grac regularnie z ta sama ekipa, zeby sie nia bawic - granie z doskoku raczej nie znajdzie tutaj fanów
Odnosza sie do twojego pierwszego zdania - Portal ma konkretny target - wydaje dobre gry euro, wydaje gry CMONa, a czasem jak sie trafi to jeszcze jakis ameritrash, wydaje tez jakies lzejsze gry rodzinne (które zazwyczaj sa przecietne) jak np. Coatl, a w tym roku Arcana Rising, Brew czy Park Sawannah (chociaz dwie ostatnie nie sa wcale takie lekkie)
Mowienie, ze Portal w tym wszystkim nie wydaje nic ciekawego to zaklinanie rzeczywistosci - zreszta ze wszystkich zapowiedzianych tytułów sałatką punktową (ciekawą) jest tylko bitoku

Sorry ale po kilkunastu grach euro ja już nie chce kolejnej podobnej gry. Obojętnie czy ona jest wg ciebie dobra czy słaba. Mnie to już znudziło. Ja szukam gier które mnie czymś zaciekawiają. Maja jakiś oryginalny pomysł. Pewnie spora część z tych gier Galaktyka okaże się przeciętniakami ale chociaż zagram 2 razy na zasadzie zaspokojenia ciekawości i te 2 razy będę dobrze się bawił.
Sorry, ale ja wole zagrac w dobra gre z wtórną mechanika niz w "ciekawy" szrot, który ma misz masz mechnaik, ale nie potrafi ich wyjkorzystac (vide Vampir Dziedzictwo)
Zreszta gry portalu są ciekawe - chociazby przytaczany Oath jest oryginalny mechanicznie, ale takie rzeczy warto jednak ocenic po zagraniu w dany tytuł, ale nie rzucajac okiem na zapowiedzi...
nawet głupi Massive Darkness 2 robi coś cieawego z Dungeon Crawlerami dodajac kazdej klasie postaci interesujaca i asymetryczna mechanike rozwoju, nie mówiąc o takich tytułach jak chociazby Circadians czy Golem

A czacha Games wydała w zeszłym roku chyba 5 gry - rzeczywiscie dynamiczny rozwój ;-) Znaleźli swoją KSowa nisze duzych tytułów, ale bądźmy poważni. Deep Madness jak dobrą grą by nie był nigdy nie zyska popularności Zombicide, Rallyman znalazł swój sukces na wyprzedażach, Paris poszedł jak swieze bułeczki bo to Kiesling, Strogonov chyba trafil na koniec grudnia do sprzedazy wiec nie wiem co tam ciekawego o tym mozna powiedziec, ale chyba bez echa, a Blood of the Northam to tez zaden sukces wydawniczy
Zycze Czacha Games dobrze, ale jednak nie stawiałbym ich gdziekolwiek obok Portalu czy Galakty poki co
Zablokowany